Balia ogrodowa (zwana też ruską banią, gorącą beczką, hot tub) to duża beczka o średnicy około 150-180 cm, wysokości około 110 cm wykonana z drewnianych desek. Na jej dnie lokowane są siedziska dl 6-8 osób, a obok piec. Do beczki nalewa się wody, następnie podgrzewa się ją i gotowe. Można cieszyć się z gorącej, sielskiej kąpieli pod gołym niebem. Szczególnie zimą taka kąpiel jest niesamowitym doświadczeniem. Relaksuje jak termy, z tym że kąpiel w balii jest bardziej kameralna i spokojna. Drewniane beczki doskonale komponują się z górskimi krajobrazami obok luksusowych góralskich domków jakich na Podhalu pojawia się coraz więcej. Wybór gorącej balii do ośrodka wypoczynkowego nie jest łatwy.
Trzeba zwrócić uwagę na:
- jakość drewna,
- rodzaj ogrzewania,
- pracę w niskich temperaturach,
- system filtracji wody,
- dodatkowe akcesoria.
Wysokiej jakości fińskie balie z drewna termicznego
Balia postawiona w ogrodzie przez cały rok poddana jest na zmieniające się warunki pogodowe. Słońce, deszcz, mróz, do tego ciągły kontakt z wodą od wewnątrz - to wszystko wpływa destrukcyjnie na drewno. Nieprzystosowane drewno po 2 latach zacznie gnić, pleśnieć, a balia zacznie przeciekać i stanie się bezużyteczna. Aby tego uniknąć warto wybrać balie z Thermwood. To drewno poddane ponad 100 godzinnej obróbce cieplnej, podczas której usuwana jest wilgoć i grzyby. Termo drewno nabiera nowych właściwości:
- podatność na pęcznienie i skręcanie zostaje zmniejszona o 90%,
- staje się bardzo wytrzymałe niezależnie od warunków,
- lepiej izoluje ciepło,
- staje się odporne na pleść i grzyby,
- nie zawiera żywicy,
- nabiera naturalnego ciemnego koloru,
- staje się lżejsze o 20%.
Balia wykonana z termo drewna z powodzeniem posłuży nawet kilkadziesiąt lat. Fińskie balie zbudowane z Thermwood można zamówić za pośrednictwem polskiego dystrybutora ScandiSpa, którego biuro mieście się w Nowym Targu. Balie sprowadzane z Finlandii produkowane są zgodnie z Certyfikatem Jakości ISO 9001:2015. To zapewnia wysoką jakość urządzenia, zgodną z międzynarodowymi normami. Na fińskie balie udzielana jest gwarancja: 24 miesiące dla klientów indywidualnych i 12 miesięcy dla firm.
Nowoczesny piec elektryczny zamiast pieca opalanego drewnem
Wybór rodzaju ogrzewania balii jest drugim bardzo ważnym elementem procesu zakupu. Jeśli zamierzasz użytkować balię komercyjnie, udostępnić ją gościom na czas pobytu w domku, pensjonacie czy ośrodku wypoczynkowym zapominaj o piecu opalanym drewnem. Może na początku wydawać Ci się, że palenie w takim piecyku to przyjemna i tania opcja, lecz nic bardziej mylnego. Zakup i magazynowanie drewna, rozpalanie ognia i podtrzymywanie go nawet cały dzień, unoszący się dym, czyszczenie pieca z popiołu to początek problemów. Czasami pracy jest tak dużo, że obsługa pieca wymagałaby zatrudnienia dedykowanego pracownika.
Na szczęście nowoczesne, fińskie balie posiadają praktycznie bezobsługowe piece elektryczne, które cały czas utrzymują wskazaną temperaturę wody. Twoja praca polega tylko na tym by wyznaczyć tą temperaturę. Możesz to regulować w zależności od dni użytkowania balii. Przykładowo od poniedziałku do czwartku, gdy nie ma gości temperaturę wody możesz ustawić na 20 °C, a na weekend gdy mają przyjechać klienci na 36°C. Ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim komfort i prawdziwa oszczędność czasu i pieniędzy dla ośrodka turystycznego. Dzięki odpowiedniej izolacji beczki pobór energii jest wyjątkowo mały. W skali roku wynosi średnio 5kW dziennie, czyli około 2,5-3 zł.
Gorąca balia na zimę musi być odpowiednio zaizolowana
Dzięki piecu elektrycznemu z termostatem balie ogrodowe można wykorzystywać cały rok. Latem działają relaksują jak jacuzzi, a zimą rozgrzewają. Mroźne dni to jednak wyzwanie dla działania balii. Woda wolniej się nagrzewa i szybciej stygnie. By ochronić wodę przez utratą ciepła bardzo ważna jest odpowiednia izolacja beczki. W fińskich baliach dostosowanych do pracy w dużych mrozach poza warstwą drewna termicznego stosuje się powłokę izolacyjną – styrodur, który montuje na ścianach i podstawie beczki. Ponadto w czasie nagrzewania i nie użytkowania balii należy przykryć beczkę grubą pokrywą winylową. Takie zabezpieczenie przed utratą ciepła oszczędza energię. Woda nagrzewa się szybciej, wolniej stygnie, a piec pracuje krócej. Powłokę izolacyjną stosuje się również wokół wyposażenia by zabezpieczyć je przed mrozem.
Odpowiednia higiena wody w balii
Wodę w balii można wymieniać co dwa dni lub w przypadku dobrze wyposażonych beczek co 2 miesiące. Często balie przystosowane są na weekendowy relaks. Nie posiadają filtru wody, ani nie wymagają stosowania chemii, co sprawia, że po okresie 2 dni woda pod względem higienicznym nie nadaje się już do kąpieli. Na szczęście tak jak w jacuzzi czy basenie możemy zadbać o wodę w balii i zapewnić jej świeżość przez nawet 8 tygodni. Dla pensjonatów i domów wczasowych to bardzo ważny aspekt. Fińskie balie wyposażone są w system filtracji wody z pompą, który wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, które dostały się do wody jak naskórek, włosy, liście itp. Dodatkowo do wody należy dodawać zgodnie z instrukcją specjalną chemię, która przeciwdziała rozwojowi bakterii i grzybów. Odpowiednia profilaktyka sprawia, że czystość i świeżość wody możemy zachować na okres od 6 do 8 tygodni.
Konieczne i dodatkowe wyposażenie do balii ogrodowej
Podsumowując balia dla ośrodka wypoczynkowego w górach powinna odznaczać się:
- wysokiej jakości drewnem termicznym
- komfortowym ogrzewaniem elektrycznym,
- odpowiednią izolacją przez mrozem,
- filtracją wody.
To niezbędne elementy by użytkowanie balii było proste i przyjemnie dla właścicieli i dla gości ośrodka noclegowego. Kąpiele w gorącej beczce są jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki dodatkowym akcesoriom jak np. bąbelki. Drewniana balia może być wyposażona w aeromasaż, czyli masaż sprężonym powietrzem, który działa jak jacuzzi. Przyjemnie masuje ciało podczas kąpieli. Innym wartym uwagi akcesorium do balii jest oświetlenie LED. Często z gorącej kąpieli goście korzystają wieczorem, po powrocie ze stoku, po aktywnie spędzonym dniu. Gdy panuje już zmrok kolorowa gorąca kąpiel na świeżym powietrzu to wyjątkowe doznanie. W regionie Podhala najczęściej zamawianym modelem jest balia z jacuzzi BEST. To bardzo komfortowe urządzenie z nowoczesnym wyposażeniem dostosowanym do całorocznego użytku.
Fot. Domki Wiocha w Białce Tatrzańskiej