Poniedziałek, 19 sierpień 2019, Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Rabka Zdrój i okolice
Clear
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clear
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clear
15°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clear
17°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clear
15°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clear
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
13.06.2019, 10:20 | czytano: 1974

Wieża widokowa na Lubaniu zyskała za patrona bohatera

Radni gminy Ochotnica Dolna wraz z wójtem postanowili nadać wieży widokowej na Lubaniu imię majora Józefa Chlipały ps. „Lubański” oraz zamontować kilka tablic upamiętniających jego postać.

Józef Chlipała, pseudonim „Lubański”, był jedynym oficerem międzywojennego Wojska Polskiego, który pochodził z Ochotnicy, żołnierzem kampanii wrześniowej w 1939 r., Armii Polskiej we Francji, więźniem hitlerowskich Oflagów, żołnierzem Armii Krajowej w okupowanej ojczyźnie. Urodził się w 12 lutego 1907 r. w Ochotnicy. Zginął w starciu z funkcjonariuszami gestapo w Warszawie 22 maja 1944 r. Został pośmiertnie awansowany do stopnia majora i pochowany na starym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. To właśnie od nazwy Lubań przybrał swój pseudonim konspiracyjny.

– Wyszedłem z inicjatywą upamiętnienia go. Uważam, że powinniśmy takim bohaterom budować pomniki, tablice i stawiać za wzór dla młodych pokoleń. Uczyć ich w ten sposób patriotyzmu. Józef Chlipała zawsze był związany z Ochotnicą, podkreślał ten związek i miłość do niej. (…) Chcę, żeby zostały trwałe ślady w naszej przestrzeni gminnej upamiętniające 75. rocznicę tragicznej śmierci majora Józefa Chlipały, dlatego proponuję, aby nadać wieży widokowej na Lubaniu jego imię oraz zamontować tam tablicę opisującą bohaterską postać oficera z Ochotnicy Dolnej. Chciałbym również zamontować taką tablicę w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej, która była macierzystą szkołą majora. To wspólna inicjatywa nasza i szkoły. Chcemy również sfinansować wydanie publikacji, które opiszą jego bohaterską postać oraz upamiętnić jego osobę poprzez wywieszenie stosownych tablic w sali obrad rady gminy – poinformował na ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna wójt Tadeusz Królczyk.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
Wieza na Koziarzu03:03, 15 czerwca 2019
A czyje imię będzie miała wieża na Koziarzu w Tylmanowej
Proponuję aby nosiła imię Jurcoka i Kulosika - ludzi z Tylmanowej którzy zostali bestialsko zamordowani . Myślę że radny Rungier złoży taki wniosek i jego radni cichutko przegłosują
MaciekW18:51, 14 czerwca 2019
Dajcie spokój z tymi patronami. Nie , nie dlatego , że był AK owcem tylko dlatego ,że jeszcze trochę a nawet miejskie czy wiejskie szalety będą miały PATRONA.
Wieża jak wieża , czy takowa musi mieć patrona ?????
Pseudonim Lubański14:06, 14 czerwca 2019
Nie wprowadzaj Królczyk ludzi w błąd jak sam nie wiesz - mjr Chlipała swój pseudonim Lubański przyjął od potoku Lubańskie - lekturki trochę a nie mielić bzdury
Wieża widokowa Lubań13:51, 14 czerwca 2019
Chwała ale dla poprzednich wójtów gdyż Konopka złożył dokumenty do funduszy a Jurkowski wykonał i wybudował wraz z radnymi 4 wieże widokowe a Królczyk jako radny to jedynie usilnie przeszkadzał przy budowie tych wież. Dziś powinien dziękować poprzednikom gdyż Królczyk nie jest w stanie nawet ula pszczołom postawić i powinien się wstydzić swoich działać
turysta17:25, 13 czerwca 2019
Przed zamontowanie tablic należałoby naprawić nieczynną kamerę od bardzo długiego czasu. Chyba jest to niepoważne. 50 lat temu wylądowano na księżycu, a w 21 wieku nie można naprawić kamery. Wstyd.
Skała11:05, 13 czerwca 2019
Brawa dla Ochotnicy i wójta!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij