Poniedziałek, 27 września 2021, Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Jabłonka i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90 %
17.02.2019, 17:36 | czytano: 1558

Złoty Turoń dla grupy kolędniczej z Juszczyna

zdj. Bukowiański Dom Ludowy

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych, czyli Złotego Turonia zdobyła grupa kolędnicza „Z Dorotą” z Juszczyna. Konkurs odbył się w ramach tegorocznego Bukowiańskiego Karnawału.

Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy po obejrzeniu występów 49 grup kolędniczych – z województw małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego – oraz ich gruntownej ocenie postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
– nagrodę grand prix, Złotego Turonia, za wybitną prezentację, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1 400 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Z Dorotą” z Juszczyna;
– trzynaście równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 000 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Kolędnicy” z Jaworzynki, „Dziady noworoczne” („Wyrwicisy”) z Ciśca, „Po kolędzie” ze Szczyrku, „Z Gwiazdą” z Trzebuni, „Z Gwiazdą” z Mszalnicy, „Z Turoniem” z Sadku-Kostrzy, „Z Turoniem” z Lubomierza, „Z Turoniem” z Mszany Górnej, „Herody” z Uszwi, „Droby” z Rzepiennika Suchego, „Z Gwiazdą” z Jurkowa oraz „Z Gwiazdą” z Mordarki, „Z Gwiazdą” ze Skrzydlnej.

Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 4 000 zł ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
– dwanaście równorzędnych drugich miejsc wraz ze Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z Dorotą” z Rudnika, „Z Dorotą” z Zawoi, „Z Turoniem” z Podegrodzia, „Z Turoniem” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, „Z Gwiazdą” z Krasnego-Lasocic, „Z Gwiazdą” ze Starej Wsi, „Herody” z Piotrówki, „Herody” z Brzuchani, „Herody” z Owczar, „Herody” z Zielonek, „Kolędnicy” z Makowa Podhalańskiego, „Dziady noworoczne” („Proćpok”) z Kamesznicy.

– czternaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z Brązowymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z Kozą” z Łącka, „Z Gwiazdą” z Łodygowic, „Z Gwiazdą” z Suchej Beskidzkiej, „Herody” z Szalowej, „Z Turoniem” z Kamionki Wielkiej, „Z Turoniem” z Łapsz Wyżnych, „Droby” z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna), „Droby” z Gwoźdźca, „Droby” z Mystkowa, „Herody” z Zalasowej, „Herody” z Tomaszowic, „Z Turoniem” z Mszalnicy, „Z Turoniem” z Kolbuszowej Górnej i „Fedory” z Bukowiny Tatrzańskiej.

– osiem równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Pasterze” z Kornatki, „Pasterze” z Koźlicy, „Z Rajem” z Otfinowa, „Herody” ze Śmigna, „Herody” z Kobylanki, „Herody” z Czajowic, „Herody” z Sygontki, „Z Gwiazdą” z Połomia Dużego.

Grupa kolędnicza „Herody” z Cielętnik przedstawiła program niezgodny z regulaminem konkursu, dlatego nie została sklasyfikowana. Jury przyznało jednak tej grupie pozaregulaminową nagrodę za próbę uwspółcześnienia narracji widowiska „Herody” w wysokości 300 zł, wraz z dyplomem uczestnictwa.

W protokole czytamy: "Góralski Karnawał kolejny raz potwierdza bardzo wysoki poziom wykonawczy biorących w nim udział grup kolędniczych. Cieszy nas pokazanie na scenie różnorakich form kolędowania wykonywanych w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym. Prowadzone wcześniej terenowe eliminacje, często wielopoziomowe, a także spore doświadczenie sceniczne wielu występujących w Bukowinie Tatrzańskiej grup zapewniają widzom satysfakcję i radość, a a chwilami wzruszenie. Komisja zaś cieszy się, że z niemałym trudem musi oddzielać występy znakomite od bardzo dobrych."

Komisja dziękuje wszystkim organizatorom i pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogromny wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze, wszystkim, którzy się do tego przyczynili, konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.

opr.s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij