Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Zakopane i okolice
Rain
22°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 68
Rain
22°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 68
Rain
25°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 68
Clouds
26°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 41
Rain
25°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 68
Rain
22°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 68
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
01.05.2019, 16:41 | czytano: 1769

Rozpoczęła się Wiosna Jazzowa w Zakopanem (zdjęcia)

fot. Piotr Korczak

16. Wiosna Jazzowa / United Europe Jazz Festival jest już oficjalnie rozpoczęta, a fani jazzu z całego świata zjeżdżają się do stolicy Tatr aby zaznać najlepszych, muzykalnych wrażeń.

Szesnaście lat temu grupa polskich, czeskich, węgierskich i słowackich muzyków z pasją zebrała się wokół organizacji festiwalu, którego głównym zamysłem była jedność międzynarodowa oraz kultywacja pięknej muzyki jazzowej. To był początek wielkiego wydarzenia, jakim jest United Europe Jazz Festival, z jego polską edycją – Wiosną Jazzową Zakopane. Teraz, kiedy festiwal nabrał już europejskiej rangi, doszło do jego kolejnej, oficjalnej Inauguracji.

Zanim doszło otwarcia festiwalu, odbyło się kilka wydarzeń poprzedzających jazzowe emocje. 30 kwietnia, jako Międzynarodowy Dzień Jazzu, był obchodzony od samego południa w Zakopanem. O godzinie 12:00 wyruszyła Parada Jazzowa, a później, w Hotelu Aries & Spa miał miejsce koncert Stanley Breckenridge Power Set. „Deszcz pada, ale świat nadal jest piękny” - takie słowa usłyszeliśmy od charyzmatycznego lidera zespołu, który poderwał słuchaczy, zachęcając ich nawet do wspólnego śpiewu. Nietrudno było o reakcję publiczności, która chętnie podejmowała motywy znane z największych utworów soulowych i bluesowych. Blisko 140 osób po brzegi wypełniło przestrzeń restauracji hotelowej.

Wieczorem miała natomiast miejsce sama Inauguracja, połączona z koncertem wybitnych talentów jazzowych; Chico Freemana z jego Exotica Trio oraz Mike'a Russella z Józef Eliasz Funky Group. Jeszcze przed występem, Piotr Stelmach - popularny dziennikarz Radiowej Trójki, przywitał ze sceny wszystkich obecnych na w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane - Leszka Doruli, który oficjalnie rozpoczął 16. Wiosnę Jazzową Zakopane. Chwilę później scena Kina Sokół wypełniła się muzyką synkopową z najwyższej półki.

Pierwsze na scenie było Exotica Trio z Chico Freemanem jako liderem. Sympatyczny frontman już od pierwszych chwil koncertu urzekał dowcipną interakcją z zakopiańską publicznością, opowiadając anegdoty i dzieląc się źródłami swoich inspiracji. Jego saksofon to praktycznie legenda w świecie jazzu, co czuło się już przy pierwszych taktach jego freejazzowych improwizacji. Towarzyszył mu kontrabas Heiriego Känziga oraz kolekcja egzotycznych instrumentów perkusyjnych Reto Webera. Te ostatnie przyciągały szczególną uwagę, nadając jazzowi kompletnie alternatywnego, etnicznego brzmienia, niekiedy w zupełnie karkołomnym tempie wybijanym palcami zręcznego bębniarza.

Po występie Exotica Trio, na deskach pojawił się Mike Russell w akompaniamencie polskiego Józef Eliasz Funky Group. Koncert wcale nie odbiegał od poprzedzających go tematów spod znaku Chico Freemana. Tym razem gatunkowo muzyka poszła w kierunku funku skrzyżowanego z akcentami gospelowymi. Odpowiedzialna za to była czarująca wokalistka, Mfa Kera. Ta pochodząca z Madagaskaru śpiewaczka zdołała nadać scenie prawdziwie spirytualnego charakteru, dzięki swojej szerokiej modulacji oraz wręcz szamańskiemu rozmachowi. Wtórował jej Mike Russell, którego zapał odzwierciedlał się w fantastycznej gitarze i wdzięcznym uśmiechu na twarzy. Nie należy zapomnieć o polskich muzykach, którzy zdołali perfekcyjnie zharmonizować się zresztą zespołu, tworząc syntetyczną całość z magnetycznym powabem instrumentalnym.

Aż trudno uwierzyć, że to dopiero Inauguracja. Tyle energii na scenie otwierającego koncertu zapowiada wyborną, artystyczną podróż po świecie nowoczesnego jazzu. Wiosna Jazzowa to festiwal rozkwitu, miasta, klimatu i muzycznego geniuszu. Każda osoba, która interesuje się muzyką, jednocześnie kochając widok górskiego pejzażu, powinna przyjrzeć się temu festiwalowi. Zagraliśmy już pierwsze nuty, ale daleko nam jeszcze do epilogu!

Zapraszamy serdecznie na pozostałe wydarzenia Jazzowego Zakopanego oraz 16. Wiosny Jazzowej Zakopane. Więcej informacji, wraz z pełnym programem na www.festiwale.zakopane.pl.

Organizatorzy wydarzenia:  
Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Partnerzy wydarzenia: 
Hotel Aries & Spa, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, Kino Miejsce, Związek Artystów Wykonawców STOART, Poznaj Smak Gruzji, Teatr Vis à Vis, Kawiarnia Kmicic, Karczma Pod Gontem, Piekiełko Kawiarnia & Drink Bar, Społem Zakopane, Gama, GuGu Park, Bilety24

Partnerzy medialni wydarzenia: 
Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Kultura, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Tatra Magazine, Polska Press Grupa, Dziennik Polski, Tygodnik Podhalański, JazzPress, Jazz TV, jazzitup.pl, jazzsoul.pl, Kultura i Sztuka, malopolskaonline.pl, podhale24.pl, Podhale Region, 24tp.pl, TV Podhale, watra.pl, zakopiec.info

Źródło: materiały prasowe, oprac. s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij