Wtorek, 25 luty 2020, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Rain
10°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 76
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
05.02.2017, 19:16 | czytano: 7295

Piece, węgiel i ciasteczka - ekologiczny happening na nowotarskim Rynku (zdjęcia)

zdj. Michal Bachulski

NOWY TARG. Przyjdź, zobacz, spróbuj - tak w skrócie można podsumować cel zorganizowanej dziś na Rynku, przez grupę inicjatywną "Podhale bez dymu - akcji edukacyjno-ekologicznej.

Nieformalna grupa mieszkańców od trzech lat promuje inną technikę spalania węgla w piecach starego typu. Wiedząc, że nie wszystkich nowotarżan stać na wymianę pieca - szukają sposobów doraźnego radzenia sobie ze smogiem, poprzez ograniczenie ilości dymu wypuszczanego przez kominy.

Ich metoda to tzw. "palenie od góry", czyli palenie współprądowe. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest. Suche tłumaczenie nie trafia do wyobraźni, dlatego po raz kolejny zorganizowany został pokaz. Przed rokiem było takie spotkanie obok kościoła św. Katarzyny, dziś - na nowotarskim Rynku.

Do prezentacji przygotowano dwa przenośne piece - kozy. W jednym rozpalono tradycyjnie - układając podpałkę (papier), drewno i węgiel. W drugim - na odwrót, czyli najpierw wsypano węgiel, potem dołożono szczapki drewna, a na koniec podpałkę.

Równoczesne rozpalenie i obserwowanie dymu, jaki unosi się z prowizorycznych kominów miało naocznie przekonać obserwujących o różnicach między tradycyjnym, a proponowanym sposobem palenia w piecach.

Pokaz poprzedziła prelekcja o smogu i jego przyczynach, o rodzajach kotłów i sposobach prawidłowego palenia w każdym z typów, różnych gatunkach węgla i ich przydatności dla gospodarstw domowych. Wytłumaczone zostało dokładnie, na czym polega rozpalanie od góry i jakie są zalety ekonomiczne i ekologiczne.

"Podhale bez dymu", podobnie jak inne stowarzyszenia obrało sobie za cel poprawę jakości powietrza w Mieście. Niestety ich apel do Nowotarskiego Alarmu Smogowego o wspólne działania - pozostał bez odpowiedzi.

Na Rynku pojawił się za to mężczyzna, którego podejrzewano, iż jest przedstawicielem NAS (Alarm zaprzeczył tej tezie), który wyraził niepokój informacją, iż na Rynku odbywać się będzie "palenie węglem". - Uzbrojony w maskę antysmogową, mimo że dzisiaj powietrze miało zaledwie 20 mikrogramy pyłu PM10 na 1 m3, zadawał pytania o to, czy nasza prezentacja "jest ekologiczna", czy może na kominach umieścić białą chusteczkę. Przerywał mi wykład, dlatego zaproponowałem, by sam zorganizował akcję, podczas której będzie prezentował ekologiczne sposoby ogrzewania - mówi prowadzący spotkanie Jan Sięka. I przypomina, iż metoda palenia "od góry" to wciąż palenie węglem, ale w sposób, który pozwala na znaczne zmniejszenie ilości dymu i innych substancji lotnych odprowadzanych przez komin.

Obserwujący prezentację mieszkańcy nie byli zadowoleni z zachowania przedstawiciela Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Pojawiły się głosy, "by nie przeszkadzał". W tej sytuacji aktywista opuścił Rynek.

- W trakcie pokazu urzędnicy rozdali ok. 30 deklaracji na wymianę kotłów. Widać było również osoby przysłuchujące się z wyraźnym zaciekawieniem, co sugerowałoby, że są to palacze zainteresowani poprawą jakości spalania. Po spotkaniu odbyłem wiele już nieformalnych rozmów, w których mieszkańcy zwracali uwagę na jakość sprzedawanego paliwa na nowotarskich składach, gratulowali pomysłu oraz wyrażali sugestie, że należy intensywniej przekonywać ludzi do zmiany sposobu palenia jak również wymiany pieców - podsumowuje Jan Sięka.

Głos zabrał także kominiarz, Łukasz Sikora, który przybliżył proces spalania węgla - co pomogło zrozumieć, jak powstaje sadza i smoła w kominie. Ostrzegł, że takie zanieczyszczenia w kominie sprzyjają pożarom. Druh Krzysztof Batkiewicz z OSP Kowaniec, będący również zawodowym strażakiem przypomniał zasady bezpieczeństwa w kotłowni oraz polecał zainstalowanie czujnika czadu w kotłowni, okraszając swoją wypowiedź tragicznymi przykładami, gdy mieszkańcy nie zachowali zasad BHP w kotłowni.

Organizatorzy akcji przygotowali dla wszystkich chętnych herbatę i kruche ciasteczka. - Tą częścią spotkania zawiadywała radna Danuta Wojdyła, członkini specgrupy do spraw smogu - mówi z uśmiechem przedstawiciel "Podhala bez dymu", podkreślając, że w ocenie Pani radnej był to bardzo dobry pomysł na ocieplenie spotkania. Jako ciekawostkę dodaje, iż wśród osób które zainteresowała akcja na Rynku byli turyści znad morza. Rozmowa zakończyła się deklaracją z ich strony, że spróbują ekonomicznej metody palenia.

Niedzielny pokaz przygotowała wraz z grupą "Podhale bez dymu"- Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu, przy wsparciu burmistrza Grzegorza Watychy.

s/ zdj. Michał Bachulski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Jedno pytanie16:43, 26 stycznia 2020
Panie Watycha dlaczego pan nie podłączył gazu do urzędu miasta ???? jest dostępny w centrum miasta zamiast tego podpiął pan urząd do kotłowni która pali miałem węglowym ! czy to jest przykład dla mieszkańców ???
Jan Sięka (Podhale bez Dymu)10:23, 13 lutego 2017
@Górol

Rozwiązania ekologiczne (MPEC, geotermia, gaz) wymagają mnóstwa czasu i pieniędzy. Poprawa wynikająca z wprowadzenia takich czystych sposobów ogrzewania będzie widoczna dopiero za kilka-kilkanaście lat. Natomiast to co my propagujemy, to skuteczna, właściwie gratisowa i natychmiastowa metoda poprawy efektywności spalania, a co za tym idzie - poprawy jakości powietrza. Ten czas nie jest zmarnowany, bo dzięki takim akcjom mamy wymierne efekty już, teraz, a nie za 5-10 lat. I naszym zdaniem warto się o to bić. Wielu mieszkańców oczekuje od władz natychmiastowej poprawy, ale ta nie jest możliwa, jeśli nie zmienimy sposobu palenia.

Natomiast rozpalanie od góry, to nie jest ściema, bo są badania naukowe m.in. z IChPW w Zabrzu, które potwierdzają, że rozpalając od góry (paląc współprądowo) emisja zanieczyszczeń zmniejsza się: 3-krotnie dla pyłów, a nawet 10-krotnie dla benzo-a-pirenu.
@Górol12:09, 9 lutego 2017
"....Zamiast marnować czas na udowadnianie że jedna metoda jest lepsza od drugiej i dalej oparta o spalanie węgla może czas pomyśleć o ekelogicznych rozwiązaniach. Mowa tu o przejściu na gaz a jeszcze lepiej na odnawialne źródła energii. Problem tylko w tym że każdy rząd chcąc mieć poparcie obiecuje gruszki na wierzbie górnikom....."
Nie problem w przechodzeniu na gaz czy inne odnawialne źródła energii.
PROBLEM W TYM, ŻE LUDZI NA TO NIE STAĆ!!!!!
A Ty Górolu pewnie jesteś jakimś urzędnikiem albo mieszkasz w bloku i nie masz bladego pojęcia o życiu szarych ludzi z minimalną pensją !!!!
ceper11:20, 9 lutego 2017
Powtarzam za obserwatorem, jak najwięcej dobrej akcji edukacyjnej. Ale konieczna jest inwestycja związana z powstałą "za komuny" centralną kotłownią. Sfinalizowanie tej inwestycji, rozbudowa w Mieście sieci ciepłociągów, kolektorów rozprowadzających ciepło i gorącą wodę to konieczność życiowa dla mieszkańców. Oby realizacji nie odkładano powtórzę za góralem!!!!!!!!
haha10:36, 9 lutego 2017
ale tlumy !!!! warto było !!!!
Górol22:22, 7 lutego 2017
A czy z tym górnym spalaniem to nie jest taka ściema jak z ekogroszkiem który tylko z nazwy jest EKO. To że czegoś nie widać nie oznacza że pyłu niema. Przykład: samochody. Nie widać a zatruwają środowisko. Zamiast marnować czas na udowadnianie że jedna metoda jest lepsza od drugiej i dalej oparta o spalanie węgla może czas pomyśleć o ekelogicznych rozwiązaniach. Mowa tu o przejściu na gaz a jeszcze lepiej na odnawialne źródła energii. Problem tylko w tym że każdy rząd chcąc mieć poparcie obiecuje gruszki na wierzbie górnikom. Jednak chcąc w minimalnym stopniu utrzymać polskie górnictwo za cenę poparcia każdy z nas zrzuca się na kopalnie czy pali węglem czy nie. Opłata przejściowa w rachunkach za energię elektryczną to nic innego jak zapomoga dla kopalni. Żadnemu rządowi nie jest na rękę wymiana kotłów bo co zrobią z węglem i kopalniami. To pewnie też powód dlaczego w Polsce nadal mamy elektrownie węglowe. Jeżeli chodzi o Nowy Targ to należałoby zacząć od zrobienia porządku z kotłownią miejską. Problem smogu był od zawsze tylko teraz jest o nim głośno. Już za czasów komuny powstał budynek ciepłowni w okolicy stacji BP który miał dogrzewać wodę ze źródeł geotermalnych. Problem smogu to nie tylko Nowy Targ. Może czas aby włodarze gmin powiatów i miast próbowali pozyskać środki na geotermię lub inne odnawialne źródła energii. A może zamiast środki z budżetu obywatelskiego wydawać na kolejne parki na "świeżym" powietrzu przeznaczyć kasę na ekologię?
koksik20:51, 7 lutego 2017
Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia pokazujące jak zabrudza się szyba przy paleniu dolnym , a jak przy górnym . Różnica wwidoczna gołym okiem powinna dać do myślenia tym , którzy dogrzewają się kominkami !
grog19:29, 7 lutego 2017
akcja bardzo OK i pomimo że niebawem wymieniam całe c.o. to paliłęm od góry od 2 lat i polecam tym których nie stać by wymienić od razu piec. Podszedł jeden młody Pan to wziąłem dla sąsiadów ponad 10 ulotek. Nawet trochę węgla mniej spalałem i dłużej było ciepło oraz dym też rzeczywiście był znikomy. Rzeczywiście pokaz cały tylko jeden Pan w masce próbował przerwać bo przeszkadzał w spokoju - inni mówili że to ten człowiek od akcji alarmu smogowego z trumną na rynku. powiedzcie jak można się kłócić kiedy cel ten sam ? no chyba że niektórym chodzi tylko o jakąś śmieszną propagandę, zaistnienie i pokazanie pieniactwa a nie realną walkę ze smogiem
@Niedżwiedzia przysługa06:01, 7 lutego 2017
Czy przyznanie komuś racji, że dobrze robi dla społeczeństwa to według Ciebie lansowanie?!?!?!?!
Ty pewnie należysz do tych, którzy kompletnie nic nie robią i żal Ci d... ściska, że można kogoś chwalić ale nie ciebie.
Uważam, że naszym obowiązkiem jest chwalić jeśli komuś należy pochwała i ganić jesli na to zasługuje !!!
Więc czepiaj się tych, którzy marnotrawią publiczne pieniądze . Mam rację???
Niedżwiedzia przysługa20:37, 6 lutego 2017
Żenujące jest lansowanie Jana na polityka to mu nie pomoże w walce z dymem . Potem powiedzą że miał w tym jakiś prywatny interes , a nie dobro publiczne.
wasyl17:57, 6 lutego 2017
widać jak nowotarżanie są zainteresowanie, tłumów nie było
n13:17, 6 lutego 2017
pan sieka ma w tym cel
Jan Sięka (Podhale bez Dymu)13:16, 6 lutego 2017
Dziękujemy bardzo za wszystkie komentarze - i te pochwalne, i te mniej pochwalne. Natomiast akcja nie udałaby się bez naszego cichego bohatera, speca od utrzymania ruchu i pysznej herbaty, Pana Romualda Olszowca. Ja mogę tworzyć gadkę, ale bez dokładania do pieca, które Pan Aldek uskutecznia w trakcie pokazu, nie byłoby efektu. Co więcej, zaczął on palić od góry dużo wcześniej niż ja i mój pierwszy kontakt z metodą był od niego. Tak że Panie i Panowie, chwała Panu Aldkowi.
@kly13:01, 6 lutego 2017
Te "blaszaki" to zaplecze lodowiska na płycie rynku.
Brzydko12:53, 6 lutego 2017
"Na Rynku pojawił się za to mężczyzna, którego podejrzewano, iż jest przedstawicielem NAS (Alarm zaprzeczył tej tezie)" - odcinać się od takiego aktywnego działacza to brzydko.
Panie Tadeuszu, Pan w końcu działa w Alarmie, czy nie? Na FB bardzo aktywnie...
@abc, abc10:32, 6 lutego 2017
a niechże przystępuje, działacze z Alarmu Smogowego też, byleby później nie osiedli na laurach i działali dalej.
I byleby współpracowali, jeden cel im przecież przyświeca...
@abc09:48, 6 lutego 2017
oby Jan Sięka nie przystąpił do wyborów z odezwa "smogu"
PAN SIĘKA ROBI WIĘCEJ, NIŻ WSZYSCY URZĘDNICY DO KU08:51, 6 lutego 2017
PANIE SIĘKA - DZIĘKUJĘ :)
Jestem pełen podziwu dla Pana Sięki. Gratuluję za odwagę i poświęcenie swojego cennego czasu na spotkania z ludźmi, którzy jakby nie dowierzają w to co słyszą.
Pan Sięka robi więcej niż wszyscy urzędnicy do kupy wzięci.
ŻYCZĘ POLSCE WIĘCEJ TAKICH MĄDRYCH I ODWAŻNYCH OBYWATELI.

A ciekawi mnie kto sponsoruje Nowotarski Alarm Smogowy ?!?!?! Ci ludzie mają wciskać mieszkańcom, że jedynym rozwiązaniem jest zmiana kotłów.
opop08:45, 6 lutego 2017
Żenujące jest organizowanie takiego cyrku w rynku a nie działanie ze strony miasta i burmistrza co jest jego obowiązkiem. Dlaczego w praktyce program wymiany pieców praktycznie nie działa. Dlaczego burmistrz nie da zwolnień podatkowych dla tych ktrzy stosują ekologiczne kotły. Najlepiej bredzic ze różnica jet palić w piecu z góry dolu itp. Lub wprowadzić zakaz palenia w kominkach. Ze względu na nieporadnych włodarzy nie są oni zainteresowani zmianami systemowymi bo uderza one w nich. A co z piekarniami nikt o tym nie mówi. Gdzie jest burmistrz.
Do bolo08:42, 6 lutego 2017
Skoro potrafisz "pisać na klawiaturze" to poczytaj sobie o paleniu od góry, w internecie jest mnóstwo filmików na ten temat. Wtedy zrozumiesz jakie procesy zachodzą o ile jesteś kumaty :)
JANINA08:12, 6 lutego 2017
już od roku palę metodą Pana Sięki i uważam ,że palenie od góry jest lepsze od tradycyjnego,ekonomicznie się sprawdza i mniej pracy przy paleniu, węgiel dłużej utrzymuje ciepło , przekształca się jakby koks,popieram tą metodę.
MF06:58, 6 lutego 2017
Panowie ekolodzy przyczyncie sie do akcji o obnizenie cen na gaz i olej do opalania poniewaz na rdnych nie ma co liczyc a nie gorne spalanie...
kly01:55, 6 lutego 2017
Akcja potrzebna. Pochwalam, ale zdjecia tych blaszaków na rynku mnie oslabiły, nawet smog mnie tak nie przeraża tak, jak ten oszpecony rynek.
Podhale23:37, 5 lutego 2017
Wezcie sie gorole z tymi ala crap happening for sale i tak podobne ... czy nie stac was na nasza goralska mowe i pisanie po goralsku. Chetki schodzicie na dziady. Mieszkam w tej kretynskiej Angli ale nikt tu ani nie pisze ani nie mowi po Polsku. Smutne ze nasi dziadkowie rodzice nie umieja i nie beda umiec szpanowac bo ja Anglik i sie zangliszczalem. Patrz jak wysoko stoje bo kalice ten jezyk. Wstyd pozdrawiam
bolo23:15, 5 lutego 2017
Czy ja dobrze kurna rozumiem? Węgiel spalany od góry ma inny skład chemiczny?
Heheszek22:40, 5 lutego 2017
Piece sprawdzajcie a nie ciasteczka rozdawajcie :)
maciej22:27, 5 lutego 2017
teraz też nie ma dopłat, chciałem wymienić , ale na dwa lata już lista zamknięta, z funduszu ochrony środowisko są dopłaty do gazu , pomp ciepła i podłączenia do miejskiej ciepłowni, jak zawsze dużo szumu zero pomocy
abc21:52, 5 lutego 2017
nowotarski alarm smogowy powinien te trumnę spalić, w ekologiczny sposób.
takie akcje popieram.
co do NAS to parcie na szkło i tyle.
ciekawe ilu z nich przystąpi do wyborów z odezwa "smogu"?
ja21:50, 5 lutego 2017
dyskutowałem niedawno z urzędnikiem pracującym w UM na wyższym stanowisku czyli inż. mgr i przekonywałem go że górne spalanie jest efektywniejsze a on mi na to że nie będzie czekał pół godziny dłużej zanim się rozpali .
niewidomy21:45, 5 lutego 2017
Kolego w masce nie wiem czy z NSA? Wiem jedno, zacznij jeździć rowerem i palić w Gminie Nowy Targ(Harklowa/Łopuszna) gazem a nie ściemniać i robić pajaca z siebie zwłaszcza w wolnym Królewskim Mieście. Już wiemy kim jesteś . Porażka z takim gościem.To jest pseudo ekolog.
Kloc21:28, 5 lutego 2017
To nieprawda ze to byl aktywista NAS. NAS jest solą w oku pana sieki
dd20:36, 5 lutego 2017
Podziwiam determinację tych panów. Szanuję że poświęcają swój czas na rozmowy z mieszkańcami.
ps. Dzieki za herbatę.
Smakosz20:31, 5 lutego 2017
happening OK. ale herbatka z imbirem i ciasteczka znakomite
Kloc20:31, 5 lutego 2017
My nie mamy czasu zmieniać tej sytuacji powoli. Trzeba już starać się w urzędzie o dotacje ponieważ kopciuchy bedą nielegalne za 5 lat a wtedy może już nie być dopłat !!!
@dzim20:28, 5 lutego 2017
Może na zdjęciach nie widać, ale na płycie rynku było około 100 osób zainteresowanych akcją.
dzim20:15, 5 lutego 2017
ale ludzi zainteresowanie marne
obserwator20:01, 5 lutego 2017
`bardzo dobra akcja edukacyjna, spokojna i rzeczowa oby takich było więcej i powoli małymi kroczkami zmniejszymy poziom smogu w mieście
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij