Wtorek, 25 luty 2020, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
11.03.2017, 15:11 | czytano: 5909

Nowy Targ: kolejny pomysł na walkę ze smogiem - filtry na kominy

Urząd Miasta w Nowym Targu ogłosił, że wspólnie z Grupą CZH S.A. z Katowic planuje uruchomić na terenie miasta pilotażowy program obejmujący instalację elektrofiltrów na kominach. Warto szybko podjąć decyzję, bo wnioski przyjmowane są tylko do wtorku 14 marca.

Elektrofiltry są innowacyjnym rozwiązaniem opracowanym przez naukowców Politechniki Śląskiej mającym na celu ograniczenie niskiej emisji. Skuteczność elektrofiltrów waha się od 50 do 90% w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji oraz stosowanego paliwa. Urządzenie nie wymaga przebudowy instalacji, może być zamontowane np. za kotłem, w przewodzie kominowym lub na kominie, co wpłynie na natychmiastowe uzyskanie bezpośredniego efektu ekologicznego.

Do programu mogą przystąpić właściciele lub najemcy, których nieruchomości znajdują się na terenie miasta Nowy Targ i opalane są kotłem na paliwa stałe. Ponadto wymagane jest umożliwienie pracownikom Grupy CZH S.A. dokonywanie specjalistycznych pomiarów emisji.

Dotacja na ekofiltry ma pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt, który ponosi właściciel nieruchomości w związku z przystąpieniem do programu jest określony na 40% inwestycji czyli ok. 1000 zł. W zależności od uzyskanego dofinansowana wspomniana kwota może ulec zmniejszeniu.

Aby przystąpić do programu należy wypełnić formularz deklaracji znajdujący się w załączeniu i dostarczyć do Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ.

Ze względu na fakt, że terminy określone w programie finansowym NFOŚiGW są bardzo napięte, zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 14 marca 2017 r.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań zainteresowani proszeni są o kontakt z Bartłomiejem Bednarzem (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ) – tel. 18 26-11-241, pokój nr 206 - II piętro.

oprac. r/ źródło: Urząd Miasta Nowy Targ
najnowsze informacje
komentarze
Brońmy się przed złem większym niż smog10:31, 15 marca 2017
To było do przewidzenia.Za wszystkim stoją cwaniacy którzy chcą zarobić kosztem głupich Taktyka typowo unijna.Tak było zw wszystkimi pomysłami dla tzw." naszego dobra". Od medycyny, poprzez komunikację, podatki itd.na ostatnim hicie, czyli walką ze smogiem.Pierwsi byli "dobroczyńcy" od maseczek (po 100 zł), następni Ci, którzy z naszych pieniędzy chcieli nam dopłacać do pieców sprzedawanych przez ich kolegów, teraz kolejni od elektrofiltrów,a skończy się na obowiązkowych PYŁOMIERZACH zakładanych na kominy i wtedy smog zniknie.Pora przegonić to towarzystwo od robienia"dobra" innym, bo z tym które już wytworzyli trudno żyć.
amator kominiorz07:22, 14 marca 2017
obecnie takie filtry nie mogą być instalowane na przewodzie kominowym, rozporządzenie ministra nie przewiduje takiej opcji. Przepisy muszą się zmienić, a to potrwa
nie bądźmy naiwni21:52, 13 marca 2017
Mieszkanka:
Nic na to nie poradzę że tego problemu nie da się w proponowany tutaj w tym artykule sposób rozwiązać. Nie tędy droga żeby skoro na wolnym rynku produkt o nazwie 'ekofiltr' nie był konkurencyjny to sprytni biznesmeni załatwią u władzy dofinansowanie żeby swój produkt jednak sprzedać. Tutaj cały czas mówimy o wspieraniu niewidzialnej ręki wolnego rynku żeby skłonić klientów do zakupu interesującego firmę produktu. Tymczasem tutaj potrzeba strategicznych decyzji na wysokości rządu. Jeśli gaz z różnych powodów nie wchodzi w grę, bo np. mamy bardzo dużo węgla, to trzeba sprawić (rząd ma takie możliwości) aby ludzie grzali domy prądem z elektrowni w której skrupulatnie pilnuje się emisji spalin. Jeżeli taki prąd z elektrowni jest za drogi, to rząd ma takie możliwości aby spowodować aby jego cena spadła do poziomu opłacalności dla zwykłych ludzi, choćby za pomocą podniesienia ceny innych źródeł energii. W tych sprawach akurat interwencjonizm państwowy (np. cała Skandynawia) jest najlepszą metodą, wolny rynek natomiast będzie kreował lobbystów, jak choćby tych tutaj od 'ekofiltrów'. Tu nie chodzi o 'komuno wróć', tylko o efektywne zwalczanie zanieczyszczenia środowiska, z którym gospodarka wolnorynkowa nastawiona na zysk sobie z samej definicji nie radzi.
piotr19:53, 13 marca 2017
A wystarczy taki innowacyjny palnik !!!!!!!!!! https://...
Mieszkanka23:36, 12 marca 2017
Taaa najlepiej nic nie robić, każdy pomysł krytykować i cały czas tylko tkwić w tym samym... wszelka inicjatywę zamiast wspierać zdusic w zarodku... dlatego na świecie wszystko leży,. Jasne ze sama nic nie zdziałać, ale zawsze musi być ktoś pierwszy inaczej dalej mieszkali byśmy w jaskiniach:) pozdrowienia dla wszystkich malkontów
głupi lolek22:06, 12 marca 2017
Jeszcze za to ze mi piec beda kontrolowac mam im płacic?
nie bądźmy naiwni20:22, 12 marca 2017
Mieszkanka:
W pojedynkę nie rozwiążesz tego bodaj największego dziś problemu i społecznego, i gospodarczego, i cywilizacyjnego jakim jest zatrucie środowiska naturalnego. Nawet rząd Niemiec latami przymykał oko na fałszowanie pomiarów emisji w Volkswagenach aby tylko tłuc kasę. To samo robią wszyscy inni producenci na całym świecie, a Ty myślisz że jak sobie filtr zainstalujesz to Twoje dziecko uchronisz w ten sposób od astmy tudzież innych schorzeń.
Smok19:41, 12 marca 2017
TO JA TU JESTEM
fistaszek14:06, 12 marca 2017
Nie masz kasy na dobry opał? Kup filtr za 1000 zł! Ot logika godna Napoleona!
Trzeba nam gruntownych zmian, czyli ogrzewania ekologicznego a nie filtrów!
Kiedyś na p24 pisali o ogrzewaniu prądem, ktoś wie czy to ruszyło?
Mieszkanka12:27, 12 marca 2017
Do "obiektywny" a ja zakładam filtr! Nie wszystko się przelicza na pieniądze. ... może dzięki temu że mam filtr na kominie komuś się będę oddychać lżej, może moje dziecko nie będzie dostawał częstych ataków astmy... a może jak sąsiad założy ktoś w przyszłości nie dostanie raka??? Pomyśl to nie boli!
Smok10:30, 12 marca 2017
Dojdą koszty dołączenia do prądu, rachunków za prąd, beżąca eksploatacja i okresowa wymiana filtra. Naprawy bo się coś zepsuje. Nie widzę chętnych. Pomysł bez sensu obliczony na propagandę.
obiektywny09:39, 12 marca 2017
a co ja z tego będę miał poza chudszym portfelem o tysiaka?? czy spadnie mi zużycie paliwa w piecu, mniej będzie mi ubywać węgla , drzewa???
jaga207:01, 12 marca 2017
A ja myślę że niektórzy palą tak na złość . Dym wali z kominów, ledwo się mieści, okolica momentalnie siwa. To chyba resztki pochodzenia zwierzęcego czy węgiel czymś polewają ?
nie bądźmy naiwni23:50, 11 marca 2017
A do którego dnia marca będą dofinansowywane elektrofiltry do ludzkich nosów i płuc? Idziemy w kierunku jakiegoś absurdu. Należy promować, dofinansować, itd., np. solary fotowoltaiczne które zastąpią toksyczne źródła energii, dofinansować używanie gazu ziemnego, promować wodór jako paliwo przyszłości, a nie handlować filtrami, bo to jest chore. Należy zakazać prawnie w całej Polsce produkcji przemysłowej która lekceważy problemy zanieczyszczenia środowiska. Pogonić przedsiębiorców którzy swoją produkcją zanieczyszczają, a nie wymyślać jakieś filtry do komina, bo akurat ktoś miał siłę przebicia i przebił się ze swoim produktem i teraz będzie go sprzedawał, a powietrze w Polsce jak było tak dalej będzie zanieczyszczone.
klubowy22:07, 11 marca 2017
@ja.Dożyjemy.(dlatego że palę papierochy z filtrem).Mentalność niech se biega dla niby zdrowia(uwaga na autka).
graT ywoN21:07, 11 marca 2017
Sposób na smog:
Przez parę lat palić czym się tylko da. Ociepli się klimat i nie trzeba będzie w ogóle palić.
wasal18:54, 11 marca 2017
Tak mamy palić w piecu jak na zdjęciu o ile się nie mylę tak kopci urząd gminy w Szaflarach.
Powinniśmy brać przykład
wasyl18:11, 11 marca 2017
Dobry pomysł, albo wymiana na piece węglowe 5 klasy. Nie rezygnujmy z węgla, bo gaz nie jest wcale dobrym zamiennikiem.

Polecam artykuł
http:/...
ja16:40, 11 marca 2017
najlepszym sposobem na smog jest zmiana mentalności ludzi ! ale chyba w najbliższych 100 lat nie ma co na to liczyć .
Partyzant16:30, 11 marca 2017
Zasada podobna do katalizatora w aucie....Juz gdzieś o takich prototypach słyszałem,jak ktoś ma slaby ciąg to nie wypali i bedzie sie dusiło w piecu.Co do poboru prądu to coś napewno bedzie ciągło.Wytnijcie kata w aucie i od razu mocy przybędzie.
haha16:13, 11 marca 2017
Eeee...no rewelacja:D:D:D przecież prąd w PL mamy ekologiczny:):):)
abc15:22, 11 marca 2017
jakie zużycie prądu i od czego zależne -np. od jakości opału?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij