Mercedes w garażu - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
05.10.2016, 14:30 | czytano: 6836

Mercedes w garażu

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu dostała fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 4x4. Mercedes, którym nowotarscy strażacy będą jeździć do pożarów, stoi już w garażu.

Auto dostarczyła firma "Bocar" z Korwinowa, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zakup samochodu. Auto kosztowało 829 tys. zł.

r/ fot. OSP Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
@SOSP09:41, 8 października 2016
No to Brexit i zmiana u fiskusa
SOSP12:39, 7 października 2016
Tak Sikawkowy, wygląda na to że każdy używany samochód musiałby przejść badania w Józefowie, w przeciwnym razie byłby wycofany z udziału w akcjach. Na szczęście póki co nikt nie wpadł na pomysł egzekwowania tego wymogu, bo np. w gminie Czorsztyn zostałby tylko jeden samochód gaśniczy, w gminie Nowy Targ oprócz dwóch z Kowańca bodajże tylko Renault z Ludźmierza posiada dopuszczenie. Czemu jest drogo? Nie wiem. Wiem że od roku na sprzęt ratowniczy dla straży obowiązuje 23% VAT, bo wymóg podniesienia postawiła UE. Wcześniej było 8%. Mało tego, polskim producentom ambulansów groziło bankructwo, bo fiskus chciał egzekwować zaległą akcyzę, na podstawie zmiany interpretacji obowiązujących przepisów, mimo że one same nie uległy zmianie.
sikawkowy11:16, 6 października 2016
SOSP czemu Ty nie śpisz w środku nocy ;)
Dzięki za wyjaśnienie czyli mam rozumieć że jakby KTOŚ chciał dać sprawny ale używany wóz dla OSP to gmina musiałaby znaleźć
50 tyś -to chyba jakaś paranoja.
Proszę powiedz Druhu czemu te auta są takie drogie i czy skoro służą dobru publicznemu to może powinny być bez podatków i opłat ?
SOSP02:20, 6 października 2016
Sikawkowy, koszt certyfikacji w CNBOP jest jednorazowy dla producenta na początku serii. Każdy kolejny samochód karosowany w jego formule posiada dopuszczenie, które nie ulega przedawnieniu u użytkownika. Gdy producentowi wygasa ważność dopuszczenia dla danego modelu, musi podjąć decyzję czy będzie kontynuował tą serię, czy ją wygasi. Dla użytkownika koszt dopuszczenia z Józefowa jest praktycznie niewidoczny, a w interesie producenta jest wypuszczenie jak najliczniejszej serii samochodów na rynek, by skompensować wydatek poniesiony na badania pierwszego egzemplarza. Nie jest prawdą że wóz nie zostanie ubezpieczony i nie wyjedzie do akcji bez CNBOP. Pokazuje to przykład choćby kilku jednostek z powiatu nowotarskiego, które kupiły samochody używane z zagranicy, lub karosowane na używanych podwoziach. Problem jest w tym że po pierwsze, interpretacja prawa może wpłynąć na niekorzyść strażaków w przypadku jakiegoś zdarzenia z ich udziałem. Stanowiska prawników są różne, najpowszechniej przytaczana jest opinia prawnika ZOSP RP, który kategorycznie neguje możliwość choćby poruszania się takim samochodem po drodze. Więc w związku z tą linią interpretacji przepisów, problem mogłaby mieć choćby OSP Łopuszna czy OSP Lasek, które niedawno dostały używane samochody (pierwsi zza granicy, drudzy karosowane na używanym podwoziu). Drugi problem to brak możliwości pozyskania dotacji MSWiA czy WFOŚiGW na używany samochód. Pełną kwotę zakupu ponosi wtedy OSP, czyli defacto miasto lub gmina. Sam zakup używanego pojazdu może się więc okazać dla gminy droższy niż nowego, odpada też gwarancja, która daje obsługę serwisową przez zazwyczaj 5 lat.
Sikawkowy23:16, 5 października 2016
Szkoda że OSP nie postarało się o pieniądze z budżetu innego niż Miasto Nowy Targ. Wiem że nowy i sprawny wóz bojowy to nasze bezpieczeństwo ,ale drażnią mnie komentarze OSP Kowaniec że jakby im dali toby jeszcze droższe autko kupili .Gwarantuje że nie ma to przełożenia na skuteczność.Może to też zakup radnych PWS .
Niejaki Krzykała zauważył że niedopuszczalna jest w cenie tego typu sprzętu kwota ?( ok 50 000 zł) za certyfikacje w Instytucie Państwowym -Centrum Naukowo -Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie. Ta kwota zapłacona z budżetu czyli opodatkowanych już naszych pieniędzy trafia na utrzymywanie synekur w państwie . Podraża to cenę sprzętu bojowego , a bez certyfikatu (odnawianego co 3 lata? ) wóz nie zostanie ubezpieczony i do akcji nie wyjedzie.
Państwo zbiera daniny od obywateli między innymi na Ochronę Przeciwpożarową.Zamiast się cieszyć że powstały OSP to im (NAM) generuje potężne niepotrzebne dodatkowe koszty .
Pochwalam z wszech miar ideę OSP, ale przeradza się ona w najważniejsza władzę w gminie. A przecież nie o to chodzi w demokracji.
Nie olewajcie tego tematu Druhowie.
SOSP22:24, 5 października 2016
Nauczcie się ludzie, że pieniądze z dotacji są przyznawane na konkretny cel. Jak MSWiA dotuje samochód strażacki dla OSP, to będzie samochód dla OSP a nie dla JRG. Tym bardziej nie można za to kupić karetki czy zrobić chodnik w którejś wsi. A że samorząd dokłada do wozu OSP, to też trudno się dziwić. Jak 21 pojedzie w Pieniny a 25 na Orawę, to miasto może polegać praktycznie tylko na okolicznych OSP. Do tego, proszę sobie podliczyć stany zmianowe JRG i porównać ilość strażaków zawodowych i ochotników przy pożarach stodół, stolarni, innych zakładów produkcyjnych, itp, itd. Geniuszom negującym całkowicie ideę OSP polecam również podliczenie, jakie koszty wygenerowałoby podniesienie stanów zmianowych PSP o liczbę osób, która zagwarantowałaby bezpieczeństwo całego obszaru chronionego. Okaże się wtedy że bardziej opłaca się raz na jakiś czas ufundować nowy sprzęt dla ratowników z kilku OSP i opłacać ich utrzymanie. Do tego policzcie czasy dojazdu w niektóre rejony, dodajcie notoryczne problemy z zaopatrzeniem wodnym w górach.
Konfident sypnął Feliksa.E to łajza.22:16, 5 października 2016
Nie "dostali "!!! Kupili ze zgromadzonych środków.
nnn21:40, 5 października 2016
Do Osp. Czy Ty wiesz co piszesz? Sam jestem z OSP i mamy troche porządnego sprzętu, ale wiesz w jakim są stanie te MANy z JRG w NT? Już parę razy nie dojechały do akcji, nie licząc tego że nie potrafili swoim zużytym sprzętem pociąć auta żeby wyciągną ranna kobiete - wezwali dodatkowe OSP z "nówką" sprzętem.
nnn21:31, 5 października 2016
A nie lepiej by było dawać nowe auta do PSP i np po 3-5 latach zanim jeszcze jest gwarancja oddawać w pełni sprawne do OSP? Ochotnicy maja teraz dużo lepszy sprzęt od zawodowych, a ci codziennie są na akcjach.
fotomontaż21:21, 5 października 2016
Czy to auto na hloz gaz bo na zdjęciu widać że ma komin ?
Z takim kominem to i tak niewysoka cena.
Tylko nie przejedzie pod liniami energetycznymi.
Oby nie musiał wyjeżdżać na żadne akcje.
Osp20:54, 5 października 2016
KOLARZ : A co to tylko PSP mają mieć taki porządny sprzęt bo moim zdaniem każda jednostka Osp powinna mieć takie cacko w garażu .
Przerost formy nad treścią19:11, 5 października 2016
Ile by było karetek za to auto, któremu i tak wszyscy życzą, aby stał w garażu, albo na festynach. Coś tu jest nie tak.
Druh18:37, 5 października 2016
@ravgor.Masz bardziej ,,wypasione,, autko? Masz gaśnicę,sprzęt do ratowania życia,kamizelkę,apteczkę, siekierkę? Jak masz, to po co się to przyda przy Twoim toku myślenia ?
ravgor18:15, 5 października 2016
Jak za te pieniądze to nic specjalnego...
pppffffppp16:54, 5 października 2016
zdjęcie poglądowe? na zdj. samochód 6X6...
w każdym razie dobrze że jest, i oby jak najmniej wyjazdów...
kolarz16:33, 5 października 2016
NIE dla OSP
TAK dla PSP
Ochotnik16:07, 5 października 2016
Ładny,zarąbisty.Na jego widok ,,kur ognisty,, spieprza.Oby na festynach się tylko pokazywał.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas