Ciąg dalszy sagi z zatrutą wodą w Czarny Dunajcu - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Rabka Zdrój
Clouds
12°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
04.11.2017, 10:27 | czytano: 4221

Ciąg dalszy sagi z zatrutą wodą w Czarny Dunajcu

Niecałe dwa tygodnie temu, po prawie dwóch miesiącach zakazu, sanepid dopuścił do użytku wodę z wodociągu gminnego w Czarnym Dunajcu. Radość mieszkańców z bieżącej wody trwała jednak krótko. Wczoraj znowu pojawił się zakaz korzystania z wody do celów spożywczych i higienicznych. Mieszkańcy są załamani.

Zakaz korzystania z wody jest dla mieszkańców szczególnie uciążliwy, bo nie tylko nie mogą jej pić, ale nie mogą się też w niej myć. Można nią jedynie spłukiwać toalety. Wydany wczoraj zakaz obowiązuje do odwołania.

Wcześniej woda zatruta była fenolami. Problem w tym, że nie wiadomo, w jaki sposób dochodzi do zatrucia, a co gorsza, gmina nie może sobie z nim poradzić. Czyszczenie sieci i dezynfekcje niewiele pomagają. Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu zgłosił sprawę do prokuratury.

Od dziś tj. soboty, po raz kolejny, gmina uruchomiła punkty poboru czystej wody na terenie miejscowości. Mieszkańcy są wściekli. - Po prostu skandal, nie mamy siły już prosić o pomoc. Gmina gra na nosie mieszkańcom i śmieje się w twarz na wszelkie skargi. Gdzie wojewoda, służby itp. Tu jest stan klęski żywiołowej. Jesteśmy bez wody praktycznie od początku sierpnia - mówi jeden z naszych czytelników.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu w wydanym wczoraj komunikacie informuje "o braku przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Czarny Dunajec. Przeprowadzone badania laboratoryjne próbek wody pobranej w dniu 02.11.2017r. wykazały przekroczenia parametrów fizykochemicznych: nieakceptowalny zapach, smak, barwę oraz ponadnormatywną wartość manganu i żelaza w wodzie".

- Woda nie jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego - ostrzega inspektor Jolanta Bakalarz.

r, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
uprawniony10:23, 17 grudnia 2017
co w końcu z tą wodą podobno są studnie głębinowe ale to chyba dla zmyłki mieszkańców woda jest jaka jest dno i wodorosty //
0
poddany11:13, 6 listopada 2017
XXI wiek i nie ma ujęcia wody głębinowej? a po co, niech ludzie piją fenole i kał a potem skaczą na skoczni za kilka milionów złotych. za tę kasę mielibyście kilka ujęć wody i brak kłopotu na lata a tak to Wójt i świta odtrąbią kolejny światły sukces na niwie zadłużania gminy. widocznie skocznia jest bardziej potrzebna jak woda. a następny przed wyborami samorządowymi niech będzie kosmodrom! przyda się :-)
0
malwina09:54, 6 listopada 2017
Śmiech mnie ogarnia. Ludzie wybrali tego wójta, czyli to co jest, to im pasuje. Dunajcanie to sa ludzie bez ambicji, że sobie tak pozwalają. W innych miejscowościach w Polsce ściągają telewizję i występują przed kamerami, robią ruch, domagają się tego co się należy mieszkańcom, nagłaśniają sprawy, nie boją się. Tu są same cykory. Budowane nowe ujęcie, powiem Wam w sekrecie, będzie miało tą samą wodę, o ile wogóle będzie ją miało. Czego oczekiwać od mieszkańców, jak te cykory nawet do gminy się nie pofatygują, żeby zrobić tam awanturę.
0
ded21:15, 5 listopada 2017
@Kolombo Znowu zwalacie na poprzedników a rządzicie od 8 lat z okładem, brawo WY - nic do tej pory nie robiący a się dobrze bawiący w skocznie i hale lodowe i scieżki rowerowe! Teraz bierzecie ludzi na przeczekanie (jeszcze z miesiąc bo tyle minimalnie potrwa jeszcze budowa ujęcia). Może mam jeszcze przez miesiąc myć się w misce, grzać wodę na gazie itp? Gdzie mam rachunki za gaz w gminie zostawić i za wodę z biedronki? Bo tej nie chcę ze zbiornika atestowanego gdzie rozlewana jest ludziom przez rurę kanalizacyjną bez atestu!!!
Przyspawaliście się do koryta, ale ludzie was odspawają bo już żadne wykręty nie pomogą typu gdzieś tam kiedyś za zaboru bili górali itp.
0
Kolombo18:11, 5 listopada 2017
Widać, że kampania się zaczęła na dobre. Temat wody jest już wałkowany od lat i jakoś do tej pory żaden z poprzedników nie raczył się podjąć rozwiązania tego problemu ( od ilu lat już istnieje wodociąg gminny ??? ). To że teraz trwają roboty przy budowie nowego ujęcia to ci wszyscy oponenci, tego tematu nie poruszają, bo i po co ? Za jakiś czas będzie czynne nowe ujęcie i mam nadzieję że problem zniknie ale również zniknie pożywka dla opozycji, z której obecnie tak ochoczo korzystają. Co się tyczy obecnej jakości wody, to ewidentnie widać, że "ktoś" uważam że z premedytacją ją zanieczyszcza, przecież wójt tego nie robi. Sprawa jest w prokuraturze i mam nadzieję, że winny tej haniebnej prowokacji zostanie ujęty i osądzony i oby się nie okazało że to ten "ktoś" to jest osobnik któremu bardzo zależy na tej zmianie aby mógł osiągnąć swój cel polityczny, kosztem Bogu ducha winnych mieszkańców Czarnego Dunajcu.
0
Obserwator sprawy.15:30, 5 listopada 2017
Drodzy mieszkańcy Czarnego Dunajca bardzo Wam współczuję tej sytuacji.To co u Was się dzieje to jakiś horror,brak słów,brak określenia.Jeżeli sprawa wody ciągnie się od sierpnia, to nic innego tylko nieudolność władz gminy.Przepraszam,ale powiem wprost przecież nie jesteśmy w średniowieczu.Są przeróżne sposoby,aby znaleźć truciciela wody.Tym powinien zająć się sam wójt jeżeli dba i szanuje swoich mieszkańców.Jeżeli widzi,że Jego pracownicy są nieudolni sam szuka,a pracowników wymienia.Coś, coś mi się wydaje,że tam jest jedna klika,że wójt i gmina kogoś kryje.Zastanówcie się może to są powiązania...widzicie co się dzieje w Polsce.
Chyba nie macie wyjścia tylko ściągnąć do Czarnego Dunajca, tak jak Wam wskazuje wyżej Miejscowy- Panią Jaworowicz z programu Uwaga.
Akurat oglądam stale ten program.Kobieta ta potrafi wszystkie sprawy załatwić.Gwarantuje Wam,że rozwiąże problem wody i nieudolność Waszych władz gminy.dziwie się tylko,że starostwo na to nie reaguje,a wydawało by się,że Pan Starosta Krzysztof Faber to super człowiek.Tak wiele zrobił,jest lubiany no i oczywiście jest człowiekiem o wysokiej kulturze.Zawsze przyjmuje petentów z godnością obojętnie czy jest to urzędnik czy człowiek prosty.
Jeszcze jedna rada:a może delegacja 3 mieszkańców Czarnego Dunajca udała by się osobiście do Pana Starosty K.Faber.Może ten człowiek jest poinformowany przez Waszego wójta,że wszystko jest oky.
Ktoś z Was pisze,że sprawę zgłosił do starostwa,ale ważne jest czy pisemnie,czy ustnie i czy się podpisał pod pismem.Anonimowe pisma zgodnie z prawem nie są rozpatrywane.Pisma złożone na dziennikach podawczych nieraz trafiają do innego pokoju i tam pozostają bez echa.Naprawdę Pan Starosta może być przekonany,że sprawę z wodą macie załatwioną.
0
dun14:40, 5 listopada 2017
Witam serdecznie,
Zapewne ten artykuł czyta, lub będzie czytać wiele mieszkańców Gminy Czarny Dunajec, dlatego stąd moje pytanie - Czy nie macie już dość tego jak włodarze robią was w kulki ? Grają na zwłokę, aby pozostać na stołku? Ludzie obudźcie się w końcu macie prawo wymienić ich jeśli nie są w stanie zagwarantować podstawowych dóbr, a także narażają wasze zdrowie, jak i najbliższych. Chcecie, aby takie cyrki z wodą rozgrywały się do kolejnych wyborów samorządowych?
Ta sprawa nadaję się do programu telewizyjnego.Może ów problemem zająłbym się nią ktoś na wyższym szczeblu? Pomyślcie, czas zacząć działać, aby przyspieszyć rozwiązanie tej sprawy ...
Mieszkańcy, obudźcie się w końcu... To wy płacicie podatki na ich utrzymanie i macie prawo się z nimi pożegnać jeśli nie są wam w stanie zagwarantować podstawowych potrzeb człowieka w XXI wieku.
Z wyrazami szacunku Czytelnik
0
cycu12:29, 5 listopada 2017
Powiem Wam Tak , nie raz byłem w Gminie w Czarnym Dunajcu i to jest Katastrofa !!!!! Jakie podejscie do ludzi myślą że maja władze nad wszystkimi i wszystkim potrafią straszyć ludzi zamiast im pomagac , a nie zapominajmy to MY płacimy podatki i dajemy im wypłatę, ochrona Srodoiwiska katastrofa , Budownictwo potrafia tylko jesc i pic kawę zresztą po nich widac ......
pozdr.
0
Ded12:17, 5 listopada 2017
@@a jak to co na to, rozdaje cukierki swoim zwyczajem. W gminie tak na prawdę nie ma osób odpowiedxialnych bezpośrednio za jakość wody w wodociągu. Więc się śmieją nam w twarz.
0
haj11:11, 5 listopada 2017
Budować skocznię , a na wodę pieniedzy nie będzie . Madre pociagnięcie .
0
a@23:35, 4 listopada 2017
itd itp a co wÓJT na temat ?
0
Lolka22:30, 4 listopada 2017
do dunajcon..
Wydział Ochrony Środowiska UG Czarny Dunajec-ryba psuje się do głowy.
0
dunajcon21:31, 4 listopada 2017
Sanepid w Nowym Targu doskonale wie kto zatruł wodociąg i rzekę, otrzymał prawdopodobną i dokładną informacje na ten temat tydzień temu, lecz w tym temacie prawdopodobnie nic nie zrobił, czyli nie sprawdził stanu czystości wody we wskazanych miejscach.Taką samą informacje otrzymał również pracownik Wydziału Ochrony Środowiska UG Czarny Dunajec, oraz pracownik Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.
0
ded19:49, 4 listopada 2017
@czarnodunajcanin źle szukasz u cyganów a poszukaj u tych z świecznika władzy co mają "senatorskie głowy".
0
Miejscowy18:15, 4 listopada 2017
No jaja w tej gminie.
Chyba tylko Uwaga albo Pani Jaworowicz ze Sprawą dla Reportera pomoże.
Gmina ma głęboko w d...e ludzi.
0
Adam Klimowski17:27, 4 listopada 2017
A skąd ten fenol ? Wójt przecież mówił że to dostawca podmienił im beczki z chemią ... To znowu te beczki podpięli ? Zupełnie tego nie rozumiem. A tak przy okazji to woda nigdy nie była zdatna do picia bo już w zeszłą sobotę jej kolor był złoty a smród taki jak w sierpniu !
Widać jedno Wójt odleciał całkiem, prostej rzeczy nie umie lub nie chce załatwić. Wybory za rok będziemy pamiętać !
0
xxx16:30, 4 listopada 2017
jedni piją fenole a ci "Prezes MZWiK do posiadaczy studni: "Pijecie kał"".
komu wierzyć?
0
abc16:29, 4 listopada 2017
w gminie sami fachowcy i nic?
w razie czego skoczą sobie z krótkiego rozbiegu i po kłopocie!
słabo szukają, ot i co!
0
Jan Galt10:56, 4 listopada 2017
Ciekawe czy wójt gminy i wysocy urzędnicy korzystają z wodociągu i też nie mają wody, czy mają swoje studnie a mieszkańców tam, skąd wywodzi się to co zanieczyszcza wodociąg czyli w .....
0
:)10:49, 4 listopada 2017
Ale za to będzie skocznia dla kilku skoczków
0
baciok@10:32, 4 listopada 2017
Podpowiem władzom Gminy
Fenol znajduje zastosowanie głównie w przemyśle barwników, włókien i tworzyw sztucznych, farmaceutycznym oraz przy produkcji środków ochrony roślin. Stosowany jest również, jako środek odkażający.
Tu szukać przyczyny, ktoś to używa i zanieczyszcza ujęcia wody.
Ale po co czysta woda, będa skocznie w Chochołowie. To jest dopiero filozofia.
0
czarnodunajcanin10:32, 4 listopada 2017
Nie daleko ujęcia mieszkają Cygany, którzy co kilka nocy palą w ogniskach najprzeróżniejsze śmieci. Potem przychodzi deszcz i wszystko to wsiąka w glebę, a stamtąd....Może ktoś w końcu powie głośno skąd problem się bierze?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas