Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Jabłonka
Clouds
14°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.476 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
27.12.2016, 16:00 | czytano: 2711

Uchwała antysmogowa dla Małopolski - trwają konsultacje

Do 5 stycznia można składać wnioski i uwagi do projektu uchwały antysmogowej, która m.in. od połowy przyszłego roku ma wprowadzać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa oraz wyeliminować montowanie pieców węglowych, które nie spełniają norm ekologicznych.

Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Uchwała ma także wprowadzić od lipca 2017 roku zakaz palenia w piecach mułami i flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%). W tej chwili do sprzedaży – głównie w Małopolsce i na Śląsku – trafia 800 tys. ton mułów, czyli odpadów węglowych. W efekcie ponad 98% mieszkańców regionu oddycha powietrzem, w którym nawet 10-krotnie przekroczone są dopuszczalne poziomy rakotwórczego benzo(a)pirenu, a ponad 4 tys. osób rocznie umiera na choroby będące następstwem zanieczyszczonego powietrza. Koszty związane z leczeniem chorych z powodu zanieczyszczeń powietrza i ich nieobecnością w pracy szacuje się na 3 mld zł rocznie.

Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej lub pomp ciepła. Gdyby jednak chcieli zamienić je na kocioł opalany węglem i drewnem powinni zaopatrzyć się w ten spełniający wymagania ekoprojektu. Podobnie, jak właściciele kominków. Nowe urządzenia od początku 2019 roku będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Nie trzeba natomiast wymieniać kominków już zamontowanych. Co prawda będą musiały spełniać wskazane poziomy sprawności cieplnej lub normy emisji, ale począwszy od 2023 roku wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, które ją zredukują, np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres może zostać wydłużony do końca 2026 roku.

Projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski dostępny jest: TUTAJ

Uwagi i wnioski do projektu dokumentu kierować można w terminie do 5 stycznia 2017 r. elektronicznie na adres e-mail: powietrze@umwm. pl. (bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym), pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM (adres jak wyżej) w godz. 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku.

oprac. r/ źródło: UMWM
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Antyreklama dotacji09:29, 28 grudnia 2016
Dotacje są dla bogatszych. Żeby z niej skorzystać trzeba mieć kasę na całość inwestycji np. z kredytu. Żeby wymienić piec węglowy na taki na ekogroszek trzeba się liczyć z kosztami: od 9-12tys. na piec(dotacja pokryje 350zł/1KWh mocy pieca obliczoną dla budynku przez audytora, przy czym zamontowany piec musi być słabszy niż dotychczasowy-czytaj i tak będziesz musiał coś w budynku termomodernizować aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło), piece 5 klasy wymagają większych średnic otworów w kominach (średnio od 18cm) i żeby nie niszczyć komina trzeba mieć wkład z rur. Koszty: frezowanie komina plus wkład od 4-6 tys. wzwyż (z dotacji tego się nie pokryje). Jeśli ktoś nie ma nowoczesnej kotłowni to musi wyłożyć kolejnych kilka tysięcy(dotacja pokryje do 1tys. zł na koszty instalacji w przypadku wymiany węglowego na ekogroszek czy pellet). W przypadku małych kotłowni (piece podajnikowe są duże) trzeba pamiętać o przepisach technicznych odnośnie kotłowni- być może trzeba będzie przeznaczyć inne pomieszczenie (np. dotychczas mieszkalne-tutaj może być potrzebny architekt i kontakty z biurokracją budowlaną) na kotłownię, która pomieści duży piec, osprzęt, ewentualny dodatkowy bufor(zbiornik) wody(to już kolejny koszt w tys. złotych-ale raczej potrzebny będzie tylko przy kotłach zgazowujących). Warunki dotacji przewidują wizytę audytora, który często dorzuci dodatkowe znaczne koszty na termomodernizację. Na koniec trzeba pamiętać o podatku od uzyskanej dotacji (kto brał dotację np. na kolektory to wie że to nie fikcja). Podsumowanie: jeśli trzeba będzie ponieść TYLKO koszty na piec i instalację(osprzęt) w kotłowni to jest około 4 tys. zł korzyści z dotacji.
Eko17:50, 27 grudnia 2016
A które piece o mocy od 7 do 10kW na ekogroszek spełniają wymagania ekoprojektu? Bo z tego co wiadomo piece klasy 5 niekoniecznie, bo norma emisji ma być spełniona w każdym zakresie mocy, a 5 spełniają tylko przy nominalnej. Mylę się?
STAŚ16:41, 27 grudnia 2016
Być może rozwiąże to sprawę smogu. Oby, nie były to tylko rozmowy, rozmowy, kosztorysy, etc. Jednak od czegoś trzeba zacząć?!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij