Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Nowy Targ
Clouds
16°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
29.11.2019, 21:04 | czytano: 6950

"Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach" - niesamowity koncert polonijny w nowotarskiej szkole muzycznej (zdjęcia)

NOWY TARG. "Już to, że zebrali się z różnych dzielnic miasta, z różnych układów rodzinnych, z różnych mieszkań, domów, widoków ze swego okna, i razem wykonują, czyli razem poddają się rozkazowi zapisanych na papierze dźwięków, jest godne podziwu". Fragmentem wiersza Czesława Miłosza powitano gości piątkowego koncertu "Łączy nas muzyka polska".

zdj. Michał Bachulski
Takich tłumów nowotarska szkoła muzyczna dawno nie widziała. Zabrakło nie tylko miejsc siedzących, ale i stojących. Tłok był w przejściach, pomiędzy rzędami krzeseł, przy barierkach balkonu, ludzie siedzieli nawet na okiennych parapetach. W korytarzu przed wejściem do sali koncertowej stali ci, którym nie udało się w żaden sposób wcisnąć bliżej sceny. A na scenie prezentowali się uczestnicy projektu "Łączy nas muzyka polska", opartego na współpracy dwóch szkół muzycznych: w Polsce - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, a w Stanach Zjednoczonych - Akademii Muzyki PaSO w Chicago.

Koncert prowadziły Ksenia Miśkiewicz, Barbara Bilszta i Marta Łapczyńska. Barbar Bilszta jest dyrektorem Paderewski Symphony Orchestra and Academy of Music of Chicago, jedynej na świecie (działającej poza Polską) zawodowej orkiestry promującej polską muzykę.

Nim mikrofon oddano solistom i muzykom przywołane zostały słowa Franza Schuberta "Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach".

Na scenie zaprezentowali się uczestnicy warsztatów wokalnych prowadzonych przez Ksenie Miśkowicz i Bartłomieja Ciężobkę. Kilkudziesięoosobowa grupa zaśpiewała i ludową "Kukułeczkę" i "Ej, wolny ja chłopiec", jak i utwory z repertuaru Stephena Lawrence, czy Michaela Jacksona. "We are the world" w wykonaniu młodych ludzi wzbudził wśród publiczności aplauz.

Potem nastąpiła część instrumentalna koncertu. Tu swoje umiejętności prezentowali pianiści - Juliusz Bobek, Julia Termanowska Aleksandra Lujano, Karol Jackiewicz, Karissa Jaskółka i Karol Turbiarz z klasy fortepianu Anetty Kukułki, wiolonczeliści Maria Hornik i Joanna Balicja z klasy Moniki Gubały, gitarzysta Marcin Głodziak - uczeń Andrzeja Krawca. Klejna część wieczoru to duety: Nikola Kwaśny (skrzypce) Paula Grzebień -Ciężobka (fortepian), Maryna Zembal (skrzypce) z towarzyszeniem pianistki Joanny Zmarz oraz duety i kwartety fortepianowe - Karol Turbiarz, Jan Rajski, Alekandra Lichaj, Aleksandra Lujano, Anna Figura, Maria Miodońska i Oliwia Polak.

Końcowa część koncertu to były już utwory z orkiestrą. Pianistka Tatiana Bryja zagrała z orkiestrą pod batutą Marty Łapczyńskiej "Fantazje na strunach jesieni" Grzegorza Miśkiewicza. Akcent świąteczny wprowadziła orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła grając "Christmas Troika", na na zakończneia orkiestra poprowadzona przez Martę Łapczyńska zagrała "Brazilian Sleigh Bella" i "Dziecięcą suitę" nowotarżanina z pochodzenia - Janusza Stokłosy.

Repertuar wieczornego koncerty był bardzo zróżnicowany. Zabrzmiały marsze, etiudy, walce i kujawiaki. Kompozycje MacDowela, Mertza, Chopina, Bauera, Wieniawskiego, Severna, Lavignaca, Hajes'a, przeplatały się z muzyka popularną w ciekawych aranżacjach.

Koncert był częścią projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu "Rodzina polonijna". W jego ramach uczniowie różnych muzycznych specjalności oraz pedagodzy biorą udział w wyjazdach do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej. Szczegółowo o projekcie "Łączy nas muzyka polska", którego głównym celem jest wzmacnianie poczucia więzi z Polską poprzez poznawanie muzyki i kultury polskiej oraz wiedzy o polskich kompozytorach, muzyce w miejscach związanych z ich życiem i twórczością pisaliśmy w tekście Cykl wydarzeń w ramach projektu....

Podsumowaniem rocznej współpracy obu szkół jest przygotowanie koncertu dedykowanego Polonii żyjącej w Ameryce.

s/ zdj. Michał Bachulski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Sylwia12:04, 30 listopada 2019
Serce rośnie, gdy słyszy się takie piękno! Wspaniałe, utalentowane i pracowite dzieci, młodzież oraz genialni nauczyciele wraz z Dyrekcją. Dziękuję bardzo!
wew09:39, 30 listopada 2019
Rewelacyjny koncert!!! Niech żałują ci , co nie byli...
rodzic09:13, 30 listopada 2019
Było pięknie i wzruszająco. Dziękujemy!!!
Pola08:59, 30 listopada 2019
,,Idź tam gdzie śpiew słyszysz tam ludzie dobre serce mają ,źli ludzie wierzaj mi ci nigdy nie śpiewają,,
Barbara08:32, 30 listopada 2019
Przepiękny koncert, cudowna młodzież, wspaniała publiczność. Gratulacje dla Dyrekcji, cieszy, że nasza szkoła tak pięknie się rozwija.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas