- Honorowi Obywatele Miasta Nowy Targ: poetka, muzyk i sportowiec
- Filmowa zapowiedź nowotarskiego jubileuszu
- 50-lecie powstania Muzeum Podhalańskiego - dwudniowe obchody (zdjęcia)
Goście
Wśród gości był poseł Józef Lasota, Józef Leśniak, Edward Siarka, odczytano listy gratulacyjne od posłanki Anny Paluch, Wiesława Janczyka i senatora Jana Hamerskiego. Byli radni wojewódzcy, a także goście z Popradu, Kieżmarku, Evry, Radewormwald i Roverbella - czyli miast zaprzyjaźnionych z Nowym Targiem. Pojawiła się delegacja ze Starego Targu i Nowego Targu z Pomorza, a także samorządowych z Zakopanego i Rabki-Zdroju.
W przemówieniach nawiązywano do historii Nowego Targu, przypominano dzieje Miasta napiętnowane pożarami, zarazą, ale i podkreślano bardziej jasne strony przeszłości. - To 670 lat pięknej tradycji i historii stanowi bogactwo, charakter, wyjątkowość i tożsamość tego Miasta i mieszkańców. Z okazji jubileuszu życzę, by wszyscy otrzymali to na co zasłużyli swoją pracą - mówił przewodniczący Rady Miasta Janusz Tarnowski, życząc nowotarżanom pomyślności.
Życzenia
- Z okazji jubileuszu chcę przekazać najserdeczniejsze życzenia i gratulacje wszystkim mieszkańcom. Bo Nowy Targ to przede wszystkim ludzie - dodał Grzegorz Watycha. Burmistrz mówił o "zaszczytnym mianie stolicy Podhala, o podnoszeniu rangi i wartości Nowego Targu". - Nowy Targ to małe miasto, ale wielki duch - dodał.
Mieszkańcom życzył, by zrealizowali swoje marzenia, robili to - co kochają - z pożytkiem dla wszystkich, by mieli odwagę realizować wyzwania. - Urodziny Miasta to okazja do składania życzeń. Proponuję, by zadzwonić z życzeniami do kogoś dawno niewidzianego, umówić się na spotkanie i porozmawiać - dodał burmistrz.
"Miejsce w sercu"
Oklaskami przyjęto zaprezentowanie w formie wokalnej aktu lokacji sprzed 670-lat. Chór Echo Gorczańskie po raz pierwszy zastosował tę formę przekazu kilka lat temu podczas spektaklu zatytułowanego "Nazwa tego Miasta będzie Nowy Targ". Wyśpiewanie historii z zachowaniem stylu i dawnej polszczyzny spotkało się z uznaniem publiczności.
Równie gorące oklaski towarzyszyły wręczaniu honorowych odznaczeń. Dziś oficjalnie tytuły Honorowych Obywateli Nowego Targu nadano - Wandzie Szado-Kudasik, Tadeuszowi Błażusiakowi oraz Januszowi Stokłosie.
Jako jeden z pierwszych z życzeniami do poetki podszedł burmistrz Zakopanego. Leszek Dorula trwał przez chwilę w uścisku z Wandą Szado-Kudasik. - Muszę Wam powiedzieć co sobie szeptaliśmy - mówiła ze śmiechem Wanda Szado-Kudasik. - To były uczeń "Sokoła". Jest bardzo blisko mojemu sercu, jak moi właśni synowie.
Leszek Dorula kurtuazyjnie dodał, że "czuje się w małej cząstce nowotarżaninem, bo mieszkał tu przez 5 lat".
Dziękując za tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, pani Wanda powiedziała: - Póki żyję, w moim sercu gościć będzie miłość do Miasta i ludzi, którzy to miasto tworzą.
"To jego miasto"
Drugą statuetkę św. Katarzyny, symbol Honorowego Obywatelstwa odebrał w imieniu brata - Wojciech Błażusiak. - Tadeusz miał nawet już kupiony bilet, ale musiał dostosować się do nowego harmonogramu treningów, przygotowuje się do mistrzostw świata i musiał polecieć do Hiszpanii na obóz treningowy - tłumaczył. - Tadeusz dostał wiele nagród na całym świecie, ale wiem, że to Honorowe Obywatelstwo szczególnie jest mu bliskie, bo to jest jego miasto. Tadeusz zawsze mówi, że jest Europejczykiem, Polakiem, góralem i nowotarżaninem. Jest bardzo zaszczycony tym wyróżnieniem. Dziękuje zarządowi klubu AMK Gorce, który zgłosił jego kandydaturę, Kapitule Honorowej za zaakceptowanie i Radzie Miasta za przyznanie tytułu. Od siebie dodam, że honorowe obywatelstwo Nowy Targ przyznaje od niespełna 150 lat i nadano tych tytułów ok. 30. To jest najwyższe odznaczenie od Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ i Tadeusz zdaje sobie z tego sprawę - mówił Wojciech Błażusiak, który jest także managerem brata.
Nieobecny był trzeci uhonorowany - Janusz Stokłosa, który statuetkę odbierze jutro, podczas koncerty na nowotarskim Rynku.
Zasłużeni
Wręczono także medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Otrzymali je - Piotr Augustyn, Michał Batkiewicz, Konrad Nowak oraz Towarzystwo Sportowe Old Boys Podhale.
Odznaczeni dziękowali za wyróżnienie. Konrad Nowak życzył by grono, które ma zasługi dla Nowego Targu "systematycznie i stale się powiększało". Piotr Augustyn podkreślał rolę chóru Echo Gorczańskie "w jego medalu". Podobnie mówił Paweł Zych, który wraz ze Sławomirem Furcą odebrał medal w imieniu Old Boys'ów. - To zasługa wszystkich członków - mówił prezes TS.
Słowacy, Włosi i Niemcy
Osobną część sesji stanowiły wystąpienia i gratulacje przekazywane przez delegacje miast partnerskich ze Słowacji, Niemiec i Włoch. Goście podkreślali związki zarówno historyczne, jak i artystyczne między miastami.
Wymieniono upominki, wśród których był m. in. "anioł-stróż mający przyglądać się poczynaniom władz miasta i pilnujący rozwoju Nowego Targu, jak i obrazek ukazujący Mantue, główne miasto włoskiej prowincji z którą Nowy Targ łączą umowy partnerskie od kilku dekad. - Mantua jest tegoroczną Europejską Stolicą Kultury. Ani Włochy nie są potęgą gospodarczą, ani chyba Polska nią nie jest. Ale jesteśmy tak jak wy - potęgą kulturalną. To kultura nas łączy od zawsze i tak musi być. Na zawsze - mówił Daniele Marconcini, radny miasta Roverbella.
Jeszcze dziś...
To nie koniec dzisiejszych uroczystości. O godzinie 17.00 rozpoczęła się w ogrodach kościoła św. Katarzyny msza św. z oprawą muzyczną chórów Gorce i Echo Gorczańskie.
Po godzinie 18. 30 rozpocznie się na Rynku pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Potem kolejny występ chóru Gorce, a wieczorem "Nowotarżanie dla Nowotarżan- Lubię wracać tu" - koncert przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Silesian Art. Collective pod batutą Mateusza Walacha. Wystąpią: Andrzej Lichosyt, Jagoda Kret, Magda Bałajewicz, Jarosław Haber, Justyna Pustówka, Lupi, Beata Bełtowska.
O 21.00 wystąpią Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Przyjaciele oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Michała Jurkiewicza. Wokaliści zaprezentują kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza
Sabina Palka/ zdj. Michał Adamowski