Piątek, 19 lipiec 2019, Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clear
19°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 63
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
14.04.2019, 20:36 | czytano: 2439

Tłumy na rabczańskim konkursie palm (zdjęcia)

Fot. Michał Kuczaj

Doroczny, odbywający się już po raz 61 - Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju - jeden z najstarszych w Polsce i słynący z pięknych palm, od kilku lat przyciąga do uzdrowiska nie tyko okolicznych mieszkańców, ale i turystów.

Nic dziwnego - zarówno sam konkurs jak i jego barwna oprawa, a do tego słynące z urody rabczańskie palmy, tworzą miłe dla oka widowisko.

Tak było i tegorocznej Niedzieli Palmowej, która przyciągnęła do Rabki-Zdroju takie tłumy, jakie z trudem pomieściło otoczenie Starego Kościółka przy ul. Orkana, gdzie rokrocznie Muzeum Orkana organizuje konkurs palm.

Wydarzenie rozpoczął przemarsz uczestników Niedzieli Palmowej i konkursu palm ulicą Orkana ze starego do nowego kościoła. Maszerowało w niej z baziami kilkaset, może nawet tysiąc osób. Na czele szła muzyka góralska - w tym roku oprawę regionalną konkursu przygotowali członkowie dziecięcego zespołu regionalnego Majeranki i Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Oni też, a także członkowie zespołu Robcusie i Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, przygotowali dwie najwyższe palmy, które oparto o wieżę zabytkowej świątyni.

Podczas gdy jury oceniało 137 palm zgłoszonych do konkursu, o zwyczajach Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych opowiedziała etnograf dr Dorota Majerczyk.

W kategorii Palma Tradycyjna wygrała palma przygotowana przez Marcelinę i Kacpra Sularzów z Rabki-Zdroju, w kategorii Palma Współczesna triumfowali uczniowie i opiekunowie Zespołu Szkół Specjalnych z ŚCR-U, a za najpiękniejszą jury uznało palmę Koła Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.

Nagrody i dyplomy wręczali starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Leszek Świder oraz dyrektor Muzeum Orkana Zbigniew Wójciak.

Podczas kiermaszu wielkanocnego organizowanego w trakcie konkursu na terenie muzeum, można było nabyć baranki z masła oraz świąteczne wypieki, przygotowane przez członków SMKL-u i Majeranki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc dla Jana Moskały, młodego rabczanina, który dochodzi do zdrowia po ciężkim wypadku.

r/ zdj. Michał Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
rabczan14:14, 16 kwietnia 2019
dr pozol sie Boze...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij