Niedziela, 11 kwiecień 2021, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira
Jabłonka i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
10°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Clouds
14°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Clear
17°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 34
Clouds
16°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 40
Clouds
13°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
27.10.2018, 13:43 | czytano: 4247

Geotermia najsłabiej wykorzystanym odnawialnym źródłem energii

Naukowcy szacują, że ok 30% powierzchni Polski posiada zasoby ciepłych złóż wody termalnej. Mimo to wykorzystanie tego źródła energii jest znikome. Spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce geotermia ma zaledwie 1 % udziału. O tym jak zmienić tą sytuację rozmawiali w Zakopanem podczas VI Kongresu Geotermalnego naukowcy oraz przedsiębiorcy.

Na terenie Polski wybudowanych zostało sześć ciepłowni geotermalnych, 10 uzdrowisk oraz kilkanaście ośrodków rekreacyjnych, które wykorzystują wodę geotermalną. W skali kraju jest to znikomy udział niespełna 1 % spośród wykorzystywanych wszystkich odnawialnych źródeł energii.

Jest jednak szansa, że w najbliższych latach wykorzystanie geotermii znacznie wzrośnie. - W realizacji jest obecnie kilkanaście odwiertów, czego wcześniej w Polsce nie było. Są to odwierty badawcze, na które przyznano dotacje, albo odwierty eksploatacyjne wykonane za inne środki – mówi Beata Kępińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego (na zdjęciu)

Ciepło geotermalnej wody może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania budynków i mieszkań, ale także do zimowego utrzymywania autostrad, wiaduktów oraz dróg. Są także inne zastosowania gorącej wody.

- Mamy w Polsce jedną jak do tej pory hodowlę ryb na skalę przemysłową. Jest to hodowla łososia atlantyckiego. Są także suszarnie owoców, ziół i drewna, ogrzewane boisko piłkarskie oraz niemal niezagospodarowane rolnictwo, gdzie woda geotermalna może być wykorzystywana do ogrzewania szklarni, gleb oraz odpowiednio schłodzona do podlewania upraw - wymienia Kępińska.

Jest także możliwość budowy elektrowni, która dzięki gorącej wodzie będzie produkowała prąd. - Gorąca, powyżej 80 st. Celsjusza woda podgrzewa inną ciecz, która wrze w niskiej temperaturze. Tworzy się wówczas para, która kierowana jest na turbiny - wyjaśnia proces produkcji energii Beata Kępińska.

Obecnie w Bańskiej Niżnej prowadzony jest odwiert na głębokość ponad 5 km. Naukowcy szacują, że temperatura wody może tam sięgać nawet 120 st. Celsjusza dzięki czemu była by możliwość budowy elektrowni geotermalnej na Podhalu.

ms/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
dzięki!!23:02, 31 października 2018
No to teraz pan Burmistrz nam zaserwue...geotermie i wielkie czynsze. Jego to nie bedzie dotyczyć bo to tylko dla blokowisk.
Śledzę temat10:22, 29 października 2018
Ten komentarz do artykułu P24
z 15.12.2016, "Prezes MPEC o wykorzystaniu wód geotermalmych w Nowym Targu: "korzystne rozwiązanie"."
chyba dość dobrze oddaje podłączenia o co chodzi z geotermią Nowotarską, w ktorej miasto tylko kilka % udziałów:
skok na kasę16.12.2016, 22:02
To jest klasyczny skok na kasę, kasę mieszkańców bloków, pod pozorem efektu ekologicznego. Cała południową część (praktycznie połowę) miasta ogrzewa kotłownia węglowa, która spełnia wszystkie norny i pomimo że spala setki ton miału, to z komina wychodzi dym mniej szkodliwy niż z jednego paleniska domowego. Efekt eko, którym się będą chwalić to te setki ton miału, który nie odpowiada nawet na 10% smogu nad miastem ale pochwalić się będzie można. A syf jak wisi, tak wisiał będzie w powietrzu. Tym bardziej, że jak powiedziano, tam gdzie jest doprowadzony gaz nie będzie geotermii. A frajerzy z bloków zapłacą, po przecież sobie kozy w pokoju nie postawią i nie wytną grzejników.
Ostatnio nawet PIS zauważył, że elektrownie węglowe generują 10-krotnie mniej zanieczyszczeń niż paleniska domowe, a u nas zamiast likwidować czy modernizować paleniska domowe chcą najpierw zlikwidować kotłownię.
Jak chcą mieć efekt ekologiczny, to pierwsza rura geotermii niech idzie na kowaniec łukiem od wschodu a druga na niwę łukiem od zachodu, i niech sukcesywnie podpinają domy. Efekt, z każdym podłączonym domem będzie lepszy niż podłączenie bloków.
Jak podłącza centralna i północną cześć miasta, to dojdą od północy do bloków i zgarną premie za wytrwałość. Problem, jest jednak taki, że na takich odcinkach są dość duże straty temperatury i trzeba wodę dogrzewać kotłami gazowymi, co podnosi koszty. Druga sprawa, do każdego budynku trzeba wymiennik, który kosztuje nie mniej niż porządny kocioł. Kto zmusi właściciela domu do podłączenia się do geotermii, skoro za te same pieniądze może mieć własny kocioł ?

Szacowana wartość projektu, gdzieś to już pisali, to około 200 mln. Za połowę tej kwoty, można chyba do każdego budynku w mieście kupić ekologiczny lub gazowy kocioł, zrobić termomodernizację sporej części budynków i pewnie jeszcze starczy na dopłaty do paliwa na kilka sezonów. I nie trzeba rujnować miasta, kosztownymi rurociągami. A za drugą połowę zamontować setki ogniw fotowoltaicznych i jeszcze będzie prąd.
osiedlowiec22:00, 28 października 2018
Super. Burmistrzu Watycha. Działaj. Geotermia to świetna sprawa - czyste powietrze - i WIELKIE KOSZTY dla mieszkańców. Dopłata Miasta musi być !!!. Więc jak teraz za mieszkanie 50 mkw płace średnio 420 zł. to jak będzie geotermia to szacuję na min. 840 zł. (czyli miasto płowe dopłaca). W Zakopanem mieli płacić za taki metra z 1500 zł. (czynsz) ale płaca 900 zł.
wiem co piszę i mówię od lat .20:22, 28 października 2018
Burmistrz Watycha dobrze robi , bo działa w interesie mieszkańców. Geotermia jest tak droga ,że nie opłaca się dziś /dziś/ do niej podłączać . Jak potanieje , a nie tanieje , tylko ciągle drożeje : jak nie dżul , to przesył i tak od lat na zmianę .Trzeba poczekać , aby była konkurencyjna , bo taka powinna być wobec każdego medium , a wtedy faktycznie będzie walczyła ze smogiem . Inaczej to tylko propaganda i slogany . Mieszkańcy Nowego Targu , nie dajcie się geotermii nabić w butelkę .
paul16:20, 28 października 2018
Panie Burmistrzu Watycha co z pańskimi obietnicami o podłączeniu N. Targu do geotermii, kiedy to nastąpi, aby zniwelować ten wszechobecny smog, czekamy czekamy i nie możemy się doczekać.
były zomo02:45, 28 października 2018
Geotermia wiemy za jakich czasów powstawała . Głosujcie tak dalej to nic nie będzie i wrócą nyski na ulice.
Dociekliwy21:04, 27 października 2018
Są ludzie stworzeni do pie...nia, są tacy, co robią i na tym zarabiają.
Gadanie tutaj nic nie da, zdaje sobie sprawę z ogromu nakładów, ale z czasem to nam się opłaci, chyba, że dystrybutor z nas będzie zdzierał kase.
Najlepiej utworzyć spółkę osób korzystających, gdzie będzie się wykupywało udziały a potem płaciło tylko za ciepło i obsługę.
mieciu20:37, 27 października 2018
I bloki nie chcą bo za droga. Drogi cymbale to nie bloki palą śmieciami.
Partyzant18:54, 27 października 2018
@prowda
Jak żeś taki mądry to doprowadzić tą swoją geotermię do Ochotnicy czy innych podobnych wiosek,cwaniaku.
prowda18:09, 27 października 2018
Geotermia nigdy nie będzie popularna bo rząd nie pozwoli by górnictwu stała się krzywda. Dlatego mamy ogromną akcyzę na np. olej opałowy niegdyś tak popularny a węgiel jest najtańszy.

W gratisie mamy smog z węglowych pieców i pozorowaną walkę PiSu ze smogiem. Gdyby PiS chciał zwalczyć smog musiałby skończyć z górnictwem a to twardy elektorat PiSu.
kogitator17:28, 27 października 2018
Propagowanie idei jest zawsze dobre, choć z biegiem lat rośnie poziom wykształcenia społeczeństwa i każdy wykształcony człowiek w Polsce w wieku poniżej 30 lat o tzw. efekcie odwróconej lodówki już zapewne słyszał. Odnotujmy tylko jeszcze, że wciąż ani mru mru o tym czy to narodowe bogactwo będzie eksploatowała firma prywatna czy państwowa, ani mru mru również ile budżet RP na tym zyska, czyli jak dobrze zabezpieczony zostanie interes państwa gdyby to prywaciarz miał się za to brać - takie ogólne tylko dywagacje, bez konkretów.
jio16:44, 27 października 2018
jak do jednego odwiertu jest 5 prezesów 3 dyrektorów 2 spółki kazdy chce zarobic miniumu 10 tys zł no to ciepło musi być drogie .
abc16:43, 27 października 2018
będzie taniej to się ludzie sami podłączać będą.
na razie to tylko "wynajem" jest zadowolony, bo w sadzi w koszta i go wali drożyzna!!!
indywidualni i bloki nie chcą geotermii bo za droga!!
PROSTE!
a takie tak spotkania pisanie to między bajki włożyć.
wszyscy chcą ekologicznie, ale nie za każdą cenę!
gratuluję sukcesów.14:01, 27 października 2018
Niech państwo PIS i Ignacizk podnosi ceny GJ to na pewno geotermia na Podhalu zyska zwolenników , Geotermia walczy od lat ze smogiem na p
Podhalu i widać efekty- coraz więcej smrodu i kurzu . zakopcone miejscowości , bo bardziej opłaca się palić petami niż podłączyć geotermię Ignaciaka . Gratuluję pomysłów i efektów walki ze smogiem .teraz Ignaciak chce zainfekować Nowy Targ tym strupem geotermalnym szalenie drogim . Myśli ,że da taniej o grosz od gazu , to łapnie klientów ***
Jednorodzinny13:54, 27 października 2018
Niewykorzystana bo sto kilka m już nie chcą podłączać.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij