Podhalańska premiera filmu dokumentalnego "Tischner - życie w opowieściach" - podhale24.pl
Jabłonka
Rain
4°C
Clouds
5°C
Rain
7°C
Clouds
7°C
Clouds
6°C
Clouds
4°C
Kartka z kalendarza
10.11.2008, 11:32 | czytano: 1393

Podhalańska premiera filmu dokumentalnego "Tischner - życie w opowieściach"

W Łopusznej, w Domu Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, odbyła się podhalańska premiera filmu "Tischner - życie w opowieściach", autorstwa Artura "Barona" Więcka i Witolda Beresia.

Podhale24.pl
Podhale24.pl
Okazją do spotkania i prezentacji filmu dokumentalnego o zmarłym w 2000 roku księdzu filozofie z Łopusznej, były V Wypominki Tischnerowskie. Do Łopusznej przyjechali "mędrole" z tischnerowskiej "Historia filozofii pod góralsku", przedstawiciele krakowskich środowisk intelektualnych, jego krewni, duchowni, oraz zakochani w nim górale, z Łopusznej i szerokiego Podhala.

"Wypominki" tradycyjnie rozpoczęły się na cmentarzu, złożeniem kwiatów i wiązanek na grobie prof. Józefa Tischnera. Następnie, w Domu Pamięci, czyli popularnej "Tischnerówce" odbyła się podhalańska premiera filmu dokumentalnego "Tischner - życie w opowieściach". Premiera niezwykła, bo w Łopusznej zaprezentowano pełną, nieokrojoną, autorską wersję dwuipółgodzinnego filmu.

Jeszcze przed projekcją, o filmie, jego powstawaniu i planach dystrybucji opowiedział widzom redaktor miesięcznika Znak, Wojciech Bonowicz. Obecni byli reżyser Artur Baron Więcek i producent Witold Bereś. Gościom przygrywała rodzinna kapela góralska Janusza Pilnego.

Film jest opowieścią o całym życiu Józefa Tischnera - sięgającą dzieciństwa spędzonego na Podhalu, prowadzącą przez lata młodzieńcze, okres seminaryjny i pracę duszpasterską. O Tischnerze opowiada rodzina, zebrana przy kominku w jego bacówce w Łopusznej, mówią o nim jego bliscy znajomi, koledzy i koleżanki, duchowni, intelektualiści.

Co jakiś czas na ekranie pojawia się ks. prof. Józef Tischner. Mówi wiele o sobie - mówi o swoim stosunku do kościoła i świata. - Najpierw jestem filozofem, a potem księdzem - podkreśla.

Autorzy na wyrost mówili, że może być za długi i znudzić widza. Ale to nieprawda. - Gdy skończył się film, miałam wewnętrzny niedosyt, stało się to tak szybko - mówił Janina Zachwieja „Buliś” ze Szczawnicy, żona nieżyjącego już bohatera książki Jegomościa Józefa - "Historii filozofii po góralsku".

W grudniu w sklepach film ukaże się na DVD. Towarzyszyć mu będzie książka ze wszystkimi wypowiedziami, także tymi, których zabrakło w filmie. Jak zapewniają producenci, każda złotówka od sprzedaży będzie przeznaczona dla Hospicjum dla Dzieci Niepełnosprawnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Stowarzyszenie "Drogami Tischnera", prowadzone przez jego brata Kazimierza.

z/ r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
17
05.2025
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
11
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
5
Poniedziałek
Imieniny:Ireny, Waldemara, Piusa
Kliknij po więcej