Książęcy ślub w Szczawnicy! - podhale24.pl
Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Nowy Targ
Snow
-0°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
26.11.2018, 16:31 | czytano: 15449

Książęcy ślub w Szczawnicy!

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński żeni się z hrabianką Heleną Mańkowską, dziedziczką majątku w Szczawnicy. Wesele zaplanowano na przyszły rok i odbędzie się w Pieninach.

Mańkowscy, wśród nich Helena Mańkowska, dziesięć lat temu odzyskali rodzinną ziemię i budynki uzdrowiskowe w Szczawnicy, które kiedyś należały do rodziny Stadnickich, krewnych w prostej linii. Mańkowscy dokupili nieruchomości i dziś mają 30 hektarów w centrum miasta. Przywracają dawny blasku uzdrowisku - odnawiają stare budynki, budują hotele, rewitalizują tereny zielone. Każdy, kto był w ostatnim czasie w Szczawnicy, przyznaje, że miasto zmieniło się nie do poznania - wypiękniało i jest prawdziwą perłą Pienin.

W rozmowie z "Wprost", która ukazała się w najnowszym numerze tygodnia, Helena Mańkowska powiedziała, że na przyszły rok spółka Thermaleo planuje otworzyć w Szczawnicy czterogwiazdkowy hotel, który będzie jednym największych i najbardziej ekskluzywnych Medical Spa w Polsce.

Ale nie informacja o inwestycjach trafiła na pierwsze strony portali plotkarskich, ale zapowiedź ślubu. Helena Mańkowska i książę Jan Lubomirski, którzy udzielili wspólnego wywiadu dla tygodnika, poinformowali, że planują w wakacje przyszłego roku wziąć ślub. - Planujemy uroczystość w przyszłe wakacje. Wesele odbędzie się według tradycji, u panny młodej, czyli w Szczawnicy, ale ślub planujemy w szczególnym miejscu – w pałacu w Nawojowie - powiedział książę.

Wesele, według zapowiedzi, na trwać 4 dni. Jego atrakcją będzie m.in. kapela góralska, góralskie tańce i ognisko.

r/ źródło: wprost.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Historyczka16:04, 29 listopada 2018
Sporo osób popisuję się tutaj wiedzą o konstytucji z 21ego. A czy zdajecie sobie sprawę że kolejne konstytucje znoszą ustalenia poprzedniej? Pani Helena i Pan Jan, mają pełne prawo tytułować się jak chcą, jedynie nie mają z tego żadnych przywilejów. I dokładnie to było zapisane w konstytucji z 21ego. Był tam zapis o nieuznawaniu, a nie zakazaniu.

A samej Młodej Parze przesyłam gorące gratulacje! Obydwoje z tego co obserwuje, robią wiele dobrego w swoich dziedzinach.
mar17:58, 28 listopada 2018
Miescowość nazywa się Nawajowa więc pałac jest w Nawojowej a nie w Nawajowie.
murgrabia19:59, 27 listopada 2018
do Anonim... a mnie jest wesoło i nie widzę w komentarzach jadu tylko prawdę o tych wszystkich szlachetnie urodzonych. Masz problem to idź za parobka do nich. Szopka z tymi księciami , hrabiami etc. mamy jakiś tam wiek, więc teraz nic tylko ubaw po pachy w dzisiejszych realiach z tych chcących publicznie dowartościować się niektórych "szlachetnych"
kogitator19:50, 27 listopada 2018
@ Anonim:
Nie, my tego nie uwielbiamy! Prawie wszystkich i prawie wszędzie temat angielskiej rodziny królewskiej nudzi, by nie powiedzieć irytuje czy wręcz żenuje (zdrady Karola, do dziś niewyjaśniona tragiczna śmierć Diany, wystrojenie się następcy tronu Williama w strój oficera SS na balu przebierańców, jego komentarze o tym że należy doprowadzić do ujemnego przyrostu demograficznego na kuli ziemskiej zaraz po tym jak sam dorobił się trzeciego już potomka). Natomiast co do regulacji majątkowych w Anglii, to tam ich państwo zamiast zaraz bez zastanowienia dawać krocie spadkobiercom wielkich posiadłości, stworzyło National Trust, do którego podupadli prawni potomkowie spadkobiercy piszą podania o dofinansowanie utrzymania ich posiadłości, czego National Trust im nie odmawia, biorą budynki w swoją opiekę utrzymując je, ale w zamian National Trust, czyli państwo brytyjskie, przejmuje od nich daną posiadłość na własność, od tego momentu budowla musi służyć wszystkim obywatelom Wielkiej Brytanii. Potomkowie byłych właścicieli dostają tylko jakąś skromną część obiektu wydzieloną z całego budynku, aby mogli w niej dożywotnio mieszkać. Reszta staje się własnością państwa. W Polsce natomiast potomek spadkobierca występuje z wnioskiem o kasę z funduszy unijnych i hulaj dusza, money for nothing, checks for free.
majka18:40, 27 listopada 2018
Dlaczego autor tego artykułu pisze nierzetelnie. Przecież Mankowscy nic nie odzyskali, a odzyskali inni potomkowie Stadnickich. Właścicielami Modrzewi i Inhalatorium byli inni potomkowie Stadnickiego nie Mańkowscy. Ot cały własny majątek budowlany rodziny Stadnickich w Szczawnicy plus jeden mały pensjonacik. Resztę budynków dawnych uzdrowiskowych która ma spółka rodzinna nie sami tylko Mankowscy którzy zarządzają spółką , zostało spółce przekazanych kilka lat temu za darmo przez Skarbu Państwa. I te właśnie budynki do tej pory straszą ruinami, za wyjątkiem odbudowanej części Pijalni z kawiarnią i biurami. Żeby było jaśniej wspomniałem tylko o obiektach w których posiadaniu byli Stadniccy przed wojną.
Anonim16:47, 27 listopada 2018
Drodzy moi. Jak czytam te komentarze pełne jadu i nienawiści to... smutno się robi. Nasze media pełne wzmianek o Kate i Williamie, Megan i Harrym i kim tam jeszcze. Gdzie spali co jedli, w co się ubrali, gdzie byli.W każdej gazecie, w każdych wiadomościach.W każdym programie. Ale my to uwielbiamy. Rozmawiamy , dyskutujemy wszędzie i nikogo to nie nudzi, wiadomo dynastia angielska. A nasze to "wielki hrabia...ha ha!!!!" albo "to nie Londyn, groteska...." czy jakieś komentarze inne równie złośliwe. Cóż, smutno się robi...
geograf12:39, 27 listopada 2018
Egzotycznie zrobiło się w Szczawnicy. Mamy mieszkańców mających korzenie z archipelagu małych Antyli, Afryki a ostatnio Bliskiego Wschodu.
ZochazKrakowa10:53, 27 listopada 2018
Poprzednio książę ożenił się z dziedziczką pieniężną (Kulczycką) a teraz z hrabianką. Te ich śluby są tyle warte ile na koncie starczy....
ZWYKŁY CZŁOWIEK10:30, 27 listopada 2018
Oj ludzie, ludzie!Żadnego poczuci humoru! To Polska właśnie! Wrócimy do komunizmu, to może wtedy wszyscy będą zadowoleni! Zawiść! Zazdrość! A niech się bawią w hrabinę i hrabiego! Polak to nie tylko rolnik i robotnik! W
POLSCE TEŻ KIEDYŚ,KIEDYŚ BYŁA ELITA WYWODZĄCA SIĘ Z ARYSTOKRACJI! I chwała, że ich potomkowie o tym jeszcze pamiętają. Więc bawcie się, cieszcie się i oglądajcie elitę nie tylko na filmach!
Palacz10:28, 27 listopada 2018
Ach ta Polska mentalność. Ktoś się dorobił majątku to trzeba go wyśmiać, hejtować, zmieszać z błotem bo ma pieniądze to na pewno złodziej...
koza10:21, 27 listopada 2018
Konstytucja zniosła tytułu prawie 100 lat temu. Tak sobie przypominam jakie to zasługi rodziny szlacheckie wniosły w trud budowy państwa polskiego. Pomijając prospołeczną działalność typu Konfederacja z Targowicy czy liberum veto i prośby skierowane do Rosji w efekcie których Katarzyna Wielka wkroczyła zbrojnie do Polski.To i tak wierzchołek góry lodowej. Traktowanie służby w domach szlacheckich wołało o pomstę do nieba. W ogłoszeniach w gazetach z początku XIX wieku szukano dziewcząt do wszystkiego. Dokładnie tak brzmiały ogłoszenia i w efekcie tak było. Bez określonych godzin pracy,często bez wychodnego najmowali ze wsi niemal niewolnice która sypiała w komórce bez okna . Oczywiście po roku 1918 usiłowano coś zmienić ale opór dworów był tak wielki że Witos miał problemy z przemówieniem im do rozsądku. A co z prawem pierwszej nocy? Bu ha ha ha. Mnie osobiście zbulwersowała wypowiedź pana Jasia Lubomirskiego-Lanckorońskiego który to nazwał Szczawnicę jedynym prywatnym miastem w Polsce! Ja nie wiem co tym ludziom się wydaje ale trochę pokory to by im nie zaszkodziło.
zezeM10:21, 27 listopada 2018
Tak się zaczyna panoszyć "błękitna krew" że tylko patrzeć jakiejś rewolucji :) Historia kołem się toczy.....
kruuk07:22, 27 listopada 2018
Za pieniądze papier wszystko przyjmie.!!!
sas00:52, 27 listopada 2018
Zdjęcie na tle chyba nie polskiego króla. Ona rozsiadła się w fotelu ,a co on z tym mieczem będzie robił? to nie Londyn, groteska....
wredus00:02, 27 listopada 2018
Wielkie halo z tym ślubem. Jaka z niej hrabianka jak oni tytułu nie mają ??? za to pochodzenie polsko- kreolskie z Karaibów po rodzicach.
do Clinta Eastwood`a, Karola23:04, 26 listopada 2018
Tak na prawdę w Rzeczypospolitej nigdy nie używało się tytułów arystokratycznych, bo szlachcic na zagrodzie był równy wojewodzie. Tytuły arystokratyczne nigdy nie były nadawane przez królów polskich, więc nas nie obowiązują tytuły nadane przez cesarzy, carów czy Watykan. Należało by się zapytać za jakie to zasługi dostali te tytuły, bo racze nie za zasługi dla Rzeczypospolitej.

Faktem jest, że dla pewności Sejm II Rzeczypospolitej zlikwidował tytuły arystokratyczne na terenie RP.
Clint Eastwood21:37, 26 listopada 2018
Od roku 1918 w Polsce nie używa się tytułów szlacheckich, nic nie znaczą. Dobranoc
Jan20:47, 26 listopada 2018
Strasznie ciekaw jestem jaki ten ślub będzie bo chyba nie konkordatowy?
Caryca20:03, 26 listopada 2018
Znowu Mankowscy wystawiają się na pośmiewisko w Szczawnicy.
Kwiat19:38, 26 listopada 2018
Panie Boże Ty widzisz a nie grzmisz!!!
Czereśniak19:06, 26 listopada 2018
Znam jednego hrabiego, hrabia Komorowski chwalił się tym tytułem aż dziwnie zamilkł.
Ryszard18:39, 26 listopada 2018
Nie dalej jak wczoraj byłem w Szczawnicy min. w Górnym Parku Zdrojowym i niestety stwierdzić muszę, że autor artykuły mija się mocno z prawdą pisząc, że Szczawnica zyskała blask. W tej części miasta to tragedia. Rudery zarówno willi jak i pozostałości po sanatoriach straszą w biały dzień, że o nocy nie wspomnę.
strażak dyndu dyndu18:13, 26 listopada 2018
Wybieram się na wesele ! Jako poddany chyba będę mógł wejść i zatańczyć z Panną Młodą . Powodzenia !
kogitator18:11, 26 listopada 2018
A którego to wieku dotyczy ta cała inscenizacja z książętami, hrabiami i dziedzicami? Bo chyba nie dwudziestego pierwszego? A tak dla przypomnienia, tytuł hrabiowski przez cały 19-ty wiek dostawało się od zaborcy za lojalność, za tłumienie powstań narodowych i polskości. Wielcy patrioci natomiast byli wówczas swoich majątków pozbawiani i wysyłani na Sybir, za brak lojalności wobec zaborcy i za udział w powstaniach narodowych, za miłość do ojczyzny.
czytelnik17:52, 26 listopada 2018
Ktoś chyba bardzo się rozchorował, jaki książe jaka hrabianka, przecież to bezpowrotna przeszłość. To są zwykli ludzie beż żadnych tytułów.
miejscowy17:46, 26 listopada 2018
wielki hrabia...ha ha!!!!
Karol17:11, 26 listopada 2018
Uprzejmie informuję w kwestii tytułomanii, że "Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych" art. 96 Konstytucji marcowej z 1921
I tak to się już kręci szanowny Panie redaktorze prawie od stu lat.
ol16:44, 26 listopada 2018
A który to już ślub hrabiego? Ale dobrze,że w Szczawnicy a nie w Paryżu.Patriota!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas