Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Zakopane i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 3
Rain
10°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Rain
13°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 88
Clouds
10°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.11.2019, 17:50 | czytano: 3209

"Może należałoby ograniczyć inwestycje, zamiast podnosić mieszkańcom podatki?"

Podatki od nieruchomości w gminie Czorsztyn pójdą w górę, ale część radnych twierdzi, że podwyżka uderzy bezpośrednio w mieszkańców, którzy już płacą większe rachunki.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn radni debatowali nad wysokością stawek podatku od nieruchomości, którą zaproponował wójt Tadeusz Wach. Ostatnie takie zmiany wprowadzone zostały w 2017 roku i obowiązywały przez dwa lata.

Mieszkańcy za podatek od gruntów płacą teraz 0,91 zł, jednak cena wzrośnie do 0,95 zł. Z kolei Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica za grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi będzie płacił 4,80 zł, stara stawka to 4,63 zł. Nowa stawka podatku od budynków mieszkalnych za m² wynosić będzie 0,81 zł, dotychczas obowiązywała cena 0,77 zł.

Nowe ceny są zgodne z maksymalnymi stawkami, które zaproponowało Ministerstwo Finansów. – W każdym przypadku mamy górne granice, oprócz jednego przypadku, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej – zauważył radny Krzysztof Szczurek. – Weźmy pod uwagę, że na początku roku będzie podwyżka ścieków, śmieci i wody. Wszystko to uderza w normalnych obywateli – kontynuował.

Wójt odpowiedział, że pieniądze są potrzebne na wkład własny do projektów. Pieniądze z budżetu gminnego pozwolą na uniknięcie kredytów. – Gmina nie prowadzi działalności gospodarczej. Funkcjonuje dzięki podatkom. Nie można planować nowych inwestycji i jednocześnie iść w kierunku obniżenia podatków – skwitował Tadeusz Wach.
Radny stwierdził, że wszystko drożeje. Podniesione podatki uderzą w mieszkańców. – Może należałoby ograniczyć inwestycje? – zaproponował.

W odpowiedzi usłyszał, że będzie to podwójna strata. Jeżeli podatki nie wzrosną, gmina pozbawi się większych dochodów, a z drugiej strony subwencja wyrównawcza będzie niższa, a to nie jest stanowisko dobrego gospodarza, który dba gminę.

Ostatecznie uchwałę zaopiniowano pozytywnie. Do tej pory podatki zasilały budżet gminny o prawie 4 mln zł. Dzięki podwyżce wpłynie dodatkowe 120 tys. zł.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
jola21:00, 21 listopada 2019
proponuje asfalt na pieknej
Jasiu22:56, 20 listopada 2019
Wszystkie podatki maksymalnie w górę, oprócz podatku od działalności gospodarczej. No ale jak samemu sobie podnosić na maksa?
Przecież uchwały przygotowuje się pod siebie, a służalczy radni i tak zaklepią.
Piękny22:43, 20 listopada 2019
zamiast podnosić podatki należy zrezygnować z budowy oświetlenia ulicy Pięknej, gdzie jest tylko domek Pana Wójta i już mamy zaoszczędzone ponad 150 tyś. złotych
Mln20:31, 19 listopada 2019
Co to za głupoty opowiada wójt - pozwolą na uniknięcie kredytów.
Przecież na tej sesji postanowiono zaciągnąć 2mln a poprzednio 6mln. Czyli razem zaciągnięte 8 mln.
Mariusz20:25, 19 listopada 2019
Mam własną studnie głębinową, nie jestem do żadnego "szlaku wodnego " przyłączony. Żadnej dotacji podczas kopania studni nie było koszt bagatela 15 tys. a dzisiaj dostałem rachunki za wodę uwaga: 280 zł... Bo PPK w Nowym Targu doi naszą gminę jak może. To jest cyrk na kółkach rozumiem, że ścieki itd. ale przecież z tych 15m3 wody jakie zużyłem nie wszystko poszło jako ścieki. Przecież ta woda idzie na podlewanie kwiatów, trawnika czy do gotowania. Nie mam żadnego lewego kranu do upustu wody... a licznik mam przy głównym zaworze.
miesz.19:35, 19 listopada 2019
stylchyn. jak tam by były "normalne" budynki związane wyglądem z naszym terenem to żadnych blokad by nie było. Bloki i "tasiemce" na długość całej działki to NIE w tym tzn. naszym terenie.
Tyle w temacie.
Stylchyn18:33, 19 listopada 2019
Wójt jest "dobrym gospodarzem" tam gdzie ma interes. Na przykład na Stylchynie w Kluszkowcach zablokował za nasze pieniądze (zmiana planu) inwestycje, która dałaby dużo miejsc pracy i podatki do gminy tylko dlatego że miała powstać przed jego domkiem rekreacyjnym i kolejnymi 3 dla których stara się obecnie o pozwolenie na budowę u starosty.
Karol i Na18:30, 19 listopada 2019
Te 120 tys. zł to pewnie wystarczy na inwestycje na ul. Pięknej w Kluszkowcach
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij