Szczawnica świętowała odzyskanie niepodległości (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Edwarda, Telesfora
Nowy Targ
Clouds
-11°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-7°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-10°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-10°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-10°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-9°
Wiatr: 10.692 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
300 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
72 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 150 | 300 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
12.11.2018, 11:11 | czytano: 3030

Szczawnica świętowała odzyskanie niepodległości (zdjęcia)

Szczawnica świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła już w piątek. Przez trzy dni odbywały się przeróżne uroczystości, każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od mszy świętej i apelu poległych po Bieg Niepodległości i festiwal pieśni patriotycznych.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się odsłonięciem "Krzyża Legionistów" przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Szczawnicy walczących w I wojnie światowej. 
Autorem krzyża, którego pomysłodawcą był Pieniński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, jest miejscowy rzeźbiarz - Marek Dziedzina.
Złożono także wiązanki kwiatów na grobie żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej na Przysłopie.

Inaugurację obchodów Święta Niepodległości uświetnił hymn państwowy wykonany przez uczniów szczawnickich szkół oraz orkiestra dęta działająca przy OSP .

W ramach obchodów rocznicy 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została także otwarta okolicznościowa wystawa "Szczawniczanie w walce o Niepodległą". Przybyłych do muzeum gości przywitała dyrektor Barbara Węglarz, która przybliżyła historię Pienin i jej mieszkańców w latach 1914 – 1918. Następnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez Chór Uniwersytetu III Wieku pod dyrekcją Ewy Zachwiei z towarzyszeniem zespołu "Juhasy".

W sobotę niepodległość Polski uczczono na dwa zgoła różne sposoby: rano na promenadzie nad Grajcarkiem wystartował Bieg Niepodległości, natomiast wieczorem w remizie OSP odbyły się Szczawnickie Zaduszki, wspominające i upamiętniające zasłużonych Szczawniczan, także tych walczących w legionach. Zaduszki organizowane są od wielu lat przez Zespół im. Jana Malinowskiego pod kierownictwem Pani Anieli Krupczyńskiej.

Natomiast niedzielne obchody rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem wiązanek na starym placu kościelnym, przemówieniem burmistrza Grzegorza Niezgody oraz apelem poległych. Następnie w szczawnickim kościele parafialnym odbyła się msza święta za Ojczyznę.

Na zakończenie szczawnickich obchodów stulecia odzyskania niepodległości w sali kinoteatru Pieniny odbył się XXI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej, w którym udział wzięło ponad 30 uczestników.

JD/ fot. UMiG Szczawnica, Zbigniew Lach, JD
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas