Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
07.07.2016, 10:24 | czytano: 2826

Geotermia nie dla mieszkańców Kościeliska. Z ekologią gminie nie po drodze?

Wystąpienie dwóch mieszkańców Kościeliska krytykujące brak działań proekologicznych gminy, spotkało się z nikłym zainteresowaniem radnych gminy. Pomiędzy Januszem Olejniczakiem i Narcyzem Sadłoniem, a radnymi oraz wójtem doszło do ostrego starcia.

Fot. Józef Słowik
Obaj panowie zrelacjonowali podczas sesji przebieg spotkania poświęconego zmniejszeniu niskiej emisji w gminie, które sami zorganizowali.

- Przyjechała do nas dyrektor Małgorzata Mrugała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, był przedstawiciel Geotermii Podhalańskiej, poseł Edward Siarka byli ludzie związani z organizacjami proekologicznymi. Niestety, zabrakło wójta Bohdana Pitonia. Nieobecność pana wójta była akcentowana podczas całego spotkania – mówił jeden prelegentów.

Jak się okazuje, Kościelisko nie aplikuje obecnie do żadnego programu, który wspiera walkę z zanieczyszczonym powietrzem. - Należy zmienić Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który ma gmina. Nie ma w nim zapisów, gdzie moglibyśmy skorzystać, i z sieci i geotermalnej. Bez tych zmian nie będzie można starać się o dofinansowanie chociażby geotermii – przekonywał Sadłoń, który był jednym z organizatorów spotkania.

Według nich, rada gminy torpeduje ich działania. - Według nas brak jest determinacji zaangażowanie ze strony rady gminy - przekonywali.

ościelisko uznał, że pomysł z budową sieci geotermalnej, jaką przedstawiła dwójka mieszkańców Kościeliska, jest całkowicie chybiony, ponieważ mieszkańcy nie będą chcieli z niej chcieli korzystać z uwagi na wysokie koszty.
Narcyz Sadłoń zapewniał, że istnieje możliwość do 2020 roku pozyskania dotacji na wymianę systemów ogrzewania na te bardziej czystsze dla środowiska.

- Pewne fundusze są dostępne i jest możliwość termodernizacji budynków Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest wiele innych programów, z których gmina nie skorzystała. WFOSiGW przekonuje, że w takich wypadkach jedynym partnerem jest samorząd – mówił do radnych i wójta Janusz Olejniczak. - Nie tylko modernizacja, ale również fotowoltaika, ogrzewanie solarne, to wszystko jest niedostępne.

Wójt Bohdan Pitoń usprawiedliwiał się, że nie mógł być na spotkaniu, ponieważ brał udział w posiedzeniu udziałowców Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Według wójta, żeby Geotermia Podhalańska zainwestowała w Kościelisku musi się jej to opłacić. Przede wszystkim odpowiednia ilość mieszkańców musi zdecydować podłączyć się do instalacji.

- Tym samym musi być odpowiednia liczba deklaracji przystąpienia do sieci geotermalnej, ale jak na razie nie widać większego zainteresowania – mówił wójt Pitoń.

Zarówno wójt, jak i radni stwierdzili, że pomysły Narcyza Sadłonia i Janusza Olejniczaka, to na razie jedynie mrzonki, za którymi nie idą żadne konkrety.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ECOscielisko08:43, 8 lipca 2016
Sprawa nie jest zamknięta. Niestety bez szybkiej zmiany w planie gospodarki niskoemisyjnej możemy zapomnieć o budowie sieci geotermalnej czy gazowej w gminie. Jeżeli nie podejmiemy konkretnych działań i ich realizacji do 2020 będzie bardzo trudno o finansowanie ogromnych inwestycji ze środków zewnętrznych. Później tego typu projekty będziemy finansować w Albanii czy Macedonii. W artykule jest klika nieścisłości. Na spotkaniu, które zorganizowaliśmy nie było "ludzi związanych z organizacjami proekologicznymi". Byli ludzie z konkretnych instytucji i fachowcy w dziedzinach związanych z geotermią, fotowoltaiką, itp. Niestety zabrakło wójta, a o terminie spotkania wiedział jako pierwszy. Mimo zaproszenia i trzykrotnego przypomnienia na nie nie dotarł, mimo że na dwa dni przed deklarował, iż będzie, ale się spóźni. Ostatecznie nie dotarł i o to mamy duże pretensje. Jego obowiązkiem było tam się pojawić, biorą pod uwagę listę gości. Nieobecność niejako udowadnia, że gmina Kościelisko nie bez przyczyny jest białą plamą w zestawieniach walki z zanieczyszczeniem powietrza. To również brak szacunku do oddolnej inicjatywy. Poświęcamy czas i już niemałe środki finansowe, żeby zrobić coś dla nas społeczeństwa i tego uroczego kawałka Polski. Trujemy nie tylko naszą gminę. Poprawa jakości powietrza w gminie wyjdzie na zdrowie wszystkim. Niestety do wielu to jeszcze nie dociera...
Kilku radnych nie uważa tematu za abstrakcyjny., ale niestety głosu na sesji nie zabrali.
Walczymy dalej! Zapraszamy na https:/.../ gdzie można poczytać o naszej inicjatywie.
Smog15:21, 7 lipca 2016
Im więcej przyłącz do geotermii tym taniej.No ale są dutki z turystów to poco sobie takimi pierdułami(czyste powietrze) głowę zawracać.I tak kiedyś na coś umrzemy.
Foto-radar11:48, 7 lipca 2016
Ale za to macie najlepiej utrzymane drogi gminne,Czarny Dunajec wam zazdrości.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas