Niedziela, 27 wrzesień 2020, Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Clouds
11°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Clouds
12°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Clouds
12°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 71
Clouds
12°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 73
Clouds
12°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
20.10.2016, 09:02 | czytano: 3472

Odznaki wręczone: Podhalanie zasłużeni dla polskiej kultury (zdjęcia)

For. Piotr Korczak

Pięciu podhalańskich twórców i jeden zespół regionalny uhonorowanych zostało odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Gala wręczenia nagród odbyła się w zakopiańskim Jasnym Pałacu.

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

O odznaczenia dla podhalańskich twórców wnioskowała Rada Powiatu Tatrzańskiego. Z rąk Doroty Ząbkowskiej, która w Ministerstwie odpowiada za kulturę ludową otrzymali je:

Monika Stanisławska-Pitoń – artystka zajmująca się rysunkiem, malarstwem, fotografią oraz tkaniną artystyczną, Anna Stopka-Słowińska – malarka na szkle, Piotr Haza – muzykant, prymista grający też na instrumentach pasterskich (koza i piszczałki), Tadeusz Bukowski-Grosek- piewca kultury podhalańskiej, instruktor i członek zespołów regionalnych, Zofia Fortecka – malarka na szkle oraz zespół Polaniorze z Kościeliska.

Sylwetki odznaczonych:

Monika Stanisławska-Pitoń – wszechstronna artystka, zajmująca się rysunkiem, malarstwem, fotografią oraz tkaniną artystyczną. Absolwentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – wydział tkaniny i ubioru. Członek Związku Artystów Plastyków. Swe prace przedstawiła na licznych wystawach indywidualnych i grupowych.

Anna Stopka-Słowińska – urodzona i wychowana w Kościelisku; pod wpływem znanego artysty malarza Adama Słowińskiego (który był jej stryjem) zaczęła malować na szkle w 1987 roku. Jej prace przedstawiają sceny rodzajowe z życia mieszkańców Podhala(wesela, tańce, polowania) a także portrety górali Zbójnickich „frajerek”, legendarnych postaci. Obecnie artystkę fascynują postaci świętych, szczególnie upodobała sobie madonny, najczęściej przedstawiane w góralskim odzieniu lub w szatach królewskich. Prócz tematyki sakralnej przedstawia także ptaki i kwiaty. Głównie na tle pejzażu górskiego. Artystka ma w swym dorobku szereg nagród i wyróżnień. Obrazy Anny Stopki Słowińskiej trafiły do Watykanu. Zostały wręczone papieżowi Janowi Pawłowi II.

Piotr Haza – muzyk góralski; prymista grający też na instrumentach pasterskich (koza i piszczałki). Członek zespołu „Giewont”. Uczy młodzież gry tradycyjnej. Laureat konkursów kapel podkreślając troskę o dziedzictwo czyli między innymi nuty starodawne; członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Tadeusz Bukowski-Grosek- piewca kultury podhalańskiej, instruktor i członek zespołów regionalnych. Także poeta i autor książek o tematyce regionalnej oraz sztuk teatralnych. Absolwent Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu. Działacz społeczny. Jest znawcą instruktażu tańca, śpiewu i obyczajów góralskich. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Laureat nagrody Honorowej im. Oskara Kolberga. Członek jury przeglądów zespołów regionalnych.

Zofia Fortecka – mieszka i tworzy w Zakopanem na Krzeptówkach obok własnej Galerii, którą prowadzi Malarka ściśle związana z Podhalem, tworzy miniatury na szkle, komponując tryptyki, krzyże, inspiruje się także sztuką bizantyjską, romańską i gotycką. W miniaturach doszukać się można wątków biblijnych, żywotów świętych, średniowiecznych legend. Pracownia Artystki znajduje się na Szlaku Dziedzictwa Kulturowego. Prace Pani Zofii Forteckiej można oglądać między innymi w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskim w Hama-mat-su (Japonia), w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (USA, Izrael, Meksyk , Australia). Promotorka naszego regionu i ambasadorka podhalańskiej ziemi.

Polaniorze –Zespół Polaniorze powstał w dniu 13 czerwca 1977roku na wniosek członków Związku Podhalan. Nieprzerwanie od tego czasu do dzisiaj działają bardzo prężnie. Od roku 1998 zespół Polaniorze prowadzą Maria i Stanisław Krupowie. Zespół nieprzerwanie odgrywa bardzo ważną rolę społeczną i integruje środowisko lokalne w dbałości o tradycję. Zespół skupia w swym składzie rody Sobczyków, Kordusiów, Karpieli, Bukowskich, Łukaszczyków, Stopków i innych.

Laureaci licznych nagród:
1978 MFFZG- I nagroda Złota Ciupaga
1979 – Festiwal na Węgrzech I nagroda
2016- I miejsce- Taniec Zbójnicki
Współorganizatorzy cyklicznych imprez- Przednówek w Polanach, Święto Lasu, Watra Tatrzańska, Polaniarski Osod, Majowe Granie , Letnie Spotkania z Folklorem.

pk/r/ zdjęcia Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
sąsiad15:37, 20 października 2016
nie tylko nalezało by popatrzec szezej wokół nas jest wielu artystów twórców ludowych ktorzy nigdy nie bedą się upominać a tu cisza troche wstyd ze tak się podchodzi do tej sprawy
Krzysztof12:47, 20 października 2016
Kultura to nie tylko malarstwo, bardzo brzydko, ze nie dostrzega się pisarzy, tych naprawdę ważnych dla regionu
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij