Akt oskarżenia za przemyt 15 ton marihuany - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
12.06.2020, 15:35 | czytano: 7088

Akt oskarżenia za przemyt 15 ton marihuany

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował dziś podczas konferencji prasowej o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Krakowie aktu oskarżenia przeciwko 13 osobom, w tym 11 podejrzanym o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, w tym jednej o charakterze międzynarodowym. W prowadzenie spraw zaangażowani byli m.in. funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, także z placówki w Zakopanem.

zdj. operacyjne
zdj. operacyjne
Aktem oskarżenia wobec 13 osób, w tym 11 podejrzanym o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zakończyło się śledztwo prowadzone przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej i Centralnym Biurem Śledczym Policji. Sprawa dotyczy przemytu, wytwarzania czy wprowadzania do obrotu ogromnych ilości marihuany i amfetaminy.

Oskarżenie objęło działalność międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Marka Sz. i Dominika K. zajmującej się wewnątrzwspólnotowymi dostawami z Hiszpanii do Polski i Włoch, z Hiszpanii do Belgii i do Niemiec oraz z Niemiec do Polski znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany.

Ponadto aktem oskarżania objęto działalność zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Sławomira M. która zajmowała się wytwarzaniem znacznych ilości amfetaminy, a następnie jej wprowadzaniem do obrotu. Czyny zarzucane oskarżonym kwalifikowane m.in. z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wszczął śledztwo w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz CBŚP na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany.

W toku postępowania prokurator wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Placówki Straży Granicznej w Zakopanem i CBŚP ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Marka Sz. oraz Dominika K, w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych. Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.


Druga grupa przestępcza kierowana przez Sławomira M. w latach 2014-2017 wyprodukowała co najmniej 300 kilogramów amfetaminy, która została następnie wprowadzona do obrotu na terenie Polski.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu sprawców na kwotę prawie 3 milionów złotych. Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej, dzięki którym zabezpieczył cztery nieruchomości, w tym trzy co do których zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność m.in. Marka Sz. oraz Dominika K. Formalnie nieruchomości te należały do osób trzecich. Wśród nieruchomości były luksusowe wille położne w ekskluzywnych dzielnicach Krakowa i podkrakowskich miejscowościach.

Przepisy dotyczące konfiskaty rozszerzonej pozwoliły ponadto na zabezpieczenie samochodu marki Jaguar stanowiącego faktyczną własność podejrzanego Dominika K. Ponadto prokurator zabezpieczył zegarki o wartości m.in. 80 tysięcy złotych i 60 tysięcy złotych, jak również duże ilości biżuterii w postaci złotych łańcuszków i wisiorków.

Rozbicie struktur przestępczych było możliwe m.in. dzięki dopuszczeniu – na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie – dowodu z zeznań świadka koronnego. Złożył on obszerne wyjaśnienia m.in. co do funkcjonowania zorganizowanych grup przestępczych, ich członków, hierarchii, pełnionych ról i zadań, popełnianych czynów oraz zależności pomiędzy poszczególnymi członkami zorganizowanych grup przestępczych. Świadek przekazał informację na temat zasad organizowania, w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej (kierowanej przez Marka Sz. i Dominika K.) wewnątrzwspólnotowych nabyć znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany, wykorzystywanych do tego celu firm transportowych i spedycyjnych, podrobionych pieczęci, miejsc załadunku, wyładunku, sposobu ukrywania narkotyków czy zasad kontaktu telefonicznego w przypadku realizowanych transportów. Ponadto świadek koronny ujawnił zasady funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej (kierowanej przez podejrzanego Sławomira M.) zajmującej się produkcją znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci amfetaminy. Zeznania świadka koronnego zostały pozytywnie zweryfikowane przez szereg dowodów, jak również czynności procesowych i operacyjnych wykonywanych przez prokuratora oraz funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP.


W ramach niniejszego postępowania skierowano dotychczas do Sądu Okręgowego w Krakowie trzy akty oskarżenia dotyczące 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem z Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany. W każdej z tych spraw zapadły prawomocne wyroki skazujące.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak podczas konferencji prasowej podziękowali prokuratorom i funkcjonariuszom za ich pracę w walce z najgroźniejszą przestępczością narkotykową.

Prokuratura Krajowa, KaOSG, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dowcipniś06:11, 13 czerwca 2020
Hahahah ale byłoby jarania i ćpania mniam mniam hahahaha
Eldorado23:26, 12 czerwca 2020
No fajnie że ich złapali ale nie wiem z czy jest się z czego cieszyć. Przecież wiedzieli że i tak ich złapią i pójdą siedzieć (świadczy o tym np. przepisywanie majątku na inne osoby). Teraz skażą ich na parę lat, odsiedzą połowę za dobre sprawowanie a jak zostanie ostatni rok to można kare zamienić na bransoletkę. A do końca życie pracować już nie muszą. Oto jest Polski wymiar sprawiedliwości.
długie siedzenie bez zwolnień wcześniejszych za d18:37, 12 czerwca 2020
Nie oceniaj jedynie po wyglądzie . Każdy człowiek ma coś takiego w sobie ,że szuka łatwego pieniądza, a to jest jak widacx najłatwiejszy . Trochę zaryzykuje i żyje się lepiej , jeździ się bryką , robi sie szpan przed kobietami i kolegami i jest fajnie , ale krótko . Za takie łatwe życie powinny być srogie kary, nie na rok ,na dwa , ale minimum 10 20 lat pudła i żadnego wcześniejszego zwalniania za dobre sprawowanie . Ilu młodych ludzi runuje sobie życie i zdrowie kupując narkotyki , a za leczenie płaci społeczeństwo .
j2318:18, 12 czerwca 2020
Brawo, jeszcze raz brawo. Piękne akcje, tak POwinni skończyć wszyscy przestępcy, również ci z POdejrzanych kręgów. Gdyby to było za POprzedników to włos z głowy by im nie spadł.
k17:05, 12 czerwca 2020
Bu ha ha. Przed wyborami to nawet latającego smoka są w stanie złapać.
klio16:55, 12 czerwca 2020
Mamy na Podhalu mafię pruszkowską.Łysym się nie chce robić,tylko żerować na tych głupich,ćpających.Nie żałuję ich,niech posiedzą i w samych portkach zostaną.Majątki na skarb państwa.
karaluch16:25, 12 czerwca 2020
Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Zakopanego a może z Warszawy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas