Muzyka góralska się zmienia i trzeba się z tym pogodzić - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clouds
10°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 47 %
Clear
11°
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 45 %
Clear
12°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 42 %
Clear
10°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
124 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 62 | 124 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
24.02.2020, 10:19 | czytano: 3935

Muzyka góralska się zmienia i trzeba się z tym pogodzić

Ukazała się płyta z muzyką Skalnego Podhala w wykonaniu jednego z najlepszych obecnie muzykantów góralskich starszego pokolenia - Stanisławy Galicy-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. To jej pierwsza i ostatnia, jak mówiła, płyta.

Fot. Robert Miśkowiec
Fot. Robert Miśkowiec
Promocja wydawnictwa odbyła się w Domu Ludowym. Dyrektor Bartłomiej Koszarek przypomniał, że centrum od lat regularnie i konsekwentnie dokumentuje stan muzyki Podtatrza. Płyta "Nuty serdecne" z interpretacjami Stanisławy Galicy-Górkiewicz, to kontynuacja tego cyklu. Znalazło się na niej 31 utworów nagranych współcześnie oraz nagrania archiwalne. - To ważny dokument dorobku kulturalnego naszego regionu - podkreślał dyrektor BCK, dodając, że ta płyta będzie nabierała wartości z każdym rokiem.

Płyta z tradycyjną muzyką podhalańską, której wydawcą jest Dom Ludowy, została nagrana w marcu 2019 roku przez Adama Warasa. W nagraniu obok Stanisławy Galicy-Górkiewicz zagrali: Bartłomiej Koszarek – I sekund, Łukasz Babiarz – II sekund, Andrzej Pietras – basy. Na płycie można też posłuchać śpiewu dziewcząt z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, które zaprezentowały nuty wiyrchowe. O stronę graficzną płyty zadbał Maciej Kuchta. Na płytę składają się: nuty ozwodne, sabałowe, krzesane, równe-janosikowe i zbójnickie. Niespodzianką są archiwalne nagrania z 1976 roku, na których bukowiańska prymistka gra wraz ze Stanisławem Bafią - sekund i Stanisławem Budzyńskim-Terescorzem – basy.


Stanisława Galica-Górkiewicz to uczennica legendarnej "Dziadońki", czyli Bronisławy Koniecznej-Dziadoń, najwybitniejszej znanej muzykantki góralskiej. Jak wspominała podczas posiadów w Domu Ludowej, w swojej muzyce była wierna swojej mistrzyni, ale też sobie, bo "w mojej muzyce jest zawarte moje życie - młodość, starość, nadzieje, radości i smutki". - Charakter muzyka ma wpływ na ducha jego muzyki. I tak jest też ze mną - mówiła.


Stanisława Galica-Górkiewicz mówiła, że muzyka góralska się zmienia. Inaczej grali muzykanci sto lat temu, inaczej grają dziś, bo inaczej sto lat temu ludzie żyli, w innych warunkach, a inaczej żyją dziś. - Te zmiany są naturalne - mówiła. Podkreślała jednak, że widząc młodych muzykantów góralskich, słuchając ich gry, nie ma obaw o jej przyszłość. - Muzyka góralska się zmienia, to oczywiste, ale nie znika, nie ginie. Wciąż tkwi w serach ludzi i wciąż jest przekazywana. I tego, że nie ginie i tego świadectwa, że jest żywa doświadczam.


To jej pierwsza i ostatnia, jak mówiła, płyta. - Bo brak sił, brak kondycji, to już nie jest czas na muzykowanie. Jedynie tak pograć dla przyjemności - dodała.

Płytę "Nuty serdecne" można dostać w Bukowiańskim Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Bońtar14:19, 24 lutego 2020
Pani Stasiu cudnie :*
heavymetal z NT11:36, 24 lutego 2020
bo muzykanci zwariowali na punkcie " ciężkich Karpat"
marylka jagoda10:33, 24 lutego 2020
Taką płytę by trzeba rozdystrybuować w większej ilości egzemplarzy i w dłuższym okresie dostępności, a nie tylko do kupienia w jednym miejscu i w krótkim czasie. Po prostu mi szkoda takiej perły, o której nikt nie bedzie wiedział. A w tym czasie z każdej półki zalew sławomirów...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas