Wtorek, 11 sierpień 2020, Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Zakopane i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
18°
Wiatr: 14.472 km/h Wilgotność: 82
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
20°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 77
Clouds
18°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 89
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
11.07.2019, 14:23 | czytano: 7552

Walka z próchnicą w szkołach

Radni z gminy Łapsze Niżne apelują o lepszą opiekę dentystyczną dla dzieci w szkołach.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne wywiązała się dyskusja na temat opieki stomatologicznej w gminie. – Na naszym terenie dzieci nie mamy objęte opieką stomatologiczną w szkołach. Zgłaszałam, żeby jednak dzieci szkolne były objęte tą opieką. Nie każdego stać na prywatną opiekę stomatologiczną. Kiedyś były przeglądy w szkołach. Było organizowane na przykład mycie zębów. (…) Mój wniosek był, żeby zaprosić panią stomatolog, aby nam przedstawiła, jak to wygląda na naszym terenie – stwierdziła jedna z radnych.

– Szanowni państwo, żyję krócej od niektórych z państwa, ale nie przypominam sobie, żeby w szkole kiedykolwiek były leczone zęby. To, że przeglądy i fluoryzacja były, to takie rzeczy są nadal – odpowiedział wójt Jakub Jamróz.

Stwierdził również, że w dalszym ciągu pielęgniarki obecne są w szkołach i dzieci raz na jakiś czas szczotkują zęby. W kwestii leczenia stomatologicznego opcje są dwie: prywatna wizyta lub kasa chorych.

– Nie ma możliwości, żebyśmy w każdej szkole mieli gabinet dentystyczny. To niebywałe koszty i kto za to zapłaci? Za wyposażenie i potem za samo leczenie? Profilaktyka obecnie jest stosowana – kontynuował wójt.

– W ośrodku była dentystka, ale miała prywatny gabinet. Przeszła na emeryturę. Nikt nie chce tam chodzić, bo Narodowy Fundusz Zdrowia już nie świadczy tych usług i trzeba iść prywatnie. Matka musi brać dziecko i iść do prywatnego lekarza. Chodzi o to, żeby urząd gminy z panem wójtem na czele zatrudnił w ośrodku w Łapszach czy we Frydmanie stomatologa, żeby te dzieci miały tę opiekę. Aktualnie nie może tak być po prostu – skwitował inny radny.

Na koniec dyskusji przewodniczący rady poddał pomysł, aby jeden dzień w tygodniu zarezerwować u stomatologa tylko dla dzieci.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
ola18:01, 11 lipca 2019
@itd dalej... Są lekarze stomatolodzy którzy mają kontrakt z NFZ, więc jest szansa na stomatologa w ramach ubezpieczenia. Zatem proszę mi powiedzieć skoro 2 dzieci nie stać na pójście do prywatnego stomatologa tzn że pozostałym 18 w klasie którzy tego nie potrzebują narzuca opiekę której nie potrzebują... Szkoda pieniędzy publicznych. Poza tym jak to możliwe żeby rodziców w dobie 500 plus nie było stać na stomatologa i 300 zł wyprawki szkolnej... ????
itd dalej16:08, 11 lipca 2019
Nikt nie mówił o leczeniu zębów w szkole tylko objęciu opieką stomatologiczną dzieci szkolnych w Ośrodku Zdrowia.Nie każdego rodzica stać na prywatnego Stomatologa.
ola14:35, 11 lipca 2019
Drogą Pani Radna.. Nie życzę sobie aby moje dziecko miało przegląd zębów w szkole i aby ktoś JE leczył. Ja w szkole byłam u dentysty i założono mi plombe kiepskiej jakości , dzięki czemu mając 20 lat musiałam ten ząb wyrwać. Jest opieka NFZ jak kogoś nie stać. Poradnie, ośrodki zdrowia są od leczenia a szkoła od uczenia, i niech szkoła wywiązuje się że swoich obowiązków
wróżka14:33, 11 lipca 2019
nie uważam, żeby to był dobry pomysł. zwłaszcza, że żyjemy w czasach, kiedy na każdym polu chcą przejąć nad nami kontrolę. za chwilę rodzice nie będą mieli nic do powiedzenia w kwestii swoich dzieci.
baciok@14:32, 11 lipca 2019
PiS obiecał stomatologa w każdej szkole.
Z pytaniami do posłów PiSu z Podhala.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij