Złoty Turoń dla grupy kolędniczej z Juszczyna - podhale24.pl
Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Zakopane
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
108 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 54 | 108 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
17.02.2019, 17:36 | czytano: 2607

Złoty Turoń dla grupy kolędniczej z Juszczyna

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych, czyli Złotego Turonia zdobyła grupa kolędnicza „Z Dorotą” z Juszczyna. Konkurs odbył się w ramach tegorocznego Bukowiańskiego Karnawału.

zdj. Bukowiański Dom Ludowy
zdj. Bukowiański Dom Ludowy
Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy po obejrzeniu występów 49 grup kolędniczych – z województw małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego – oraz ich gruntownej ocenie postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
– nagrodę grand prix, Złotego Turonia, za wybitną prezentację, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1 400 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Z Dorotą” z Juszczyna;
– trzynaście równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 000 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Kolędnicy” z Jaworzynki, „Dziady noworoczne” („Wyrwicisy”) z Ciśca, „Po kolędzie” ze Szczyrku, „Z Gwiazdą” z Trzebuni, „Z Gwiazdą” z Mszalnicy, „Z Turoniem” z Sadku-Kostrzy, „Z Turoniem” z Lubomierza, „Z Turoniem” z Mszany Górnej, „Herody” z Uszwi, „Droby” z Rzepiennika Suchego, „Z Gwiazdą” z Jurkowa oraz „Z Gwiazdą” z Mordarki, „Z Gwiazdą” ze Skrzydlnej.

Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 4 000 zł ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
– dwanaście równorzędnych drugich miejsc wraz ze Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z Dorotą” z Rudnika, „Z Dorotą” z Zawoi, „Z Turoniem” z Podegrodzia, „Z Turoniem” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, „Z Gwiazdą” z Krasnego-Lasocic, „Z Gwiazdą” ze Starej Wsi, „Herody” z Piotrówki, „Herody” z Brzuchani, „Herody” z Owczar, „Herody” z Zielonek, „Kolędnicy” z Makowa Podhalańskiego, „Dziady noworoczne” („Proćpok”) z Kamesznicy.

– czternaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z Brązowymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z Kozą” z Łącka, „Z Gwiazdą” z Łodygowic, „Z Gwiazdą” z Suchej Beskidzkiej, „Herody” z Szalowej, „Z Turoniem” z Kamionki Wielkiej, „Z Turoniem” z Łapsz Wyżnych, „Droby” z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna), „Droby” z Gwoźdźca, „Droby” z Mystkowa, „Herody” z Zalasowej, „Herody” z Tomaszowic, „Z Turoniem” z Mszalnicy, „Z Turoniem” z Kolbuszowej Górnej i „Fedory” z Bukowiny Tatrzańskiej.

– osiem równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Pasterze” z Kornatki, „Pasterze” z Koźlicy, „Z Rajem” z Otfinowa, „Herody” ze Śmigna, „Herody” z Kobylanki, „Herody” z Czajowic, „Herody” z Sygontki, „Z Gwiazdą” z Połomia Dużego.

Grupa kolędnicza „Herody” z Cielętnik przedstawiła program niezgodny z regulaminem konkursu, dlatego nie została sklasyfikowana. Jury przyznało jednak tej grupie pozaregulaminową nagrodę za próbę uwspółcześnienia narracji widowiska „Herody” w wysokości 300 zł, wraz z dyplomem uczestnictwa.

W protokole czytamy: "Góralski Karnawał kolejny raz potwierdza bardzo wysoki poziom wykonawczy biorących w nim udział grup kolędniczych. Cieszy nas pokazanie na scenie różnorakich form kolędowania wykonywanych w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym. Prowadzone wcześniej terenowe eliminacje, często wielopoziomowe, a także spore doświadczenie sceniczne wielu występujących w Bukowinie Tatrzańskiej grup zapewniają widzom satysfakcję i radość, a a chwilami wzruszenie. Komisja zaś cieszy się, że z niemałym trudem musi oddzielać występy znakomite od bardzo dobrych."

Komisja dziękuje wszystkim organizatorom i pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogromny wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze, wszystkim, którzy się do tego przyczynili, konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas