Szkoła na sprzedaż. Nie ma pomysłu na opustoszały budynek dawnej podstawówki w Krempachach - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Jabłonka
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 64 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
09.01.2020, 14:09 | czytano: 6481

Szkoła na sprzedaż. Nie ma pomysłu na opustoszały budynek dawnej podstawówki w Krempachach

Mimo różnych zdań i po długiej dyskusji, Rada Gminy Nowy Targ podjęła uchwałę o sprzedaży budynku starej szkoły podstawowej w Krempachach.

Wójt Jan Smarduch przypomniał na ostatniej sesji, że wskutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów, w gminie Nowy Targ pozostały dwa puste dwa budynki szkolne. O ile w Ludźmierzu udało się znaleźć najemcę – budynek wydzierżawiła szkoła rolnicza z Nowego Targu – to w przypadku Krempach chętnych na dzierżawę nie ma. Dlatego na ostatniej sesji pojawiła się uchwała zezwalająca na sprzedaż budynku.

Radny Józef Lorenc wraz z grupką radnych zaapelował jednak, żeby gmina nie podejmowała uchwały w tej sprawie. Jego zdaniem, zanim gmina przystąpi do sprzedaży, powinna zapytać o zdanie mieszkańców. - To w głosowaniu na zebraniu wiejskim mieszkańcy powinni się wypowiedzieć w tej sprawie. W każdej miejscowości gminy Nowy Targ, jeżeli były sprzedawane nieruchomości, mieszkańcy w drodze głosowania podejmowali uchwałę w tym zakresie. Tylko w Krempachach takiej możliwości się nie daje. Jeżeli państwo wyrazicie zgodę na sprzedaż, tym samym potwierdzicie fakt, że w gminie Nowy Targ stosuje się podwójne standardy, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości – stwierdził.

Sołtys Krempach Józef Pietraszek mówił, że na sierpniowym zebraniu wiejskim był poruszany ten temat. Padały różne propozycje m.in., żeby zrobić w tym budynku dom dzienny opieki dla seniorów. Ale gmina bierze pod uwagę tylko takie propozycje, które sprawią, że nie będzie zmuszona dalej dokładać do utrzymania budynku. Obecnie utrzymanie budynku szkoły w Krempachach kosztuje ok. 125 tysięcy złotych rocznie. Budynek jest stary i żeby coś w nim uruchomić, konieczne będą kosztowne remonty i przebudowy. - Zostawiliśmy temat bez głosowania, że przeanalizujemy ten temat. Nie widzę przeszkód, choć uchwała zostanie podjęta, będziemy nadal rozmawiać, co z tym fantem zrobić – wyjaśnił. - Choć propozycja radnego, żeby mieszkańcy wypowiedzieli się w głosowaniu, też jest słuszna – dodał.

- Co może zmienić głosowanie na zebraniu? Jeżeli mieszkańcy będą przeciw, to nie będziemy sprzedawać i dalej utrzymywać budynek – pytał wójt Jan Smarduch. - To nie są żarty. To jest budynek, który ma wartość i nie może stać pusty. Nie możemy dopuścić do jego dewastacji. Macie jakiś pomysł, który nie obciąża gminy, możemy o tym dyskutować. Nie ma w prawie, że to mieszkańcy muszą wyrazić zgodę czy nie. To decyzja rady gminy. Informacja na zebraniu wiejskim była, była na ten temat dyskusja i nie było jednego głosu sprzeciwu – przekonywał.

Zdaniem wójta, będzie problem ze zbyciem budynku i gmina być może go nie sprzeda. - Ale od czegoś trzeba zacząć, bo sytuacja finansowa gminy jest trudna i trzeba szukać pieniędzy – dodał.

Według Jana Smarducha, mieszkańcy, jeśli chcą podjąć głosowanie, mogą to zrobić na zebraniu wiejskim, bo sprzedaż budynku potrwa wiele miesięcy i na pewno szybko nie będzie sprzedany. Możliwa, podkreślił, jest też dzierżawa, ale dzierżawca musi wynająć cały budynek.

Ostatecznie w głosowaniu zdecydowana większość radnych opowiedziała się za sprzedażą budynku. Ogłoszenie o zbyciu ma pojawić się na wiosnę.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Z tutela16:39, 10 stycznia 2020
Tak tak sprzedajcie A pieniądze przeznaczcie na kolejną inwestycję budowa pomnika w Łopusznej wiadomo kogo i nie myślę tu o Tichnerze
góral11:19, 10 stycznia 2020
/.../!!jak to przeczytają Radni z Gminy Łapsze to dopiero będzie do sprzedania kilka szkół,przedszkoli itd. Szkoła jest 7 klasowa w tej Gminie a są ją w stanie utrzymać i o żadnej likwidacji czy sprzedaży Wójt nie mówi! Ironio kto by się zajmował takimi spawami jak EDUKACJA i po co ???? im społeczeństwo mniej świadome tym lepiej dla rządzących. Dlatego likwidować ,sprzedawać, budować ścieżki rowerowe i trzepać kasę na konto Gminy czy to zły pomysł ?
maniuś08:26, 10 stycznia 2020
Sprzedać budynek Urzędu Gminy w Nowym Targu (działka jedna z droższych w NT, brak parkingu i ciasnota), a urząd przenieś do budynku po gimnazjum w Ludźmierzu (duży, przestronny, z zapleczem i parkingiem). Do Ludźmierza dojeżdża MZK, a i prywatni przewoźnicy jak wyczują kasę to też pojadą. Dzisiaj w każdej chałupie po dwa, trzy samochody stoją. Urzędnicy nie będą musieli pracować w smogu, przeprowadzka wyjdzie im na zdrowie. No chyba, że panowie muszą w mieście bo im honor na wsi nie pozwala.
Co?????06:04, 10 stycznia 2020
Sprzedać 1 budynek urzędu, po co dwa. W jednym się wszyscy ilokujom i dutki będą.
Ironio00:06, 10 stycznia 2020
Eeee, najwyższe władze w gminie mają poważniejsze zmartwienia np. Żeby dobrze nagrać filmik na Facebooka z jazdy na rowerze. Kto by się tam zajmował szkołami, remizami, drogami itp.
Zdzisek00:02, 10 stycznia 2020
Zrobić szkołę zawodową. Po co jeździć daleko jak można u siebie.
sąsiad23:57, 9 stycznia 2020
nabudowali, a teraz niema z czego utrzymać, potrzebne było gimnazjum w Krempachach do którego trzeba było wozić uczniów np. z Waksmundu, gdzie Waksmund jest dwukrotnie większy od Krempach, zamiast zrobić na odwrót. Za to co zrobili w Waksmundzie z remizą to ktoś powinien odpowiedzieć. strażacy jak nie mieli miejsca tak nie mają, samochody ledwo sie mieszczą, sala weselna mniejsza jak na starej remizie na jakieś 120 osób, parkingu brak więc o weselach można zapomnieć
Ekonomista21:17, 9 stycznia 2020
Najlepszym rozwiazaniem dla Gminy jest sprzedaz ponieważ kwoty z dzierżawy za obiekt nie beda na tyle wystarczajace zeby pokryly kosztowne bieżące remonty i naprawy tym bardziej że budynek nie jest nowy. Mieszkancy wsi nie sa swiadomi swoich decyzji w przedmiocie przedazy a co najgorsze ze jak nie jest to trafiona decyzja to nie ponosza zadnych konsekwencji. Wojt jest odpowiedzialny za budzet gminy i ma prawo podjac decyzje racjonalne i konstruktywne w przedmiotowej sprawie. Szanowni radni słuszny jest zdrowy rozsadek i nie dążyć do kolekcjonowania rzeczy zbędnych dla gminy i kosztownych w utrzymaniu tym bardziej że finanse gminy są jakie są.
mądry20:18, 9 stycznia 2020
obserwator) W Waksmundzie to i tak nic w porównaniu z tym co wybudowali w Ostrowsku nazywają to remizą zapomnieli tylko garaży na samochody zrobić właściwie nikt nie wie do końca co w tym bloku ma być ponoć dom starców.
Ja19:51, 9 stycznia 2020
Jak duży jest ten obiekt , że tyle kosztuje utrzymanie? Dlaczego wójt tyle szkół rozbudował i pobudował , gdzie wystarczyło zmodernizować co nie które obiekty. Przecież to jest marnotrawienie publicznych pieniędzy, według mnie powinien ponieść odpowiedzialność za niegospodarność w gminie!
towerzysta19:29, 9 stycznia 2020
Może Pan wójt napisze ile kosztowały te szpetne płotki wzdłuż drogi dla rowerów. Nie wiem jakie to normy, ale w innych miejscowościach tak szpetnego krajobrazu nie ma. A miejsca są bardziej niebezpieczne.
brak orientacji??18:31, 9 stycznia 2020
Proponuje HOSPICJUM dla osób przewlekle chorych .
Lutek18:17, 9 stycznia 2020
Jak to,,,? Niemożliwe, A miało być tak dobrze. Perspektywy, plany strategia rozwoju, wizja świetlanej przyszłości. A tu zmiany i trzeba wyprzedawać szkoły. Dokąd zmierzamy?
Def17:29, 9 stycznia 2020
Poprosimy o jeszcze jedno boisko w Łopusznej. Dlaczego wszystkie dotychczasowe stare i nowe boiska są tylko po jednej stronie drogi?! Panie Smarduch: więcej boisk!!!
Mieszkaniec16:49, 9 stycznia 2020
Dlaczego gmina nie porozmawia z WOT-em.Ponoć terytorialsi szukają siedziby dla siebie na naszym terenie.Kaźdy wie,że wojsko to prestiż dla każdego co ma żołnierzy u siebie.Tak jak kiedyś mieć pocztę i posterunek to było coś.
Zulus15:57, 9 stycznia 2020
Rozbiórka, odsprzedaż materiału z rozbiórki, sprzedaż działki. Szybko koszty utrzymania odpadną. No ale ja nie jestem wybitnym myślącym urzędnikiem i być może lepiej mieć koszty i czekać na zmiłowanie..
obserwator14:50, 9 stycznia 2020
Sytuacja gminy jest trudna ze względu na roztrwonienie pieniędzy na nieprzemyślane inwestycje: gimnazja w każdej wsi, niezliczona ilość boisk piłkarskich (nawet w miejscowościach gdzie nie ma drużyny piłkarskiej), budowa remizy OSP w Waksmundzie z salą weselną która od prawie roku świeci pustkami, kilometry asfaltowych ścieżek rowerowych które nie generują żadnych zysków, a utrzymanie pochłania olbrzymie kwoty. Wiele z tych nietrafionych pomysłów wynika z faktu iż obecny włodaż gminy NT zachowuje się jak pan na włościach i nie przyjmuje żadnej krytyki i odrębnego stanowiska. Słynne powiedzenie wójta "nie ucz ojca dzieci robić" niestety sprawdza się tylko w zakresie prokreacji.
Serdeczny przyjaciel gminy14:36, 9 stycznia 2020
Niech za pieniądze ze sprzedaży GMINA ze swymi "najlepszymi dwoma" wójtami na czele, wybudują kolejną remizę albo boisko sportowe tylko z prawdziwego zdarzanie, a nie jak w Waksmundzie remiza za 3mln a nawet parkingu nie ma, zaplecze bojowe nie wiem do czego podobne.... ale przynajmniej nie zapomnieli o garażach jak w Ostrowsku... ale teraz moda na rowery to może się przerzucili.

W sumie to mogą pomyśleć o ścieżce rowerowej bo nie ma ich wiele, najlepsze by było połączenie Łopuszna-Kraków... a po zakończonej wycieczce rozegrać mecz przyjaźni bo jest gdzie, bo boisko w Łopusznej marnować się chyba nie będzie..
N.biala14:22, 9 stycznia 2020
Bardzo dobrze niech sprzedadzą jestem za A nie utrzymywać z naszych podatków..
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas