Gmina stworzy spółdzielnię pracy dla Romów - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 0.684 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
Wiatr: 0.468 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
Wiatr: 0.612 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
330 %
Nowy Targ
130 %
Zakopane
80 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 165 | 330 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 65 | 130 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
03.10.2020, 10:18 | czytano: 3498

Gmina stworzy spółdzielnię pracy dla Romów

W gminie Ochotnica Dolna powstanie spółdzielnia socjalna. Eko-Ocho, bo tak będzie nazywać się nowe gminne przedsiębiorstwo, zajmować się będzie utrzymaniem porządku na terenach użyteczności publicznej. Pracę w niej znaleźć mają osoby bezrobotne.

Firma, która powstanie dzięki specjalnemu programowi realizowanemu wspólnie przez Urząd Gminy i Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce, otrzymała już 105 tys. na zakup niezbędnych narzędzi. Kolejne 24 tysięcy zł. dołożyła gmina.
Jak mówi wójt Tadeusz Królczyk, celem przedsiębiorstwa jest nie tylko wsparcie dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w utrzymaniu porządku przestrzeni publicznej, ale również aktywizować trwałe bezrobotne osoby. Będą to pracownicy narodowości romskiej.

Pracownicy Eko-Ocho wykonywać będą zlecenia na rzecz urzędu. Sprzątać będą nie tylko gminne ulice, place zabaw, zieleńce. Zimą pracownicy zajmą się odśnieżaniem miejsc, gdzie rady nie daje ciężki sprzęt.

Po sześciu miesiącach spółdzielnia ma przejść na własny rozrachunek. Będzie mogła wykonywać usługi nawet dla firm i osób prywatnych.

- Co się stanie, gdy po tych sześciu miesięcy spółka splajtuje – pytali podczas sesji rady gminy wójta radni.
- Będzie mogła się rozwiązać. Nam zostanie sprzęt – odpowiadał wójt Tadeusz Królczyk. – Pracy ze strony gminy nie powinno jej jednak zabraknąć. Już niedługo wyremontowany ma być blisko hektarowy teren wokół Bajki. Wiele mówiono o tym, żeby Romowie wzięli się do pracy, to się wzięli.

Wynagrodzenie dla pracowników ma pochodzić z programów romskich. Niewykluczone, że jeżeli tylko pomysł wypali, spółka zatrudni nawet więcej osób. Z usług spółki socjalnej będą mogły skorzystać również okoliczne samorządy, niektóre z nich wykazują zapotrzebowanie na wykonanie takich prac u siebie.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
RUDY Z BRUKSELI20:52, 4 października 2020
Ale oni do pracy się migają mają PRACOWSTRĘT
A, fe!19:58, 3 października 2020
"dziedzictwo narodowe" nakłaniać do pracy!
świrek15:08, 3 października 2020
"Wiele mówiono o tym, żeby Romowie wzięli się do pracy,to się wzięli". Nie, jeszcze się nie wzięli! Teraz trzeba zatrudnić instruktora, który pokaże jak obsługiwać poszczególne narzędzia.Połowa chętnych inaczej odpadnie na tym etapie.Inni wrócą do swoich dotychczasowych sposobów "zarabiania" na życie po kilku dniach.
piotr14:07, 3 października 2020
ocho - już widzę tabuny romów starające się o pracę w spółdzielni ...
obiektywny bardzo13:03, 3 października 2020
Rozumiem że pracować tam będą Polacy a Romowie będą tym zarządzać? Inaczej powodzenia tego przedsięwzięcia nie widzę..
wolontariusz12:21, 3 października 2020
Wójt Tadeusz Królczyk powoli zostaje moim samorządowym IDOLEM.
Inicjatywa ze wszech stron mająca szansę na powodzenie. Z korzyścią dla Gminy, Mieszkańców, Romów. Praca u podstaw, wzór do naśladowania. Rozwiązywanie przyczyn problemów a nie walczenie ze skutkami. Takich samorządowców nam brakuje niestety.
Gratuluję Mieszkańcom :-)
abc12:05, 3 października 2020
POWODZENIA :-) .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas