Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Zakopane
Clouds
Wiatr: 24.48 km/h Wilgotność: 42 %
Rain
10°
Wiatr: 25.02 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 24.336 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
11°
Wiatr: 23.976 km/h Wilgotność: 49 %
Rain
18°
Wiatr: 21.924 km/h Wilgotność: 40 %
Rain
16°
Wiatr: 23.256 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
21.11.2019, 17:30 | czytano: 14150

Zaskakujące wyniki kontroli rzeki Białki. To nie ścieki, ale bobry i glony przyczyną zanieczyszczenia wody?

Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska i Wody Polskie podały wyniki kontroli rzeki Białka w rejonie Białki Tatrzańskiej i Czarnej Góry, które przeprowadzono po alarmujących zgłoszeniach, że rzeka zamieniła się w ściek. Jednak, jak przekonują urzędnicy, to nie ludzie byli sprawcami zanieczyszczenia wody.

Arch. Podhale24.pl
W październiku Białka, najbardziej dzika rzeka w Polsce, położona na obszarze chronionym Natura 2000, wyglądała jak ściek. Woda była mętna, a kamienie oblepiała czarna maź. Od razu pojawiły się podejrzenia, że to m.in. właściciele pensjonatów w Białce Tatrzańskiej, którzy nie mają kanalizacji, spuszczają ścieki do rzeki albo, że to nielegalne zrzuty z położonej powyżej oczyszczalni ścieków w Czarnej Górze.

Na zdjęciu potok wypływający spod oczyszczalni, 26 października br. Fot. R. Miśkowiec

Po miesiącu od ujawnienia zanieczyszczeń (pisaliśmy o tym w tekście pt. "Co się stało z Białką. Czarna maź w górskiej rzece") Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowały o wynikach kontroli. WIOŚ stwierdził, że brunatna woda, która pojawiła się w wodzie potoku wypływającego spod oczyszczalni w Czarnej Górze, to nie ścieki. - Za lokalne zanieczyszczenie rzeki Białki odpowiedzialne są bobry - czytamy w opublikowanym komunikacie. - Na podstawie badań laboratoryjnych oraz wizji lokalnej w rejonie potoku bez nazwy wpadającego do rzeki Białki, można stwierdzić, że lokalne zanieczyszczenie wód wystąpiło w rejonie bytowania bobrów przy ujściu potoku do rzeki. W wyższym biegu potoku, poniżej oczyszczalni ścieków w Czarnej Górze nie stwierdzono typowych zmian pogorszenia czystości wód w formie zawiesin, klarowności bądź osadów.

Z kolei Wody Polskie dodają, że czarna maź na otoczakach w Białce Tatrzańskiej to mikroorganizmy - okrzemki i glony. - Okrzemki są to jednokomórkowe glony, które tworzą zwarte kolonie na rzecznych kamieniach i skałach. Można je dostrzec w formie ciemnobrązowego, bądź ciemnozielonego nalotu na materiale skalnym, co zaobserwowano w korycie rzeki Białki - poinformowano. - Osad stwierdzony w korycie rzeki Białki powstał na skutek obecności mikroorganizmów i glonów, których rozwojowi sprzyjała utrzymująca się wysoka temperatura powietrza oraz niskie stany wody w rzece.

WIOŚ podał, że obecnie trwa kontrola oczyszczalni ścieków w Czarnej Górze.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ppietras20:01, 5 kwietnia 2020
Teraz Bialka i Bukowina zamknieta. Jestem ciekawy czy rzeka dalej brudna. W sumie powinna byc bo bobry i glony kwarantanny nie maja....
tyczka09:32, 27 listopada 2019
Edie tekst jest zrozumiały. Ale czy owy tekst nie jest kpiną jeżeli jego tytuł brzmi: Zaskakujące wyniki kontroli rzeki Białki. To nie ścieki, ale bobry i glony przyczyną zanieczyszczenia wody?
Wydra19:32, 26 listopada 2019
To prawda a nie żadna ściema. Osobiście widziałem łowiąc ryby, jak bobry wiozły na taczce swoje odchody na oczyszczalnie .
ali15:11, 25 listopada 2019
dron z kamerą termowizyjną mógłby pomóc .
Mieszkaniec18:45, 24 listopada 2019
Do Edie. Jak masz tak duzo czasu i ten pojemniczek to przeszedł byś sie na tzw potoczek czerwonka w Białce tatrzańskiej i pobierz tam próbkę może byc nawet w dzień nie musi być w nocy i powiedz co tam tak smierdzi
ja18:31, 24 listopada 2019
sprawę trzeba zgłosić do wyższej instancji i sprawdzić kto badał i podpisał sie pod próbkami .
tomas01:07, 24 listopada 2019
A jak ma wyglądać BIAŁKA, po setkach tysięcy turystów bez oczyszczalni, to jest chyba normalne.
syl18:15, 23 listopada 2019
Byłem tam niedawno i zrobiłem trochę zdjęć. Nie widziałem żadnych żeremi, za to czułem paskudny smród ścieków płynących tym króciutkim strumykiem z oczyszczalni i rozlewających się po lasku przy Białce. Nie da się pomylić smrodu ścieków... Nie potrzeba badań, wystarczy tam pojechać i pooddychać. Ten naukowiec powinien otworzyć jakąkolwiek studzienkę ścIekową, powdychać trochę i przyjrzeć się temu co tam płynie po czym pojechać do Czarnej Góry nad omawiany strumyk i porównać wrażenia. Gwarantuję, że będą identyczne.
Edie15:54, 23 listopada 2019
Spróbuję przetłumaczyć artykuł z polskiego na polski, bo jak widać, większość mieszkańców Podhala to wtórni analfabeci i nie rozumieją tekstu pisanego.
W pierwszej części jest wyjaśnienie, dlaczego ten mały potoczek, który wpada do głównego (widoczne na zdjęciu) jest mętny. Jest to potok płynący spod oczyszczalni, ale okazuje się, że zmętniały jest tylko od miejsca, gdzie bytują bobry. Wniosek: to nie oczyszczalnia spowodowała owo zmętnienie.
W drugiej części pisze o czarnym nalocie na kamieniach, który okazał się rozwiniętą kolonią glonów. Glony porosły obficie z powodu wysokiej temperatury powietrza i niskiego stanu wody. Niski stan wody zapewne ma taki wpływ, że woda im płytsza, tym łatwiej się nagrzewa, a także powoduje łatwiejszy dostęp światła. Dlatego glony miały świetne warunki do wzrostu.
Tyle napisano w artykule.
Natomiast co do spuszczania nocą ścieków, to akurat w to wierzę, w wielu wioskach się to robi. Ale, drodzy mieszkańcy Białki, pamiętajcie, że nikt z urzędników nie przyjedzie do was nocą czatować w krzakach na ewentualny nielegalny zrzut ścieków, zeby pobrac wtedy próbki wody. Dlatego raczej nie mają możliwości wykrycia takich pojedynczych zrzutów. Brudna woda przez noc spłynie i do czasu, jak ktos przyjedzie na badania, po ściekach nie ma już sladu. Zanim sie cała machina urzędnicza przemieli i ktos przyjedzie, to minie pewnie ładne parę dni. Dlatego może, zamiast pisać bezproduktywne komentarze, sami zadbajcie o swoje otoczenie i jeśli macie informacje kto wylewa ścieki, to miejcie odwagę zgłosić to do prokuratury. Widząc, że dzieje sie coś podejrzanego, można też samemu pobrac próbkę wody i dostarczyc do sanepidu, jako dowód, że wodą płyneły ścieki. Starczy się zaopatrzyc w jalowy pojemniczek, w aptece kosztuje coś koło złotówki. Jak macie jakieś podejrzenia, to działajcie. Urzędnicy tego za was nie zrobią.
Dubaj12:23, 23 listopada 2019
Oj niedobrze panie bobrze.
Z tej mazi za niecale milion lat
powstała by Ropa Naftowa.
I wszyscy bylibyśmy szejkami.
A tak bogactwo splynelo z nurtami Dunajca.
bialcon01:07, 23 listopada 2019
A ja wiem jedno...Za Białkę odpowiada tylko Białka...I tu jest pies pogrzebany...
tak tak22:47, 22 listopada 2019
trele bobry morele
takitam.17:41, 22 listopada 2019
wykrztaócony naczelny tryk przemowil... bobry, ale te tam, z polski co to na likendy tu przyplywaja...
Lol13:46, 22 listopada 2019
Od kiedy właścicieli pensjonatów i gości ceprów nazywa się bobrami??
Czyli smog w powietrzu to nie wina palenia w piecach czego popadnie tylko pewnie wracające bociany z cieplych krajów niosą pył na skrzydlach??
Cyc Malina10:39, 22 listopada 2019
@Bobrek
Po czym twierdzisz że tu piszą sami ludzie z miasta?
"miescanów zawistnych" HEHE takiej zawiści jak na podhalańskich wioskach to chyba nigdzie niema. Patrzenie jeden na drugiego kto ile dudków ma, ten ma lepiej a ja nie, ten ma więcej a ja mniej. Jeden drugiego by zjadł aby tylko mieć lepiej, w mieście też tak jest ale nie na taką skale jak na wioskach. Znam gościa któremu przeszkadza nawet to że sąsiedzi trzymają w dzień na własnej posesji samochody przed garażem a nie w garażu. Według niego tylko po to aby pokazać że są bogaci i że maja drogie samochody (chore podejście ale taka mentalność) jak on ich nazywa tak czule "bogce pier....ne" W niedziel ludzie na wsiach wnet by weszli księdzu na ołtarz bo tacy wierzący i bogobojni a w tygodniu fałsz i obłuda. Tacy to właśnie jesteście prawi i sprawiedliwi. Także Boberek nie pakuj wszystkich do jednego wora bo wszędzie się znajdą ludzie których jak to napisałeś "piecze d***"
colgate10:25, 22 listopada 2019
Zaraz nam wmowia ze smog na Podhalu to wina mieszkancow,bo nie myja zebow...
BOBR Z BIALKI10:23, 22 listopada 2019
Urzedasy myslicie ze narod podhalanski to same nieuki?Co za bzdury!
Kaska10:11, 22 listopada 2019
A może to badanie zrobić przed sylwestrem, w okresie ferii lub wakacji???? a nie w październiku kiedy tylko bobry zostają i na nie zwala się całą winę? a te glony to chyba się też z czegoś biorą? Bardziej idiotycznego tłumaczenia to jeszcze nie czytałam
Piter09:25, 22 listopada 2019
Czyli ścieki można wpuszczać do Białki nadal !!
gość08:03, 22 listopada 2019
A może zainteresować Sądecki Sanepid ciekawe co by wykryli
ekolog07:58, 22 listopada 2019
Nowy gatunek - Białczański Bóbr jak się zesra to na bogato
jaga206:54, 22 listopada 2019
Wiecie co .... ciemny lud wszystko kupi . Biedne bobry , ale im się dostało . Wyrok śmierci na te zwierzęta
CASTET05:53, 22 listopada 2019
Nie robcie z ludzi idiotow!To nie komuna ze kazdemu mozna bylo cokolwiek wmowic.Co za brednie.Oj ktos musi isc na obserwacje do szpitala.
X01:04, 22 listopada 2019
Ale w pierony tych bobrów musi być skoro takiego dziadostwa potrafią narobić !
Bobrek00:03, 22 listopada 2019
Ale piecze dupa miescanów zawistnych....
Hela22:18, 21 listopada 2019
Dlaczego nie wytłumaczyli jak te BOBRY to zrobiły?
Monika co ma cyce jak Donice22:11, 21 listopada 2019
Ta Bobry ale Heba te z centralnej Polski co tu jejdzą ciągle ino
przekup21:38, 21 listopada 2019
Ciekawe KTO i ILE za te brednie zapłacił ? ....
słabo się postarali z wymyśleniem tej ściemy ..
xyz21:28, 21 listopada 2019
Ryby i bobry wydalają odchody do wody dlatego białka tak wygląda hahahahahahahhaahahhahahahaahah
FI TO BEN TOS21:21, 21 listopada 2019
O Państwo Elidy bojami wsławione
Dostatnie trzodami lecz temu zgnojone
Cóż zrobić w tej Stajni Augiaszowej
Aby żyć w Ojczyźnie czystej i nowej ?
Co powie Mędrzec i Filozof Baca ?-
TO TRZYNASTA HERAKLESA
PRACA !!! BY POLSKA NIE
BYŁA BRUDNA I BOSA
BŁAGAM ZATRUDNIJMY
HEROSA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niech płynie czysta woda
I wieją wiatry cały rok
Wypłukamy stajnie
I usuniemy SMOG
I dobry początek
NIECH ZMIENIĄ
BIEG BOBRY
ŚWIAT BĘDZIE
CZYSTY I DOBRY
I TO MNIE CIESZY
I TO MNIE PRZESTRASZA
TO JUŻ SIĘ DZIEJE
BÓBR HEROS
JUŻ CZYŚCI
TĄ STAJNIĘ
AUGIASZA
tom21:20, 21 listopada 2019
juz nie skladaj na kusnierzy to bobry to sa jaja
takitam.21:18, 21 listopada 2019
a swistak zawija to w sreberka... baju, baju idzie zima i glu . ich nima...
Bóbr21:08, 21 listopada 2019
Proszę podłączyć żeremie do kanalizacji !!
Myślę, że problem zostanie rozwiązany.
avivat21:08, 21 listopada 2019
I jak to wszystko skomentować? Wiadomo że wieś Białka Tatrzańska uważająca się niemal za kurort wypoczynkowy, w XXI wieku NIE JEST SKANALIZOWANA!!! A tutaj wina BOBRÓW! Nie wierzę w to co czytam.
baciok@20:59, 21 listopada 2019
Czy oni mają już ludzi za całkowitych kretynów?????????
Maryna20:51, 21 listopada 2019
Jak nie ma na kogo to na bobry złożyli ścieki i nie innego.
zły20:27, 21 listopada 2019
Na pewno ,,turyści,, swoje gałn.o biorą z sobą do domu. Hahahahhha... Jaja cy Co?!?!. Który *** (właściciel pensjonatu, bidok ) to wymyślił?
Grot20:21, 21 listopada 2019
Chyba sobie jaja robicie...tylko czekać na "odstrzał bobrów"...
Tylko pamiętajcie kiedy jest sezon latem i zimą.
Baca20:03, 21 listopada 2019
Bobry białczańskie - nowa odmiana brudasa
Bodzio20:03, 21 listopada 2019
Widać że Białka Tatrzańsk kasę płaci tam gdzie trzeba i ręką rękę myje (Kruk Krukowi oka nie wykole )=
dxdx19:51, 21 listopada 2019
A więc wszystko jasne, winne są bobry które wypróżniają się nielegalnie do Białki ... bu ha ha
stasek19:37, 21 listopada 2019
ja bardziej podejrzewałem wiewiórki i owce no ale widać jak bardzo się pomyliłem .
FAUN19:34, 21 listopada 2019
Ach te Boooobryy, Czego to one nie potafią, i tamę wybudują i florę potrafią zmienić, no? no? I tak zanieczyścić środowisko w Kurorcie to nieładnie z ich strony.
nie do wiary19:20, 21 listopada 2019
Tak debilnego wytłumaczenia jeszcze nie słyszałem. Kupcie bobrom stoperan.
ADSA19:13, 21 listopada 2019
Widziałem rzekę białkę ewidentnie zrzut ścieków jak w czajce warszawskiej prawdopodobnie w wykonaniu oczyszczalni w czarnej górze.
Ten co zwala na bobry powinien otrzymać w nagrodę biały kaftan.
Pozdrawiam.
twojaStaraZaSmieciarka:PPP19:09, 21 listopada 2019
ile czasu tak nie bylo,nagle bobry glony haha prponuje wsadzic tego co wydal takie orzecznie ,zamknac na pare lat to sie cos zmieni w tym kraju...porazka..pozdrawiam biedna wisoke na podhalu...
strażak dyndu dyndu19:00, 21 listopada 2019
te bobry to gnoje jedne
Pepe18:59, 21 listopada 2019
Nadal chory kraj. Ja p***e!!!
turysta18:53, 21 listopada 2019
Nie jestem przekonany
miki18:50, 21 listopada 2019
guano bobra !?niezle
śmiech warrt18:41, 21 listopada 2019
Osad stwierdzony w korycie rzeki Białki powstał na skutek obecności mikroorganizmów i glonów, których rozwojowi sprzyjała utrzymująca się wysoka temperatura powietrza oraz niskie stany wody w rzeceSTOP czyli jakby było zimno i powódź to wtedy było by bez problemu?na to wychodzi że nad oczyszczalnią jest ok więc kto tu z kogo glona robi?a człowieki to mikroorganizmy?czy te glony kasa kasa kasa i kassa
pol18:33, 21 listopada 2019
Teraz winę zrzucą na bobry.Widziałam kilka takich żeremi i woda była mętna tylko przez jakiś czas,jak robiły tamę i znosiły błoto.
Harnaś18:31, 21 listopada 2019
Co za bzdury ... i myślą że ktoś uwierzy w te brednie ... to niech tak to jeszcze podsumują "że zanieczyszczenia zrzucane do Białki wzbogacają życie biologiczne w rzece poprzez powstanie licznych kolonii okrzemek, glonów oraz pijawek ... he he
eko18:30, 21 listopada 2019
przyczyną jest kilka tysięcy turystow zwanych przez pis bobrami co oni nie wymyśla czy aby smog nie jest przez jelenie
Białcanka18:22, 21 listopada 2019
Bardzo przepraszam,ale jaki jest związek pomiędzy bobrami i okrzemkamki. Może by zasięgnąć opinii jakiegoś profesora z dziedziny biologii. Chyba,że Państw kontrolujący ten nasz -niestety, ale ściek potrafią to wyjaśnić.
gupi białcon spod ścieku18:14, 21 listopada 2019
kto w końcu zmądrzeje?trzeba zrozumieć że zawsze oczyszczalnia ścieków musi je dać do najczystszej rzeki w polsce ?
Baca18:12, 21 listopada 2019
Ale sciema.....
Fryta17:59, 21 listopada 2019
Dobre to jest
Pppp17:57, 21 listopada 2019
To śmieszne
Domownik17:54, 21 listopada 2019
Dobre
EFA17:32, 21 listopada 2019
HAHAHAHAHAHA
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas