Prezes nowotarskiego MPEC zapowiada "całkowite odejście od spalania węgla" - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Jabłonka
Clouds
25°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
26°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
28°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
26°
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
29°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
26°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 58 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
16.06.2019, 19:50 | czytano: 7600

Prezes nowotarskiego MPEC zapowiada "całkowite odejście od spalania węgla"

NOWY TARG. W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się konferencja pt. "Problematyka ciepłownictwa powiatowego na przykładzie Podhala organizowana przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spotkanie było częścią Ogólnopolskiej Konferencji Ekonomiczno-Technicznej. Do udziału w rozmowach zaproszono przedstawicieli 80 MPEC z całej Polski.

zdj. Zbigniew Krauzowicz
zdj. Zbigniew Krauzowicz
- Debata dotyczyła kilku spraw, między innymi dekarbonizacji ciepłownictwa, czyli w stu procentach odejścia od spalania węgla. Proces ten musi potrwa parę lat, ale zaczęliśmy go już w 2018 roku, podpisując umowę o dotację z NFOŚ na uzyskanie tego efektu ekologicznego. A nawet dwa lata wcześniej, w 2016 r. - podpisując umowę intencyjną na doprowadzenie ciepła geotermalnego z Bańskiej Niżnej. Tym chcieliśmy się podzielić z "bracią ciepłowniczą". W spotkaniu wzięli udział reprezentanci MPEC-ów z całego kraju - od Słupska do Zakopane. Chcieliśmy także skorzystać z możliwości przestawienia tej problematyki radnym nowotarskim i samorządowcom z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Niestety, samorządowcy nie dopisali - mówi prezes nowotarskiego MPEC Grzegorz Ratter.

Niemniej w debacie wziął udział wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, prezes Izy Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan, Pierwszy Prezes Geotermii Podhalańskiej Piotr Długosz oraz wicedyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Pietrusiak.

Przedstawiono dwa referaty wprowadzające. Prezes MPEC w Nowym Targu przedstawił zarys zmian, które dokonały się na przestrzeni lat w spółce, przybliżył plany rozbudowy sieci ciepłowniczej MPEC-u w oparciu o odnawialne źródło energii.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Gmina Szaflary otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (46 mln złotych) na rozwój ciepłownictwa systemowego, dzięki czemu może wykonać odwiert geotermalny, który docelowo pozwoli na doprowadzenie energii geotermalnej do Nowego Targu.

MPEC Nowy Targ w bliskiej perspektywie czasowej chce wprowadzić do swojej oferty m.in. ciepło geotermalne. Spółka w roku ubiegłym przyłączyła pierwszych klientów indywidualnych.

Podczas konferencji Wojciech Ignacok, prezes Zarządu Geotermii Podhalańskiej dokonał charakterystyki działalności spółki na przestrzeni ostatnich lat. Geotermia Podhalańska może pochwalić się sporym sukcesem, ponieważ ubiegły rok przyniósł jej największą ilość przyłączeń w liczbie stu dwudziestu. Jak mówił - "w samym Zakopanem w ciągu ostatnich 25 lat, dzięki Geotermii Podhalańskiej zaoszczędzono aż 265 tys. ton węgla z uwagi na fakt, że do produkcji ciepła wykorzystywana jest woda geotermalna, co jednocześnie spowodowało ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 533 tys. ton. To w sposób jednoznaczny wskazuje na pozytywny efekt ekologiczny tego typu produkcji ciepła".

Druga część konferencji stała się panelem dyskusyjnym, podczas którego podjęto między innymi problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu. Miasto uplasowało się na trzecim miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Podkreślono, że stare piece pozaklasowe muszą zniknąć z małopolski do 2023 roku., a rząd jest gotowy by wspomóc finansowo na przykład wymianę tzw. kopciuchów i przejście na przyjazne środowisku ogrzewanie, oferując wsparcie przy pomocy dedykowanych programów środowiskowych nie tylko ze źródeł krajowego dofinansowania, ale także Unii Europejskiej m. in. program pod nazwą „Czyste powietrze”.

opr.s/ zdj. Zbigniew Krauzowicz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
omniasol14:12, 19 czerwca 2019
@ Ciekawy
"Czyli z 1 tony węgla produkuje się 2 tony dwutlenku węgla?"

Tak proces spalania to proces utleniania.
Do jednego atomu wegla (masa atomowa 12) dodajesz dwa atomy tlenu z powietrza (masa atomowa 16 czyli 2*16=32)
Powstala czasteczka CO2 ma mase atomowa 12+32 czyli 44.
Gdybys spalil 1 tone czystego wegla (bez popiolu, bez zadnych innych materialow w weglu) ze sprawnoscia 100% (niemozliwe :-) ) wyprodukowalbys 3.66 tony CO2
0
mieszkaniec osiedla23:49, 18 czerwca 2019
Geotermia w przyszłości to bajki opowiadane przez MPEC.
ktoś kiedyś miał logiczny pomysł budując kotłownie pod Szaflarami.Modernizacja kotłowni przy ul. Szaflarskiej to głupota w środku trzech osiedli i bezpośrednio przy szkole nr 2.Prawdopodobnie MPEC przesyła do nowych bloków ciepłą wodę i pali w piecu przez cały rok spalając miał marnej jakości./ ruski?/ W ostatnich dniach komin dymi zapachem spalonego asfaltu . PS Prośba organizacji ekologicznych o sprawdzenie tego zadymienia szczególnie przy szkole nr2.
0
AN16:04, 18 czerwca 2019
Zapewnień ci u nas dostatek, ale po czterech latach zapewnień, mamy nowe zapewnienia, bo te stare już nie są aktualne. Przecież sami wiecie, że to były tylko zapewnieniami. Czyli tak, ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic ? To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką geotermię i podawać ciepło przez wifi. Nagroda Nobla dla pana Rattera!
0
Kazek16:22, 17 czerwca 2019
Ja ze swojej strony mogę zaproponować pomysł jaki podrzucił mi gość, który produkuje brykiet: współspalanie węgla z brykietem, efekt jest mega kozacki, dużo lepiej spala się węgiel i jak zapalę od góry to w ogóle nie ma dymu praktycznie, może przez pierwsze 5 minut zanim się kocioł zacznie nagrzewać.
0
maverick13:44, 17 czerwca 2019
@ avivat:
Po prostu te pieniądze niepotrzebnie są wydawane, tzn. z punktu widzenia Brukseli potrzebnie (sic), bo przecież trzeba nas zadłużyć ponad zdolności wypłacalności Polski, żebyśmy stali się im w stu procentach powolni i się słuchali. Pożyczać Polakom ile tylko chcą, to nic że wydają te pieniądze nieracjonalnie.
0
ciekawy10:19, 17 czerwca 2019
cytat: " Jak mówił - "w samym Zakopanem w ciągu ostatnich 25 lat, dzięki Geotermii Podhalańskiej zaoszczędzono aż 265 tys. ton węgla z uwagi na fakt, że do produkcji ciepła wykorzystywana jest woda geotermalna, co jednocześnie spowodowało ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 533 tys."

Czyli z 1 tony węgla produkuje się 2 tony dwutlenku węgla?
0
Tadek09:21, 17 czerwca 2019
Do MPEC sp. z o.o.
Wojas będzie budował "aquapark" na brzegu Białego Dunajca w Nowy Targ gdzie będzie potrzebował "wody termalnej w swojej działalności i do tego ppotrzebuje "odwiertu termalnego" lub zasialania w wody termalne z Szaflar.
Dla wspólnego interesu obu podmiotów w tym MPEC sp. z o.o. Nowy Targ ( ekonomicznie ) było by wybudowanie odwiertu z ujęciem wody termalnej k/ planowanej lokalizacji aquaparku ze wspólnym poniesieniem kosztów odwiertu, pobory wody termalnej wg stawek Ministerstwa Skarbu ( MPEC - obieg zamknięty _ z wtłaczaniem wody schłodzonej do odwiertu) oraz brak kosztów dla MPEC "dogrzania wody termalnej z sieci przesyłowej z Szaflar - gazem ziemnym)
0
stanley00:46, 17 czerwca 2019
Dzisiaj największą głupotą jest pruć miasto i kłaść bardzo drogą sieć ciepłoweniczą kiedy nie ma jeszcze odwiertu i nie wiadomo kiedy będzie. Niszczyć kotłownie gazowe i wymieniac je na ogrzewane miałem Jest to marnotrawienie publicznych pieniędzy,a proszę sprawdzić, żę ciepłoz MPECu jest droższe od gazowego. Bryksy zrezygnował z MPECu i postawil na gaz. Ludzie płacą mniej niz ci,co ogrzewaja swoje miesdzkania z MPECu.
0
avivat22:42, 16 czerwca 2019
~do rzeczywistość równoległa
Zgadzam się z tobą w 100%.
~do maverick
Powiedz mi dlaczego zmienia się ogrzewanie w UM i SP1 z gazowego na węglowe? Bo ja czegoś nie rozumiem. Panie prezesie MPEC, czy to nie gadka pod publiczkę, a i tak robimy swoje?
0
tło21:42, 16 czerwca 2019
Prezes zapowiada na zasadzie proroka a komin ponad40 lat stoi
0
maverick21:14, 16 czerwca 2019
Biorąc pod uwagę fakt, że prace nad wykorzystaniem energii geotermalnej są w tzw. fazie embrionalnej, a równocześnie wszędzie dookoła wkopuje się rury na gaz, czyli de facto chodzi o wyeliminowanie naszego węgla aby spalać sprowadzany gaz, mam pytanie czy aby nasz kraj ma wystarczające rezerwy złota, ponieważ w niedalekiej przyszłości tym kruszcem będzie się płąciło za ropę i gaz (np. Węgry na potęgę skupują złoto, bo nie mają żadnych złóż paliw, Polska ma węgiel, ale sama sobie zabiera możliwość korzystania z niego).
0
duszenie odbiorców wysokimi cenami energii geoterm20:53, 16 czerwca 2019
zarządzający tymi ekologicznymi typami energii , to główni hamulcowi rozwoju tych technologii . Oni utrzymują ceny na wysokim poziomie równocześnie nie robiąc nic w swoich firmach by obniżyć koszty i tym samym ceny energii sprzedawanej społeczeństwu . Z taki,mi gospodarzami to dojdziemy jedynie do muru , albo ściany . Przykład to Geotermia Podhalańska . Gość siedzi , bierze kasę i społeczeństwo ma tam gdzie światło nie dochodzi .
0
tyle w temacie20:47, 16 czerwca 2019
Dopóty , dopóki ceny geotermii będą windowane w górę jak duszone były przez lata płace i środki pieniężne dla społeczeństwa ,to społeczeństwo nie uwierzy w żadną propagandę na temat walki ze smogiem jak i walki z ochroną powietrza i tego typu propagandą uprawiana przez kolejne rządy i nierządy , w tym i z "dobrą zmianą" Ceny dla odbiorców geotermii na Podhalu muszą realnie być obniżone , by mieszkańcy chcieli korzystać z tego typu energii , a nie tylko udawane ,że się z nich korzysta i chroni powietrze i środowisko .
0
rzeczywistość równoległa20:27, 16 czerwca 2019
Tylko nie wiem, czy my tego dożyjemy, bo jeszcze ze dwie zimy z tak zanieczyszczonym powietrzem i nas nie ma. Zresztą o czym ten pan opowiada, jak jeszcze nie ma dokumentacji na odwiert wód geotermalnych i raczej nikt nic nie wie o parametrach złoża. A odwiert? A infrastruktura? A kotłownia szczytowa? Ojojoj, ludzie to zakrawa na jakąś farsę. Jeden wali farmazony o pałacu lodowym tuż, tuż, a drugi o cieple widmo po przekopaniu całego miasta, w którym już raz wkopano rury gazowe. Tylko co z tego wynika? Smog nad smogami i najwyraźniej zaczadzone głowy prezesów.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas