Prezes MZWiK do posiadaczy studni: "Pijecie kał" - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
26.10.2017, 08:40 | czytano: 11307

Prezes MZWiK do posiadaczy studni: "Pijecie kał"

NOWY TARG. Trzeba przyznać, że prezes zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji nie bawi się w eufemizmy. Omawiając wyniki przeprowadzonych badań jakości wody w studniach prywatnych, Dariusz Latawiec mówi wprost: "pijecie kał".

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Prezes zarządu MZWiK w Nowym Targu podczas sesji mówił na temat jakości wody ze studni prywatnych oraz edukacji środowiskowej. Jego zdaniem poziom wiedzy, a szczególnie świadomości ekologicznej - jest bardzo niski.

- Ciekawe, ilu z państwa zna różnicę między stacją uzdatniania wody, a oczyszczalnią ścieków - zastanawiał się głośno Dariusz Latawiec patrząc na radnych miejskich.

Mówił też o jakości wody w prywatnych studniach kopanych. Spółka na wniosek samych zainteresowanych przebadała wodę w 26 studniach. - Od pół roku robione są takie analizy. Spośród tych 26 - tylko w 6 woda nadaje się do picia. Ludzie nie zdają sobie chyba sprawy z tego co piją. Wiecie co pijecie? Kał. Tymczasem my mamy czystą, smaczną wodę. Wy wolicie pić ze swoich studni. Jednocześnie MZWiK ma w ewidencji ok. 440 przyłączy wodociągowych z zerowym zużyciem wody. Zachęcam do korzystania z wody od MZWiK - mówił prezes miejskiej spółki.

Dariusz Latawiec ubolewał nad "niską świadomością użytkowników" i zaproponował, że poprowadzi lekcje edukacji środowiskowej w nowotarskich szkołach. - Tematyka to np. rola wody w przyrodzie, co to są ścieki, co to jest kanalizacja i do czego służy, odpady i osady ściekowe w przyrodzie, szamba i przydomowe oczyszczalnie, dlaczego gospodarka ściekowa jest ważna w kontekście zanieczyszczenia wody - wymieniał.

Inna propozycja to konkursy plastyczne i fotograficzne dla młodzieży szkolnej.

MZWiK jako spółka działa od stycznia br. Odbiera ścieki nie tylko z Miasta, ale i gmin ościennych - Poronina, Białego Dunajca, Szaflar. Prezes mówiąc o problemach spółki - wyliczył: "nieszczelne sieci, historycznie nieszczelny system naliczania opłat, brak kontroli rozliczeń klientów, identyfikacje i rozliczenie ścieków przemysłowych, nakłady inwestycyjne nie przynoszące należytych efektów, niski poziom świadomości ludności w zakresie wpływu jakości środowiska na jakość życia".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
artu11:39, 28 marca 2023
Pan Latawiec swoja wiedzą i podejściem lata za wysoko ponad głowami podhalańskich władz. To prości ludzie ekologia i czystość to dla nich za wysokie progi
Bond19:01, 24 marca 2023
Leć Dariusz leć.
pol16:11, 24 marca 2023
@Antoni,filtry oblepione błotem to za dużo żelaza.Ja mam studnię głębinową ale co roku badam i płacę .Zawsze wiem jakie minerały mam w wodzie i czy nie ma w niej bakterii.Nie ma pewności,że woda z takiej głębokości ma być czysta bo już 2 razy studnia musiała być odkażana.
@beniu17:07, 29 października 2017
głosy na Grzesia to był protest przeciwko syfowi w starych władzach
i oby im się nie marzył powrót bo to będzie koniec świata
Beniu14:01, 29 października 2017
Dokładnie narzekacie a sami sobie wybieraliście władze w NT i taki syf nie tylko jest w MZWiK ale i w innych zarządach w naszym mieście.
@wojtas...11:33, 29 października 2017
a pamiętasz jak MF zataił przed mieszkańcami zanieczyszczenie wodociągu
w którym to było 2007 ?
wojtas...10:21, 29 października 2017
czego do ch.... narzekacie, wybraliście sobie Grzesia to macie syf w kranach i kawiarnie w rynku (x2)
pech22:17, 28 października 2017
A na Ustroniu Górnym kanalizacji jak nie było, tak nie ma. Rok temu słyszeliśmy górnolotne obietnice i co? - DO DZISAJ
-NIC!! Oto, ile warte są słowa pana Latawca. ŻENADA !!!
WO DA W KO LA NIE18:28, 28 października 2017
No i mamy efekt WOW
W kranach mamy czysty KAŁ
Mówi o tym WOZIWODA
Że zniknęła CZYSTA WODA

Że powody są do zgody
Z winy Dody ni ma wody ?
W organizmach mamy szkody
Z brudnej wody
Mamy wrzody

Może tego są powody
Że nie można zgolić brody
Każdy brodacz co ją goli
Też używa tam -E.Coli

Ta pałeczka okrężnicy
W studniach jest
Każdej ulicy
Płynie w rzekach
I potokach
Jest w jeziorach
Mknie po stokach
( Z szamb)

Innej racji tutaj ni ma
Czyja wina?- wina- wina
Czekam tu na egzorcystę
Zamień wino- w wody czyste
BŁAGAJĄ CIĘ EKOLOGOWIE
OLEJ MIEJCIE
NIE WODĘ
W SWEJ
GŁOWIE
Pijak17:27, 28 października 2017
Prezes pisze bzdury widać pewno chce se podnieść pensje i brak mu funduszy na podwyżkę to chce wcisnąć kit naiwnym
Józef z NT14:02, 28 października 2017
Ale komentarze. Poziom XIX wiek. Pijcie dalej ze studni. Smacznego.
Antoni09:27, 28 października 2017
Żałuję, że nie wiedziałem o terminie tej sesji. Mógłbym przynieść i pokazać filtry wody, po korzystaniu z nich przez okres około miesiąca. Całe oblepione błotem i nie wiadomo jeszcze jakim syfem. Taką wodę dostarcza nam MZWiK pada Dariusza. Nie ma się czym chwalić i krytykować innych, najpierw trzeba niestety zacząć od siebie, tym bardziej, że za wodę i ścieki płacimy niemal najwyższą stawkę w całym województwie małopolskim. Na życzenie pana dyrektora mogę mu osobiście filtry po swej miesięcznej pracy pokazać.
Dmuachawce, Latawce, wiatr19:57, 27 października 2017
Dariusz Latawiec już widzę troszkę odleciał. I może to dobrze.
Ntarski22:46, 26 października 2017
Może czegoś nie rozumiem, ale jak normalnie żyję, biorę codziennie prysznic, chodzi zmywarka, pralka i co 2 miesiące przychodzi rachunek na ok. 500-800 złotych to panie prezesie naprawdę wolę pić kał niż panu takie pieniądze zapłacić. Ja rozumiem, że wynagrodzenie prezesa pozwoliło panu oderwać się od rzeczywistości, ale ja za moje 2 tys. muszę jeszcze kilka innych rachunków zapłacić no i pasowałoby coś zjeść jeszcze. Skandalem jest taka cena wody. Nie ma co się dziwić że ludzie od was uciekają. Ja też już z wody nie korzystam. A jak się wkurzę to przydomową oczyszczalnie zainstaluję i za ścieki też nie zapłacę. Dwudziesty pierwszy wiek mam się nie myć bo woda jedną czwartą mojej pensji kosztuje??!! Co my na Saharze żyjemy?
:)22:01, 26 października 2017
Na blokach co się pije? Kał oczyszczony w kilku procentach. Myślicie że po co jest oczyszczalnia ścieków?
wodnik21:12, 26 października 2017
Wolę za darmo pić kał niż płacić za niego.
Gysy21:02, 26 października 2017
Panie prezesie mam w starym domu rodzinnym wodę ze studni i jest smaczna,natomiast mam mieszkanie na ulicy długiej zaraz za MZWiK. i zmuszony jestem na picie waszej wody,jak tylko próbowałem tej się tej wody surowej napić to mnie zawsze na wymioty nabierało,więc pan nie *** że jest z*** bo taka nie jest.
koprofag20:53, 26 października 2017
Ale ja kocham pić KAŁ!
oko17:25, 26 października 2017
jak prezes zainwestuje w remont ujęć wody, które przepuszczają wodę w ilości mega - to rachunki pójdą w dół - wówczas ludzie chętnie się przyłączą. W ubiegłym roku na mojej posesji z przyłącza stanowiącego własność MZWIK woda bechała jak z hydrantu - przyjechało MZWIK w piątek i stwierdziło że tu do poniedziałku nic się nie da zrobić bo rury w tym miejscu są wiekowe.... zostawili odjechali woda lała się przez dwa kolejne dni.. kto za to zapłaci - mieszkańcy bo ubytki w wodzie musza być - proszę porównać zużycie licznikowe od odbiorców i licznik na wyjściu z MZWIK - proszę podać różnice w zużyciu wody - kto pokrywa ten brak w ilości - My wszyscy w cenie wody - proszę najpierw zrobić infrastrukturę i zadbać o majątek który gwarantuje przesył a później namawiać ludzi do wody. Miejski zakład nie jest prywatną własnością i w tym tkwi problem - nie dba się o dobro wspólne jak wypłata na konto spływa.
alik16:32, 26 października 2017
Jak prezes będzie miał w 100 % wodę ze studni głębinowych to będzie można porozmawiać. Z posiadanej wiedzy, uzdatnianie wody trwa nadal w SZAFLARACH, która pobierana jest z potoku Biały Dunajec, a mieszana w zbiorniku na Kowańcu. Może by pochwalono się procesem uzdatniania wody gdzie wykorzystuje się KWASY do ozonowania. Na koniec chlor.
Mieszkaniec16:21, 26 października 2017
Pan prezes chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, co mówi. Ludzie mają zanieczyszczone wodę w studniach ze względu na wadliwie wykonaną i niekonserwowaną instalację kanalizacyjną (za którą odpowiada MZWiK, lecz niezbyt się tym faktem interesuje), dzięki której ten "kał" dostaje się do wód gruntowych powodując zanieczyszczenie. Dokładnie taka sytuacja była powodem zanieczyszczenia bakteriami E. coli studni mieszkańców w centrum miasta.
abc15:53, 26 października 2017
"dobra woda" - koń by się uśmiał!!!
po pierwsze za swoją nie trzeba płacić, po drugie "prezes" chce zarobić - prościej wodę sprzedać (kał z Białego Dunajca sic!)niż ścieki oczyścić.
czyżby bilans się nie zgadzał???
BAKTERIA COLI13:40, 26 października 2017
Panie Prezesie Latawiec a może chodzi o robotę dla znajomych geodetów
przyłącz średnio za mapki 800 + 600 + 800+ robota + koszty wody miesięczne. Mam w nosie zrobię sobie głębinową w rok odrobię, a może jednak PREZESIE akcja "PRZYŁĄCZAJCIE SIĘ DZIADKI DO MIEJSKIEJ" a koszty papierowej biurokracji pokryje MZWIK TO SIE PRZEKONA
POZDR.
Ja13:40, 26 października 2017
A ja o kwotach czyszczenia kanalizacji i wypełnianiu druków nie będę wspominał bo jest to czyste oszustwo ! Ale dopilnuje aby tego następnym razem nie było !
Lukasz12:33, 26 października 2017
Dawno się tak nie ubawiłem. Pan prezes prezentuje poziom "szamba" więc chyba stąd mowa o kale. Zgadzam się z komentarzami co do jakości wody miejskiej. Takiego syfu to nawet szambie nie ma. A cena kosmiczna!!!!!
zakopiańczyk11:19, 26 października 2017
Nowotarżanie piją kał.
Top Kek XD
195611:09, 26 października 2017
panie prezesie ja mam wodę miejską a musiałem
badanie wody robic dla sanepidu bo budynku nie by nieodebrali
Jan Tek10:54, 26 października 2017
Panie Dariuszu powiem wprost: nie kłam! Woda miejska jest rzekomo ze studni głebinowych. Ale od początku jest dolewana woda z Dunajca. Efekt jest taki, że woda miejska śmierdzi bardzo często. Mam własną studnie, badania z sanepidu i wszystko jest super. Wielu znajomych ma tak samo. Ale jak ktoś ma dobrą wodę to do MZWiKu nie chodzi.
.10:44, 26 października 2017
@anonim
Bo trzeba samemu się zgłosić, że chce się mieć badaną wodę.
AFRODYTA09:55, 26 października 2017
do S TAŚ
Mikuś się uczy na PREZESA
anonim09:46, 26 października 2017
Pytanie, dlaczego te 440 zarejestrowanych nowych przyłączy nie korzysta? może cana?, może jednak syf i malaria tam płynie, może jednak przezorność co jeśli dojdzie do awarii wodociągu. Drugie pytanie, 26 studni przebadanych, to jakaś kpina, co to jest? rozumiem 1000 studni, ale 26? i po trzecie cuchnie mi tu podwyżką opłat za wodę. Pozdrawiam
szara eminencja09:37, 26 października 2017
26 zainteresowanym miało brudną wodę i poprosili o badania i analizę. Reszta ma czystą, więc nie prosili. Można się rozejść.
gue09:26, 26 października 2017
niech obniza cene to tych 440 bedzie napewno korzystac
Piotr09:20, 26 października 2017
Śmieszy jest ten prezes dość ze podnosi cenę za syf który pijemy z wodociągu to jeszcze śmie gadać ze pijemy kał. Panie prezesie powiem krótko i na temat ! mam filtry założone i po miesiącu picia wody ze swojej studni filtr jest czysty biały a po waszych wodociągach po 2 tygodniach nadaje się do wyrzucenia i niech Pan nie gada głupot że pijemy kał bo kał to płynie z waszych wodociągów. Za tą cenę to powinien płynąc burbon z kranu a płynie niestety kał.Dodam że raz na 3 miesiące daje wodę do badania i ta wasza się chowa do mojej !
STAŚ09:00, 26 października 2017
Wcześniej, rządzący, nie wiedzieli o tym ?!!
Może, rzeczywiście, nauczyć, Mikusia, a Mikołaj będzie mądrzejszy !
To jest, prezes !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas