Radni spierają się o zakres modernizacji i przebudowy Miejskiego Ośrodka Kultury - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Czarny Dunajec
Snow
-8°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-8°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-7°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
29.07.2019, 22:22 | czytano: 7398

Radni spierają się o zakres modernizacji i przebudowy Miejskiego Ośrodka Kultury

NOWY TARG. Uchwalenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta na lata 2019-2028, wywołało na sesji gorącą dyskusję. Radni poróżnili się w kwestii zakresu remontu MOK. Jedni optowali za remontem tylko sali widowiskowej, inni upierali się, że modernizacja i przebudowa dotyczyć ma całego obiektu i otoczenia. Wygrali ci drudzy.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Zmiana w WPF dotyczyła dwóch projektów unijnych. Jeden z nich to przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury, drugi programu o nazwie "Kompleksowa integracja systemu nisko-emisyjnego transportu miejskiego"... Jednak to sprawa MOK wzbudziła prawdziwe emocje.

Finansowe przetasowania

Plan wydatków zakładał zwiększenie o 750 tysięcy zł na remonty dróg miejskich. - Na etapie uchwalania budżetu nie było możliwości zaplanowania środków w wysokości adekwatnej do potrzeb. Teraz plan może zostać zwiększony bowiem zaplanowane wydatki na przebudowę MOK - będą w tym roku niższe - tłumaczył skarbnik.

Zmniejszono plan wydatków na MOK o prawie półtora miliona. Jak przypomniano w uzasadnieniu: "na realizację zadania ogłoszony zostanie kolejny przetarg. Najtańsza oferta opiewała na ok. 34,7 mln z realizacją zadania związane będą również koszty inspektora nadzoru w kwocie ok. 620 tys. Na realizację inwestycji pozyskano dofinansowanie z UE w kwocie 6 mln, planuje się dokonać odliczenia podatku VAT w kwocie ok. 6,5 mln, a pozostałą kwotę planuje się zabezpieczyć ze środków własnych i kredytu."

Złożony zostanie wniosek o dofinansowanie z Funduszu Norweskiego. Jeśli Miastu uda się pozyskać dofinansowanie z tego funduszu to pomniejszy ono środki na wkład własny. Na rok 2019 za realizację zadania zaplanowana została kwota 8,5 mln. Z harmonogramu wynikającego z najtańszej oferty wynika, że koszty w tym roku zamkną się kwotą o 1 milion 440 tys zł niższą, wyższe natomiast będą proporcjonalnie wydatki w roku 2020 i 2021.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2028 zwiększony zostanie limit nakładów i zobowiązań do kwoty 35 mln 300 tys zł. - w tym ustala się limit zobowiązań w roku bieżącym w kwocie 7 mln 60 tysięcy zł, na rok 2020 - 17 mln 650 tys, a na rok 2012 - 10 mln 590 tys.

Z kolei w zakresie przedsięwzięcia pn. Kompleksowa integracja systemu nisko-emisyjnego transportu miejskiego na terenie Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ i Szaflary - zwiększony został limit nakładów i zobowiązań do kwoty 9 mln 778 tys zł. To wzrost o milion 100 tysięcy - w tym limity zobowiązań na 2019 rok w kwocie 3 mln 500 tys., na rok 2020 - 3 mln 300 tys, a na 2021 rok - 2 mln 978 tys.

"Konieczność zwiększenia limitu wydatków wynika ze wzrostu kosztów realizowanych zadań. Wyższe są np. koszty zakupu autobusów oraz przebudowy zajezdni autobusowej. Na to przedsięwzięcie pozyskano dofinansowanie z wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych" - tłumaczą urzędnicy.

"Ludzie wywracają się na fotelach"

Jako pierwszy głos zabrał Bartłomiej Garbacz. Radny zaznaczył, że jego zdaniem sala widowiskowa powinna być wyremontowana w pierwszej kolejności. Pytał, czy teren wokół MOK zostanie uporządkowany i czy zachowana zostanie zieleń. Wskazując na cele jakim służyć ma nowa sala widowiskowa i cały obiekt wyremontowanego MOK zapytał, czy "nie są dublowane w planach funkcje koncertowe przypisywane zarówno MOK, jak i Podhalańskiemu Centrum Sportów Lodowych". - Czy stać nas na wydatek rzędu ok. 34 mln zł. - pytał.

Krzysztof Sroka uznał, że "budowa MOK to wydarzenie historyczne". Radny apelował, by nie dyskutować, bo czas na dyskusje co robić w ramach remontu - już minął. - Każdy kto był w Miejskim Ośrodku Kultury, na sali widowiskowej wie że wymaga ona remontu. Ludzie się wywracają na fotelach. Powinniśmy o tym razem, wszyscy, zgodnie zdecydować. Wspólnie zagłosować - proponował.

"Po co nam fontanna za milion"

Zaprotestował Michał Glonek. - Ta dyskusja nie może przebiegać tak, że "to historyczna chwila", albo z argumentem, że "nie będę teraz musiała jeździć na koncert do Krakowa". Jest remontu sali widowiskowej, a nie całego obiektu - mówił radny i dodał: - Stwierdzam, że mamy bubel projektowy. Mam przed sobą najtańszą ofertę i są w niej elementy, na które nas nie stać. To straszna megalomania. Przed MOK-iem ma być fontanna za milion złotych. Gros rzeczy kosztuje koszmarnie wielkie pieniądze. Nikt nie zrobił korekty. Po co nam fontanna za milion? Każdy gospodarz zachowuje przy remoncie to, co jest nowe. Elewacja za 2,5 miliona ma być zrobiona, a to co teraz jest - jest dobra. Fajnie wydaje się publiczne pieniądze, bo to nie z naszego portfela. Na nowej sali ma być o 70 foteli więcej. Z tego wynika, że jeden fotel będzie kosztował pół miliona... Ktoś zawalił i nie pomyślał, że biblioteka będzie wyrzucona z MOK-u i będzie trzeba dla niej budować nowy obiekt. Mogą państwo zapomnieć o budowie nowej hali lodowej, bo nasz budżet nie masz szans tego udźwignąć. Powinniśmy podjąć decyzję o rezygnacji z tej zmiany i powrócić do pomysłu modernizacji samej sali widowiskowej, by nie trzeba było budować nowej biblioteki. To miasto potrzebuje inwestycji, które pchają to miasto do przodu, a ta - zablokuje inne duże inwestycje, odpowie tylko na potrzeby części mieszkańców - skwitował radny Glonek.

- Jesteśmy odpowiedzialni za grosz publiczny. Mam wątpliwości co do dalszych losów biblioteki. Powiedziane zostało, że jest działka przy ul. Kopernika, ale miejsc parkingowych jest tam na 10 samochodów - dodał Marek Fryźlewicz.

"Nie" dla prowizorki

- W 2013 roku wycena remontu sali widowiskowej opiewała na 13 mln. W tej chwili będzie to ok 20 mln. Apeluję, żeby w tej kadencji nie podejmować decyzji o takiej prowizorce. Bo co potem? Będziemy zaczynać remont od góry, czy od dołu? W piwnicach budynku są prowadzone zajęcia. Jest tam zajęcia smród, stęchlizna - to nieprawdopodobne, że tam się odbywają zajęcia dla dzieci. Życzę spokojnych snów radnym, którzy chcą by odłożyć kompleksowy remont i tylko wyremontować salę. To wstyd, że w naszym mieście brak porządnego obiektu. Przyszycie łaty do spodni nie sprawi, że spodnie będą nowe. Zróbmy wszystko, by ten MOK służył dalej. Będę głosować za pełną przebudową MOK - zapowiedziała Stefania Drąg-Iłęda.

Radny Garbacz przytoczył fragment ekspertyzy stanu technicznego budynku, z której wynika, że pod względem konstrukcyjnym obiekt nie budzi obaw, nadal utrzymane są parametry statyczne budynku. Czyli - kompleksowa przebudowa nie jest konieczna.

Radny Leszek Pustówka przypomniał, że oddany w 1974 roku budynek MOK "był jednym z najnowocześniejszych w ówczesnym województwie krakowskim". - Wypadałoby oddać obiekt, który byłby obiektem reprezentacyjnym dla XXI wieku. Opozycja chce, by tylko salę widowiskowa wyremontować - ale tak się nie da. Bo co z instalacją elektryczną, czy wodno-kanalizacyjną? - pytał.

Z kolei Ewa Pawlikowska głośno się zastanawiała, czy "zasadne jest przeniesienie biblioteki w nowe miejsce, czy nie lepiej zostawić ją w Miejskim Ośrodku Kultury".

"Nie bądźmy zaściankiem"

Agata Michalska stanęła na stanowisku, że na MOK przeznaczyć się chce za dużo pieniędzy. - 50 mln można przeznaczyć na jakieś atrakcje, dzięki którym będzie mogła się rozwijać działalność gospodarcza. Poza tym za te pieniądze można wybudować nowy obiekt, a nie ponosić ryzyka przebudowy starego - uznała. Zaapelowała, by "raz jeszcze przejrzeć projekt, czy tam nie ma jakichś błędów, bo trzeba się upewnić, czy w tym projekcie wszystko jest w porządku".

- Ten projekt zrobił bardzo dobry architekt. Należałoby mieć do niego trochę więcej zaufania. W Nowym Targu czas na nową bibliotekę niezależną od MOK. Podobnie jak Muzeum Podhalańskie - nie działające w ramach MOK. Nie bądźmy zaściankiem - mówił radny Pustówka.

- Z tym zaufaniem do projektanta to byłbym ostrożny, bo mógłbym tu powiedzieć o innych katastrofach w tym projekcie - odparł radny Glonek. - Budowa balkonu na przykład i wprowadzenie tam miejsc dla osób niepełnosprawnych. To oznacza konieczność wprowadzenia wind. Ja pana Leszku, rozumiem. Ale nie wyobrażam sobie takiego wydatku teraz, gdy potrzebujemy dokonać skoku gospodarczego w naszym Mieście. Tego nie da nam remont MOK, budowa biblioteki i muzeum.Do tego dojdzie zatrudnienie nowych osób. Z czego będziemy to utrzymywać? Pan jest człowiekiem kultury, ale na ekonomi się pan nie zna - zwrócił się radny Glonek do radnego Pustówki. A ten odparł: - Może się mniej niż pan znam na ekonomi, ale takie obiekty są potrzebne.

Nowy MOK na Berekach?

Paweł Liszka zaproponował by zbudować nowy ośrodek kultury. - Radni w żaden sposób nie mieli wpływu na to, co było w warunkach konkursowych. Projektant projektuje tak, jaką wizję ma zleceniodawca. Burmistrza pytam - dlaczego popełniono błędy już na etapie specyfikacji? Po co się wkopywać w fundament? Jestem za remontem sali widowiskowej. Marnotrawieniem pieniędzy jest niszczenie czytelni, biblioteki, elewacji czy stolarki okiennej, które w ostatnich latach były remontowane. Taniej jest budować nowy obiekt, a nie remontować stary. Mamy fajne miejsce - osiedle Bereki. I jest tam mnóstwo miejsca parkingowego, czego obecnie przy MOK brakuje - bo jest 28 miejsc. A na Berekach może powstać i MOK i miejsca parkingowe - przekonywał radny Liszka.

- Zacznę od tego, że uważam, tak samo jak większość radnych, że remont Miejskiego Ośrodka Kultury jest nam potrzebny. Przemawia za nim wiele argumentów, które były przytaczane przez radnych i władze Miasta. Odnoszę jednak wrażenie, że piękna, kolorowa i trochę nierealna wizja przysłania nam kilka faktów. Po pierwsze - to nie jest inwestycja. To zwykły wydatek. Olbrzymi koszt 35 mln to dopiero początek wydatków. Rozbudowa i przebudowa starego budynku z pewnością wygeneruje wiele przykrych niespodzianek wymagających zwiększenia zakresu robót. Kto wówczas pokryje dodatkowe koszty? Oczywiście mieszkańcy. Kolejnym problemem, nad którym chyba nikt nie ma ochoty się w tym momencie zastanawiać to przeprowadzka Miejskiej Biblioteki. Budowa nowego lokum dla tej instytucji to kolejne miliony złotych z kieszeni mieszkańców. Piękna wizualizacja przesłania nam także to, co mogłoby być, a nie będzie zrobione w najbliższych kilku latach. Co najmniej kilkanaście kilometrów nowych nawierzchni ulic, około 5 km całkowicie nowych dróg, które mogłyby rozwiązać problemy komunikacyjne miasta, to także nowe strefy przemysłowe lub tak potrzebne i pożądane inwestycje w rozwój turystyki staną się tylko marzeniem, na które nie będzie nas już stać. Trzeba sobie jasno powiedzieć: wydawanie tak olbrzymich pieniędzy spowoduje zatrzymanie rozwoju Miasta - przestrzegał Szymon Fatla. - Stagnacja, odpływ mieszkańców i brak nowych miejsc pracy - za to z wyremontowanym za niebotyczne pieniądze Ośrodkiem Kultury. To wizja życia tu i teraz, krótkowzrocznego, nastawionego na wydawanie i zadłużanie się - nie w imię lepszego życia i rozwoju, lecz w imię rozrywki i zabawy - podsumował radny.

Głos ludu zdecydował o fontannie

- Tego co się dzieje w MOK nie uważam tylko za rozrywkę, bo tworzymy kulturę przez duże "K" - zaprotestował obecny na sesji dyrektor MOK Bolesław Bara.

- Kultura czasem jest ważniejsza od dróg, mostów i chodników. To budowa marki Nowego Targu. Nie zbudujmy prowizorki, która za 10 lat nie będzie atrakcyjna dla nikogo - stwierdziła wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.

- Jak kulturze w Nowym Targu pomoże fontanna za milion? Czy fontanna będzie miała wpływ na jakoś tej kultury - dopytywał radny Glonek.

- To mieszkańcy chcieli fontannę i dlatego wniosek został poszerzony o renowacje obecnej fontanny. To nie pomysł burmistrza. Cały mechanizm fontanny jest do wymiany. Ten milion to właśnie jest koszt mechanizmu i renowacji "baranów". Nie rozumiem tej retoryki. Mówicie tylko o przebudowie sali widowiskowej - co nie ma uzasadnienia, ani merytorycznego, ani ekonomicznego. Projekt modernizacji MOK zrobiony za czasów burmistrza Marka Fryźlewicza obejmował tylko remont sali. W 2012 roku sama sala to był wydatek rzędu 13 mln. Teraz koszty wzrosły o 100 procent, czyli byłoby to 26 mln. Dlaczego rewitalizacja sali jest tak droga? Bo to specjalistyczna budowla z nagłośnieniem, akustyką, to także sala kinowa i dlatego to tyle kosztuje. W obrysie jaki jest w planach - przy przebudowie sali trzeba "obciąć" 50 miejsc. A potrzeba w tym obiekcie 500 miejsc, więc trzeba dobudować balkon - a to oznacza zerwanie dachu. Powtarzacie, że trzeba etapować remont MOK. Nie da się etapować. To niemożliwe - tłumaczyła wiceburmistrz.

Sprawa fontanny nie dawała spokoju Michałowi Glonkowi. - Czyli to "czynnik społeczny" zdecydował o tej fontannie? Czy jest jakiś ślad tego wniosku? Bo chyba zostało to gdzieś na papierze? - dopytywał radny. - Sprawa przebudowy fontanny od początku wzbudziła protest mieszkańców. Ludzie chcieli, by fontanna w obecnej formie pozostała. Nie ma takiego wniosku, ale w mediach społecznościowych na pewno można znaleźć ślady artykułów, czy dyskusji na ten temat - odparła Joanna Iskrzyńska-Steg.

Po ponad godzinnej dyskusji radny Andrzej Swałtek przypomniał, że zmiany w WPF dotyczą także drugiego projektu, czyli zakupu autobusów i przebudowy zajezdni MZK. To jednak nie wzbudziło u radnych wątpliwości i dyskusja została zakończona.

W głosowaniu nad zmianami 13 radnych było za, 2 było przeciw, 6 - wstrzymało się od głosu.

SPalka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
beka śmiechu14:55, 2 sierpnia 2019
Przestańcie już pisać te hejty o Joannie, bo przecież nie nadąży pisać komentarzy. A w trakcie pracy trzeba jeszcze wypić kawę, zamówić katering, podjąć kilka głupawych decyzji, wydać jakąś kolejną bańkę na igrzyska dla ludu... i pomalować tipsy. Wiecie ile to pracy i jaka odpowiedzialność? No, ludzie miejcie litość!
Sponsor13:36, 2 sierpnia 2019
Pani Joanno chciałbym zapytać kiedy Pani wytłumaczy decyzje o obsadzeniu na stanowisku MOK-u obecnego Pana dyrektora i zrobi rzetelne podsumowanie jego działań, a nie opowiadania wyssane z palca. Co Panią podkusiło? Dobrze, że pracownicy jeszcze to ciągną bo z Panem Dyrektorem już nikt kto go poznał nie chce współpracować, bo został potraktowany niepoważnie, żadnych umów tylko obiecanki cacanki. Jeszcze się nie spotkałem przez lata współpracy z takimi żartami. Jak ktoś przychodzi do mnie po fundusze i ja mu je daję to liczę na poważne traktowanie. Na razie zawieszam współpracę z ta instytucją. Pani chce aby obecny Dyrektor dalej sprawował ta funkcję w nowym MOK-u i nie daj Boże dokonywał przebudowy tego budynku? Powodzenia
fam fatale07:36, 2 sierpnia 2019
Joanno odstaw już szklaneczkę bo każdy komentarz to potwierdzenie tego o czym wszyscy w NT wiedzą. Budowa nowego MOKu jest wymysłem jednej osoby i jest marnotrastwem pieniędzy. Wyrzucenie biblioteki skandalem. Do kosztów MOK który urósł z 15 do 35 mln trzeba doliczyć koszt budowy nowej biblioteki. Razem 47 mln! Kasy w budżecie starczy już tylko do podgrzania w zimie drogi na Dłubaczówkę.
Radca21:32, 1 sierpnia 2019
Kochani włodarze mam dla was cenną radę, pozbądźcie się tego rozpasionego starym układem towarzystwa bo im się wszystkim w 4 literkach przelewa. Są młodzi, nowi i chętni do pracy, nie jak panie urzedniczki popalaczki które zamiast pracować podpierają ściany urzędu i marnują podatników pieniądze. Może radny P. Liszka dedektyw zainteresuje się tym i napisze sobie lub swojej koleżance kolejną interpelację.
Jola19:14, 1 sierpnia 2019
Panie Glonek niech Pan już przestanie wtrącać te swoje trzy grosze i wypad z Rady
Podatnik18:12, 1 sierpnia 2019
Odnośnie basenu, chodziłem codziennie, ale po podwyżce , niby 2 zl w skali roku ok. 500 zł chodzę 3 razy w tyg. Kiedyś rano nie było wolnego toru, po podwyżce zawsze przynajmniej 2 wolne. Niestety to była zła decyzją panie Watycha. Urzedasy się ino kłócą zza nasze podatki, teraz Mok, i co jeszcze??? Zlikwidować Zus,Nfz,Pup, starostwa, powiaty i zwolnić MILION urzędasów
zgasły światła ramp11:20, 1 sierpnia 2019
Jak zwykle chodzi o zasady, skalę, wyraz i kasę. Tutaj najwyraźniej się rozmijamy w podejściu i ocenie. Jak i w całej argumentacji w obronie modernizacji (!) MOK, gdzie megalomania, rozrzutność i blichtr mają przekonać gawiedź o słuszności odgórnie podjętych decyzji. Co do gustów, zagospodarowania przestrzeni i samej bryły trudno się wypowiadać lub spierać, ponieważ sama procedura dochodzenia do projektu, oraz sam przyjęty projekt po licznych turbulencjach, budzi wiele zastrzeżeń formalnych. A tym najpoważniejszym są wielkie słowa do małych rzeczy, za ogromne pieniądze. Taki obraz się rysuje, bez względu na naszą wiedzę i odczucia. Szału jakoś nie ma tu i teraz, i nic nie urywa miejsca, gdzie zaczynają się nogi. Dodatkowo w całym tym procesie projektowym i decyzyjnym zabrakło tej perspektywy, która w dzisiejszych czasach dyskwalifikuje taką inwestycję z prozaicznego powodu - braku parkingów. Koniec i bomba, taka oto trąba (tak za Gombrowiczem, bo to gość przez duże "K").
boney R.10:02, 1 sierpnia 2019
Pani Joanno jak tam Jarmark i podobno poprawiny poprzedniego badziewia weselnego?
Cykor22:49, 31 lipca 2019
Chaos, antylogika i podziękowania Stefanii Drąg Iłędy matki osobistej adiutantami Joanna Wstążki są najlepszą wizytówką poziomu władzy. Antypoziomu. Najbardziej zagubiony w tym jest Luberda jeszcze przewodniczący zmierzający w kierunku swojego mistrza duchowego Mariusza. Otóż tenże kilka razy starał się w dyskusji nie dopuścić do głosu pani Joanny odpowiedzialnej lub antyodpowiedzialnej za kulturę.
Deneris22:21, 31 lipca 2019
@zgasły światła ramp, obejrzałem ten projekt. Z całym szacunkiem dla Twojego opisu ale projekt w tym Przecławiu to przy naszym bardzo słaby.Troche zgasło światło jak to zobaczyłam
zgasły światła ramp20:42, 31 lipca 2019
Patrzę i własnym oczom nie wierzę. Jeszcze gorzej gdy włączam myślenie i zaczynam ogarniać bezmiar bzdur, które wpierw posłużyły projektantowi nawijać makaron na uszy poprzedniej Rady, a obecnie gdy te same bzdury przetworzone przez najmocniejsze umysły w burmistrzowskich gabinetach są wbijane niezorientowanym i kompletnie zagubionym obecnym radnym.

Owszem wybrzmiało! Szkoda tylko, że jako bezrefleksyjny i nijaki poziom zgłaszania swoich oderwanych od realiów opinii, oraz braku podstawowej wiedzy, dzięki której na tym etapie można wybrać najlepszy wariant z najgorszych propozycji. Dramat i słowotok.

To jednak świadczy tylko o jednym. O ogromnym chaosie i próbie przeforsowania na siłę nawet najgorszej koncepcji. Świadczy też o kompletnym braku przygotowania do rozwiązywania trudnych sytuacji, podejmowania decyzji, czy w końcu umiejętności merytorycznej oceny. I nie ma tu znaczenia czy rozpatrywane są sprawy kultury w mało kulturalny sposób, czy sportu przy absolutnym porzuceniu zasad fair play, czy w końcu istotnych kwestii polityki miasta przy pomocy kłonicy.

Ale, żeby nie kopać leżącego, raczej pod rozwagę, zadając kłam wszystkim tym argumentom o gonitwie kosztów, nowoczesności architektonicznej, technologicznych bajerach, względach estetycznych i jak myślę funkcjonalnych, rzucam diablętom jeden przykład będący wiadrem zimnej wody wylanym na rozszalałe głowy, pędzące bez rozsądku i logiki... po sukces. I oby nie na miarę Muzeum Drukarstwa.

Obiekt powstaje w Przecławiu, w pobliżu drogi krajowej nr 13. Piętrowy budynek będzie podzielony na część kulturalną i rekreacyjną. Na parterze znajdzie się wielofunkcyjna sala widowiskowo-konferencyjna na 300 osób wraz ze sceną i zapleczem. W części sportowo - rekreacyjnej znajdziemy basen, jacuzzi, solarium, saunę, salę fitness, siłownię. Na piętrze znajdą się sale do prowadzenia zajęć plastycznych, muzycznych czy komputerowych. Przed budynkiem będzie parking i teren, gdzie będą mogły odbywać się także wydarzenia plenerowe. Za obiektem kryte korty tenisowe, odkryte boiska do koszykówki i siatkówki, tereny zielone i alejki spacerowe oraz trzy wybiegi dla psów. Swoje miejsce w kompleksie znajdzie
także kawiarnia.

Uwaga włodarze! Tryb podobny jak u nas, czyli zaprojektuj i wybuduj. Realizację rozpoczęto rok temu. Obecnie finiszują, bo ten rok będzie rokiem oddania mieszkańcom tego kompleksu. Bez zadęcia, wyborczych opowieści, szantażowania Rady. Budowanego oczywiście od podstaw.

Koszt budowy to ok. 27 mln zł.(!)
Normalny12:32, 31 lipca 2019
Tak sobie patrze na te wszystkie komentarze i nie mylilem sie --KTO WAS WYBIERAL --- czasami smutno mi ze musze zyc w tym miescie. Mam pytanie jaki jest koszt wystepu zespolu BONY M.-
Bolesław09:57, 31 lipca 2019
To ja to wymyśliłem i zbudowałem
kocham i szanuję22:52, 30 lipca 2019
Kocham Was za te niezapomniane chwile z Urzędem i Radnymi. Nikt mi nie odbierze radości z oglądania ziewającego naczelnika Watychy i zasypiającego Iskry podczas wywodów Joanny o MOK .Nikt tak pięknie nie nauczy mnie wymawiania słów rotoryka czy resucytacja tak dobrze jak wicki . Nigdy nie wzniósłbym się ponad obłoki jak Dalajlama !!!
Jak pięknie Stefania potrafi dziękować. Nikt nie umie tak precyzyjnie określić na prośbę szefowej ilości- MNÓSTWO OD 2 DO 102 :).Doskonałe.
Słowem dziękuję Wam za te niezapomniane chwile z SAMORZĄDEM .
Krzysiek22:26, 30 lipca 2019
Śniło mi się jak pan Bolesław w czerwonych spodniach i w szaliku Podhala wraz z panem Leszkiem z hustą pod szyją wbijają wiechę na płycie nowego Moku, a pani Joanna machała do nich wstążką. Pan burmistrz stal i dumnie patrzył. Obudziłem się wystraszony i zlany potem bo pies szczekał na poranne siku. Wyszedłem na aleje i usiadłem zlękniony na osiedlowej ławce.
Autor21:55, 30 lipca 2019
Perspektywa nowej biblioteki w nowym miejscu..wskazanym przez naczelnika Watychę na sesji. czyli koszty wybudowania budynku, koszty zatrudnienia nowych osób "???? jakich osób ? Po tym co się dzieje to celowe działanie? Nowy budynek muzeum drukarstwa - po co na co i kto za to płaci? teraz nowa biblioteka..dlaczego znów wydatki bez pokrycia.. MOK - super ...trzeba zrobić. Ale musicie Państwo przewidzieć o wiele więcej kasy - niespodzianki będą zapewne. A skoro ma być to wspaniała instytucja kulturalna, to niech ludzie maja możliwość kulturalnie parkować. tak analizując...MOK i Centrum Lodowe razem w jednym miejscu oznacza - konflikt rozwiązany, koszty mniejsze , kultura i sport razem w parze.
Aga21:49, 30 lipca 2019
Na zdjęciu prezes tuby już pisze artykuł i swojej fascynacji kolegami z UM? Będzie kwieciście i kolorowo.
Cham21:11, 30 lipca 2019
Bedzie teroz pieknie i kulturalnie
Góralka Halka20:56, 30 lipca 2019
Do sekretarki
Można wszystko można obić szalunkiem, deskami itp. Ja ci kobieto powiem, ze można zrobić nawet wychodek z serduszkiem, a co? kultury się wam zachciewa? nic tylko hala lodowa, na co komu, cym cy kany.
Kasia19:15, 30 lipca 2019
Czas rozliczen nadszedł brawo radni! Panią Steg trzeba potraktowac tak jak ona traktuje innych.Jest to zawisła i mściwa kobieta.A Burmistrz co to za Burmistrz patrzy i pozwal na to.mowimy zegnamy my mieszkańcy.dosc tego.
Jarosław18:00, 30 lipca 2019
Zero, dno, nic tylko krytyka. Sami super eksperci a pomysłów brak. Może zapomnieli? A może ktoś im jeszcze nie napisał? Litości
Agusia17:52, 30 lipca 2019
Nie robić nic ani MOKu ani Hali wielofunkcyjnej,młodzieży po piwie do łapy i na wały
Do @spostrzegawczy17:50, 30 lipca 2019
ty jesteś spostrzegawczy ja ślepy koń na pardobickiej. Pokaż jakie masz poparcie mieszkańców i startuj za 4 lata
Patriota17:46, 30 lipca 2019
Zostawić wszystko, niech się zawali, niech się potomni martwią, a my wszystko przejdźmy jak pincet plus
Nowo Tarzan17:43, 30 lipca 2019
Koszt samej sali widowiskowej to połowa kwoty całego remontu z rozbudową i to bez dodatkowych 150 siedzeń bez rozbudowy balkonu instalacji i fontanny. I wtedy bez dotacji. To dopiero była by głupota.
Ita17:40, 30 lipca 2019
Oh jak boli dobra zmiana.
nos prezesa16:44, 30 lipca 2019
aleś se dobrał zastępców takich dwóch jak jeden to ani dziesięciu nie starczy i każdy taki Sokrates -wim ze nic nie wim!!!!
Ach Joanno pincet sie inacy wymawio.
Michal16:32, 30 lipca 2019
dramat, zero pro rozwojowego budżetu zamiast tego marnotrastwo naszych pieniedzy,czas na pobudkę
eh16:30, 30 lipca 2019
Panie radny Fatla - jeśli dla Pana kultura to wyłącznie rozrywka i zabawa - to ... pogratulować.
ke ?!16:30, 30 lipca 2019
To chyba jakiś żart z tą fontanną? Przecież nawet tu na tym portalu w komentarzach można poczytać zdanie ludzi, to prawie nikt nie chce zburzenia starej fontanny. Większość ludzi jest za remontem MOKu i starej fontanny. Istne odwracanie kota ogonem, żeby z czarnego zrobić białe, a z białego czarne, byle tylko wyszlo na ich :-/
dyrektor przez duże D16:23, 30 lipca 2019
To będzie piękny MOK przez duże"P", wspaniały przez duże "W" i kulturalny przez duże "K" i bardzo ładny przez duże "B"
sekretarka14:56, 30 lipca 2019
@ taka refleksja, łatwo ci się trwoni wspólną kasę? Za dużo NTVk-i oglądasz? Chcesz mieszkać w pałacu i cie nie stać to co robisz? Oglądasz dynastię w telewizji i budujesz skromniejszy dom na miarę budżetu. Idź popływaj
Ole14:23, 30 lipca 2019
Każdy wyborca Watychy powinien obejrzeć posiedzenie rady w necie. Nieumiejący czytać wójt kluszkowiecki, który nie potrafi odpowiedzieć rzeczowo na pytania radnych i rozchwiana emocjonalnie Wstążka. Poziom zero! Łatwo się marnotrawi grosz publiczny!
Prowizoryczna14:01, 30 lipca 2019
Panie radny S,no aż się na fotelu wywróciłam
radni to dramat13:21, 30 lipca 2019
Nowotarscy radni bezradni , co jeden to większy nieudacznik . Tyle się będą spierać zamiast budować i modernizować , a za moment pieniądze przepadną , bo je odbiorą .
Future_1ncomming_1 arch_0113:06, 30 lipca 2019
Znalazłem w mediach społecznościowych ślady artykułów z 2021 roku, jakoby Pani "Dżej" startowała na burmistrza... a maverick został jej pucybutem. W sieci jest wiele info, które nie giną, wystarczy poszukać, a co lepsi archiwuwyzują wszystko na dyskach co by ktoś coś nagle nie zmienil/usunął.
czochrata12:50, 30 lipca 2019
Joanna wierzy w to co mówi czy celowo wprowadza ludzi w błąd? Porażka że tak słabi ludzie pełnią tak ważne funkcje.
wkurzony12:33, 30 lipca 2019
Mozna wybudowac halę i MOK za mniejsze pieniądze!!1Grzesiek obudz sie bo ta baba ciągnie cię na samo dno,trzeba bedzie zrobić referendum o odwołanie burmistrza!!!!!!!!
PS.obiecałeś halę 2 x i co...?????
taka refleksja12:16, 30 lipca 2019
Basen był też niepotrzebny. Kilka lat sporów i dyskusji, teraz tysiące ludzi z niego korzysta i nikt sobie nie wyobraża,żeby tego obiektu nie było.
Piękne kawiarnie na Rynku i znowu awantura i parę lat hejtu, a wszyscy nowotarżanie w nich przesiadują i nie słychać niezadowolenia, a same pochwały. Nawet radny Liszka główny hamulcowy, teraz w kawiarenkach spija kawkę.
Teraz MOK, znowu zgrzyty i wszystko źle, za dwa lata jak obiekt powstanie, będzie tylko zachwyt i wszyscy nagle zapomną, że byli przeciw.
Wszystko powstaje w strasznych bólach i niueustannym hejcie, żeby cokolwiek zrobić trzeba się przyzwyczaić do takiej atmosfery i wierzyć, że hamulcowi są jednak w mniejszości w tym piękniejącym mieście.
Mieszkaniec Nowego Targu12:14, 30 lipca 2019
Każdy widzi jakie w tym mieście są korki. A Pani wiceburmistrz mówi, że rozrywka jest ważniejsza od budowy/remontów dróg, mostów i chodników? A po czym mają mieszkańcy przemieszczać się do pracy? Stać w coraz większych korkach? Chodzić po dziurach i niszczyć zawieszenia w samochodzie? Taka wiceburmistrz nie działa dla dobra mieszkańców, skoro chce pozbawić remontów najważniejszych rzeczy jakie powinno zapewnić miasto.
spostrzegawczy11:49, 30 lipca 2019
Człowiek oglądając sesję jest w niektórych momentach wręcz zażenowany. Znudzony i widocznie spieszący się gdzieś radny Łapsa, jak najszybciej zakończyłby obrady - "zamykam dyskusję" . Radna Garbacz jak i naczelnik od oświaty - prawie nie zasnęli. Za to radna Drąg-Iłęda w podzięce chyba za to, że jej córka kieruje sekretariatem burmistrza - weszłaby jak to się mówi bez mydła, dziękując za coś co chyba nie jest jej zasługą? Do czego to wszystko zmierza?
Bajdurka11:12, 30 lipca 2019
Nie tworzycie panie dyrektorze kultury,sprzedajecie tylko rozrywkę.To po prostu Miejski Ośrodek Rozrywki i nie warto wydawać takich pieniędzy na pusty twór nawet najpiękniejszy architektonicznie, panie radny od kultury.
????10:32, 30 lipca 2019
Rece mozna zalamac nad taka radą. Co jeden to mądrzejszy. Jezdza po swiecie i nic nie widza i niczego nie rozumieja. W tzw. świecie cywilizowanym z najwiekszym pietyzmem podchodzi się do starych budynkow - u nas wszystko muszą zniszczyć - przykład starego szpitala, domu dziecka na kowańcu az krzyczy. To ci ludzie, radni doprowadzili do takiego wandalizmu. Wiedzieli o tym, ale ani jedne nie ruszył leniwego tyła, zeby z tym cos zrobić, zabezpieczyć. Teraz beda się wyżywać na MOK, który został przez kogoś zaprojektowany i wybudowany. Czy pan Pustówka chciałby, żeby ktoś przerabiał jego dzieła? Nie sądzę, a ma odwagę podnosić rękę na cudzą prace. Wstyd!Poza tym nie jestesmy Nowym Yorkiem i raczej szklane tafle do małego miasta nie pasują. A kasa, ktora wladze chca przeznaczyc to inna ciekawa kwestia. I jeszcze jedno, czy w mieście nie ma architektów,żeby z nimi skonsultować tego remontu????
Andrzej10:29, 30 lipca 2019
Ta kobieta jest lepsza niż kabareton na festiwalu w Opolu. Całe miasto pęka ze śmiechu.
rozsądny10:28, 30 lipca 2019
do tom - zgadzam się z Tobą w 100 %!!!!!!!!!!!!!
W trakcie przebudowy wyjdą kolejne rzeczy i dodatkowe koszty. Jeszcze nie słyszałem o przebudowie/rozbudowie/nadbudowie czegokolwiek bez dodatkowych robót, które pojawią się w trakcie takiej inwestycji. Trzeba liczyć, że nastąpi zwiększenie kosztów przy tym i to ładnie!!!!! A co z byle jaką ulicą między MOKiem a hotelem???? - wąska, ciągle zastawiona pojazdami, dziurawa, bez oświetlenia, chodnika itd..
201210:24, 30 lipca 2019
Pani S 3021
dalej owca10:18, 30 lipca 2019
Ja to bym całą płatność przesunęła na 3021 rok
Wtedy niech to będzie taka La Scala z ICE centrum
połączone z piramidą w Gizie z wieżą Eiffla i Babel
z hebanowymi oknami kopuła kryta złotem i Niagara
albo nowe Las Vegas mniej więcej w tym samym miejscu
i heliport .
kiełbasa wyborcza Grzesia10:18, 30 lipca 2019
To jest chore! Niestety kto głosował na Watychę w pakiecie otrzymuje Joannę. I będzie mok za chore pieniądze a gdzie zapowiadane stacje narciarskie, hala widowiskowa? Z resztą miał być jeden wiceburmistrz a jest dwóch!
k09:50, 30 lipca 2019
Co wy tam tworzycie przez duże K ??? kulturę? Bu ha ha ha ha. Słowa na K które się nasuwa jak patrzę na cały ten bu....l zwany MOK-em tez jest na K . Z kulturą nie ma nic wspólnego ale doskonale odzwierciedla poczynania pana od fikania nogami i jego opiekunki.
f1609:34, 30 lipca 2019
I bardzo dobrze. Trzeba Joannę Iskrzyńską Steg wywoływać do odpowiedzi i pokazywać tę pustynię intelektualną. Tak jak Michał powiedział to ona rządzi nie Watycha. Biada temu miastu!
Darek09:06, 30 lipca 2019
Ekspertka od dachów. Najlepszym przykładem niegospodarności Steg są kawiarenki w których dachy wymieniono po dwóch latach. Podatnik zapłacił ponad 100 tys!!!! Który gospodarz wymienia dach na domu po dwóch latach? Skandal CBA!!!
Cyprys08:54, 30 lipca 2019
Gdyby głupota mogła fruwać jedna pani fruwałaby niczym gołębica. Za ten stek bzdur który wygłosiła Watycha powinien ją zwolnić dyscyplinarnie.
sekretarka08:52, 30 lipca 2019
Pani Joanno można dom obić watą i dębowymi deskami, można też tańszym styropianem i deskami sosnowymi. Można być szalonym ale też można być rozsądnym. Można myśleć tylko o sobie i swoich zachciankach a można też myśleć o innych. Rozumie Pani różnice? Może gdzieś piszą o tym mieszkańcy w mediach społecznościowych:)
If I had a gun, I'd shoot a hole into ...08:38, 30 lipca 2019
Ta kobieta, którą wybraliście i jest uwidoczniona w artykule to jakaś inna forma życia? U nas w stanach wpierw stawia się drogę, a później biznesy & kultura. Balkon w sali widowiskowej? Chyba tylko dla niej By nikt spoza swity nie widział jak obgryza paznokcie?
owieczka Dolly08:37, 30 lipca 2019
Bardzo ciekawa sesja. Pokazała radnych, którzy maja podwieszone ręce na sznurkach i podnoszą bezmyślnie łapki jak na portalach społecznościowych. Wystąpił kulturalny tercet egzotyczny. Plastyk, były dyrektor i słaby przewodniczący komisji kultury kojący kierownika doktora z kanady, opowiadał o mosiężnych planach budowy nie zaściankowej kultury w mieście. Pani i Szefowa Magistratu, która rządzi pantoflarzami, ubiera rzeźby w tybetki, robi śląskie biesiady oraz pikniki kantry. Również jej pupil dyrektor, którzy tworzy wielkie "K" który nie ma pojęcia o MOK-u a chce go remontować. Oni zaprowadzą nas na dach wysokiej kultury w owcami trzymającymi się za ręce z pieśnią " majteczki w kropeczki". Bo przecież to Kulturalna Stolica Podhala.
Cieszę się bo nie będę musiała spadać z fotela.
aaaaa08:26, 30 lipca 2019
A może drodzy radni zapytajcie mieszkańców w referendum czy chcą tego Moku? Większość moich znajomych nie chce o nim słyszeć bo i tak nigdy nie można na nic dostać biletów bo zawsze są wyprzedane na starostwa urząd miasta itp.
wstyd burmistrzu07:42, 30 lipca 2019
Super, a dzieciom trenującym na hali lodowej i w salach gimnastycznych które tam są za chwilę dach się na głowę zawali a zamiast okien są blachy. Widać miasto ma priorytety.

Za te pieniądze co pójdą na MOK można oba obiekty wyremontować!
Zainteresowany07:33, 30 lipca 2019
Do Mk Glonek to konkretny gość był bardzo dobrze przygotowany do sesji mówił konkretnie na wszystko miał dokumenty w ręku a to się nie spodobało innym.
Misiek07:31, 30 lipca 2019
Eeee po co kompleksowy remont, lepiej orzypudrować tak jak robiono z Miejską Halą Lodową. Która teraz nadaje się tylko do zaburzenia......
Michałek07:22, 30 lipca 2019
zróbmy ten mok na długiej polanie, żeby poszerzyć ofertę turystyczną w gorcach:P
tom06:41, 30 lipca 2019
Za takie pieniądze?! Nowe lodowisko za to można wybudować, które można dopiero wykorzystać do wydarzeń kulturalnych, robić duże koncerty itd! Chore żeby za tak potężne pieniądze remontować budynek, który porównójąc do hali lodowej est w świetnym stanie!
qwerty06:01, 30 lipca 2019
A co taka cisza z halą sportową? Tak Watycha obiecywał a teraz nagle zapomniał?! Wyborcy zrobieni w balona... Tylko czekać, jak hala przy parku się zawali ludziom na głowę
Smith&Wesson02:49, 30 lipca 2019
MK czy mógłbyś przytoczyć swój jakiś "wielki" sukces, oczywiście pomijając jakże wymagajacą i podziwianą umiejętność zalogowania się i dodania błyskotliwego komantarza?
Przepraszam, że pominę zwycięstwo w osiedlowym konkursie plucia pestkami w dal w 1998r....
?22:39, 29 lipca 2019
Pani wiceburmistrz chce tworzyć kulturę??? buhahah... niech najpierw popracuje nad swoją kulturą... osobistą!
Słoma z butów...
Mk22:32, 29 lipca 2019
Glonek - wielki przedsiębiorca, wuefista od siedmiu boleści
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas