Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-0°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
12.05.2016, 12:16 | czytano: 3741

Sprawę wycieku bada biegły

Do 18 czerwca zostało przedłużone śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wodociągu olejem opałowym w Kościelisku. Doszło do niego po wycieku, jaki miał miejsce jeszcze w grudniu na posesji Andrzeja Olechowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, współzałożyciela Platformy Obywatelskiej i kandydata na prezydenta RP.

Na razie zakopiańska prokuratura, która prowadzi postępowanie czeka na wyniki ekspertyzy biegłego sądowego.

- Specjalistyczną opinię ma wydać biegły z zakresu elektryki, ponieważ wyciek był spowodowany awarią systemu zasilania właśnie w piecu c.o. na olej opałowy – informuje Barbara Bogdanowicz, Prokurator Rejonowy w Zakopanem. – Za zanieczyszczenie środowiska grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że do całego zdarzenia doszło w nocy w 17 na 18 grudnia ubiegłego roku w Kościelisku. W domu założyciela Platformy Obywatelskiej nie było wtedy nikogo. Z jego posesji wyciekło kilka tysięcy litrów ropy opałowej. Prokuratura Rejonowa w Zakopanem prowadzi na razie postępowanie w sprawie, a nie przeciwko komuś. Katastrofa ekologiczna była prawdopodobnie wynikiem awarii mechanicznej. Nastąpiła podczas przepompowywania oleju opałowego z jednego pojemnika do drugiego.

W wyniku wycieku oleju opałowego zostało zanieczyszczone ujęcie, które zasila w wodę pitną kilkanaście domostw. Gmina Kościelisko musiała zlecić zewnętrznej firmie czyszczenie instalacji wodociągowej w budynkach i przeprowadzenie niezbędnych badań. Jak zapewniają władze gminy Kościelisko, wszystkimi kosztami zostanie obciążony właśnie właściciel budynku, w którym doszło do wycieku, czyli Andrzej Olechowski. On sam zadeklarował się, że poniesie wszystkie konsekwencje finansowe całego zdarzenia. Mogą one sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Na razie jednak nie wiadomo, czy oprócz konsekwencji finansowych były polityk PO nie poniesie konsekwencji prawnych.

js/
najnowsze informacje
komentarze
nie ślepy21:11, 13 maja 2016
Nie ma to jak robić w POlityce!... pieniądze odpowiednie i plecy pewne!
ObserwatoR16:41, 13 maja 2016
nie rozumiem, co tu jest do śledzenia, dlaczego przedłuża się śledztwo...przecież sprawa prosta jak drut, gość się przyznaje...ukarać przykładnie, stać go na to
Janek08:00, 13 maja 2016
A mógł palić najtańszym węglem, śmieciami.....
I na co mu ta ekologia?
misiek z gór19:01, 12 maja 2016
Witam ; a co to nas obchodzi kim był i jest ,popadł pod prawo karać równo jak by był biedny ,co to za ulgi ,zatruwają i uchodzi im płazem ,pozdrawiam .
Kolezanka17:01, 12 maja 2016
Firaska lansyje sie na wójta ,dmócho sprawe ile może .
asd13:26, 12 maja 2016
za awarie mechaniczną będzie płacił z własnej kieszeni? Już sama ta teza daje wiele do myślenia...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij