Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Rabka Zdrój i okolice
Rain
15°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Rain
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Rain
15°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Rain
15°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 82
Clouds
15°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 68
Rain
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
19.09.2020, 14:29 | czytano: 8588

Dentyści coraz drożsi

Wizyty u dentysty na Podhalu są coraz droższe. W pierwszym okresie pandemii koronawirusa trudno było umówić wizytę. Teraz sytuacja nieco się ustabilizowała, ale ceny w prywatnych gabinetach poszły w górę.

Stomatolodzy nie ukrywają, że ich medyczne usługi musiały podrożeć. Przyczyną jest przede wszystkim zakup sprzętu i środków ochronnych, zarówno dla nich, jak i samych pacjentów. Są jednak, takie gabinety, gdzie jak nas zapewniono, płaci się tyle samo, co przed pandemią.

- Cały czas jest problem z dostaniem się do dentysty – mówi jeden z pacjentów, który od kilku dni w Nowym Targu próbuje znaleźć otwarty gabinet stomatologiczny. - W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci z bólem, ale i oni muszą umówić się telefonicznie chociażby na rwanie. Dzwoniłem do kilku gabinetów, są takie, że cena podskoczyła ostatnio o 40 zł.

Dentyści - podobnie jak inne medyczne profesje - znaleźli się w grupie szczególnego ryzyka zakażenia COVID-19. Wielu z nich zdecydowało się na początku pandemii w ogóle zamknąć swoje gabinety. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w gabinecie w ramach ogólnej opieki podstawowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej powinien być ograniczony do pilnej interwencji. Jak określił to dokładnie resort zdrowia „jest to występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów”.

Według epidemiologów, ryzyko zakażenia w gabinecie stomatologicznym jest bardzo wysokie i sięga blisko 100 %.
Lekarz przyznają, że ceny za zabiegi stomatologiczne są wyższe niż wcześniej. Mają one związek z zakupami, niektórzy medycy na niezbędny przeciwwirusowy oręż wydali ok. 6 tys. zł. Zmniejszyła się też liczba pacjentów. Średnio przyjmuje się jednego na godzinę. Po każdym trzeba dokonać całościowej dezynfekcji gabinetu – minimum 10 minut.
- Praca w czepku, dwóch fartuchach i maseczce, przyłbicy jest cholernie uciążliwa – mówi jednak z dentystek. - Fartuch jednorazowy kiedyś kosztował 3 zł, teraz koło 20 zł. Maseczka chodziła na początku pandemii po 5 zł za sztukę, maski ffp2, ffp3, przyłbice, czepek jednorazowy, obuwie ochronne jednorazowe, kombinezony. Za te ostatnie na początku pandemii płaciłam nawet za sztukę 180 zł. Wcześniej takie kosztowały 20 zł. Sama lampa przepływowa, to 1700 zł. Obligatoryjne jest tak naprawdę zakup środków do dezynfekcji, teraz na pewno zużywamy ich więcej.

Mateusz Kowal, stomatolog prowadzący gabinet w Szczawnicy przyznaje, że ceny zabiegów podniósł średnio o 5 proc.
- To wszystko musi się dziać też w granicach rozsądku, ale nie ma co zaprzeczać, że podwyżka usług medycznych ma miejsce – mówi doktor Kowal. - Każdy powód może być dobry, żeby podnieść cenę, ale też musi być to w granicach rozsądku. Niektóre produkty, jak rękawiczki, czy maski ochronne poszły do góry nawet o 100 proc. Starałem się bardzo uważnie policzyć koszty, jakie przychodzi mi ponosić obecnie i zdecydowałem, że pięcioprocentowa podwyżka będzie najbardziej odpowiednia i miarodajna.

Józef Słowik

najnowsze informacje
komentarze
mleczak00:40, 21 września 2020
Pani @maria, a prosiłaś kiedyś o paragon? A zgłosiłaś skarbówce jak nie dostałaś takiego?
Sami pilnujcie porządku a nie liczcie że ktoś was we wszystkim wyręczy. Jak zrobicie kupę to tez czekacie żeby sąsiad przyszedł spuścić wodę?
Xy20:07, 20 września 2020
Wiedza kosztuje
maria18:38, 20 września 2020
A gdzie kontrola podatkowa ? Pracą wiej podatku? Podobnie ja k inni do dentystki chodze od lat i place do rączki
Kamil14:02, 20 września 2020
Do prawda boli coś tam coś tam! Powinieneś rad prawnych udzielać, i to za darmo,a i wypadałoby pisać nie Hameryka tylko Ameryka skoro chcesz komentować.
oj prawda boli - jak ząbki12:02, 20 września 2020
Do "Robert":
To jedź do Hameryki - bo jednak nie wiesz jak tam jest albo udajesz, że nie wiesz jednak o czym piszesz.

Do "Janina"
Wiedza kosztuje - trzeba i warto się jednak uczyć a nie wiecznie "sie nalezy" i dajcie mi. Mam nadzieję, że to dopiero początek końca "neosocjalizmu" w pis-landii

Do "pis"
"Lewizna" to dopiero na budowlance jest - tymi i hydraulikami, mechanikami, elektrykami, hydraulikami itd. co to "a jak z fakturą to plus dwadzieścia procent .." niech się nimi skarbówka zainteresuje. /.../
proteza11:45, 20 września 2020
Mnie jak zęby bolały to wyrwałem kleszczami i mam spokój mam państwowe i się śmieje - faktycznie na mnie już nie zarobią hahahah
TURNIA09:39, 20 września 2020
Dajcie namiary na dentyste na Słowacji
Janina09:12, 20 września 2020
To jest zgroza za ciężką pracę na budowie w brudzie ,deszczu, słońcu 17zł/h a dentysta 250 zł za pół godziny.Skandal, gdzie jest fiskus pip nik związki zawodowe , państwo.
Robert08:31, 20 września 2020
Do znaleźli se temat!!!! W Ameryce nie ma prywatnych gabinetów tylko na ubezpieczenie, bo po to się je ma. A u nas mimo że się płaci w ZUS kupę kasy to jeszcze trza prywatnie chodzić. Bo przychodnie się wy zamykają na cztery spusty, albo konsultacje przez telefon to jest chore bo tłumaczą pandemią. Za to prywatnie dostaniesz się bez problemu !!!
umrą z głodu07:45, 20 września 2020
Dzięki Bogu - kowale pozostali i nie podnoszą cen. Dentyści jak tak będą kombinować , to umrą z głodu .
S21:55, 19 września 2020
nie wie ktoś gdzie można zrobić kanałowego zęba poniżej 1000zł a jednak na podobnych nowych jak w Medical CLINIC?
wróżka zębuszka19:52, 19 września 2020
Widać naród zębów nie myje. Dlatego takie parcie na wyrwizębów. Musi jakiś wirus zębowy uderzyć to zaczną, bo próchnica zbyt łagodna.
czarny biznes19:51, 19 września 2020
Kpina kroją ile chcą , brykami się wożą co im bida zrobi
karaluch19:49, 19 września 2020
Oni biedni muszą się odkuć bo pandemia a skąd mają brać ludzie na zapłatę za wizytę?
pis19:26, 19 września 2020
Do znaleźli se temat: boli? Ze ktiś w końcu napisał prawdę?
Malo tego , mało który daje paragon czysta lewizna, min Ziobro się powinien za nich zabrać
znaleźli se temat ...18:32, 19 września 2020
A to po co chodzita prywatnie ? He ? - idźta na nfz albo do kowala - taniej bedzie. Przecież napisali czemu drożej jest. A nie pasi to nikt nie każe zębów leczyć - jest wolność wyboru - konstytucyjna ! Zawsze można "przemamlać". Nikt z nich nie ślubował, że za darmo bedzie borował. Fachmani różni koszą dochtorków jak mogą - to tera oni wam strzyżenie w cenie. Oni bez was przeżyją i może wreszcie se który przemyśli że sie uczyć warto i że wiedza kosztuje. W Ameryce nikt sie nie buntuje że buli. A tu ? - wiecznie sie "nalezy". A nie nalezy sie i ... Poniali ?
Obserwator16:21, 19 września 2020
Na Słowacji o pół taniej
szczoteczka15:57, 19 września 2020
Nie jedzcie cukru i śmieciowego jedzenia to nie będziecie korzystać z ich usług i spuszczą z ceny.
Proste?
Dbajcie o swoje klawiatury.
piotr15:50, 19 września 2020
róbcie tak jak większość orawców - jeżdżą do stomatologa na słowację , dużo taniej , i po sprawie.
Broda15:14, 19 września 2020
Może kiedyś się nachapią wkoncu!
Wincek15:05, 19 września 2020
250 zeta za wizytę bez podatku bez faktury od łepka co im bieda zrobi???
p15:03, 19 września 2020
o jakiej dezynfekcji wy piszecie ,byłem w ubiegłym tygodniu w rabce u stomatologa w placówce o nazwie ... i wyszła pacjentka z gabinetu , i za jakieś dwie minuty wezwano mnie !!!
wodnik szuwarek14:38, 19 września 2020
dobrze że przynajmniej nie leczą przez telefon:)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij