Rektorowi "Podhalańskiej" grozi komisja dyscyplinarna - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Zakopane
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
262 %
Nowy Targ
72 %
Zakopane
192 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 131 | 262 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 96 | 192 %
04.03.2020, 18:48 | czytano: 8488

Rektorowi "Podhalańskiej" grozi komisja dyscyplinarna

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierował wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu księdza doktora Stanisława Gulaka. To wynik postępowania wyjaśniającego, które właśnie dobiegło końca. Chodzi o zarzuty dotyczące plagiatu w pracy doktorskiej.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Dr hab. Radosław Giętkowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, zakończył postępowanie wyjaśniające, wszczęte na wniosek ministra nauki po artykule, który ukazał się w czerwcu ub.r. w "Tygodniku Podhalańskim". W tekście pt. "Rektor kopiuj wklej" napisano, że praca habilitacyjna rektora nowotarskiej uczelni, to zlepek fragmentów przepisanych z innych książek.

Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina sprawą rzekomego plagiatu zajął się Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wczoraj wyniki swoich ustaleń przekazał do ministerstwa. - Prowadzone przeze mnie postępowanie wyjaśniające w sprawie plagiatu zarzucanego rektorowi Gulakowi zakończyło się skierowaniem przeze mnie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej - poinformował Podhale24.pl dr Giętkowski. Wniosek został wystały do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Równo z informacją o zakończeniu postępowania wyjaśniającego, do redakcji Podhale24.pl wpłynęło oświadczenie prof. Edwarda Malaka, obrońcy ks. rektora w postępowaniu wyjaśniającym, w którym informuje m.in.: "Oświadczam, iż na 6 zarzutów postawionych przez rzecznika dyscyplinarnego powołanego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego 5 uległo wycofaniu, pozostały ostatni zarzut będzie - jak można sądzić - objęty dalszym postępowaniem".

Zwróciliśmy się do ministerstwa nauki o komentarz do sprawy i informację na temat dalszych kroków. Na razie czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, iż zarzuty pod adresem księdza-rektora poparli m.in. twórca "Podhalańskiej" prof. Stanisław Hodorowicz, prof. Ryszard Markiewicz, współtwórca Ustawy o prawie autorskim i prof. Jan Woleński z Komisji ds. Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. Prof. Markiewicz ocenił pracę ks. Stanisława Gulaka jako "bezczelną w nagromadzeniu i istotności zapożyczeń", a sprawę uznał za "jednoznaczną i kompromitującą".

Rektor nowotarskiej uczelni broni się, że plagiatu nie wykryły "znakomite systemy, aprobowane m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego", a autorce artykułu pt. "Rektor kopiuj-wklej" zarzuca "liczne fałszywe informacje". Za wiarygodność rektora poręczyła Rada Uczelni i Senat Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
alik15:59, 5 marca 2020
Ksiądz - Profesor - Pułkownik- fachowiec od wszystkiego czyli od niczego
byle tylko kasa się zgadzała , obraz dzisiejszych funkcjonariuszy kk
studentyy15:29, 5 marca 2020
Co ma rekor do studentów? Na uczelni nikt go nawet nie widuje. Do ludzi piszących bzdury, że ta uczelnia jest taka jak rektor - grubo się mylicie. Co ma poziom uczelni, do przekrętów rektora? Zastanówcie się zanim zaczniecie pisać bzdury i obrażać studentów.
Może w końcu do rad gmin i powiatów zaczną dołącząć ludzie wykształceni, a nie panie i panowie po podstawówce, którzy na radach udzielają się w sprawach o których nie mają zielonego pojęcia, bo niby skąd? Ale to już zupełnie inny temat..

A w sprawie plagiatu, ksiądz na Podhalu zawsze wyjdzie ze wszystkiego obronną ręką, za granicą już by go dawno wywalili. Niestety Polska za rządów pisu nic mu nie zrobi. Księża są bezkarni w dzisiejszej Polsce, ale mam nadzieję, że w wkrótce się to zmieni i ludzie pójdą po rozum do głowy.
Ja tylko przejazdem11:57, 5 marca 2020
Ksiądz - Profesor - Pułkownik
jeden za wszystkich - wszyscy za jednego:)
ciekawska10:53, 5 marca 2020
Wiecie, co jest najgorsze?
Ze uczelnia naprawdę miała się całkiem w porządku, zanim tych dwóch Panów zaczęło publicznie prać jakieś swoje wzajemne animozje, wciągając w to Bogu ducha winnych pracowników administracji, kadrę dydaktyczną czy studentów.
Panowie, gdzie Wasz honor? Załatwcie to między sobą, jak dorośli bo wizerunek Uczelni i tak już obaj niszczycie.
Marek10:40, 5 marca 2020
Już dawno powinni odwołać Gulaka. Przynosi tylko wstyd regionowi . Ciekawe kto za nim stoi ?
PLAGIAT10:23, 5 marca 2020
Chłopie miej trochu godnosci,...ale jaka uczelnia tacy profesorowie.Ja to bym mu od razu otworzył drzwi od uczelni i zegnaj kolego!
To mówię ja09:56, 5 marca 2020
Spryciarz z tego naszego rektora, będzie się odwoływał , rzecz jasna przeciągnie się to w czasie i tak do maja , a wtedy kończy się jego kadencja. I w ten oto cudny sposób Gulak zapisze się na kartach historii jako rektor Podhalanki 2016-2020 a nie dyscyplinarnie zwolniony złodziej cudzego dorobku intelektualnego. Oby do wiosny. Alleluja
Tadek08:48, 5 marca 2020
Plagiat to plagiat czyli "przywłaszczenie cudzych wartości intelektualnych "
- jest karalne wyrokiem karnym a posługiwanie się tymi wartościami jest przestępstwem z czerpania korzyści materialnych ( zatrudnienie bez kwalifikacji ) - to podstawa do wniesienia pozwu o "odszkodowanie i zadość uczynienie"
Ona08:30, 5 marca 2020
Jaki rektor, taka uczelnia...
Alma Mater08:13, 5 marca 2020
W cywilizowanych krajach, w ramach ochrony instytucjonalnej zawiesza się człowieka, który posiada jakiekolwiek zarzuty. Szczególnie, gdy one dotyczą etyki i moralności. Ale jak widać w dzikim kraju panują dzikie obyczaje, a afery urastają do rangi cnoty. I wszystko staje się możliwe, bo przecież układy polityczne gwarantują szubrawcom i złodziejom nietykalność. A że ksiądz, a że etyk, a że rektor? Phiii co tam, drobnostka. Tylko to jak koronawirus, gdzie Podhalańska Wyższa właśnie stała się inkubatorem zarażeń i każda praca przygotowana przez studentów tej uczelni nie podlega naukowej kontroli, aż do odwołania. Róbta co chceta!
Don Pedro21:31, 4 marca 2020
Oj tam od razu plagiat. Kto ma magistra lub licencjata wie, że praca magisterska to rozdział w pracy doktora (patrz promotora). Zadają takie tematy praca, aby mogli sobie rozdział zrobić. Człowiek się na to godzi, bo chce mieć tego magistra.
Co do rektora - księdza ja bym tak troszkę uważał z tym oskarżeniami. Kościół Katolicki trwa nieprzerwanie 2020 lat... Żeby ktoś za chwilę nie musiał przepraszać za te RZEKOME oskarżenia o plagiat!!! ;)

PS Z resztą jak Rada Powiatu Nowotarskiego przyjmie Matkę Boską Ludźmierską za patronkę powiatu, to Księdza Rektora nic nie ruszy...

PS 2 Głupi w swojej naiwności myślałem, że wystarczy się modlić do Boga i Bożej Rodzicielki, ale nie tu trzeba uchwał powiatowych.
krążek21:23, 4 marca 2020
Taki pierduł na Podhalu.Jakiemuś Rektorowi coś tam grozi.Ważne !!! .SZAROTKI,,(hokej) znikają!!!!
Student21:09, 4 marca 2020
Zainteresujcie się też dlaczego zniknął z wojska.
Kmicic20:06, 4 marca 2020
Kończ Waść wstydu oszczędź
:/20:01, 4 marca 2020
ale wstyd
studencik19:52, 4 marca 2020
Jaki plagiat ? Przykazań Boskich się trzymał,za Bogiem powtarzał.
Gladius19:41, 4 marca 2020
teraz ciekawe czy ktoś poniesie odpowiedzialność za oskarżenia? czyli z tego wynika że świat nauki jest bezmyślną komórką , która nie wie co mówi i pisze?
STAŚ19:03, 4 marca 2020
Mimo wszystko, nieładnie ?!!
ocena z Orawy19:02, 4 marca 2020
widać ile jest wart senat uczelni i rada uczelni
plagiat to plagiat
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas