Burmistrz: podłączenie Nowego Targu do studni głębinowych było strzałem w "dziesiątkę"
Dyr. MZWiK: "Woda z wodociągu pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych"
- Nowotarżanie nadal piją wodę z Dunajca. Dyrektor uspokaja: to niewielkie ilości
W kolejnych latach radni kilkakrotnie dopytywali szefa wodociągów o to, czy nowotarżanie nadal piją wodę z Dunajca. Dyrektor Wojciech Kniotek dwa lata temu przyznał, że tak jest, ale jak mówił "są to niewielkie ilości". Podczas spotkania z radnymi przyznał, że "do miejskiej sieci wodociągowej trafia czasami woda z Białego Dunajca ze stacji uzdatniania w Szaflarach. Są to rzadkie przypadki, a ilość pobieranej wody z rzeki jest niewielka". Jak mówił - "przy 166 tys. m. sześć. wody ze studni głębinowych, 1 tys. pochodził z SUW w Szaflarach. Udział wody z Szaflar jest minimalny". Ówczeny dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji tłumaczył też radnym, że "osady, które pojawiają się w wodzie z miejskiej sieci, to nie piasek z Dunajca, ale tzw. twarde osady ze studni głębinowych. Pod względem mętności czy zawartości pyłu, woda z Szaflar bywa lepsza niż woda z niektórych studni głębinowych".
Obecny dyrektor MZWiK - Dariusz Latawiec mówi coś innego. - Ok. 20 procent wody pochodzi ze Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach. To w skali całego roku. Ta woda jest wykorzystywana przede wszystkim w okresie od grudnia do końca marca - tłumaczy.
Słowa te padły podczas spotkania z radnymi przed jutrzejszą sesją Rady Miasta, na której zatwierdzone mają zostać nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
Cena wody wzrośnie o 7 groszy. Odbiorcy nie odczują bezpośrednio tej podwyżki, bowiem radni chcą podnieść dopłaty do metra sześciennego dostarczanej wody dla gospodarstw domowych. Dopłata z budżetu miejskiego wynosi teraz 14 groszy (do ścieków - 62 grosze). Obecnie ceny wynoszą - za wodę 5,96 zł, za ścieki 8,05 zł. Pełen cennik jest na stronie MZWiK.
s/