Piątek, 19 lipiec 2019, Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clear
19°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 63
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
15.04.2019, 14:54 | czytano: 1585

Po Orawie chodzą ze śmiertecką (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński

Okres Wielkiego Postu na Orawie związany był z licznymi zwyczajami. Jednym z nich był obrzęd chodzenia ze śmiertecką. Zwyczaj odtwarzali członkowie zespołu Małolipnicanie.

W czwartą niedzielę Wielkopostną nazywaną Białą, Czarną lub Śmiertną, dziewczęta robiły kukłę ze słomy lub szmat, ubierały ją w biały kobiecy strój, niekiedy dawano jej kosę do ręki i obchodzono z nią domostwa.

Obrzędowa śmiertecka była wyobrażniem i symbolem zimy oraz chorób, śmierci, utrapień i wszelkiego zła dręczącego ludzi i zwierzęta w bardzo trudnym dla nich okresie zimowym. Istotą obrzędu było nie tylko niszczenie zimy, ale także magiczne przywoływanie wiosny jako symbolu rodzącego się życia. Dziewczęta ubrane na biało uroczyście obnosząc śmierteckę od domu do domu, aby ta zabrała z nich całe zło i nieszczęścia śpiewały pieśń obrzędową. W zamian dostawały od gospodyń jajka, które zbierały do koszyków. Pod koniec dnia gdy śmiertecka odwiedziła już wszystkie zagrody dziewczęta wynosiły ją poza granice wsi i tam ją paliły lub topiły w rzece. Czasami to chłopcy biegnąc za dziewczynami wydzierali im śmierteckę i palili przy potoku lub topili w gnojówce. Zwyczaj ten na Orawie zaginął bardzo wcześnie, bo już po I wojnie światowej i dlatego jest tak rzadko odtwarzany przez zespoły, ale warto przypomnieć go jako obrzęd rodzącego się życia jak również przygotownie do najważniejszych Świąt Wielkanocnych.

TEKST PIEŚNI OBRZĘDOWEJ

Sła śmiertecka z miasta , Pon Jezus do miasta

Dziywcynta je nieso, ło jojecka proso

Cobyście nom dali ,a nie załowali

Co nom mocie dać,

Bo wom kurke łoskubiymy, pod nózecki pościelymy

Bo nim zimno stać, dejcie ze nom dejcie

Jak ni mocie chleba, to nom dejcie bobu

Coby wos śmiertecka przyjyna do grobu

Jak ni mocie bobu to dejcie nom chleba

Coby wos śmiertecka przyjyna do nieba

Jak ni mocie chleba to grajcara dejcie

Abo lnu po gorzci łodkupcie się śmierci

Dejcie ze nom dejcie niek ze wos nie prosi.

Tekst Ania Olesińska, zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
yyy18:25, 17 kwietnia 2019
Źródło jest podane :)
...11:47, 16 kwietnia 2019
proszę podawać źródło tekstu
Kocur22:30, 15 kwietnia 2019
Zdjęcia rewelacyjne
:)14:56, 15 kwietnia 2019
piekne zdjecia <3
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij