Grzegorz Ratter: MPEC wymaga przyspieszenia - podhale24.pl
Piątek, 19 lipca
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
14.04.2016, 18:49 | czytano: 6661

Grzegorz Ratter: MPEC wymaga przyspieszenia

NOWY TARG. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mówi nam o swoich planach zmian w funkcjonowaniu spółki, poszukiwaniu zarówno nowych klientów, jaki nowych pracowników. Studzi entuzjazm związany z korzystaniem z zasobów wód geotermalnych w regionie i przekreśla oczekiwania co do pośredniczenia MPEC w sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym.

Swoje obowiązki Grzegorz Ratter objął przed tygodniem. W spółce zatrudnionych jest ok. 40 osób. Były prezes Andrzej Temecki pracować będzie do końca miesiąca. MPEC poszukuje nowych pracowników.

- Chcemy zatrudnić kogoś na moje dawne stanowisko, czyli kierownika eksploatacji systemu ciepłowniczego. Ponadto poszukujemy specjalisty do spraw umów i zamówień publicznych, elektryka-automatyka oraz asystentki lub asystenta. Spływają już oferty. Co ciekawe zainteresowanych tym ostatnim stanowiskiem jest więcej mężczyzn, niż kobiet.

Inne zmiany personalne?

- Powstanie Biuro Obsługi Klienta. Przede wszystkim po to, by poszukiwać nowych klientów, ale też zajmie się ono uproszczeniem procedur związanych na przykład ze staraniem się o dotacje do wymiany pieców. Teraz przepisy są takie, że mieszkaniec musi iść do Urzędu Miasta po wniosek, potem do nas, potem z powrotem do UM, a po otrzymaniu decyzji - kolejna tura wędrówki po urzędzie. To chcemy uprościć.

Jakie główne inwestycje Pan zaplanował?

- Magistrala ciepłownicza biegnąca ulicami Szaflarską i Podhalańską. Ona liczy sobie już ponad 40 lat. Pierwszy taki poważny problem związany z jej wiekiem odczuli mieszkańcy w lutym 2014 roku - podczas poważnej awarii. Docelowo będzie to pełna wymiana magistrali, ale na razie zamierzamy wymienić odcinek 200-300 metrów. Staramy się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. W tym roku to się nie uda, ale w następnym już tak.
Teraz jestem na etapie rozmów z inwestorem budującym największy w mieście budynek mieszkalny. Powstaje długi na 100 metrów i mierzący 6 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną obiekt. Chcemy przyszłych mieszkańców tego bloku zaopatrywać w ciepło. Nie udało się nam zaproponować usług dla dwóch nowych bloków, które powstają na Polanie Szaflarskiej i będą zsilane w ciepło ze źródeł gazowych.

W jakiej kondycji jest spółka?

- W dobrej. Rok zakończono bardzo dobrym wynikiem finansowym, lepszym niż poprzednio.

To zasługa poprzedniego prezesa i jego decyzji by nie zadłużać spółki.

- Powiem tak: MPEC wymaga przyspieszenia, promocji i rozwoju. A przede wszystkim zmiany podejścia do rozwoju. Brak zadłużenia to może być pozytywna cecha w przypadku budżetu domowego. Ale firma powinna się rozwijać, a tu są potrzebne dodatkowe środki. Niesięganie po dotacje, czy inne źródła zewnętrzne to odbieranie spółce rozmachu. Jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, ale zabrakło nam potrzebnego rozmachu inwestycyjnego. Jest dobrze, bo nie musimy się martwić o własne podwórko "tu i teraz", ale trzeba myśleć przyszłościowo, co będzie się działo za 5, czy 10 lat. Jaka jest wizja, czy będzie to wygaszanie źródła węglowego? Może, ale wymaga to analizy. Dzięki inwestycji w filtry - mamy handicap na 10 lat.

A gdyby trzeba było podjąć decyzję o zmianie podstawy pozyskiwania energii już teraz?

- To byłby to gaz. Szybkie wyjście, ale nieatrakcyjne cenowo dla mieszkańców.

Nie powiedział Pan "geotermia".

- Przeglądam teraz wszystkie dokumenty, pisma, umowy z ostatnich 16 lat. Bez wnikliwych analiz ekonomicznych, geotermia - wydaje się wyjściem kontrowersyjnym ze względu na temperaturę wody pozyskiwanej z odwiertów na Podhalu.

Konkretnie?

- Temperatura wody wynosi około 80 stopni Celsjusza, to za mało. Temperatura jest za niska dla potrzeb ogrzewania pomieszczeń.

Potrzebne byłoby dogrzewanie gorącej wody?

- Tak jak w Zakopanem. To wymaga zastosowania urządzeń wspomagających, kotłowni szczytowej zapewne gazowej, która podgrzałaby wodę do wymaganych parametrów.

Co z pomysłem pośredniczenia między kopalniami, a mieszkańcami w zakupie węgla?

- MPEC jako sprzedający odbiorcom indywidualnym węgiel? W świetle obowiązujących przepisów zakład ma dość ograniczony zakres działania. Nie biorę pod uwagę takiej możliwości. Także dlatego, że inny węgiel kupujemy na nasze potrzeby, a inny jest potrzebny indywidualnym klientom. Musielibyśmy poszerzyć swoją działalność gospodarczą... to nie jest dobry pomysł. Nie na tym polega nasza rola.

A na czym?

- Na oferowaniu mieszkańcom źródła ciepła, które ograniczy smog w Nowym Targu. Otwieramy się na tzw. "stare miasto". Jesteśmy z infrastrukturą przy galerii handlowej Buy&Fly. Wystarczy "przejść" przez ul. Królowej Jadwigi i możemy zaproponować ciepło mieszkańcom domów przy Krzywej. To na początek.

Rozmawiała Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Głuek polny22:41, 21 października 2016
Czy palenie w piecu starymi oscypkami i butami jest zgodne z prawem, proszę o informacje rzetelna ! jeżeli nie proszę o uzasadnienie i podstawę prawnę
0
xxx22:12, 16 kwietnia 2016
czyżby "firma" się miała rozrastać?
"... poszukuje nowych pracowników..." a kto za to zapłaci?
ja pie............ takie zmiany dosadnie i w przenośni!!!
0
Nadal mieszają stare władze16:27, 16 kwietnia 2016
No to zamienił stryjek siekierkę na kijek.
To jak wybierała rada- wbrew woli Burmistrza?
Pod dyktando Zajączkowskiego ? Toż to farsa !
0
wiedźma09:17, 16 kwietnia 2016
Temecki od razu mówił, żę geotermia to głupota,podobnie jak sprzedaż węgla osobom prywatnym za pośrednictwem MPCE. Obecny prezes będzie dokładnie realizował polityke poprzednika, ale Watycha zrobił "dobrą zmianę", żeby zrobić szum wokół siebie, żę w ogóle cokolwiek robi. Kosztuje to podatników dodatkową prezesowską pensje przez półtora roku, jaką trzeba wypłacać p. Temeckiemu , bo jest w okresie ochronnym. Tak to jest jak laicy biorą się za zarządzanie miastem i wydaje im się , że sa madrzejsi od fachowców. Ale już nic mnie nie zdziwi w tym kraju. po jajach jakie PiS zafunował w janowskiej stadninie koni.
0
sasiad08:48, 16 kwietnia 2016
a co z dyrektorem mpec niech ktoś odpowie
0
Tadek13:45, 15 kwietnia 2016
Zmienić schemat organizacyjny MPEC sp. z o.o. od 2007 nic z nim nie zmieniono _ po prostu tak było wygodnie i zmiany były nie potrzebne.
Nigdy w MPEC nie było działu sprzedaży - po co .!!!!!
Jak prezes zamierza pozyskać nowych Klientów w stronę Rynku jeżeli wymiennik kosztuje 10000 zł i nikt tego nie akceptuje ( to powinien być koszt MPEC nie Klient_ sprzedający ponosi koszty )
Prezes MPEC niech zapomni i gazie i dogrzewaniu wody termalnej gazem, niech zacznie liczyć na kalkulatorze jaki spadek temperatury wody termalnej będzie mniejszy po przesłaniu na odległość np. 5-6 km bez przepompowni .
Jaka woda termalna do ogrzewania Nowego Targu - jakie fundusze z czego to wybudują , koszt inwestycji to 100 - 120 milionów złotych .?
Środki pomocowe na ten cel już rozdysponowano , Burmistrz Watycha przespał 2015 rok trzymając się stołka .......
Do obecnej kotłowni i 4 kotłów należy spalać w 20% pelet co zlikwiduje CO2 i NOx oraz obniży 15x popioły .
0
reszta załogi09:04, 15 kwietnia 2016
co za buta my tam nie chcemy Zajączkowskiego
0
Prawde Ci powiem08:40, 15 kwietnia 2016
Wobec tego wyrazy współczucia dla załogi.
0
Olek08:25, 15 kwietnia 2016
Dalsze zmiany to chyba w szkolnictwie.Nowa władza tylko zmienia i wybiera swoich.Może zmieniać trzeba dyrektorów szkół, bo za długo siedzą na stołkach np w szkole nr 5.Jak zmieniać to zmieniać,
0
Obserwator07:35, 15 kwietnia 2016
Czy ten 6 kondygnacyjny blok, to nie ten,który budują przy Polanie Szaflarskiej(z widokiem na Tatry) a docelowo ma być blokiem komunalnym czy socjalnym?
0
Mieszkaniec07:33, 15 kwietnia 2016
Czy kotłownia mpec to nie źródło smogu, czy też węgiel ekologiczny. Czas przejść na gaz Panowie. A nie być 100 lat za .......
0
dociekliwy mieszkniec06:59, 15 kwietnia 2016
Panie Prezesie czemu Pan mówi o jakiś aspektach prawnych przecież inne MPECe - choćby Brzeski sprzedają węgiel razem z transportem i usługami serwisu (http:/...) i to każdy asortyment Wystarczy prowadzić osobną kalkulację i księgowość i URE nic do tego a byłoby znacznie taniej kupić Panu większą ilość po przetargu od kopalń i biorąc pod uwagę fakt ze może Pan zagwarantować poprzez sprawdzenie jakość węgla
No chyba że są jakieś inne względy ..... lokalny rynek przedsiębiorców

Warto zobaczyć i zapytać jak to robią inni
0
jeden z pracowników23:44, 14 kwietnia 2016
Na jedno z pytań mogę odpowiedzieć. Pan Zajączkowski jest w RN reprezentantem załogi. Myśmy go wybrali i wara Wam od tej decyzji. To nasz wybór.
0
Szef dzielnicowego23:32, 14 kwietnia 2016
Dobre pytania a może wprost czy synekura w gazpolu to łapówka aby nie rozwijać innych mediów w Nowym Targu i odsunąć geotermię na świętego nigdy.Czy i czemu węgiel był kupowany bez przetargu.Co stało się z pieniędzmi po likwidowanych zakładach RPGK. I komu one przypadły.
Czemu w Radzie zasiada nadal były burmistrz Zajączkowski.
Czy instalacja " handicapu" zwiększy cenę za ciepło.
Macie jakieś pytania kochani. To je zadajcie.
0
Endriu22:55, 14 kwietnia 2016
To zmieniła się koncepcja MPEC
ustalona przez władzę czy nie ?
0
dzielnicowy22:49, 14 kwietnia 2016
Pani Sabina już dawno powinna zapytać byłego prezesa i byłych burmistrzów, zadać kilka krótkich pytań by uzyskać dla społeczeństwa pełną informację. Dlaczego tego brakło? Odpowiedź. Albo nie pytała, albo nie dostawała żadnej informacji. Niech teraz zapyta byłego prezesa o jego wysokie zarobki, zasiadanie w radzie gazpolu, z pewnością chętnie przeczytamy.
0
Andrzej20:31, 14 kwietnia 2016
Wreszcie ktoś mówiący z sensem. Mieszkam w okolicy Królowej Jadwigi - jeśli dacie mi możliwość przejścia z opalania domu - na ciepło z MPEC i dacie rozsądne warunki finansowe, czyli rozłożenie na raty nowej instalacji - to jestem za tym żeby dać temu miastu oddech od smogu.
Zaznaczam, że palę dobrym węglem i drewnem więc mi tu nie wyskakiwać z oskarżeniami żem truciciel. Jednak im mniej kominów w mieście tym lepiej da wszystkich. Prezesie - trzymam pana za słowo że chcecie wejść w stare miasto.
0
antyhate20:10, 14 kwietnia 2016
Czemu ha ha ha i niewesoło ? Ja chce mieć grzanie prywatnego domu z MPEC i czytam że w końcu jest szansa po wieeeeeeeeeeelu latach by sieć otworzyłą się na stare miasto, co powinno już mieć miejsce z 10 lat temu, no ale lepiej późno niż wcale. Jak Wy nie chcecie to droga wolna - palcie dalej czym popadnie. Ja póki co zaczekam z hejtem - przekalkuluje jak coś ruszy w temacie i zobaczę co i jak
0
trzymam kciuki za nowego prezesa19:22, 14 kwietnia 2016
I tak się rozpływają obiecanki władzy.
I tak się rozpływają wydumane zarzuty pod adresem poprzedniego prezesa.
Wystarczy pani Sabina, która zada kilka krótkich pytań komuś kto się zna na danej dziedzinie.
Do prezesa - dobrze, że już Pana powołano bo po tym wywiadzie, będzie miał Pan niewesoło... Gratuluję twardej postawy.
0
Komin19:11, 14 kwietnia 2016
Super władza. Jaja sobie robią z ludzi. Szczyty pychy i pogardy dla motłochu wyborczego. Te brednie to dla kogo?
0
Zmianowy19:02, 14 kwietnia 2016
Dobra zmiana. Ktoś tu kogoś roluje. Władza gawiedź?
0
Niedogrzany19:00, 14 kwietnia 2016
Można pęknąć ze śmiechu. Coś Panowie Tarnowski i Watycha ostygli. Może wójt ich rozgrzeje. HA ha ha ha ha .. do rozpuku. Kabaret gawędziarzy, nieudaczników.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas