Gazda Roku wybrany (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Szczawnica
Rain
17°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
18°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 79 %
Rain
17°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 76 %
Rain
18°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 72 %
Rain
16°
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
19.09.2016, 14:53 | czytano: 8122

Gazda Roku wybrany (zdjęcia)

11 Festynem Bacowskim, Redykiem w Leśnicy-Groniu, Wyborem Gazdy Roku 2016 oraz Bońtara Roku zakończyły się Tatrzańskie Wici. Bońtarem roku został  Bartłomiej Chlebek z Gronkowa, a tytuł Gazdy Roku przyznano Stanisławowi Stoslowi z Dzianisza nad Fidrygą (na zdjęciu z Gaździną Roku Marią Wojtanek).

Fot. Orgnizatorzy
Fot. Orgnizatorzy
Impreza rozpoczęła się uroczystym przejściem redyku owiec przez wieś. Cała reszta uroczystości odbyła się na terenie miejscowej szkoły podstawowej. W programie imprezy znalazły się występy zespołów regionalnych: Zawaternik, Ślebodni, Gronianie, Leśnicanie oraz słowackiej grupy FS Frankovcan – Mala Frankova.

Gazda, który chciał zostać wybrany najlepszym musiał wykazać się zręcznością. W tym wypadku, każdy z trzech kandydatów musiał wbić jak najszybciej czterocalowego gwoździa krawędzią metalowego młotka. Ciął drzewo na czas i zbijał największą ilość góralskich kręgli. Poza konkurencjami fizycznym gazdowie musieli wykazać się wiedzą o regionie i gwarze.

W drugiej edycji konkursu Bońtarów czyli pomocników juhasa na bacówce wzięła udział trójka młodych chłopców. Oni wykazywali się umiejętnością mycia gieletów czyli wiader na żentycę i mleko. Nie zabrakło też pytań. Każdy z trójki bezbłędnie wiedział, co to jest wyroko, turliki, juzyna i łonycki .

- Wypas tego roku można powiedzieć, że był dobry. Pogoda dopisała. Tamtego roku lato było suche tego roku trochę polało to dużo rośnie. Jeszcze w tym sezonie owce dobrze się doją – mówi Kazimierz Furczoń baca z Leśnicy współorganizator festynu, prezes Tatrzańsko- Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, pierwszy baca, który uzyskał certyfikaty unijne.

Niestety pogoda nie dopisała. Ulewny deszcz odstraszył mieszkańców Leśnicy-Gronia.

Tekst i fot. w galerii Józef Słowik, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Baca Miescon21:31, 19 września 2016
Lesnica i Groń Ponie Boze broń. Stasel czy Staszel o co im kaman.
Wierny kibic21:27, 19 września 2016
Gratulacje Gazdo Stasku. Widać na gazde nie koniecznie trzeba mieć dużoy brzuch. Brawo
stefek12318:20, 19 września 2016
Co to za gazda, co ni mo gazdówki i ani jednej krowy, owcy.
Gazda konkursowy i Pon!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas