Niedziela, 31 maj 2020, Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli
Jabłonka i okolice
Rain
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Rain
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Rain
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Rain
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 99
Rain
10°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 92
Rain
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
27.12.2018, 12:57 | czytano: 9304

Gmina inwestuje na potęgę. Rekordowy budżet gminy Nowy Targ

Aż 54 miliony złotych wyda na inwestycje w 2019 roku gmina Nowy Targ. To absolutny rekord.

Rok temu – dla porównania – gmina na inwestycje wydała ok. 30 mln zł, co i tak było dużym wynikiem. W 2019 roku skumulowały się duże inwestycje, na które gmina dostała wielomilionowe dotacje z Unii Europejskiej.

Wśród zaplanowanych na przyszły rok inwestycji są m.in. budowa sali gimnastycznej przy szkole w Krauszowie oraz kanalizacja i oczyszczalna ścieków Nowa Biała i Krempachy. Na montaż i instalację solarów, paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła gmina wyda ponad 11 mln zł, a pół miliona zł na wymianę kotłów na gaz i biomasę. Na przyszły rok przeniesiono budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łopusznej.

W 2019 roku ma powstać ścieżka rowerowa Pyzówka – Lasek – Klikuszowa oraz Harklowa – Knurów - Dębno. Gmina dopłaci też ok. 1,8 mln zł do trwającej budowy obwodnicy Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna, której ma się skończyć w przyszłym roku.

Powstaną chodniki - w Trutem w kierunku Lasku, w Waksmundzie, Ostrowsku i Łopusznej przy drodze wojewódzkiej i przy drodze powiatowej w Lasku.

Wśród największych inwestycji jest Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej, na które gmina Nowy Targ zamierza wydać w przyszłym roku ok. 5 mln zł. Prawie 4 mln zł będzie kosztowała modernizacja remizy OSP w Ostrowsku, milion złotych budowa pełnowymiarowego boiska sportowego z trawiastą nawierzchnią w Łopusznej, a pół miliona złotych boiska typu „Orlik” ze sztuczną nawierzchnią w Lasku.

Gmina planuje też na rok 2019 inne inwestycje, jak Park Archeologiczny w Obłazowej, ale ich realizacja będzie zależeć od tego, czy uda się pozyskać na nie jakieś dofinansowanie.

Łącznie na inwestycje gmina wyda prawie 54 mln zł. Żeby jednak je wykonać, gmina będzie musiała zaciągnąć kilkunasto milionowy kredyt. Z tego też powodu wzrośnie zadłużenie gminy z 24 do 32% dochodów. Pozostanie jednak na bezpiecznym poziomie. - Na pewno wzrost zadłużenia nie zagraża bieżącym zadaniom, ale zmusi nas w kolejnych latach do ograniczania wydatków - powiedział wójt.

Jan Smarudch ostrzegł również, że część inwestycji może nie dojść do skutku. Wszystko będzie zależeć od sytuacji na rynku budowlanym. Dlatego ten budżet jest obciążony sporym ryzykiem – czy się ustabilizuje czy też będzie następował dalszy wzrost cen.

r/
najnowsze informacje
komentarze
waksmundzianka15:12, 30 grudnia 2018
Gmina inwestuje ? To nie są inwestycje tylko szalony pęd do pieniędzy unijnych .Nieprzemyślane działania, nie patrzenie w przyszłość, brak monitorowania potrzeb poszczególnych wsi i ich mieszkańców. Weźmy przykład Waksmundu. Dziurawe drogi, brak chodników, brak odwodnień ulic, szkoła zastawiona w banku, las gromadzki przekształcony w jakąś wspólnotę tylko po to by na tym terenie prywatna spółka zrobiła sobie inwestycję za publiczne pieniądze. Gmina zamiast remontować drogi na terenie wsi robi autostradę w lesie nie pytając zresztą właścicieli gruntów o zgodę poszerza drogi z 5 metrów do 10 . Wraz z prywatną spółką planuje robić drogi po prywatnych polanach strasząc właścicieli specustawą. Wiceprzewodniczący Rady Gminy to jednocześnie prezes spółki dla której Gmina robi drogi w lesie . Poparcia tym działaniom udzielają biznesmeni z Waksmundu omamieni wizją wielkich pieniędzy. Przyszłość zaś wygląda zgoła inaczej . Stale rosnące długi gminy spowodują zajęcie przez banki mienia wsi. Mienia, które nie spadło z nieba tylko nasi pradziadowie ciężko pracujący i zaradni oraz patrzący trzeźwo w przyszłość podarowali wspólnocie.
Staszek z Gorców13:07, 30 grudnia 2018
Jesteśmy krajem na dorobku dlatego musimy dbać o zdolność kredytową ! Nie bójmy się kredytów tyko tego w co one są inwestowane ! Bez kredytowania naszej gospodarki nigdy nie zbliżymy się do krajów zachodniej Europy ! Ja jak nie wezmę kredytu to nigdy nie pojeżdżę konkretnym samochodem ! Niektóre obciążenia Gmin funduje Rząd ! Bo nagminnie upaństwawia gospodarkę !
Następny trzaskowski03:29, 30 grudnia 2018
taka prawda - a ja się dziwiłem dla czego tak gmina chętnie przejmuje remizy i grunty które budowali i oddawali mieszkańcy wsi na tak zwaną społeczność wiejską aby było to dla nas. A teraz wychodzi na to że jak gmina nie będzie wypłacalna to może bank zająć nieruchomości które to były ofiarowane? Oby tak nie było ale gmina powinna ujawnić co jest zabezpieczeniem " kilku milionowego długu"
Ja22:38, 29 grudnia 2018
Gmins uprawia propagandę sukcesu. Te kosztogenne ineestycje pogrążą ja już w niedługim.czasie.
wyborca18:58, 28 grudnia 2018
PŁONY ten Gospodarz co na długach jedzie. Każda władza powinna na koniec kadencji wychodzić na 0, tylko wtedy byłoby dobrze i to powinno być ustalone ustawowo!!!
Obietnice kosztują18:22, 28 grudnia 2018
Żeby wygrać wybory Smarduch naobiecywał ludziom bo chodził po chałupach i kolędował po całej gminie żeby na niego głosować
No to teraz bedziemy te bezsensowne długi wszyscy spłacać przez lata
Już więcej sie na to nie nabierzemy mam nadzieję
kogitator16:40, 28 grudnia 2018
@ Maniek:
To ciągłe nowe zadłużanie na potęgę, bez uprzedniego spłacenia poprzednich długów, to jest cena za którą ci sami politycy non stop mogą utrzymywać się u władzy. Szkoda że tak mało interesujemy się wydarzeniami nad Sekwaną; tam też kolejne rządy zadłużały kraj na potęgę i nagle czara się przelała. w 1991 roku rozmawiałem z bardzo wpływowym zagranicznym politykiem i ekonomistą, i powiedział mi on tak: "Polacy, was uratuje bieda" - wtedy nie rozumiałem tego, ale teraz rozumiem.
Maniek14:21, 28 grudnia 2018
To jest zadłużanie na potęgę. Jak można brać następny kredyt jak poprzedniego się nie spłaciło.
kogitator14:08, 28 grudnia 2018
@ krowe cza sprzedać:
A i krowa będzie mało na to żeby później, gdy nam łaskawie wyjawią (oni albo ich wierzyciele) ile długów te wspaniałe ich inwestycje za sobą pociągnęły, tę hojność dzisiejszej władzy sfinansować. Przecież tak już kiedyś było! Czy za Gierka ktoś się choćby zająknął ile miliardów ta cała jego propaganda sukcesu będzie przyszłe pokolenia Polaków kosztować? My, którzy zostaliśmy pozbawieni perspektyw życiowych tylko dlatego że Polska musiała spłacać głupie długi Gierka, serwujemy następnym pokoleniom to samo, tylko że w wersji hardrockowej. Zresztą te wszystkie chodniki (nieraz po siedemnaście razy przerabiane w tym samym miejscu), orliki i ścieżki rowerowe mało są nam potrzebne jeśli mamy takie wysokie bezrobocie, takie problemy ze służbą zdrowia, itd. Dajcie nam wędkę, a nie ryby.
Udziałowiec07:36, 28 grudnia 2018
Kasa na Bramę Gorce musi się znaleźć !!!!!!!!!!!!!!!!
Drogi mają robić po lesie !!!!!!!!!!
Na dole dróg nie trzeba! !!!!!!
hełdak.broda01:29, 28 grudnia 2018
Wystarczy że w rogoźniku git majonez i chwalą wójta uzatka :) Reszta niech się buja. Zacofanie w zarządzaniu. Stary system musi odejść bo gije. Precz z komuną w gminie. Starszym panią i panom już podziękujemy. Poza tym powinno się ścigać takich z prywatnych majątków za zadłużanie.
krowe cza sprzedać23:53, 27 grudnia 2018
54 000 000 zł podzielić liczba mieszkańców 23779 to tylko 2270 zł na każdego z nas w 2019 roku nie licząc odsetek
Zocha co się w wójcie kocha23:45, 27 grudnia 2018
Dla oszczędności nowego drugiego wice zatrudnią.
Przejezdny23:39, 27 grudnia 2018
Ciekawe co zmieszczą do tych garaży w waksmundzie...
Mixi23:37, 27 grudnia 2018
Delikatnie sugeruję przeredagowanie tytułu artykułu na "Zaplanowano rekordowe zadłużenie gminy wiejskiej Nowy Targ."
taka prawda23:17, 27 grudnia 2018
wyborca po to budują remizy żeby było co zastawić co myślisz że bank da ci kredyt paru milionowy bez pokrycia?
Gosia23:13, 27 grudnia 2018
Wiemy że wójt zarządza ściekami i tam będą największe podwyżki bo łagodnie przejdą przez zarząd druga sprawa to śmieci i jeszcze podatki i dług będzie się spłacał przez wiele lat ale naszym kosztem. Z resztą co żeście sobie wybrali to macie tak jak Warszawka.
mieszkaniec22:16, 27 grudnia 2018
A co z ul.Szaflarską jedną z głównych dróg w NT od Worwy do Zakopianki na około wszystko się buduję a droga ta jest w tragicznym stanie jedna z najgorszych dróg na całym Podhalu bez chodnika i osobnych pasów do skrętów ruch coraz większy a już nie wspominając o oświetleniu, co sie musi stać aby wreszcie to się zmieniło?
obserwator21:28, 27 grudnia 2018
W gminie już powołano jednostkę kombinującą, jak popodnosić opłaty, aby ludzie byli zadowoleni z podwyżek. :p :p :p
Gazda20:24, 27 grudnia 2018
To jest właśnie gospodarność tej gminy
Jak jest prosperity, gospodarka hula i ceny inwestycji wysokie to oni zwiększają zadłużenie zamiast zadłużenie spłacać
A potem zostawią następnym pustą kasę i obiekty do utrzymania
Bo to przecież wybitni fachowcy
Kasa z prze targów19:09, 27 grudnia 2018
Zeb tyle kasy inwestować w to co zysku nie przynosi .
Ludzi z Białki tatrzańskiej to chyba ze śmiechu się zleją
Płatny parking18:47, 27 grudnia 2018
Ludzie z OBIDOWEJ
Chodników nie będzie bo jak by zrobili to gdzie wtedy biegacze zaparkuja auta
wyborca18:44, 27 grudnia 2018
co to za gmina która zamiast własna sortownie smieci wybudowac zeby zatrzymac ten chory monopol smieciowy i ciagle podnoszenie opłat, to zadłużają gminę i budują remizy bez pomysłu a jak na przykładzie waksmundzkiej remizy widac to i bez jakiego kolwiek miejsca parkingowego. Ja sie pytam jaki bedzie roczny przychód z wynajmu w.w remizy?
duch18:24, 27 grudnia 2018
32 % dochodów a głównym dochodem gminy są nasze pieniądze czyli spodziewajcie się podwyżek podatków śmieci ścieków itd.
32% zadłużenia Brawo17:59, 27 grudnia 2018
Podniosą podatki i śmieci resztę zwalą na PIS i będzie można się czymś pochwalić.
Jo15:46, 27 grudnia 2018
Gmina NT nie powinna istniec powinno sie to podzielic na gmine Ludzmierz Klikuszowa I Waksmund
Obidowianin15:22, 27 grudnia 2018
W Obidowej mamy biegaczy....same to korzyści...słychać o nich już długo...jak to wioska zyskuje...chyba w smieciach...a zresztą jaki sołtys takie inwestycje...parę kupek żwiru widać na poboczach z tamy...a g..wno płynie dalej Lepietnicą...
mess14:55, 27 grudnia 2018
W Obidowej nawet chodników nie ma. Brawo..
Kuma14:48, 27 grudnia 2018
A droga Jabłonka - Czarny Dunajec przez Piekielnik ? nie wiem czyja to właściwość ale jechać tam to strach, najlepiej postawić szlaban na końcu Czarnego Dunajca, tylko objazdu brak.
mm13:44, 27 grudnia 2018
a w Obidowej wielkie G....nawet lampy uliczne nie swiecą
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij