Pacjenci z Zakopanego pod opieką Szkół Serca - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Rabka Zdrój
Clouds
12°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
10.04.2016, 09:20 | czytano: 4239

Pacjenci z Zakopanego pod opieką Szkół Serca

W Szpitalu Powiatowym w Zakopanym im. dr Tytusa Chałubińskiego odbyło się pierwsze spotkanie z pacjentami w ramach nowatorskiego projektu Szkoły Serca. Kilkudziesięciu pacjentów skorzystało z porad i wsparcia specjalistów w ramach tzw. prewencji wtórnej.

Spotkanie odbywało się pod patronatem Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Fundacji Cardiovascular Center Foundation.

W roku 2015 Fundacja Cardiovascular Center Foundation zorganizowała dwa spotkania naukowe z ekspertami norweskimi (lekarz i pielęgniarki) w celu wymiany doświadczeń na temat prewencji wtórnej po przebytym zawale serca oraz wypracowania wspólnego nowego i optymalnego modelu prewencji wtórnej i edukacji dla pacjentów kardiologicznych. Polsko-norweska wymiana doświadczeń zaowocowała powstaniem koncepcji tzw. „Szkoły Serca” której autorem jest profesor Dariusz Dudek, kierownik II Klinika Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

- Kardiologia ludzkie życie ratuje na sali zabiegowej. Dzięki szybkiemu zabiegowi chory wraca do zdrowia, ale przez pierwsze dni jest on w szoku po całej sytuacji. Wtedy pacjent nie przyswaja wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz w trakcie wypisu. Z naszych informacji wynika że najlepiej jest pacjentów zapraszać na rozmowę kilka dni po całym zajściu, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy to dokładnie opowiadamy, co stało się w trakcie tego zawału serca, jak pacjent został wyleczony, jak powinien dbać o siebie - tak w skrócie można przedstawić zasadność tego projektu - tłumaczy Prof. Dudek.

Szkoły Serca to indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, które są realizowane od 2016 roku we wszystkich ośrodkach kardiologii inwazyjnej Intercard oraz GVM Carint na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Spotkanie edukacyjne każdej Szkoły Serca odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w Szkole Serca zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca ale także członkowie ich rodzin.

Na pierwszym spotkaniu w Zakopanem odbyły się dwa wykłady - ordynatora Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej dr n.med. Marka Szpota, który opowiedział o sytuacji pacjenta po zawale serca, a także pielęgniarki – edukatora Szkół Serca w obszarze zdrowego stylu życia i odpowiednich nawyków odżywiania.

Po wykładach czas na zadawanie pytań mieli sami pacjenci.

- Warsztaty w ramach Szkół Serca są na razie dla pacjentów wypisywanych z Oddziałów Kardiologii i Rehabilitacji Szpitala w Zakopanym, ale tak naprawdę są przeznaczone dla wszystkich pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi - tłumaczą inicjatorzy akcji.

Szkoła Serca będą odbywały co miesiąc pod patronatem Szpitala Powiatowego w Zakopanym im. Dr Tytusa Chałubińskiego i Fundacji Cardiovascular Center Foundation.

materiał prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas