Niedziela, 29 listopad 2020, Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
Nowy Targ i okolice
Clouds
-0°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 80
Snow
-3°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 95
Clouds
-0°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 90
Snow
-0°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 91
Snow
-0°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.09.2020, 11:42 | czytano: 7406

Szczątki partyzanta z oddziału Józefa Kurasia "Ognia" znalezione w Tylmanowej

Zakończył się ostatni etap prac archeologicznych związanych z poszukiwaniem grobów wojennych na terenie gminy Ochotnica Dolna.

W jego trakcie, w lesie w pobliżu osiedla Kotelnica w Tylmanowej, udało się odnaleźć mogiłę skrywającą szczątki partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego ze zgrupowania „Ognia”.

W grobie tym spoczywał najprawdopodobniej zastrzelony 25 października 1946 r. Marian Kubiak „Roman”, w czasie wojny żołnierz AK, następnie podoficer „ludowego” Wojska Polskiego, od lata 1946 r. w stopniu porucznika dowódca 1. kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.Po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji archeologicznej szczątki partyzanta zostały ekshumowane z pierwotnego miejsca spoczynku i za zgodą prokuratora z pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie pochowane 24 września na cmentarzu parafialnym w Tylmanowej.

Prace archeologiczne prowadzone pod nadzorem IPN realizowała firma „Ingwar”. Działania odbywały się w ramach zadania „Ocalić od zapomnienia” dofinansowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w Kraju 2020”.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/ Fot. Dawid Golik/IPN
najnowsze informacje
komentarze
Lawina15:42, 1 października 2020
Skąd ten syn ma notatnik Ognia?
Sensacja17:01, 30 września 2020
Teraz nareszcie wiadomo gdzie jest notatnik "Ognia", tylko czy to oryginał, czy znowu kolejny falsyfikat?
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN13:55, 30 września 2020
Manipulacja gloryfikatorów J. Kurasia Ognia. Na stronie 529 i 530 w publikacji Macieja Korkucia pt,,Niepodległościowe oddziały partyzanckie w Krakowskim czytamy ,,Jesień 1946r ,,Roman został z rozkazu Ognia rozstrzelany w Tylmanowej. Ogień w swoim notatniku zanotował 25X Roman -Kubiak Marian-Tylmanowa zabity/MK/.Możliwe ,że była to data wykonania wyroku..
Znamiennym jest, że prokurator IPN Marcin Nowotny już 5 rok prowadzi śledztwo przeciwko Kurasiowi i jego ludziom o zbrodnie komunistyczna w myl ustawy IPN gdy oni pełnili funkcje w aparacie represji PRL, a dzisiaj IPN jest jednym z organizatorów rajdu w rocznicę urodzin Kurasia.
Str 530 ,,Po wykonaniu wyroku śmierci na Romanie dowództwo 1 kompanii objął Jan Batkiewicz ps Śmigły /zastępca Romana/.Jego zastępca został Mieczysław Pyzowski Żbik.
Parę miesięcy temu zmarł żołnierz Ognia dowodca 2 kompanii Stefan Ostaszewski ps Rysiek .Rysiek uciekł os Ognia do Warszawy. Nie było żadnej fety ze strony IPN, pochówku na koszt państwa. Co się stało ,relacje Ostaszewskiego nie pasują do pisania historii na nowo. Jego zastępcą był żyjący K. Paulo ps Skała. On nic nie wie na temat Romana. W podobny sposób został zamordowany Edward Religaa specjalnie podawano mylnie jego nazwisko Radyga. Po interwencji rodziny podaje się prawdziwe.
Tylko tak12:32, 30 września 2020
@ "syna żołnierza"
To na pewno z rozkazu "Ognia" IPN "nie mówi prawdy" :)
nieprowda08:45, 30 września 2020
@ tys prowda

Jeżeli już Ciebie IPN nie słucha, to naprawdę sprawy źle się mają.
Skoro o tym śp. Kubiaku tyle wiadomo, to chyba żyje jego rodzina i sprawę można rozstrzygnąć.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN07:32, 30 września 2020
Marian Kubiak ps Roman ,został zamordowany z rozkazu Józefa Kurasia Ognia przez grupę Jana Batkiewicza ps Śmigły 25 .10. 1946 r. Dlaczego IPN nie mówi prawdy?
PiterQ23:27, 29 września 2020
Nie było "ludowego" Wojska Polskiego. Polskie siły zbrojne w pewnym, może nie do końca suwerennym dla Polski momencie, miały nazwę Ludowe Wojsko Polskie. Boli mnie, że materiały opracowane przez redaktora r/ są nasycone subiektywnym podejściem do tematu, bo jak rozumiem sporządzili je archeologowie/historycy, którzy powinni mieć do tematu podejście neutralne.
bolszewik18:32, 29 września 2020
Kto ma władzę ten pisze historię.
tys prowda13:13, 29 września 2020
Ważne że został odnaleziony i po katolicku pochowany , a nie jak pies
tys prowda12:59, 29 września 2020
Jak to był ROMAN to ja jestem Pan Twardowski. Według danych nie dostępnych dla IPN odnalezione szczątki to szczątki innego Partyzanta. Ktoś omyłkowo podał kiedyś że w tym miejscu pochowany był ROMAN. Z relacji innego partyzanta, człowieka który osobiście dokonał pochówku oraz spisał to zdarzenie w swoim pamiętniku wynika co innego , byłem tam z nim osobiście kilkanaście lat temu. Niestety panowie z IPN Kraków nikogo nie słuchają i nie chcą słuchać. Wystarczy wspomnieć ekshumację Tadeusza Dymla SREBRNEGO i "pomyłkę" "badaczy" z IPN
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij