Odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą pamięci poległych w obronie Ojczyzny (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Szczawnica
Clouds
23°
Wiatr: 15.444 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
23°
Wiatr: 16.776 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
23°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
24°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
27°
Wiatr: 17.532 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
25°
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 54 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
03.06.2018, 15:54 | czytano: 8565

Odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą pamięci poległych w obronie Ojczyzny (zdjęcia)

NOWY TARG. Z udziałem władz Miasta i radnych oraz zaproszonych gości odsłonięta została tablica, na której umieszczono wspomnienie osób, które zginęły na przestrzeni ostatnich stu lat, a zasłużyły się w walce o obronę Ojczyzny, lub służyły naszemu krajowi.

zdj. Krzysztof Garbacz
zdj. Krzysztof Garbacz
Na umieszczonej na głazie tablicy oddany jest hołd - w setną rocznice Odzyskania Niepodległości - powstańcom listopadowym, styczniowym, wielkopolskim, śląskim, warszawskim, żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej, I Legionu Piłsudskiego, uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzom Wojska Polskiego, konspiracji, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Służbie Zwycięstwu Polski, Narodowym Siłom Zbrojnym, Zrzeszeniu WiN, Żołnierzom I Pułku Strzelców Podhalańskich, więźniom politycznym i stan wojennego, ofiarom Katynia i Smoleńska.

W uroczystości obok Kopca Wolności wzięli udział wszyscy burmistrzowie i kilku radnych. Nie było tych, którzy uznali, iż postawienie tego pomnika nastąpiło w okolicznościach naruszających prawo.

Wydarzenie miało charakter paramilitarny. Wśród gości był ksiądz kapelan, reprezentant Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który odczytał list od biskupa Józefa Guzdka.

Oto on:
"Czcigodni Księża, Szanowni Państwo.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Kopca Wolności i Tablicy Pamiątkowej w Nowym Targu. Nie mogę być obecny pośród Was osobiście,dlatego przesyłam pozdrowienia i łącze się z Wami w modlitwie.

W 1910 roku mieszkańcy Nowego Targu poprzez usypanie kopca upamiętnili 500. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. W tym geście wyrazili pragnienie wolnej i niepodległej Ojczyzny. Sen o odzyskaniu wolności spełnił się 11 listopada 1918 roku dzięki ofiarności i przelanej krwi naszych Ojców.

Kopiec Wolności w Waszym mieście przez dziesięciolecia przypominał o Rodakach,którzy nie szczędzili swoich sił, krwi a nawet życia dla wielkiej sprawy wolności Ojczyzny. Zniszczony przez komunistyczną władzę w 1972 roku, został odbudowany w 1991 r. kiedy to ,,Solidarność" upomniała się o upamiętnienie chlubnych kart naszego narodu.

Pragnę wyrazić wdzięczność tym wszystkim,którzy zatroszczyli się, aby Kopiec Wolności w Nowym Targu był widocznym i czytelnym symbolem umiłowania Ojczyzny dla współczesnego pokolenia.

Łączę się z Wami w ofierze Eucharystycznej dziękując Bogu za dar Niepodległości.W modlitwie, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego,polecam wszystkich uczestników tej uroczystości,prosząc o głęboką i serdeczną miłość do Ojczyzny.

Wszystkim zgromadzonym z serca błogosławię.
bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego".

s/ zdj. Krzysztof Garbacz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
z21:44, 6 czerwca 2018
to legia cudzoziemska Viva la
0
Do, tubuś21:38, 5 czerwca 2018
Hucpa to była 3 czerwca w Nowym Targu.
0
tubuś12:01, 5 czerwca 2018
Sen o odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 skończył się zamachem na demokrację w 1926 roku, klęską 1 września 1939, tragedią Powstania Warszawskiego i półwieczem komuny - oto są owoce tak strasznie tutaj celebrowanej rocznicy. Uważajmy, bo PiS chce z tej okrągłej rocznicy zrobić wielką hucpę podczas kampanii wyborczej w jesieni.
0
zdegustowany22:53, 4 czerwca 2018
Teatrzyk żałosnych marionetek. Jeden udaje burmistrza, drugi historyka, trzeci rzeźbiarza, czwarty patriotę no i pochowani po kątach klakierzy uciekający przed obiektywem fotografa. Wstyd czy zimna kalkulacja, że jak poleci ten burmistrz, no to zjazd do bazy ... Bum, bum, bum odsłonięto to coś na wskroś prawa, kompetencji i zwykłej przyzwoitości. Miał być bal, miał być szpan, a wyszło jak zwykle tragicznie źle - erzac cholera nie życie. Upsss, zapomniałem jeszcze o pewnej Smerfetce, która zapewne nie wie w jakim charakterze się tutaj znalazła i komu poświęcona jest ta tablica, ale nie zapomniała o finezyjnym zawieszeniu małej wstążeczki na szyi rozjechanej kury - POTOMNYM.
0
Śmieszne i żałosne22:16, 4 czerwca 2018
Jacy inicjatorzy taka zabawa, a gdzie relacja z uroczystości w ogrodach kościelnych, szumnie zapowiadana. Dlaczego ten tablico-obelisk nie został poświęcony? Żaden z księży nie dał się zbałamucić? Cala publika zmieściła się pod trzema odpustowymi kramami. Żałosne to, jakże żałosne, i tyle.
0
osioł19:23, 4 czerwca 2018
ech dobrze sie i..... o cudzym chlebie nieszanowanie pieniedzy z podatkow za lat kilka czkawką sie im odbije jak ich dzieci zadłuzone po uszy......juz dzisiaj noworodek otrzymuje 25tys długu na start plus bierzace zadłuzanie takie imprezy z pieniedzy podatnikow to jak te premie rzadu......
0
besala19:05, 4 czerwca 2018
No i stało się! W sprzeczności z prawem i dobrymi obyczajami postawiono pomnik, który nie będzie upamiętnial bohaterów, ich ofiarności i heroizmu, ale przede wszystkim będzie pomnikiem pychy, próżności, megalomanii i wyrachowania Grzegorza Watychy! Nie pamiętam aby obecny burmistrz kiedykolwiek był zainteresowany historią regionu, aby inicjowal jakieś działania dla upamiętnienia kogokolwiek lub czegokolwiek. Nadchodzi jednak kampania wyborcza i nadarzyła sie okazja do wydrapania swojego nawiska na pamiatkowej tablicy ((obelisku, pomniku?), do nadstawienia piersi po jakiś medal, do pokazania swojego "patriotyzmu". Żałosne i kompromitujące.
0
gdzie jest generał16:43, 4 czerwca 2018
do @ osła
Nie zazdrość bo jaka władza malowana takie ordery i tacy generałowie. 16 wrz 2015 - Honorowy Złoty Krzyż wręczył Pułkownik ZP Pawłowi Adamowiczowi Prezydentowi Gdańska w imieniu Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej .Chłopie wszystkim dają ta blachę Morawie dal sam Generał bo pasuje do tego towarzystwa , szkoda że go nie awansował do pułkownika a Zapolskiego na Jenerała.Czy wy Ludzie nie widzicie jak z was wala zrobili ,tyle pieniędzy na koszt Miasta a tu przyjechali generalicja z stowarzyszenia o pomnik odsłaniali .Panie Przewodniczący i reszta radnych Bogu niech będą dzięki że nie dałeś się wciągnąć w tą szopkę .Przynajmniej wy uratowaliście honor Miasta!, że nie daliście się wciągnąć w tą manipulację . Do tej pory na innych portalach piszą generał bez ZP, to jest oszustwo bo ci w szarych mundurach nie są mianowani przez Prezydenta tylko sami się mianowali .
0
osioł14:44, 4 czerwca 2018
ponoc były medale sami sobie poprzyznawali jakie to medale i dlaczego o tym cicho kto je opiniował znowu sami sie poklepuja towarzysze po plecach
0
aort14:16, 4 czerwca 2018
Co to za nowomowa!?
Obelisk to jest SŁUP a nie głaz. Obelisk jest wysoki, smukły, ostro zakończony, najczęściej ma 4 proste ściany i zwęża się ku górze.
To jest psucie polszczyzny, o ironio, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Patriota dba o język ojczysty i nie przeinacza go dla jakichś doraźnych, lokalnych gierek politycznych.
0
pol11:31, 4 czerwca 2018
o boże , znów ten mąciciel morawa
0
hwk11:03, 4 czerwca 2018
to nie tablica tylko obelisk prywatny ok 3 ton wagi postawiony na miejskim.Kto za to zapłacił i ile dowiemy się niedługo
0
partyzant10:53, 4 czerwca 2018
Podobne inicjatywy powinny być uzgadniane z konserwatorem zabytków lub kimś kto ma jakieś pojęcie o wyglądzie godła państwowego. Ten ptak na głazie to parodia orła białego. Takie "partyzanckie" akcje upamiętniania na siłę bohaterów dla lansowania kilku przebierańców bez poczucia smaku bardziej obrażają tych co polegli niż oddają im hołd. Pan burmistrz i urząd miasta skoro objęli już patronat nad całą akcją powinien zapoznać się z projektem i skorygować, liczenie na gust i poczucie estetyki Pana Morawy jest daleko idącym zaniedbaniem. Osoba bez gustu co widać po odświętnych stylizacjach Pierwszego Partyzanta Nowego Targu nie powinna zajmować się kształtowaniem wizerunku miasta.
0
tubuś10:40, 4 czerwca 2018
Jedno wielkie targowisko próżności.
0
mieszkaniec09:53, 4 czerwca 2018
Miło byłoby widzieć napis od mieszkańców Podhala. A tak szczytny cel ... podszyty autopromocja paru osób.
Na odsłonięciu wystarczyło tylko te 5 osób z grawerki na kamieniu
0
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN09:09, 4 czerwca 2018
W tekście pani redaktor zabrakło Księżom Kapelanom Wojska Polskiego,a to widnieje na Tablicy
0
Wicher08:54, 4 czerwca 2018
Pytanie do Morwy ! Co robił jego ojciec po wojnie gdy w tym czasie " Ogniowcy " nie złożyli broni bili bolszewika i byli torturowani w kazamatach UBeckich ! ?
0
strzelec07:46, 4 czerwca 2018
Czemu nie było syna AK, syna Orła Białego, naszego Bolesława?
0
tubylec22:51, 3 czerwca 2018
@fx
Wszystko fajnie, tylko że są plany tak gigantycznego rozkręcenia tych obchodów 100-lecia, zrobienia z tego takiego ogromnego wydarzenia za ogromne pieniądze wszystkich (i tych co są za i tych co są przeciw, pieniądze wszystkich obywateli pójdą na to z budżetu RP) że możemy ośmieszyć się na arenie międzynarodowej, a tymczasem tej opcji która akurat rządzi Polską chodzi li tylko o cyniczne odwrócenie uwagi społeczeństwa od bardzo ważnych problemów narastających w Polsce i obok Polski.
Proponuję żeby każdemu Polakowi wydać przed 11 listopada specjalne naczynia na łzy - jedni będą opłakiwać ofiary powstań, a drudzy będą lać łzy z rozpaczy że tak marnuje się pieniądze z budżetu RP.
0
avivat22:45, 3 czerwca 2018
~do Marek
Zgadza się, to były Legiony Polskie. No cóż.....
0
f/x22:04, 3 czerwca 2018
Sąsiad na sąsiada zły za poglądy. W rodzinach też dochodzi do sprzeczek na tle kto za kim a kto przeciwnie. to samo w kraju jedni drugich nie cierpią i namawiają pozostałych do nienawiści . W takim małym miasteczku jak Nowy Targ to samo część za część przeciw i opluwanie. A prawie sami katolicy. Do czego to zmierza ??? Ok chcą stawiać pomniki pozwólcie im chcecie wy stawiać czy coś upamiętniać drudzy nie wtrącajcie się w to i nie przeszkadzajcie ,a małym kroczkami może kiedyś dojdziemy do jakiegoś zjednoczenia Zacznijmy od siebie.
0
tubylec21:56, 3 czerwca 2018
@ Jacek:
W jaką Ty stronę kierujesz swoje myślenie? W kierunku 'gloria victis', czyli chwała pokonanym? Mamy do końca świata i jeden dzień świętować porażki? Bodaj najgorszym aspektem tych wszystkich pomników, obelisków i tablic jest to, że programują nas do myślenia o umieraniu, bohaterskim oczywiście, za ojczyznę. A może byś tak wreszcie zaczął myśleć o życiu w wolnej ojczyźnie, pracowaniu w niej i dla niej, o dbaniu o to żeby się ona rozwijała? Już dość Twoi rodzice, dziadkowie i pra-pradziadkowie wylali krwi w przeróżnych powstaniach dla ojczyzny. Gloria Victis Stop!
0
Marek21:24, 3 czerwca 2018
Na tablicy jest bardzo poważny błąd. Nie było formacji wojskowej pod nazwą Legiony Józefa Piłsudskiego. Zapytajcie Roberta.
0
Burok21:05, 3 czerwca 2018
A Orzeł na Tablicopomniku jakoś tak krzywo i złośliwie się usmiecha
0
emeryt20:47, 3 czerwca 2018
Antoni grzebie w pularysie , bo myślał że za ofiarą pójdą ...
0
Wojtek20:10, 3 czerwca 2018
Oj nowotarżanie, paskudni jesteście, tylko krytykujecie i nic dalej nie widzicie tylko na odległość swojego złośliwego rozumku.
0
Jacek20:01, 3 czerwca 2018
Nie mnie oceniać czy słusznie czy nie -postawiono obelisk według mnie trzeba upamiętniać i przypominać historię aby przynajmniej w małych procentach zachować pamieć o tych którzy oddali życie za Polskę . Ciekawy jestem ilu dzisiaj było by na to stać!!!! Sam się zastanawiam nad sobą .....czy poświęciłbym się ??? Jesli chodzi o ofiary Tupolewa nie przeszkadza mi to że tam są ujęte,nie jestem pisowcem ani POowcem jestem Polakiem i gó...no mnien to obchodzi co jedni i drudzy wypisują. Mam dosyć tych głupich ich podziałów. Jedni nie są warci drugich.Mydlą oczy jacy to oni happy. Jeśli się orientuje to pan Morawa jest zagorzałym PISowcem a jego wróg nr 1 rodzina państwa Neckarz jest zwolennikiem Pisu O co chodzi??? Rozłam ?? Na każdym szczeblu władzy tylko opluwania i wyszydzania z konkurencji. W TV co kanał inne wiadomosći inne poglądy,inna historja, pranie mózgów. W imię czego ??? W imię władzy!!
Poprzednia władza sprzedawała wszystko co dawało dochód obecna uważa że wie lepiej jak ,,uszczęśliwić "Polaków
0
czas na zmiany19:26, 3 czerwca 2018
Najpiękniejszy jest ten orzeł wieńczący pomnik. To bardzo ambitne dzieło jakiegoś lokalnego rzeźbiarza? Czy może dzieło twórcze samego radnego Pustówki w asyście równie estetycznej Stegowej lub samego Watychy? A może sam kamieniarz podjął inicjatywę, że da radę? I to ma być świadectwo naszej pamięci o Niepodległej? Przecież na lata będzie straszyło przyszłe pokolenia brakiem gustu i poszanowania narodowych świętości, do których należy również polskie godło! To profanacja orła. Raczej namiastka przypominająca kurę. Ludzie, gdzie myśmy stracili swoje aspiracje i ambicje - Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ? Czy naprawdę spadliśmy do ligi baranów na Rynku? Już mnie nic nie dziwi, tylko szokuje ta skłonność do wydmuchanej celebracji, do dziwactw, krętactw i kompromitujących wszystkich Nowotarżan sytuacji. Wstydu nie mają ...
0
Jx19:22, 3 czerwca 2018
Niech się bawią póki mogą.
0
cc18:50, 3 czerwca 2018
ciekawe czy kto pamieta jak to bylo z tym kopcem wolnosci
0
Szarak18:07, 3 czerwca 2018
Po co wszędzie na siłę są pchane ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku a już między partyzantów, żołnierzy ginących w walce za Ojczyznę to pasuje jak pięść do nosa. Jeszcze trochę to ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku będą wypisywane na budowie w tablicach informacyjnych obok inwestorów i wykonawców.
0
amen17:50, 3 czerwca 2018
..od POwietrza, głodu, morawy, ognia i wojny - wybaw nas Panie
0
tubylec17:49, 3 czerwca 2018
Ponieważ do okrągłej rocznicy jest jeszcze prawie pół roku, róbmy wszystko co się da, aby przynajmniej nieco ostudzić nadmierne zapały do tych obchodów. Cały dziewiętnasty wiek byliśmy czymś w rodzaju dzisiejszych Kurdów i tak jak Kurdów dzisiaj rozgrywa sobie kto chce i jak chce, tak i nas wtedy rozgrywano. Po 1918 roku byliśmy państwem buforowym, efemerydą do czasu aż Niemcy się pozbierają, co nastąpiło w 1939 roku. Wcześniej te sławetne legiony Piłsudskiego targnęły się na raczkującą jeszcze demokrację w 1926 roku. Do dziś trwa spór czy Powstanie Warszawskie było pomyłką czy prowokacją, zgoda jest tylko co do jednego że niepotrzebnie zginął kwiat polskiej inteligencji. I teraz my to wszystko świętujemy, chwała pokonanym, tylko że sąsiednie kraje z politowaniem kręcą głowami na widok tego naszego świętowania na swego rodzaju Titanicu jakim obecnie jest nasza Polnische Wirtschaft. Od wzniosłości do śmieszności tylko jeden krok, nie róbmy go!
0
bez zgody17:11, 3 czerwca 2018
przebierańców było wielu ,a swięcone było
0
rebeliant16:49, 3 czerwca 2018
Jedna wielka mistyfikacja i maskarada. I wszyscy grają tutaj poprzebieranych patriotów. Tylko gdzie się podział naród? A po co im jakiś naród.
0
Cyceron16:43, 3 czerwca 2018
O tempora, o mores!
0
Szary16:37, 3 czerwca 2018
Szacunek i pamieć dla czynu niepodległościowego !
0
amanda morwa16:32, 3 czerwca 2018
raz, dwa , trzy - start
0
szuser16:22, 3 czerwca 2018
Jakim ofiarom Smoleńska? Co wspólnego mają ofiary katastrofy lotniczej z
zamordowanymi powstańcami, żołnierzami i partzantami. Nic wspólnego.
A każdy kto twierdzi, że mają, to " w lecie w kożuchu chodzi " jak mawia Jarosław Kaczyński
0
STAŚ16:14, 3 czerwca 2018
Dobrze, dla potomnych !
Ciekawe, jak będzie, za 20, 50 lat ?!! Jak będzie, komentowane, co działo się na przestrzeni 100-tu lat ???
0
Jaki król, każdy widzi16:11, 3 czerwca 2018
No to się odsłonili.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas