To nie była sarna albinos - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
15.11.2020, 10:33 | czytano: 12370

To nie była sarna albinos

Dr Jan Loch z Gorczańskiego Parku Narodowego, po przyjrzeniu się zdjęciom zwierzęcia, które turyści spotkali w Grywałdzie, wyjaśnia, że to daniel.

Fot. Michał Radzio
Fot. Michał Radzio
- Zwierzęta pokazane w artykule, to nie są sarny-albinosy lecz daniele, hodowane coraz częściej przez prywatnych właścicieli. Zdarzają się ucieczki tych zwierząt z hodowli. A że jest to ta sama rodzina jeleniowatych, to zwierzęta, a tym bardziej w tym przypadku samice danieli i saren, mogą być do siebie podobne - tłumaczy leśnik i botanik. - Samice daniela są nieco większe, a wprawny obserwator może u nich zauważyć dość pokaźny ogonek zakończony ciemniejszą kitką oraz centkowane plamkowanie na sierści (u osobników typowo ubarwionych bez objawów albinizmu). U obydwu gatunków zdarza się zjawisko albinizmu (bielactwa), jednak u danieli wydaje się być częstsze.

zdjęcia Michał Radzio

W ostatnich latach, dodaje dr Loch, na terenie GPN nie zaobserwowano saren-albinosów, chociaż doświadczeni myśliwi wspominają takie przypadki u saren w przeciągu kilkudziesięciu lat.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ski20:33, 15 listopada 2020
no pewnie że nie albinos ma czerwone oczy!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas