Czwartek, 28 maj 2020, Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Clouds
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
04.04.2017, 15:47 | czytano: 3785

Audytorzy energetyczni wyruszyli w teren

M.in. na Sądecczyźnie i Podhalu trwają już audyty energetyczne. Audytorzy z dwóch firm, z którymi urząd marszałkowski w Krakowie podpisał umowy, będą przeprowadzać oceny energetyczne tych budynków, których właściciele ubiegają się o środki z regionalnego programu operacyjnego na wymianę kotłów. Dla nich audyty energetyczne są bezpłatne.

Wykonanie audytu energetycznego to warunek konieczny do ubiegania się o dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 na wymianę starego, nieekologicznego pieca na urządzenie spełniające europejskie normy ekoprojektu. Uzyskane po audycie świadectwo energetyczne budynku będzie wymagane przy staraniu się o środki na nowy piec. W sumie na terenie całego województwa, do wrześnie przyszłego roku, audytorzy ocenią ponad 20 tys. obiektów. Mieszkańcy, którzy wcześniej zgłosili się do swojej gminy, nie poniosą żadnych kosztów przeprowadzonych audytów. Zostaną one sfinansowane ze środków RPO WM, na co przeznaczono prawie 14 mln zł.

Do wykonywania ocen energetycznych na terenie Małopolski upoważnione są dwie firmy, z którymi urząd marszałkowski podpisał umowy: NDE Sp. z o.o. (dla subregionów: podhalańskiego, tarnowskiego, Małopolski Zachodniej i ZIT oprócz Krakowa), natomiast na Sądecczyźnie jest to konsorcjum firm BBC Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane Łukasz Zdziebłowski i BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. Sp. k.

Mieszkańcy subregionów: sądeckiego, podhalańskiego i tarnowskiego, którzy w swoich gminach zadeklarowali chęć wymiany starych pieców mogą spodziewać się odwiedzin audytorów energetycznych. Tam przeprowadzanie ocen efektywności energetycznej budynków jest najbardziej zaawansowane. Tylko na Sądecczyźnie do września przyszłego roku zostanie przebadane ponad 2,2 tys. budynków. Niewiele mniej ocen energetycznych będzie wykonanych w Tarnowie oraz okolicznych powiatach: tarnowskim, brzeskim i dąbrowskim. Audytorzy odwiedzą też 2 100 obiektów na Podhalu (na terenie powiatów: nowotarskiego, suskiego i tatrzańskiego) oraz nieco ponad 1 tys. w powiatach: krakowskim i wielickim. Niebawem audytorzy zaczną pracę także na terenie Małopolski Zachodniej. Tu do sprawdzenia jest ponad 3,5 tys. budynków z powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.

Prawidłowo przeprowadzona ocena energetyczna każdego budynku powinna obejmować kilka elementów: wizję lokalną i ocenę stanu danego budynku, w tym wykonanie dokumentacji fotograficznej, opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (zawierającego: identyfikację budynku i jego charakterystykę energetyczną oraz zalecenia w zakresie wyboru najlepszego rodzaju termomodernizacji), a także informację na temat wymaganej mocy cieplnej montowanego pieca.

Przypominamy też, że środki na wymianę pieców dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem samorządów gminnych. Audytorzy z firm wybranych przez UMWM powinni posiadać przy sobie stosowny identyfikator nadany przez daną gminę. Gminy, które przystąpiły do programu mają również obowiązek poinformować mieszkańców o rozpoczęciu audytów. Tam też należy szukać wszelkich informacji.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie, r/
najnowsze informacje
komentarze
Smok09:13, 9 kwietnia 2017
No i podobno już nawet urzędasy się wpraszają z kotłami do ludzi zapisanych na przyszłe lata, a skąd taki trend nagle? Że to nie ludzie za urzędnikami gonią tylko na odwrót?

Podejrzane nie?

Ale ci ludzie, którzy się deklarowali przejrzeli na oczy najwidoczniej.


a ty, do smok sprzedajesz pewnie nieekologiczne i trujące piece na ekosmrodek, temuś taki zawistny i od głupich wyzywasz.
Smok19:55, 6 kwietnia 2017
Ale to tak na marginesie żadna w sumie nowoczesność, bo co to za cuda niby palnik i ślimak do podawania takimi metodami to pawie juz w średniowieczu ludzie palili ;-)
do smok12:04, 6 kwietnia 2017
smok,głupis i tyle!!!!
miejscowy09:56, 5 kwietnia 2017
tak trzymać SMOK , ŚWIĘTA PRAWDA , CO NOWOCZESME DO DO D.....Y.
miejscowy09:54, 5 kwietnia 2017
wolę sobie sam we własnym zakresie kiedyś wymienić , bo mnie na to stać .Niż ktoś mi będzie chodził prześwietlał ściany .Nie pozwolę sobie z domu zrobić TERMOSA .Mam dom 500 metrów kwadratowych , bez "zbawiennego " styropianu , przynajmniej mam mikroklimat w środku , a nie duszę się jak reszta , poza tym mam tradycyjne okna skrzynkowe , na które za żadne skarby bym nie zamienił nic .
Smok20:32, 4 kwietnia 2017
Ja tylko wszystkim, którzy jeszcze nie zdążyli się nadziać na te ekologiczne piątej szóstej czy dziesiątej klasy kotły podpowiem: zastanówcie się dobrze, bo mój znajomy co zimę kupował 2.5 tony węgla i to starczało, teraz trzeba 6.5 tony tego całego ekogroszku, przecież to nadal ten sam węgiel, nieprawdaż? To co kalorii mu ubyło nagle? Skąd taka różnica?

Co do samego smogu, mało kto zauważył, że temat stał się topowym w momencie forsowania tych g*** WYGODNYCH kotłów, bo nie chodzi tutaj ani o emisję ani o środowisko, a za te całe "normy" pożal się Boże ktoś bierze grube pieniądze i ktoś na tym grubo zarabia.

Jakby ktoś nie zrozumiał to przełożę na chłopski:

Jak sie zapaliło dawno raz a dobrze to się podymiło 10-20 minut przy rozpalaniu czy tam nawet te pół godziny i jak już się piec nagrzał to wszystko dobrze szło, temperatura wysoka, wszystko dopalone, zerowa emisja niemalże a tutaj w tych ekosmrodkach to nonstop 24/7 zasuwa palnik i co z tego, że dopala dwutlenek węgla jak nadal pyły PM emituje i to w ilości 3x więcej jak kopciuch, bo kopciuch kopci pół godziny i dymi na czarno a ekosmrodek w białych rękawiczkach zabija nas wszystkich, bo spójrz tylko na komin, że nonstop powietrze załamane, non stop 24/7 emituje i truje. Pozdrawiam myślących.
zimno18:45, 4 kwietnia 2017
Mamy, może się mylę 04. 04.2017.Ta wiadomość może miała być na Podhalu 24. 01.04. 2017.
Biołe sadze15:57, 4 kwietnia 2017
Nic nie pisze o kamerze termowizyjnej a gdyby nawet była to trochę za późno na takie badanie.Byłoby ono najbardziej miarodajne i przedstawiało rzeczywisty stan budynku.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij