Msza Ludzi Gór pod Turbaczem (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Rabka Zdrój
Clouds
-2°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.26 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-3°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
258 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
66 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 129 | 258 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
11.08.2019, 14:32 | czytano: 14620

Msza Ludzi Gór pod Turbaczem (zdjęcia)

Kilkaset osób uczestniczyło w tradycyjnej Mszy Świętej Ludzi Gór, odprawionej pod Turbaczem. Na gorczańskiej polanie stawili się przedstawiciele Związku Podhalan z całej Polski południowej.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Nabożeństwo miało w tym roku dodatkowo uroczysty charakter, bowiem wpisane zostało w obchody 100-lecia Związku Podhalan.

Mszę w Kaplicy Królowej Gorców na Polanie Rusnakowej odprawili w koncelebrze księża kapelani Związku Podhalan. Przewodniczył im ks. Władysław Zązel.

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Wciąż z Nadzieją21:14, 13 sierpnia 2019
Władysław Orkan "WSKAZANIA DLA SYNÓW PODHALA" (fragment): (...)W politykę się nie zabagnij. Lecz miej oczy otwarte na wszystko. Wszystko śledź wzrokiem i umysłem, co objąć zdołasz. Nie lekceważ nic z życia. Niech nic nie ujdzie Twej uwagi. Patrz bystro. l staraj się być bezstronnym. Nie patrz trwale przez okulary pism. Zepsujesz oczy ducha. Unikaj dzienników, które nadużywają haseł: Bóg, Ojczyzna. Demokratyzm ich niech Cię nie zwodzi. Strzeż się też pustego radykalizmu. ? Nie bądź łachem partji. To ździera. ldź samodzielnie ? pospólnie, a sam. (...)
Pozostaje tylko mieć nadzieję, (ta ponoć umiera ostatnia) że są jeszcze wciąż między nami na Podhalu tacy górale i góralki, którzy dostrzegą, że trzeba ocalić ten region i jego ducha przed hańbą, jaka okrywa go Związek Podhalan w obecnym kształcie. Trzeba wierzyć, że wciąż są górale, którzy rozumieją dobrze słowa Orkana, traktują je poważnie i mają honor w sercach, a nie tylko na ustach, jak ci, którzy choćby na tych zdjęciach przymilają się władzy i świeckiej i duchownej - obecnie nie widać w naszym kraju między nimi żadnej różnicy, a jedynie wiele niechlubnych podobieństw z kłamstwem, obłudą, pazernością, a przede wszystkim pogardą dla drugiego, innego człowieka na czele, i którzy tradycyjne stroje noszą chyba tylko po to, żeby je przewietrzyć bo inaczej zatęchłyby, podobnie, jak ich myślenie. Piękny, tradycyjny strój na wierzchu to nie wszystko, trzeba jeszcze mieć uczciwego i honornego duch i pamiętać o słowach ks. prof. J. Tischnera: "Jak źle duse kormis, to z dusy robi sie sietniok. I widzis: cielsko urośnione, zapocnione, ciepłe jak piec przed weselym, a o dusy ani słychu, ani dychu."
Kasia17:31, 13 sierpnia 2019
ludzie gór wyjeżdżający samochodami? to nie ludzie gór ..
Rycha15:17, 13 sierpnia 2019
kompromitacja ,co wyscie zrobili z tych pieknych mszy po Turbaczem.Zwiazek Podhalan to dno kompletne.Zostala jeszcze jedna taka msza ludzi gór na Starych Wierchach ale tyko dlatego że nie przychodzi tam Zwiazek Podhalan.
most16:41, 12 sierpnia 2019
Panie Gut gdzie Honor Góralski PO
Jasio11:51, 12 sierpnia 2019
No tak jest synator, bo i są nowe fotki.
KLOC09:56, 12 sierpnia 2019
Jak zwykle polityczna agitka ...Gowin człowiek gór, Gut mostowy, Hamerski. Samochody, motory .....masakra . dobrze że już sobie poszli, pojechali
tw galicja08:23, 12 sierpnia 2019
Panie Gowin, na mszach Tischnera Pana nie widywałem, a byłem na wszystkich. Na Jego książkach w znaku zbiliście kapitał, że złote klamki można było wstawiać, rektorem uczelni Jego imienia Pan był, a teraz nie potrafi Pan trzymać się wg. Jego wartości. Zwykła obłuda, kampania przedwyborcza. Pani Paluch w Zakopanem, bo pewnie by Ją górale wygwizdali, więc Pana posłali. A swoją drogą niezła odzież turystyczna (oddychająca) pewnie ze sklepu sejmowego, no i teraz nie dziwota, że do pierwszego nie starcza.
Obserwator08:06, 12 sierpnia 2019
Panowie strażacy, co wy pokazaliście....sztandary i ubrania koszarowe.... gdzie to jedno z drugim. Znajomość regulaminu by się przydała p. Prezesom.
Mogliście już iść bez tych sztandarów, a nie hańbić ich ważności!!!! WSTYD!!!!
Anita07:55, 12 sierpnia 2019
Ludziom to się już na prawdę we łbach pop.....o! Być na mszy pod Turbaczem udając "człowieka gór"po to tylko, żeby się pokazać porsche! żeby to porsche było chociaż z jednego kawałka zrobione...
Zasmucony07:32, 12 sierpnia 2019
Na uroczystościach 100-lecia Związku Podhalan w Łopusznej w 19-stą rocznicę śmierci ks. Józefa Tischnera ( 30 czerwca ) uczestnicy przez ,,aklamację '' wystosowali protest odnośnie sensacyjnych wiadomości która nie przypadkowo ukazała się 3-czerwca (rocznica wolnych wyborów) bez żadnych dowodów o współpracy ks. Józefa Tischnera z SB. Taką informację bez dowodów podał członek Kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz. Patrząc na uczestników Mszy świętej pod Turbaczem ( Gowin, Hamerski, Gut Mostowy ) a zainicjowanej przez Kapelana związku rodzi sie pytanie ? Gdzie byli Gowin, Hamerski, Gut Mostowy kiedy był ten ,,kac na Podhalu po IPN '' o współpracy ks. Tischnera z SB. Dzisiaj przed wyborami składają ręce i wychwalają działalność Kapelana ,,Solidarności '' Obłuda, fałsz, maski na twarzach. Myślę, że górale będą pamiętać rządzącej prawicy przy urnach wyborczych ten atak na Tischnera. >> Co za czasy nastały << Czyżby miało zanosić się że głównymi celebrantami tych tradycyjnych prawdziwych ,,tischnerowskich'' Mszy św. będą Gowin, Hamerski. , Gut Mostowy ??? Panie Boże ratuj. Ksiądz Tischner z pierwszymi organizatorami tych modlitewnych spotkań ( którzy już odeszli ) przewracają się w grobach. Msza św. pod Turbaczem miała być spotkaniem o modlitewnym rozważaniu i rozmyślaniu a nie ,,propagandą przedwyborczą '' działaczy partii rządzącej. Szkoda że przez takich ludzi te piękne spotkania tracą przez takich ludzi swój ,,ślebodny ''charakter.
Anty Bolek06:38, 12 sierpnia 2019
Poseł który głosował za Stanem Wojennym nadal za ołtarzem . SD= PZPR. Widzę też towarzyszy Donalda i Róży.......
Z galerii adjęć06:30, 12 sierpnia 2019
Krzyż Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" zniknął a pojawił się Gowin.
Fela02:01, 12 sierpnia 2019
Ne i nikom nie zabronisz przyjś na msze św.,ale poru ludziom trza by było
OLO22:14, 11 sierpnia 2019
Po co ten Gowin tam przylazał a raczej przyjechał....
pio21:39, 11 sierpnia 2019
To już Porsche pod Turbaczem, już nie długo zamiast grzyba, Mclarena szybciej będzie można zobaczyć.
Rw20:49, 11 sierpnia 2019
Msza ludzi gór to była 30 lat temu. Teraz wszechobecne motory, sam.terenowe, g**ażeria ktora przychodzi lub przyjeżdza na motorach i siedzac na polanie czy lesie pije piwo, smiechy , hihy, zamiast skupienia i modlitwy wielki jarmark i bylejakość.
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN19:11, 11 sierpnia 2019
Górale w oczach berlińskiego profesora

W 1942 r. wyszła w Lipsku książka ,,Das Schicksal der Polen'' /Lo0s Polaków/. Autorem jej jest dr Joachim Beyer. /.../

Wpis nie dotyczy tematu artykułu. Moderator.
wiesniak18:37, 11 sierpnia 2019
do jasio przecies jest slepys ????
M.......18:27, 11 sierpnia 2019
Do :Jasio-jest synator ze Szczawnicy na zdjęciu nr 5,stoi przy oltarzu za ksiedzem ....
spostrzegawczy15:37, 11 sierpnia 2019
Niektórzy to jednak mają "parcie na szkło".
Jasio14:43, 11 sierpnia 2019
Jakoś na mszy nie widać synatora ze Szczawnicy. Musi jesce nie wrócił z Krakowa. Pokłony dla uczestników mszy ludzi gór.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas