Niedziela, 12 lipiec 2020, Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki
Jabłonka i okolice
Rain
10°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Rain
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 94
Rain
10°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 90
Rain
10°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.03.2019, 18:33 | czytano: 3354

Gmina szuka rozwiązania komunikacyjnego problemu

Arch. Podhale24.pl

400 mieszkańców gminy wzięło udział w elektronicznej ankiecie zorganizowanej przez Urząd Gminy Ochotnica Dolna. Miała on wskazać, jak dużym problemem dla nich jest dostępność do zbiorowego transportu.

Jak mówi wójt gminy Tadeusz Królczyk, do tej pory jeszcze nigdy aż tylu mieszkańców nie zdecydowało się wziąć udział w tego typu konsultacjach społecznych.

Ochotniczanie dokładnie opisali największe problemy, na które napotykają korzystając z publicznego transportu. Główne, to spóźniające się busy, a czasami w ogóle ich brak, nie dostosowanie godzin odjazdów do zajęć lekcyjnych w szkołach. Mieszkańcy wskazali również, że są dni, jak niedziele i święta, kiedy transport funkcjonuje sporadycznie, a czasami w ogóle.

Gmina od kilku miesięcy szuka rozwiązania problemu. Głównymi celami pasażerów z Ochotnicy Dolnej są: Nowy Targ i Nowy Sącz.

- Jesteśmy już po spotkaniu z prywatnymi przewoźnikami i muszę przyznać, że spotkaliśmy się z ich strony ze zrozumieniem – mówi wójt Tadeusz Królczyk. – Wspólnie doszliśmy do wniosku, że rozkład jazdy trzeba będzie nieco zmienić. Są na przykład uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie są w stanie punktualnie dojechać na pierwszą lekcję.

Wójt Królczyk przedstawił radnym również inne rozwiązanie. Mieszkańcy mogliby w razie potrzeby korzystać z gimbusów dowożących uczniów do szkół. Warunek jest jeden – w busie musiałyby być wolne miejsca. Trzecim sposobem na rozwiązanie transportowego problemu Ochotnicy, jest świadczenie przez Gminny Zakład Komunalny również usług transportowych. Gminne busy miałyby obsługiwać te trasy, gdzie transport prywatny jeździ rzadko lub w ogóle. Miałyby również kursować w godzinach, w których mieszkańcy nie mają w ogóle możliwości dojazdu do pracy i szkoły lub powrotu do domu.

Ten pomysł nie podoba się jednak niektórym radnym. Według nich, to prywatni przewoźnicy powinni dostosować się do potrzeb mieszkańców. Rolą Gminnego Zakładu Komunalnego nie jest prowadzenie usług transportowych.

Wójt Ochotnicy idzie jeszcze dalej i chce instalacji w busach nadajników GPS, które pozwolą mieszkańcom przy pomocy smartfonu określić, na jakim odcinku trasy jest w danym czasie bus. - Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy będą wiedzieli na przykład, czy bus ma opóźnienie i w ogóle, czy pojedzie - przekonuje wójt.

Nowy rozkład jazdy ma wejść wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czyli we wrześniu.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
pustak00:02, 1 kwietnia 2019
@ xxx do wszystkiego:
Nie wiem co oznaczać mogą litery zgk, ale uważam że pana wójta wszyscy powinni od dnia numer jeden merytorycznie krytykować zamiast chwalić, bo tylko w ten sposób można na nim wymusić dobre zarządzanie. Ściągnijcie różowe okulary gdy patrzycie na pana Królczyka.
Zgk do wszystkiego10:41, 31 marca 2019
Wojt krolczyk tylko szumi on nie zrobił nic i nic nie zrobi . Wojt Jurkowski to załatwił autobus do krakowa a krolczyk i tak to wysmiewal moze zgk uruchomi linię darmową bo krolczyk obiecal darmowe transporty gminne
pustak21:59, 30 marca 2019
@ Bartek:
Nie da się tak zrobić. Busiarze to są oddzielne prywatne firmy przewozowe i to busiarz decyduje czy jedzie czy nie jedzie o danej godzinie. Jakakolwiek próba zmuszania go żeby pojechał o mniej atrakcyjnej godzinie spali na panewce, bo on po prostu wycofa swojego busa, zawiesi działalność, pojedzie do pracy za granicę, a w sezonie wróci weźmie tylko te kursy które się mu opłącają. Można by było podpisać z takim busiarzem kontrakt że na wypadek niepełnego busa gmina lub powiat będzie mu dopłacać do przejazdu, tak żeby się mu opłaciło, ale toż właśnie po to żeby nie dotować pewien pan po rozwaleniu MPK w Łodzi przyjechał do nas na Podhale żeby rozwalić, i oczywiście rozwalił, PKS Nowy Targ. Wybranym przez nas w czasie wyborów decydentom zabrakło po prostu wyobraźni, poza tym bardzo chcieli przypodobać się wierchuszce, a dla przypomnienia wówczas graliśmy w neoliberalny kolor spod znaku PO. Następnym razem myślcie ludzie komu oddajecie swój głos.
vc21:52, 30 marca 2019
wszedzie jest ten problem
Wacek15:45, 30 marca 2019
Najskuteczniejszym sposobem na rozwiazanie tego problems będzie wymiana człowieka-urzędnika odpowiedzialnego za wspomina he stan rzeczy,wymiana na kompetentnego, a nie pobierajacego wynadgrodzenie i robiacego duzo szumu
Bartek14:11, 30 marca 2019
Dla mnie to jest chore żeby nie opłacalne kursy obsługiwał bus gminny a te najbardziej rentowne obsługiwał prywatny przedsiębiorca. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie rozkładu jazdy na cały rok na soboty,niedziele i święta podzielić te dni na ilość wydanych pozwoleń i zobowiązać prywatny transport do obsługi trasy w te dni. Co więcej powinny być robione kontrole w te dni i jak ktoś się nie wywiązuje z tego to z automatu cofnąć pozwolenie na przewozy. Dziwię się że nikt na to jeszcze nie wpadł.
Ida13:20, 30 marca 2019
PiS wygra wybory i już za 3,4 miesiące będziecie jeździć nowymi PKSami do NT i NS. Tylko oddajcie swój głos na prezesa, on i ten problem rozwiąże.
pustak11:14, 30 marca 2019
@ TW Turnia:
Ale poprzednik nie miał przynajmniej takiego tupetu żeby tak nachalnie mamić ludzi że rozwiąże problemy z komunikacją autobusową. Po prostu trzeba stawić czoło prawdzie: eksperyment z likwidacją PKS nie powiódł się, co zresztą było z góry do przewidzenia. Tylko że to powinien wójt Królczyk mieć odwagę cywilną i prosto z mostu wszem i wobec powiedzieć otwartym tekstem, a nie opowiadać banialuki o lokalizacji busa za pomocą GPS-a.
Wójt Królczyk stoi po stronie tych którzy mają swoje samochody i nie potrzebują komunikacji publicznej.
TW Turnia06:57, 30 marca 2019
Poprzednik zostawił ogromny bajzel. Nie dziwie się mieszkańcom Ochotnicy ze poprzednika Jurkoskigo wyrzucili ze stanowiska.
pustak22:20, 29 marca 2019
Dziwić może tylko że wójt Królczyk dziwi się że dużo liczba mieszkańców odpowiedziała na ankietę, która nie dotyczyła przecież tego jakie kwiatki posadzić koło chodnika, tylko rzeczy tak arcyważnej dla mieszkańców jak dojazd do pracy, szkoły, lekarza, urzędu, itd.
Ciekawe że wójt ma nawet pomysł na to żeby w busach były nadajniki GPS dzieki którym każdy będzie mógł zlokalizować busa na trasie, ale jakoś nie przychodzi mu do głowy żeby wydać polecenie swojemu referatowi d/s ewidencji ludności aby sporządzili listę wszystkich dorosłych mieszkańców z adresami, listę taką przekazać swojemu informatykowi w urzędzie, który dla wszystkich mieszkańców wygeneruje loginy i hasła, które można wysłać listem poleconym i w ten sposób Ochotnica mogłaby mieć demokrację bezpośrednią, mieszkańcy mogliby online instruować swoich radnych o swojej woli jak chcą aby ich radny głosował podczas każdego ważniejszego głosowania na sesji. Byłby to olbrzymi i pracochłonny projekt, ale raz zrealizowany po prostu byłby do dyspozycji zawsze. Poprzez Internet można przesłać pieniądze na drugą półkulę i jakoś nikt nie boi się że pieniądze na koncie znikną, nawet emeryci w sklepach bez problemu wstukują kody i hasła swojej karty kredytowej, poprzez internet lekarze przesyłają zwolnienia L4, itd., natomiast kasta polityków ma obawy i panicznie boi się że będzie to dla ludzi zbyt skomplikowane, że do takiej zakłądki z głosowaniami na stronie gminy zaraz wkradnie się wirus albo jakiś koń trojański, itd. - bardzo to jest ciekawe a przy okazji dużo daje do myślenia o tym jak mieszkańcy są lekceważeni.
JFK21:07, 29 marca 2019
wÓJT zaczyna zniżać loty, chociaż i tak nie były wysokie. Problem komunikacji starał się rozwiazać jurkowski ale ekonomia jest bezlitosna. Trzeba wybic sobie z głowy jakikolwiek publiczny transport w ochotnicy do którego gmina by nie dopłacała.
sorry,ale taki mamy klimat20:36, 29 marca 2019
lepiej nic nie robić,żeby było tak jak jest.Myślenie typowe dla PO.
nic z tego19:23, 29 marca 2019
inicjatywa na miarę PiS
z której nic nie wyniknie
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij