Niedziela, 15 wrzesień 2019, Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Czarny Dunajec i okolice
Clear
20°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 45
Clear
20°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 45
Clear
21°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 45
Clear
21°
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 43
Clear
21°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 45
Clear
21°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 45
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
06.02.2017, 08:30 | czytano: 1588

W czwartek rozpoczyna się 45. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Fot. Wojciech Kubina / BCK

Zimowe święto kolędników i zbójników, to druga po letnich Sabałowych Bajaniach największa impreza regionalna w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku, obok stałego repertuaru, pojawiło się kilka nowości.

"Kręgosłupem" imprezy jest ogólnopolski finał konkursu dla kolędników. Do Bukowiny Tatrzańskiej przyjadą najlepsi kolędnicy z różnych regionów Polski. Organizatorzy spodziewają się około 60-70 grup. Występy kolędników, to niezwykle barwne widowiska parateatralne. Nie brakuje w nich kolorowych masek, przebrań, tańców, śpiewów i magicznych formuł mających sprowadzić dobrobyt i urodzaj, a przepędzić wszelkie zło. - Poziom występów jest bardzo wysoki, bowiem przyjeżdżają do nas ci, którzy już przeszli jakieś eliminacje. Jest więc na co popatrzeć - wyjaśnia Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.

Góralski Karnawał to również konkursy tańca zbójnickiego i par tanecznych. W Bukowinie Tatrzańskiej występują przedstawiciele regionów, w których pojawił się taniec zbójnicki, a więc nie tylko Podhala, ale również Pienin, Spisza, Łącka czy ze Słowacji.

Tegoroczną nowością jest ustanowienie głównej nagrody w konkursie kolędniczym, czyli Grand Prix. Grupy kolędnicze będą rywalizować o "Złotego Turonia". O "Turoniowy róg" powalczą natomiast uczestnicy zawodów strzeleckich na Rusinowym Wierchu.

Atrakcjami wieczorów będą spotkania z kulturą regionów ościennych. W Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentują się Krakowiacy, Zagórzanie i Babiogórcy. W programie atrakcji dodatkowych są również kumoterki (uzależnione od pogody), wystawa owczarków podhalańskich, kiermasz rękodzieła i wystawa prac uczniów bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów.

Karnawał rozpocznie się w czwartek o godz. 11 paradnym przejazdem gości i uczestników imprezy zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską.

Nowością jest logo Góralskiego Karnawału - od tego roku oficjalny znak graficzny imprezy - zaprojektowane przez Macieja Kuchtę.
PROGRAM:
Patronem imprezy jest portal Podhale24.pl.

r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij