Niedziela, 12 lipiec 2020, Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki
Nowy Targ i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 94
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Rain
10°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 90
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
11.08.2019, 09:52 | czytano: 2154

Kolejne osoby dołączyły do grona Wiyrchowych Orlic i Zbójników (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński

Podczas Sabałowej Nocy miano Wiyrchowych Orlic otrzymały kolejne cztery góralki. Zbójecka brać powiększyła się o sześciu Zbójników.

W ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 53. Sabałowych Bajań wczoraj scenie przed Domem Ludowym trwały występy kapel i zespołów regionalnych. Po południu odbyły się zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”, w których pod bukowiańskimi termami rywalizowali górale i turyści. Wieczorem rozbrzmiały folkowe dźwięki zespołu „Potock” oraz zespołu „Krywań”.

Wieczorek rozpoczęła się Sabałowa Noc - Pasowanie na Zbójnika oraz nadanie tytułu Wiychowej Orlicy. Hetman Zbójnickiej Braci, prof. Stanisław Hodorowicz, powołał do Starszyzny Zbójnickiej Gromady: Stanisława Gąsienicę – Wawrytko, Adama Sawinę oraz Janusza Haniaczyka.

Do grona Wiyrchowych Orlic dołączyły: Stanisława Szewczyk z Łopusznej – poetka, regionalistka, Anna Bąk z Dzianisza – regionalistka, działaczka społeczna, Katarzyna Dryjas z Ostrowca Świętokrzyskiego – regionalistka, pedagog oraz Agnieszka Gąsienica – Giewont z Witowa – regionalistka, blogerka.

Nowi zbójnicy, to: Adam Gąsienica-Makowski z Murzasichla – multiinstrumentalista, regionalista; Roman Guzik z Juszczyna – regionalista, kierownik zespołu regionalnego „Zbyrcok”; Tadeusz Błażusiak z Nowego Targu – motocyklista startujący w trialu i enduro; Andrzej Bargiel z Zakopanego – sportowiec, narciarz wysokogórski i himalaista; Marek Majerczyk z Bukowiny Tatrzańskiej – muzykant, regionalista, ratownik górski i Jan Gut z Suchego – śpiewak, tancerz, regionalista.

Potem razem przy dźwiękach muzyki góralskiej rozpalona została watra i rozpoczął się pokaz fajerwerków oraz koncert zespołu Enej.

Festiwalowa niedziela to początek przesłuchań konkursowych, Bajaniowe Śpasy czyli zajęcia plastyczne prowadzone przez twórców ludowych, wieczorny pokaz filmu „Ostatni Górale. Niezwykły obraz Podhala” oraz zabawa folkowa z Piotrem Majerczykiem i Przyjaciółmi.

W galerii poniżej - relacja fotograficzna z Sabałowej Nocy w Bukowinie Tatrzańskiej.

opr. s, ms/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij