Czwartek, 06 sierpień 2020, Imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa
Szczawnica i okolice
Clouds
22°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 60
Clouds
20°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 60
Clouds
23°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 60
Clear
25°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 61
Rain
24°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 66
Clouds
22°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 60
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
26.03.2017, 18:20 | czytano: 6206

20 procent wody w kranach pochodzi ze SUW, czyli z Dunajca

arch. M. Adamowskiego

NOWY TARG. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, gdy triumfalnie ogłoszono zakończenie dużego projektu, mającego na celu zapewnienie mieszkańcom Nowego Targu dostępu do wody z 18 studni głębinowych - skargi na jakość wody skutkowały różnymi wyjaśnieniami. Od zapewnień, że woda z Dunajca nie trafia w ogóle do kranów, do przyznania, że są to "niewielkie ilości". Teraz słyszymy, że są miesiące, gdy tej wody jest całkiem sporo.

3 lata temu, w czerwcu 2014 roku ówczesny burmistrz, Marek Fryźlewicz tłumaczył, że Nowy Targ korzysta ze Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach - "w uzasadnionych sytuacjach". Gdy nasiliły się skargi mieszkańców na jakość wody, w listopadzie 2014 r. - MZWiK przesłał nam oświadczenie, iż "w związku z wielokrotnie powtarzającymi się, w rozlicznych komentarzach pod artykułami /.../ wątpliwościami o rzekomym mieszaniu wody w wodociągu miejskim w Nowym Targu z potoku Biały Dunajec i studni głębinowych, informuję: woda dostarczana do Naszych Klientów z wodociągu miejskiego będącego w zarządzie MZWiK w Nowym Targu, pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych."

W kolejnych latach radni kilkakrotnie dopytywali szefa wodociągów o to, czy nowotarżanie nadal piją wodę z Dunajca. Dyrektor Wojciech Kniotek dwa lata temu przyznał, że tak jest, ale jak mówił "są to niewielkie ilości". Podczas spotkania z radnymi przyznał, że "do miejskiej sieci wodociągowej trafia czasami woda z Białego Dunajca ze stacji uzdatniania w Szaflarach. Są to rzadkie przypadki, a ilość pobieranej wody z rzeki jest niewielka". Jak mówił - "przy 166 tys. m. sześć. wody ze studni głębinowych, 1 tys. pochodził z SUW w Szaflarach. Udział wody z Szaflar jest minimalny". Ówczeny dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji tłumaczył też radnym, że "osady, które pojawiają się w wodzie z miejskiej sieci, to nie piasek z Dunajca, ale tzw. twarde osady ze studni głębinowych. Pod względem mętności czy zawartości pyłu, woda z Szaflar bywa lepsza niż woda z niektórych studni głębinowych".

Obecny dyrektor MZWiK - Dariusz Latawiec mówi coś innego. - Ok. 20 procent wody pochodzi ze Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach. To w skali całego roku. Ta woda jest wykorzystywana przede wszystkim w okresie od grudnia do końca marca - tłumaczy.

Słowa te padły podczas spotkania z radnymi przed jutrzejszą sesją Rady Miasta, na której zatwierdzone mają zostać nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

Cena wody wzrośnie o 7 groszy. Odbiorcy nie odczują bezpośrednio tej podwyżki, bowiem radni chcą podnieść dopłaty do metra sześciennego dostarczanej wody dla gospodarstw domowych. Dopłata z budżetu miejskiego wynosi teraz 14 groszy (do ścieków - 62 grosze). Obecnie ceny wynoszą - za wodę 5,96 zł, za ścieki 8,05 zł. Pełen cennik jest na stronie MZWiK.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Kuba11:59, 29 marca 2017
A czy miasto nie może po prostu wykonać kolejnych odwiertów i ostatecznie zamknąć ten chory temat? Mam wrażenie, że ujęcie wody w Szaflarach utrzymywane jest celowo dla paru "stołków" które są tam obsadzone.
Badura21:50, 28 marca 2017
Ponoć jest w Nowym Targu wielki autorytet który pisał doktorat na temat wody mieszka na Grelu i zalicza naszą wodę do najwyższych parametrów wód z górnej półki która powinna być butelkowana .Nie uwierzył bym w to usłyszałem to z ust kaznodziei wiec pokory nabrałem ale piję ja tylko po przefiltrowaniu bo nikomu nie wierzę . Innym też radzę a nie tylko narzekać.Ciekawe jaki uniwerek chlubi się takim absolwentem pozazdrościć ino , a tak swoją drogą są takie rzeczy na świecie że nawet fizjologiom się nie marzą . A tak swoją drogą to chciałbym powiedzieć że chlorowanie wody bo taka sytuacja musiała być skoro 20% zasilała z Dunajca sieć głębinową,wymogi sanepidu powstrzymuje tylko rozprzestrzenianie się z wodą pitną zakaźnych bakterii oraz chorób .Nie łyka się już z wodą żywych bakterii ,proces ten niszczy je .Problem w tym , że śmiercionośny dla bakterii chlor również dla ludzi posiada skutki uboczne i przyczynia się do powstawania takich schorzeń ,jak
-rak wątroby i nerek
-rak pęcherza moczowego oraz jelita grubego
-rak piersi
-rak dwunastnicy i żołądka
-białaczka /rak krwi/
-podrażnienie ,suchość i pękanie skóry
-obniżenie odporności skóry na zakażenie grzybicami i drożdżycami
To nie wszystko .Wraz z nastaniem powszechnej chemizacji przybyło w wodzie setki zupełnie nowych związków chemicznych ,które po zetknięciu z aktywnym chlorem tworzą kolejne ,najczęściej toksyczne substancje takie jak chloroform ,bromoform,bromodichlorometan .itp.
Szkoda tylko że za tak wyśmienitą wodę mineralną trzeba tyle płacić.
aa22:33, 27 marca 2017
jest smog no to i trutka w wodzie do kompletu zaklady pogrzebowe zacieraja rece
wodnik22:29, 27 marca 2017
a woda coraz drozsza trujaca prokurator sie prosi
Do hanki21:48, 27 marca 2017
Kogo nazywasz roszczeniowcem? Tych wszystkich którzy płacą krocie za to g*** które dostają w zamian? Bardzo, bardzo drogie g***.
hanka14:40, 27 marca 2017
Oj, ludziska "bladego"pojęcia nie macie o uzdatnianiu wody i sieci wodociągowej ale Polacy na wszystkim się znają. Jeszcze całkiem nie dawno piliście wodę tylko z rzeki, oczywiście odpowiednio uzdatnioną.
Proponuje niezadowolonym z cen i jakości aby zainwestowali we własna studnię i szczelne szambo wtedy będą mieć oczekiwaną cenę, szczególnie jak np. w okresie zimowym nagle zabraknie w niej wody albo zapłacą 20,00 zł za 1m3 ścieków za prywatny wywóz.
Roszczeniowi ludzie wygoda kosztuje!!!
pzd14:04, 27 marca 2017
Umiecie tylko ciupać na MZWIK, to trzeba było sobie składać skargii, nie umiecie Długa 21, kazdy moze isc zlozyc . Ustawa Wam to gwarantuje. Podpiszcie się z imienia i nazwiska
kwk13:34, 27 marca 2017
Po prostu skandal, prawie 6 zł. płacę za ścieki w moim kranie z oczyszczalni w Zakopanem. Wy chcecie jeszcze podnosić cenę za ten syf? Lepiej już by było pobierać wodę z Czarnego Dunajca, który jest w o wiele lepszym stanie niż Biały.Po prostu chyba trzeba się zbuntować i dopóki jakość wody się nie poprawi , nie płacić za nią.
C&R12:46, 27 marca 2017
Jako wędkarz przechodzę Dunajec wzdłuż i wszerz i to co widzę co pływa w wodzie to nawet nie będę psuł nastroju tym którzy tą wodę piją.
PAL12:14, 27 marca 2017
No cóż mieszkańcy NT mają spore szanse na przeżycie aPOokalipsy
Co nas nie zabije to nas wzmocni! [smog,szambo w kranie]
mieszkanka10:25, 27 marca 2017
Przecież w tym roku nie wolno podnosić ceny wody. Zabroniła podwyżek wody P. Premier, a władze Nowego Targu głupa walą ? Zaraz siadam i piszę pismo w tej sprawie do rządu z zapytaniem o samowolkę Nowego Targu.
Nie mamy zamiaru ponosić kosztów powstałej Rady Nadzorczej utworzonej spółki wodociągowej.
Nabity w butelkę09:50, 27 marca 2017
Ktoś wie, kto jest głównym odbiorcą ( która część miasta) wody z Dunajca? O ile wiem miasto nie ma jakiegoś głównego zbiornika wody, gdzie mieszano by ją przed podaniem do wodociągów...
Chyba nikt mi nie powie, że woda ze studni głębinowych z kombinatu pompowania jest np na Szaflarską, a woda z Dunajca np na Ludźmierską???
To jakaś kpina! Woda z tego ścieku zwanego Dunajcem, jest jedną z najdroższych w kraju, o ile nie najdroższą. !!!
niezadowolona09:41, 27 marca 2017
I wszystko jasne!w tych 20% jest wystarczająco bakterii na tyle by potem przychodnie i oddział zakazny na szpitalu były przepełnione,,,Może czas by i oczyszczalnia ścieków w Zakopanem nieco sie powiekszyła,,,bo i tak gromadzone sa nieczystosci do rzeki..szlag mnie trafia od wielu wielu lat przynajmniej chorujemy dwa razy do roku na niby rotawirus czy tam jak to nazywaja jelitówke,,,a zkąd to niby jest jesli nie z wody?ze scieków,,,bo to z bakterii kałowej,,,,,,Najwieksza zachorowalnosc to luty włąsnie i marzec a potem wakacje bo jakże!
POZYTYWNY09:24, 27 marca 2017
Chcę zapytać, jak się ma sytuacja z rozliczeniem wody, we Wspólnocie na os Topolowym ?! Doliczają do kosztów, ok 30 % od zużycia !!! Rzekomo za ubytki ! To jakieś nieporozumienie, a tu jeszcze woda nie pierwszego sortu !!!
wiem to09:17, 27 marca 2017
nie jęczcie tak
wody z rzeki jest poniżej 8% i bierze ją głównie dawna narciarnia w Szaflarach
Tadek09:00, 27 marca 2017
Dopiero zmiana Dyrektora MZWiK ujawnia odczuwalną prawde o jakości wody w kranach .
W rejonie ulic Kr. Jadwigi / Krzywa / al.1000 lecia woda z Dunajca stanowi 100-% w zasilaniu niech nam Burmistrz nie maci w głowach , o pochodzeniu wody ze studni głębinowych o czy świadczą zanieczyszczenia które mamy na " sikach mieszalników wody w armaturze domowej - nie długo ( w miarę wolnego czasu - zaniosę Burmistrzowi urobek śmieci z tych mieszalników / wcześniej zrobię zdjęcia poglądowe na podhale24.pl /

Jeżeli woda pochodzi z Dunajca dlaczego płacimy za nią jak ze studni głębinowej , ponadto czy to woda odpowiada normą sanitarnym gdzie do tej wody z Dunajca wpadają ściek z szamba i wychodków Szaflar B. Dunajca , Poronina i Zakopanego nie licząc innych przysiółków .
jaga208:21, 27 marca 2017
e2. Co winne zwierzęta że ludzie robią syf. Co w domu nie potrzebne to do rzeki, szamba też. Zacofanie dobrze się ma
Anty Bolek08:20, 27 marca 2017
Jejku jejku-zwrot ówczesny oznacza , że pan Kniotek pełnił stanowisko do maja 2016 r,a kto był już burmistrzem prawie dwa lata . Nikt nic nie wie , taka ściema .Nie ogarniam co się dzieje w Miejskich Przedsiębiorstwach - dymisja .
siuba08:06, 27 marca 2017
ale mi Nowość. przeciez juz kilka lat lemu sie o tym mówło i ta sprawa była poruszana na sesji rady. Oczywiście wtedy to tylko miało być chwilowe w wypadku braku wody.
MF06:59, 27 marca 2017
Co robi SanEpid pija kawke i smieja sie z ciemnogrodu dlaczego nie ma kontrli z ich dzialalnosci ?????
złota rybka22:55, 26 marca 2017
to dlatego w grudniu zdechły mi rybki ;(
andrusas22:52, 26 marca 2017
Panowie Kłamcy do dymisji za oszukiwanie wyborców .
xxx22:25, 26 marca 2017
to dlatego wali chlorem!!!
tylko po to by zapachy "inne" zabić!!!
e221:52, 26 marca 2017
Czyli cały czas nas oszukiwano. Woda najdroższa w kraju i najgorszy syf z Dunajca. Do tej wody powinno się nam dopłacić, bo narażamy swoje zdrowie, a może życie! Dunajec to ściek, które wsie mają oczyszczalnię?, a Zakopane ????? Dlaczego nie ma więcej studni głębinowych? Walczycie z smogiem, a wodą nas trujecie? Zamiast dopłacać do psów,kotow , zamiast wydawać na kościół. przeznaczcie te pieniądze na następna studnię głębinową, bo nasze zdrowie chyba ważniejsze, czy czekamy na jakąś epidemię? Co robi " Sanepid" - kontroluje głupoty w firmach, a my pijemy ścieki z Dunajca? Stąd te "grypy żołądkowe?"
kopytek21:41, 26 marca 2017
a śmierdzi jajami nie wiem skąd...
Kite21:25, 26 marca 2017
Pochodzi to jest czas teraźniejszy czyli tej zimy woda podawana była i pewnie nadal jest z Dunajca. To pan Burmistrz wiedział czy się dowiedział z Podhale24?
jejku jejku21:05, 26 marca 2017
Anty Bolek - zwrot "ówczesny" oznacza, ten ktoś już nie jest burmistrzem, czy dyrektorem wodociągów. Kogo chcesz dymisjonować, jak już obaj panowie odeszli ze swoich stanowisk?
Anty Bolek20:46, 26 marca 2017
Kłamcy do dymisji .
Na zdrowie,pstrąg19:38, 26 marca 2017
Mi ta woda odpowiada od urodzenia(zero problemów gastrycznych.,,bogata w różne składniki,, potrzebne i nie do życia.Ma smak.Z ,,głębinówek,, jak destylowana.Bez szkody można dolewać do akumulatorów,żelazek zastrzyków.Ale się towarzystwo pijące wodę,,sterylne,, delikatne zrobiło,jejku.Widać przy aptekach tłumy po antybiotyki.
kanał19:34, 26 marca 2017
Nowotarżanie to jedyna nacja odporna na clostridium.
Czemu nikt nie rozliczy odpowiedzialnych za ubytki wody z sieci.
Mówią o 80% kto to potwierdzi .Mam wodę ze studni i nie tracę ani litra. Dlaczego mam dopłacać do tych których nieudolnie zaopatruje MZWIK ?
Czy ta podwyżka to pieniądze dla Rady Nadzorczej Spółki ?
brawo19:33, 26 marca 2017
Kłamcy, kłamcy, kłamcy. Tyle mam do powiedzenia obu panom.
com19:21, 26 marca 2017
@podtrutka weź może przeczytaj raz jeszcze tekst ale ze zrozumieniem :D
Alibaba19:12, 26 marca 2017
Czyli coś jest na rzeczy. Od jakiegoś czasu czuję coś dziwnego w naszej nowotarżance/kraniczance. I Podtrutko nie ma to nic wspólnego z burmistrzami, bo Watycha już rządzi od ponad dwóch lat, a chemia leci dopiero od paru miesięcy. Czekałem aż ktoś poruszy temat no i wreszcie.
abc19:03, 26 marca 2017
Były dyrektor a obecny prezes stwierdził, że nie będzie podwyżek a tu CO?
Miasto dopłaci, ale dopłaci z naszej kasy!!!
"...- Ceny wynikają z kalkulacji, a nie z formy organizacyjnej MZWiK. Mamy rok z deflacją - co może, powtarzam - może oznaczać obniżkę cen. Ale nie chcę mówić na razie o cenach. ..."
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/48009/Dariusz_Latawiec_quotLekka_reka_pozbywamy_sie_miliona_zlotychquot_Przeksztalcenie_MZWiK_w_spolke_ma_to_zmienic_.html
Ciekawe co dalej - troszkę inaczej to brzmiało wcześniej!!!
Amortyzacja, obniżka - oj coś tu nie pasuje!!!
podtrutka18:48, 26 marca 2017
w skali roku 20 procent, ale szczególnie zimą, to znaczy że od grudnia do marca tej wody syfiastej może być nawet 70-80 procent. Świetnie. Byłym włodarzom: burmistrzowi i dyrektorowi wodociągów mamy może podziękować za to, że nas nie chcieli denerwować i ukrywali przykre rzeczy?
Mietek18:42, 26 marca 2017
Może po ujawnieniu faktów zamiast podwyżki wypadałoby ogłosić obniżkę.
Zawsze tłumaczono, że woda musi być tak droga gdyż pochodzi ze studni głębinowych.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij