Polaniarski Osod w Kościelisku - Kirach (podwójna galeria) - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
08.09.2019, 18:36 | czytano: 7162

Polaniarski Osod w Kościelisku - Kirach (podwójna galeria)

KOŚCIELISKO. W Kirach zorganizowany został dziś XV Polaniarski Osod. Przez cały dzień trwały zabawy przepełnione akcentami pasterskimi związanymi z powrotem bacy z owcami z hal. Impreza zorganizowana została w ramach dorocznego cyklu Tatrzańskie Wici.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
- "Polaniorski", bo my som w Polanach. A jak wszyscy wiedzą - Kościelisko to dawne Polany. Tu mieszkają Polaniorze. A "osod", bo jak tradycja nakazuje, na Świętego Michała z hal schodzi baca z juhasami i sprowadzają owce po całym sezonie na łąkach, żeby je oddać gospodarzom. Gospodarze całe lato czekali na swoje owce. Osod, to jedno z największych świąt pasterskich. Całe lato, wszyscy mieszkańcy wsi czekali na koniec wypasu - krótko wyjaśnia Maciej Krzeprowski, członek Związku Podhalan, współorganizator niedzielnej imprezy.

Polaniarski Osod składa się z kilku elementów. To widowisko przygotowane przez zespół Polaniorze, "Nuty ze sałasa" - gdzie muzycy prezentują typowe instrumenty pasterskie - dudy i piscołki, konkurs dla karczm z terenu Podhala na najlepsze potrawy z baraniny i jagnięciny "O Baranie Rogi", zawody sportowe w postaci biathlonowej sztafety rodzinnej. Są także warsztaty i konkursy z wiedzy pasterskiej, występy zespołów regionalnych, koncerty i zabawy na świeżym powietrzu.

Dziś zabawa potrwa do późnych godzin wieczornych. Ostatnim punktem imprezy będzie zespołu koncert Sokół Orchestra.

s/ zdj. w galerii poniżej - Marcin Szkodziński. Zdjęcia Piotra Korczaka, z drugiej części imprezy do obejrzenia tutaj.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas