Wykonanie audytu energetycznego to warunek konieczny do ubiegania się o dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 na wymianę starego, nieekologicznego pieca na urządzenie spełniające europejskie normy ekoprojektu. Uzyskane po audycie świadectwo energetyczne budynku będzie wymagane przy staraniu się o środki na nowy piec. W sumie na terenie całego województwa, do wrześnie przyszłego roku, audytorzy ocenią ponad 20 tys. obiektów. Mieszkańcy, którzy wcześniej zgłosili się do swojej gminy, nie poniosą żadnych kosztów przeprowadzonych audytów. Zostaną one sfinansowane ze środków RPO WM, na co przeznaczono prawie 14 mln zł.
Do wykonywania ocen energetycznych na terenie Małopolski upoważnione są dwie firmy, z którymi urząd marszałkowski podpisał umowy: NDE Sp. z o.o. (dla subregionów: podhalańskiego, tarnowskiego, Małopolski Zachodniej i ZIT oprócz Krakowa), natomiast na Sądecczyźnie jest to konsorcjum firm BBC Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane Łukasz Zdziebłowski i BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. Sp. k.
Mieszkańcy subregionów: sądeckiego, podhalańskiego i tarnowskiego, którzy w swoich gminach zadeklarowali chęć wymiany starych pieców mogą spodziewać się odwiedzin audytorów energetycznych. Tam przeprowadzanie ocen efektywności energetycznej budynków jest najbardziej zaawansowane. Tylko na Sądecczyźnie do września przyszłego roku zostanie przebadane ponad 2,2 tys. budynków. Niewiele mniej ocen energetycznych będzie wykonanych w Tarnowie oraz okolicznych powiatach: tarnowskim, brzeskim i dąbrowskim. Audytorzy odwiedzą też 2 100 obiektów na Podhalu (na terenie powiatów: nowotarskiego, suskiego i tatrzańskiego) oraz nieco ponad 1 tys. w powiatach: krakowskim i wielickim. Niebawem audytorzy zaczną pracę także na terenie Małopolski Zachodniej. Tu do sprawdzenia jest ponad 3,5 tys. budynków z powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.
Prawidłowo przeprowadzona ocena energetyczna każdego budynku powinna obejmować kilka elementów: wizję lokalną i ocenę stanu danego budynku, w tym wykonanie dokumentacji fotograficznej, opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (zawierającego: identyfikację budynku i jego charakterystykę energetyczną oraz zalecenia w zakresie wyboru najlepszego rodzaju termomodernizacji), a także informację na temat wymaganej mocy cieplnej montowanego pieca.
Przypominamy też, że środki na wymianę pieców dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem samorządów gminnych. Audytorzy z firm wybranych przez UMWM powinni posiadać przy sobie stosowny identyfikator nadany przez daną gminę. Gminy, które przystąpiły do programu mają również obowiązek poinformować mieszkańców o rozpoczęciu audytów. Tam też należy szukać wszelkich informacji.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie, r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Podejrzane nie?
Ale ci ludzie, którzy się deklarowali przejrzeli na oczy najwidoczniej.
a ty, do smok sprzedajesz pewnie nieekologiczne i trujące piece na ekosmrodek, temuś taki zawistny i od głupich wyzywasz.