Niedziela, 07 marzec 2021, Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Zakopane i okolice
Clear
-1°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 51
Clear
-3°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 51
Clear
-2°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 51
Clear
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 74
Clouds
-4°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 74
Clear
-1°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 51
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dostateczna
13.07.2019, 11:38 | czytano: 2265

Zwyrtały przyznane

Fot. Piotr Kuczaj

W Rabce-Zdroju, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019, odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Zwyrtała”, na najlepszy pomysł promujący czytanie.

Jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora, postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody główne: Edycie Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze” i Marii Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę”. Laureatki otrzymają nagrodę - weekend w SPA „Rabczański Zdrój”.

- Tak jak nagradza się pisarzy, którzy tworzą wspaniałe książki, tak samo pomysły promujące czytelnictwo bywają tak fantastyczne i wspaniałe, że często pomysł „robi” książkę – podkreślała Iwona Haberny, pomysłodawczyni i organizatorka Rabka Festival. - Świetna książka niewypromowana – umrze, a czasem słabą książkę da się wypromować. Pomyślałam, że Rabka Festiwal to znakomite miejsce, ale nie żeby wybierać kolejną książkę roku, ale nagrodzić osoby, które znakomicie promują książki, po to, żeby ich pomysły nie umarły, jakoś je utrwalić, docenić ludzi i ocalić pomysły.

- Po kilku dniach rozmyślań, rozmów, burz mózgów i różnych udręczeń pojawił się patron nagrody – ZWYRTAŁA, który tak roztańczył niebo, jak nasi laureaci potrafią "rozczytać" społeczności, w których działają. Taki patron nadaje nagrodzie charakter ogólnopolski - bo jednak za sprawą Tetmajera wszedł do literatury polskiej, a równocześnie nawiązuje do Podhala, gdzie nagroda jest wręczana – powiedziała Iwona Haberny. - Jest jeszcze powód natury graficznej: otóż rabczański teatr lalek "Rabcio" z wielkim sukcesem w całej Europie wystawiał spektakl "O Zwyrtale muzykancie", a plakat (podobnie jak i lalki) zaprojektował wybitny artysta Jerzy Kolecki, uczeń Pronaszki. Mamy zgodę rodziny pana Koleckiego na wykorzystanie Zwyrtały z plakatu, jako logotypu nagrody – dodała.

r/
najnowsze informacje
komentarze
klio09:37, 14 lipca 2019
Fajna impreza w dobie komputerów i ogłupiającej telewizji i różnych gier komputerowych.Trzeba przyciagać dzieci do książek.Tyle dobrych wiadomości z różnych dziedzin znajdą w podręcznikach,że będą mieć na całe życie pożytek z czytania.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij