Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
13.12.2016, 12:29 | czytano: 2694

Zakopane może nadal pobierać opłatę klimatyczną od turystów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zawiesił dzisiaj postępowanie przeciwko miastu Zakopane w sprawie pobierania opłaty miejscowej. Wniosek o wydanie zakazu jej pobierania złożył jeden z turystów.

Fot. Józef Słowik
O wyniku rozprawy poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Leszek Dorula.

Burmistrz powiedział, że miasto Zakopane złożyło wniosek, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodności Ustawy o opłatach miejscowych z Konstytucją RP. Dlatego właśnie sąd administracyjny zdecydował, że zaczeka na orzeczenie TK i dopiero wtedy zdecyduje o dalszych losach opłaty miejscowej.

Opłata miejscowa pobierana jest w miejscowościach o wyjątkowych walorach krajobrazowych, uzdrowiskowych i klimatycznych. Krakowianin, który podał Zakopane do sądu, wspierany przez ekologów, uważa, że miasto nie może jej ściągać, bo przez większą część roku utrzymuje się w mieście zły stan powietrza. Rocznie miasto z opłat miejscowych pozyskuje 3 miliony złotych.

Władze miasta zapewniają, że robią wszystko, aby poprawić jakość powietrza. M.in. jest to komunikacja miejska, dotacje do wymiany kotłów, obniżenie podatków od nieruchomości, w domach, w których jest ekologiczne ogrzewanie.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
wicek08:26, 2 grudnia 2017
Każdy dom dostał decyzję na ogrzewanie domu węglem.
T.K. w jednym orzeczeniu napisał praw nabytych nie może uchylić ustawa i powstaje problem bo urząd odbierając dom dał takie prawo właścicielowi budynku czyli nowych budynkach mogą zastosować wymogi a w starych już nie.
Pazerność miast i państwa nie zna granic.
Np. Zakopane ma 3 mil.zł za tą kwotę kupuje 300 pieców i daje począwszy od najbiedniejszych oraz zwolnić tą darowiznę z podatku dochodowego.można zwolnić z VAT-u będzie 400 pieców.
Tylko jest jeden problem państwu zawsze brakuje pieniędzy a przepisy a przepisy wymyślają osoby zarabiające od 10 tys wzwyż.
ola19:11, 13 grudnia 2016
To jest działanie na czas, bardzo ciekawa decyzja ale okoniem do turystów na których można by zarobić poprzez hotele, konsumpcję czy rozrywkę. Trzeba to pokazywać światu jako to jest.
lb15:50, 13 grudnia 2016
oplata to jest klimatyczna tylko z nazwy, przeciez nie moze moze zostac nazwa "opłata". tj. rzadzacy by tak chcieli, ale prosciej jednak wcisnac ludziom "klimatyczna". a to zwykle myto, jak u Malego Johna w Sherwood - bez myta nie ma koryta :)
a cala ta ekologia, phi, no bez jaj, cokolwiek jest robione wylacznie po to, zeby juz nie brzeczeli nad uszami jacys eko-kwa-lodzy ;)
a tak wogole placic ... a nie biadolic! o! :P
.14:09, 13 grudnia 2016
Porównajcie ile piecy wymieniono rok temu w Nowym Targu i ile się wymienia a ile w Zakopcu gdzi jak zwykle realnych działań zero a tylko bicie piany.
Ciekawski12:46, 13 grudnia 2016
Zakopane może nadal pobierać opłatę klimatyczną od turystów
Czytaj: Zakopane nadal moze bezkarnie wyludzac pieniadze od turystow i to w majestacie prawa
damian12:34, 13 grudnia 2016
słuszna decyzja, mają super zdrowe powietrze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas