Afera z Rekolekcjami Góralskimi w Łopusznej. Rodzina Tischnerów odcina się i nawołuje, by nie łączyć z rekolekcjami nazwiska ks. Józefa Tischnera - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 64 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
16.11.2020, 20:00 | czytano: 12257

Afera z Rekolekcjami Góralskimi w Łopusznej. Rodzina Tischnerów odcina się i nawołuje, by nie łączyć z rekolekcjami nazwiska ks. Józefa Tischnera

- Wyrażamy głębokie ubolewanie, że nazwisko i podobizna Józefa Tischnera są wykorzystywane przez inicjatorów XII Rekolekcji Góralskich. Jako rodzina ks. Tischnera nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach „religią schorowanej wyobraźni” - oświadcza rodzina Tischnerów z Łopusznej.

Stowarzyszenie Drogami Tischnera Kazimierza Tischnera opublikowało list otwarty wystosowany przez rodzinę ks. profesora Józefa Tischnera do Zarządu Związku Podhalan (Związek Podhalan - Oddział Zakopane, Związek Podhalan Witów...) oraz jego kapelana, ks. Jana Gacka.

"Szanowni Państwo,

Ze zdumieniem przyjęliśmy informacje, że w dniach 20-22 listopada w Łopusznej odbędą się XII Rekolekcje Góralskie („Scynsno i niescynsno śleboda”) dedykowane pamięci księdza Józefa Tischnera. W tym samym czasie odbywają w się w Krakowie Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, których program został ogłoszony w październiku. Być może termin Rekolekcji został ustalony wcześniej, ale ich przebieg wygląda na alternatywę (przeciwwagę?) dla Dni Tischnerowskich.

Zaniepokojenie budzą nazwiska niektórych prelegentów rekolekcji, których tematyka ma nawiązywać do osoby i myśli ks. Tischnera. Są wśród nich postacie, których publiczne wypowiedzi stoją w sprzeczności z duchem dialogu i otwartości uosabianym przez ks. Józefa Tischnera. Sytuują się także na antypodach „świata ludzkiej nadziei”, którego wizję starał się budować ks. Józef Tischner. Ks. prof. Dariusz Oko wznieca nienawiść do osób homoseksualnych, a jego ideologiczna batalia przeciw „genderyzmowi” nosi znamiona obsesji. Publikacje ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego skupiają się głównie na apokaliptycznych zagrożeniach płynących ze świata. Uproszczona wizja współczesności, którą przedstawia ks. Zwoliński, przepełniona jest lękiem i radykalną niechęcia wobec wszystkiego, co nie jest nominalnie katolickie. Także wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego trudno uznać za „tischnerowskie” z ducha, bo zamiast podejmować dialog z ludźmi inaczej myślącymi zajmuje się piętnowaniem wrogów, wśród których obok osób LBGT znaleźli się ostatnio single i singielki.

Nasze poważne zaniepokojenie bierze się stąd, że planuje się propagowanie tego rodzaju treści pod szyldem ks. Józefa Tischnera. Nie ma żadnych podstaw, by przypisywać mu takie przekonania.

Przypomnijmy, że ks. Tischner przestrzegał przed zideologizowaniem religii. W słynnym tekście "Religia schorowanej wyobraźni" pisał o zagrożeniu dla Kościoła, które wiąże się z jego upolitycznieniem i resentymentalnym zamknięciem na świat:

„Dążenie do władzy natrafia na swej drodze na Kościół. Czy można sobie wyobrazić, że nie zechce wciągnąć Kościoła w urzeczywistnienie zbożnego celu? Czym jest dla „schorowanej wyobraźni” Kościół? Jest instytucją, która legitymizuje lub odmawia legitymizacji. Kiedyś instytucja ta wkładała korony na głowy władców. Dziś czasy się zmieniły, ale jakaś legitymizacja wciąż jest możliwa. Trzeba się więc trzymać blisko Kościoła, pokazywać się wśród świętych figur, w dobrym towarzystwie pokutujących i pielgrzymujących. Legitymizacja ma jednak również drugą stronę: wiąże się z delegitymizacją. Instytucja legitymizuje i delegitymizuje.
(…)
O Kościele mówi się dużo, chwali się Kościół, kadzi się Kościołowi. Ale im więcej mówi się o Kościele, tym dalej się jest od Kościoła. (…) W gruncie rzeczy Kościół, o którym się mówi, nie jest „katolicki”, czyli „powszechny”. Jest to Kościół mniej lub bardziej partykularny. Najpierw inny niż Kościół „katolików otwartych”, „Europejczyków”, „żydomasonów”, „liberałów”. „Inny” znaczy nie tylko, że odrębny, ale znaczy, że „lepszy”. My pokazujemy prawdziwy Kościół! Po wtóre: nie jest to Kościół apostolski. Byłby apostolski wtedy, gdyby apostołował, ale on - wbrew pozorom - nie apostołuje. On „mówi swoje” i czeka, aż inni przyjdą, posłuchają i przyłączą się. Ten Kościół staje się coraz bardziej Kościołem „ideologii religijnej” - ideologii, której zadaniem jest „demaskacja”. I po trzecie: nie jest to Kościół łaski. Jest to raczej Kościół moralnych potępień, od których nie ma ucieczki. Oczywiście, ten Kościół nie przeżywa żadnego kryzysu, kryzys przeżywa „Kościół zachodni” (J. Tischner, Religia schorowanej wyobraźni, w: tenże, W krainie schorowanej wyobraźni, Kraków, Znak 2002, s. 11).

Wyrażamy głębokie ubolewanie, że nazwisko i podobizna Józefa Tischnera są wykorzystywane przez inicjatorów XII Rekolekcji Góralskich. Jako rodzina ks. Tischnera nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach „religią schorowanej wyobraźni”. "

Podpisali: Marian, Kazimierz, Marek, Łukasz i Wojciech Tischnerowie"

oprac. r/s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Władziu13:22, 18 listopada 2020
lol
katolik6913:21, 18 listopada 2020
VERY GOOD
katolik6913:20, 18 listopada 2020
nie fajnie!
Poeowiec13:19, 18 listopada 2020
Bardzo dobrze!
Poeowiec13:19, 18 listopada 2020
bardzo dobrze brawo!
Pisowiec13:18, 18 listopada 2020
bardzo dobrze
Pisowiec_love_Kaczyński13:17, 18 listopada 2020
Bardzo dobrze popieram!
TG11:30, 18 listopada 2020
"To nie ja rozpalałem pożary. Ja tylko próbowałem je gasić..."
Rodzina śp. księdza roznieciła pożar, a on niestety nie może go zgasić...
I jeszcze jeden cytat JT:
"Wchodząc w dialog, musisz wnieść swoją twarz. Nie możesz wchodzić jako magma. Ja w tej chwili mogę przekraczać rozmaite bariery i granice, bo jestem, kim jestem."
I to może o ten dialog właśnie idzie, z obydwu stron.
Ok.09:46, 18 listopada 2020
Te rekolekcje nie są Tischnerowskie tylko Góralskie od początku - więc trzeba być bardziej precyzyjnym.
okoń22:06, 17 listopada 2020
Co jak co ale marketing rekolekcjom to Rodzina Tischnerów zrobiłam porządny ;)
alojz20:02, 17 listopada 2020
Kroh: popieram, wiadomo jakie Tischner miał przesłanie; dlatego na każdej mszy św. pod Turbaczem modłił sie za Ognia-Józefa Kurasia.
Oko Oko19:34, 17 listopada 2020
Popieram Pana Antoniego Kroha - Autora przeciekawych książek o Podhalu!
tak to widzę19:32, 17 listopada 2020
Przeczytałem uważnie poniższe wpisy i tak bym je podsumował:
1.Rodzina Ks. Tischnera zaprotestowała przeciw niektórym zaproszonym prelegentom na rekolekcje zwane od początku ich istnienia TISCHNEROWSKIMI precyzyjnie wyjaśniając powody.
2. Na tym forum wiele osób poparło list Rodziny Księdza, również wyjaśniając dlaczego.
3. Zarówno list jak i ci co go popierają, formułują swoje wywody spokojnie i kulturalnie. Widać,że znają pisma Księdza a wielu znało go i pamięta jakim był naprawdę.
4. Tu dopadła ich grupa pseudoznawców i zaatakowała często w niewybrednych słowach zamiast argumentów.
5. My, którzy cenimy myśl Księdza Józefa Tischnera, pamiętajmy aby nie włączać się w wir agresji który burzy Polskę i jest widoczny także tutaj. To będzie realizacja Jego nauki. Pozdrawiam WSZYSTKICH i życzę pokoju.
Antoni Kroh18:39, 17 listopada 2020
Podpisuję się obiema rękami pod listem rodziny Tischnerów. Planowane Rekolekcje stoją w jaskrawej sprzeczności z przesłaniem ich Patrona, który już osobiście bronić się nie może, a nietrudno sobie wyobrazić, jak by zareagował.
Antoni Kroh, laureat nagrody Tischnera.
Juro17:55, 17 listopada 2020
To ten Tischner co był tym agentem. Teraz rozumiem rodzinę dlaczego taka lewacka.
Niwianin17:38, 17 listopada 2020
Włoż kij w mrowisko.Miałem przyjemność znać ks. Tischnera.Po rozmowach z p.Zakowskim w TVP i p.Szechterem w GW okazalo sie się ,że ks.Tischner był katolewakiem.Z tej calej afery widać,że cała rodzinka należy do neolewicy.Wstyd ,ze przeszkadza wam postać m.in.abp Jędrzaszewskiego,jednego z najlepszych hierarchów KK.
???16:16, 17 listopada 2020
Ks.Dariusz Oko jest autorem wydanej książki "Lawendowa Mafia" wktórej pokazuje jak homoseksualizm i pedofilia toczą polski kościól katolicki. I to się rodzinie nie podoba ?
normal12:25, 17 listopada 2020
Z tego co widzę to bracia Tischnerowie również zaostrzają konflikt bo skoro twierdzą że tym wolno a tym niewolno to chyba sobie zaprzeczają z tym co piszą o równości itp - prawda musi być po ich stronie nie ???

szanowny Panie Redaktorze /.../

Szanowny Panie Komentatorze - polecam regulamin na dole strony. Moderator.
mona12:11, 17 listopada 2020
Szkoda, ze na jednego madrego Tischnera przypada z 50 glupich i zajadlych innych sukienkowcow. Ale niestety, tlumowi sie ten ich jad i brak glebszej mysli podoba i temu jest jak jest.
Marcela11:28, 17 listopada 2020
Ej Kulawy Kulawy jakiś ty jest niedzisiejszy.
Nie wiesz, że teraz pierwsze trzeba wylać wiadro pomyj w internecie a później rozmawiać?
Wtedy jest się kimś i można zaistnieć, bo kto by o tym wiedział jakby zwrócili na to uwagę w cztery oczy po cichu? No kto?
trzeźwo myślący11:08, 17 listopada 2020
Jak ksiądz wykorzystuje seksualnie nieletnich, albo kryje innego księdza to olbrzymie zło wyrządzającego, to jest ok. Ale jak ty to wypomnisz czy żądasz sprawiedliwości to jesteś lewakiem atakującym kościół.
nowotarżanka10:46, 17 listopada 2020
Związek Podhalan od dawna nie kieruje się wartościami chrześcijańskimi, taki Góralski-Folk zaściankowy. Tetmajer nic nie wskórał.
klin10:32, 17 listopada 2020
Świetny list.
za miedzy10:15, 17 listopada 2020
Do sympatyka oraz jego sympatyków; mój wpis jest wyrazem jednym zdaniem: Oj Ty OBŁUDNIKU,co ty bredzisz, wypisując takie wypociny jak bez obrazy inni typu:***"A",Inkel, Lol,góralka,Dunajcon oraz Wierny.
Ludzie ; opamiętajcie SIĘ. Po swojemu powiym tak: "jako wom w rzyci dobrze to wej w głowie siecka". Mojcie sie na bacności. Sceś Wom Boze
normal10:02, 17 listopada 2020
No to czekamy teraz jak bracia Tischnerowie staną na rynku z hasłami " WYP**...Ć" i "PIS-..DU" bo to przecież są hasła opozycji i jeszcze tego trzeba żeby mi ktoś wmawiał że tak samo myślał śp. ks. Tischner.

Ksiądz Tischner żył w innych czasach przepełnionych nauką JPII.
Mieszkańcy Łopusznej nie mieli wówczas tak wypranych mózgów.
Teraz się pewnie w grobie przewraca jak to widzi.
Anka O.09:36, 17 listopada 2020
Wreszcie coś dobrego, skłaniającego do myślenia i dialogu. Zaczynam czytać Tischnera! Pozdrawiam autorów listu.
władek09:30, 17 listopada 2020
Filozofia Ks.Tischnera to rozważania na temat grzesznej rzeczywistości.
...(...) grzech był od początku istnienia człowieka i pozostanie.Ksiądz
nie kreował rzeczywistości,a raczej ją opisywał.Nauka Kościoła była mu
bliska,gdyż był sługą Kościoła.Udzielał Sakramentów dających zbawienie
i życie wieczne.Ponieważ na gruncie chrześcijańskim i społecznym było
zgodne z Zasadami Związku Podhalan,pozostał tym komu należy się szacunek i pamięć.
Poszukiwacz prawdy09:28, 17 listopada 2020
Bracia Tischnerowie dokonali chyba zbytniej nadinterpretacji faktów.
Na stronie wydarzenia czytamy : "Tematyka Rekolekcji nawiązywać będzie również do osoby ks. prof. Józefa Tischnera, gdyż w tym roku minęło 20 lat od jego śmierci."
Czyli Rekolekcje nie są poświęcone osobie zmarłego ks. prof., a tylko o nim wspominają z racji obchodzonej w tym roku rocznicy.
Dalej czytamy że tylko 3 z 8 wykładowców: Łysień, Rembierz i Kuchta odnosić się będą do Ks. Tischnera. Gdzie tu mowa zatem o poświęceniu CAŁYCH Rekolekcji jego osobie?
A z Tischnerem się można było zgadzać lub nie tak jak i dzisiaj gdy każdy może zabrać głos w jego sprawie i się do niego odnieść, nie tylko kilku T.
lol12309:17, 17 listopada 2020
i bardzo dobrze
jano09:13, 17 listopada 2020
Jak pamiętaja o ks. Tschnerze to źle, jak nie pamiętają, ostanioo rodzina nad tym bolała.tez niedobrze..... Rodzina, ech rodzina....wszystko może...Lepiej jednak iść krętymi ścieżkami Jezusa, aniżeli lewacko-libertyńską autostradą
Oskar09:11, 17 listopada 2020
Tschnerowie wiedzą wszystko najlepiej tak samo jak Trzaskowski, szechterowski szmatlawiec i wszelkie lewactwo . Poproś cie Zakowskiego i ks Sowe oo komentarz i interwencję.
Kulawy09:00, 17 listopada 2020
Po mojemu to takie sprawy to sie piyrse miyndzy soba zalatwio a jak ni ma rezultatu to dopiero na forum publicnym.
Ale kozdy swój honor mo...
K.08:54, 17 listopada 2020
Kościół ma być OSTOJĄ! Wiary, mądrości, miłości.
Ludzie potrzebują Kościoła twardego jak skała, OPOKI dla swojego życia.

Nie słabej łodygi, chorągiewki szarpanej przez wichry poglądów, aktualnej mody i "mądrości etapu".

Czym posolić sól, jeżeli straci smak?
Kto ma nas prowadzić, jeżeli nie rozróżnimy dobra od zła?
Jaki będzie ten nasz dom, jeżeli zbudujemy go na piasku?
wierny08:48, 17 listopada 2020
Świetny tekst śp. księdza Tischnera. Strzał w 10 jak się patrzy na to wszystko co się dzieje aktualnie w kościele. Biskupi się nawzajem kryją, bo to przecież koledzy: z seminarium, studiów, Watykanu itd., a cierpią wykorzystywani przez księży. Pan Jezus powiedział, że Jego kościół nie przeminie, ale odnosi się to do duchowej wspólnoty wiernych, a nie zhierarchizowanej instytucji klerykalnej z okazałymi tytułami, szatami, pierścieniami, pałacami, posiadłościami jak np. u emerytowanego biskupa Głodzia czy biznesami jak u Rydzyka. A przecież Pan Jezus nie miał nawet gdzie Głowy Swojej położyć do snu. Jeszcze to cwane podejście dostojników kościelnych, że jak się ich czepiasz to jesteś wrogiem kościoła itp.. Ale fajnie teraz patrzeć jak nie wiedzą co mają zrobić z kompromisową propozycją Dudy w sprawie aborcji. Tak go przecież promowali w kampanii prezydenckiej. Ponadto te przyjmowanie kiboli i narodowców na Jasnej Górze, którzy atakują później uczestników demonstracji i podpalają prywatne mieszkania, tak jak w stolicy na ostatnim marszu niepodległości. Pan Jezus nie wzywał do żadnego powstania zbrojnego z Rzymianami, którzy okupowali Żydów, a mówił o wzajemnej miłości, sprawiedliwości i życzliwości między ludźmi. A nasz kościół często zachowuje się tak jakby błogosławił do walki zbrojnej z jego przeciwnikami.
Nie konfliktowy08:48, 17 listopada 2020
Młody Kościół. Dla szacunku niektóre wyrazy należy pisać z dużej litery. No chyba,ze się kimś gardzi. to taka uwaga na przyszłość
Zatroskany08:44, 17 listopada 2020
Czytając niektóre wpisy np.(ChiT ,,Rodzina Tischnerów'' ma do niego skromne prawo'' ( ajwajrabe) ,, a teraz można łączyć nazwisko księdza z neomarksistowskim lewactwe'' ( Młody Kościół) ,,Jednak to co wyprawia jego rodzina nie idzie z Duchem Tischnera'--' jest widoczny szacunek do śp. Ksiedza Tischnera, szacunek do Kościoła, obraz szacunek do góralskiego katolicyzmu ( dobrze, że mniejszość ) Autorzy zapomnieli takie przesłani ( tak do przypomnienia ) ,, zło dobrym zwyciężaj'', ,,nienawiść miłością'' Należałoby wrócić do korzeni tego przesłania i stosowania.
sympatyk08:43, 17 listopada 2020
Organizuję I "Konferencję o wolności słowa i prawach człowieka" im. L. Kaczyńskiego. Wykłady poprowadzą m.in. Donald Tusk, A. Michnik. Ciekawe czy i jaka będzie reakcja ludzi Pisu? Czy też jeśli by nie chcieli to stać ich na tak neutralny i mądry list, czy tylko na hejt i ataki. .. Właściwie to znam odpowiedź.
Myślę też, że prelegenci na tych rekolekcjach powinni po prostu honorowo zrezygnować (w końcu dobrze wiedzą, że są zaprzeczeniem ks. prof. J. Tischnera). Jeśli nie, to oznacza tylko jedno, że chcą w dalszym ciągu prowokować, skłócać. Odpowiedzialność za taką sytuację ponosi również organizator, który również powinien się wycofać i nie chodzi tu o cały Związek Podhalan, który tak naprawdę robi to co kapelanie zlecili. Najmniej winny jest też Oddział z Łopusznej, który jest gospodarzem i nie ma żadnego wpływu na to kto tam będzie. Zawsze honorowo i pięknie witali gości na grobie ks. prof., czy to był Trzaskowski, Komorowski czy kto inny. Podobnie jak Rodzina księdza. Po prostu jak informują i proszą o obecność to trzeba.
Jeszcze raz brawo dla Rodziny, jesteśmy z Wami i wielu ludzi na Podtatrzu myśli podobnie.
I jeszcze słówko do moderatora - tytuł fatalny, gdzie afera? Chyba, że chcecie żeby była, to nawet zgodne z linią obecnej władzy.
P08:21, 17 listopada 2020
Chore czasy nawet wiedzą jakie zdanie miałby zmarły ktory żył w innej rzeczywistości ale my mamy modrych ludzi takich modrych że Polska nie może wyjść z biedy od niepamiętnych czasów
A08:08, 17 listopada 2020
Brawo dla rodziny Tischner.
rekrut07:46, 17 listopada 2020
Tytuł klikbajtowy. Żadnej afery nie ma. Rekolekcje to działanie zbawcze Kościoła, a nie wiec Unii Wolności. Głosi się na nich Chrystusa a nie idee Tischnera
M07:37, 17 listopada 2020
Bo wszystkim się teraz pokręciło! Urzędy powinny się zajmować sprawami obywateli nie tylko medialnie a faktycznie
, księża sprawami ducha i wiary a Związek Podhalan tym co sami w statucie swoim napisali, cytuję:
Związek realizuje swoje zadania i cele poprzez:
1. Pielęgnowanie i rozwijanie oraz dokumentowanie kultury i sztuki góralskiej.
2. Tworzenie ośrodków swojszczyzny, oświaty i kultury.
3. Zakładanie placówek etnograficznych i muzealnych dokumentujących kulturę regionu.
4. Organizowanie i prowadzenie zespołów folklorystycznych, form pracy świetlicowej i bibliotekarskiej, wycieczek
krajoznawczych, zwalczanie alkoholizmu i innych przejawów zła społecznego.
5. Popularyzowanie osiągnięć naukowych i gospodarczych związanych z regionem, organizacja konferencji, seminariów,
DiDi07:30, 17 listopada 2020
Ks Tischner myślał nieszablonowo, to nie był jeden z tysięcy powtarzających formułki, ale jeden z kilku te formułki tworzących. Dla dobra kościoła, czy nie lepszy jest Tischner i jego poglądy, niż ks Oko, albo bp Jedraszewski? Czas pokaże, w zasadzie już pokazuje kiedy rzesze młodzieży i nie tylko odchodzą od kościoła. Wiadomo że ludzie maja różne poglądy i część pójdzie za Jedraszewskim, bo ma tak samo prymitywne poglądy jak on, ale czy to są poglądy katolika? Nie wydaje mi się i ten upolityczniony, zideologizowany kościół mnie się nie podoba. Nie taka jest jego rola, chyba że celem jest przekształcenie kościoła w partię polityczną? Bardzo dobrze że rodzina broni swojego nazwiska i nieżyjącego członka. Myślę że honorowo jest stanąć w prawdzie, po stronie rodziny i faktów.
Anty Bolek07:26, 17 listopada 2020
Cenckiewicz rozjaśnił nam umysły kim był Tischner- konsultant SB .
ZaZsmucony07:25, 17 listopada 2020
Czy w treści listu jest informacja aby nie uczestniczyć w rekolekcjach ? Każdy może jeśli ma taką potrzebę. Jest tylko prośba Rodziny i Pana Gromady aby nie podpierać się wizerunkiem Ks. Tischnera. Czy też już nie mają do tego prawa? Czy to prawo ma Związek ? Kiedy tysiące ludzi uczestniczyło w Mszach św. pod Turbaczem prowadzonych przez Księdza jakoś nikt nie miał zastrzeżeń. Związek się szczycił. Czy to zmiana poglądów Związku ? Kościół i Związek powinien jednoczyć, tak jak to robił ks. Tischner. Wpis ,,Nowy Kościół'' nie chwal się że czytałeś książki ks.Tischnera bo należy czytać ze zrozumieniem. Jesteś stworzony do głoszenia Dobrej Nowiny (z treści wpisu wynika, że jesteś Księdzem)
i nie twórz Kościoła Młodego, bo grzeszysz. Co do odejścia od poglądów to na drogę proponuję książkę ,,Ksiądz na manowcach'' Kończąc; w tym ciężkim okresie więcej szacunku, miłości bez jadu złośliwości To takie ,,rekolekcyjne ''przesłanie.
Inkel01:14, 17 listopada 2020
Brawa dla rodziny. To co wyrabiają teraz w kościele ludzie typu Jedraszewski to sprawia że odchodza ludzie. Młodzi to tylko co dziesiąty wierzy. Tolerować mowę nietolerancji i krycia swoich księży pedofilii będziecie dalej?
Lol01:10, 17 listopada 2020
Brawa dla rodziny Tischnerów
Aspera00:42, 17 listopada 2020
Czy rodzina Tischnerów bywa na tych rekolekcjach,? Czy może politycznie nie jest im po drodze ze Związkiem Podhalan?
A może jest tak, że śp. ks. Tischnera ktoś sobie przywłaszczył, tylko dla wybrańców?
p.s.
A może czym więcej myśli ks. Tischnera na tych rekolekcjach, tym może być mniej wypatrzeń tych "nieprawowiernych" dzięki myśli Tischnerowskiej?
Ala23:49, 16 listopada 2020
ZWIAZEK PODHALAN.....powazna instytucja....Powaznie????alez ktoś ma wyobraźnię ....no boki zrywać. Położyłeś/położyłas na łopatki tym komentarzem. Pozdrawiam poważnych, obiektywnych i bogobojnych związkowców!!!To tak jakby powiedzieć alez mamy teraz poważny Rząd i Kościoł.
ChiT23:40, 16 listopada 2020
Ks. Józef Tischner był kapelanem Związku Podhalan - i Związek Podhalan ma do niego prawo, był księdzem - i Kościół ma do niego prawo, był człowiekiem grzesznym - i grzesznicy mają do niego prawo. I w tym trzecim Rodzina Tischnerów ma do niego skromne prawo. A zapraszanie i pokazywanie się z Trzaskowskim w Łopusznej to nie honor dla górala.
Ania23:27, 16 listopada 2020
@armagiedon, @emi
nie mogliście tego lepiej ująć:)
ajwajrabe23:27, 16 listopada 2020
to teraz można łączyć nazwisko księdza z neomarksistowskim lewactwem?
Joanna23:00, 16 listopada 2020
Brawa dla Tischnerow!!!
trzecio prowda22:59, 16 listopada 2020
Jak bym czytał,,Michnika" w Tygodniku Powszechnym.
emi22:59, 16 listopada 2020
Schizma w Kościele już jest. Rodzino ks. profesora - naprawdę nie musicie i nie macie prawa w imieniu swego brata i stryja propagować siebie w swym lewackim światopoglądzie. Tam, gdzie teraz jest ks. Tischner, zapewne na nic żadne filozofie i interpretacje. Proponuję powrót do Źródeł - do Dekalogu i Ewangelii a wraz z nimi do życia poprzez Sakramenty Kościoła.
Gaj22:53, 16 listopada 2020
Marian, Kazimierz, Marek, Łukasz i Wojciech Tischnerowie ...... noooo czyli lewactwo się wysypało, /.../
związek a wartości22:53, 16 listopada 2020
Związek Podhalan jest niezmienny od 100 lat.Partie polityczne powstawały
i upadały,a Związek trwał.Narodowo-chrześcijańskie wartości były
na początku istnienia i są obecnie.Nie należy się dziwić,że były one bliskie
dla Księdza Profesora.
dziwny protest22:39, 16 listopada 2020
Ks.prof.Józef Tischner był kapelanem Związku Podhalan.Przyjął najwyższą
godność związkową- Honorowego Członka Związku Podhalan.Jest dziwne,że
rodzina nie chce by Związek honorował po śmierci swojego członka.
Rekolekcje Związkowe nazwane jego imieniem,to świadectwo wiecznej
PAMIĘCI.
dziadek22:28, 16 listopada 2020
Gdyby żył, to z pewnością krytykowałby obecną władzę pisowską i niereformowalna część kleru. Brawo rodzina!
krk22:24, 16 listopada 2020
Armagiedon - brawo w punkt.
NT22:22, 16 listopada 2020
To budujące w dzisiejszych czasach. Brawo!
Ewa22:09, 16 listopada 2020
Brawo!!!
Ewanty21:56, 16 listopada 2020
A obrażanie z ambony Wszystkich niepoprawnych politycznie to takie chrześcijańskie i w w duchu ewangelii??? Jak to się ma do słów "miłujcie swoich nieprzyjaciół" O...!!!!
Młody Kościół21:25, 16 listopada 2020
Ej Tischnerowie kończem z Wami. Młody Kościół mówi nie. Od zawsze lubiłem czytać ks. Tischnera, między innymi dlatego że proponował to nam młodym bp. Ryś. Jednak to co wyprawia jego rodzina nie idzie z Duchem Tischnera. Za chwilę przyłączycie się do dekanonizatorów Jana Pawła II Wielkiego. Idziecie w lewo. Proszę bardzo ale wiem jedno wasz krewny ks. Profesor Tischner w grobie się przewraca.
.,.,.,.,.,.,21:24, 16 listopada 2020
Brawo!!!
Swój21:03, 16 listopada 2020
I napisali lewaki co ich boli . Ksiądz Tischnera chyba się w grobie przewraca ...
Kłódka na drzwi i cisza.20:53, 16 listopada 2020
No i "wylazło szydło z worka".
thomas220:47, 16 listopada 2020
Jestem tego samego zdania! Związek Podhalan to zbyt poważna instytucja żeby firmować swoje rekolekcje nazwiskiem przewrotowca. Kto wpadł na taki pomysł?
armagiedon20:37, 16 listopada 2020
Dwulicowość i obłuda. Nie używać wizerunku brata tam gdzie się mówi to co popiera obecny rząd, do polityki, ale swoją gębą przyozdabia Trzaskowskiego i serdecznie ściska mu dłoń gdy ten gości w Łopusznej ale wcale to nie ma cichego podtekstu do ks.prof że niby brat i że zapewne ks. Józef też by popierał.
Druga sprawa jeżeli ks.prof. był prawdziwym księdzem to nie mógł popierać LGBT gdyż to wiąże się z grzechem sodomskim a wiadomo co Bóg zrobił ze Sodomą za ich skrzywienia...
nowotarżanka20:26, 16 listopada 2020
To już komedia. Atn poczciwy człowiek patrzy z tamtej strony, i co myśli? zastanawia Was to, co on myśli o tym???
202020:26, 16 listopada 2020
Ks. Józef Tischner nie jest tylko dla jednych a dla drugich nie. Nie można go sobie zawłaszczać po jednej stronie. A wypowiadał się różnie na różne tematy - będąc osobą publiczną - więc można się tymi wypowiedziami podzielić.
góralka20:25, 16 listopada 2020
Ot i diabeł pokazał swoje prawdziwe oblicze i bardzo dobrze....Wreszcie " prawda nas wyzwoli" a o to chyba chodzi.... Może wreszcie góralom otworzą się oczy i zobaczą czy chcą żyć i umierać w Kościele abpa Jędraszewskiego, ks.profesora Zwoliński ego i ks.profesora Oko?
Mietka20:23, 16 listopada 2020
Nie znałem i nie miałem do czynienia z księdzem Tischnerem ,ale wiele o nim słyszałem jak i dobrego i złego to samo i o jego rodzicach i rodzinie.
arka20:20, 16 listopada 2020
brawo o to chodzi
Dunajcon20:17, 16 listopada 2020
Ojoj ależ to miłe.

Kościół się sypie, PiS się sypie i związek Podhalan na całe szczęście tez się zaraz rozsypie!

Brawo rodzina Ks. Tishnera. Czas walczyć o swoje i prawdziwa Polskę!
Tłuszcza20:12, 16 listopada 2020
Pamiętacie jak w 2016 roku tfu, Wyborcza przeprowadziła wywiad z nieżyjacym od 16 lat profesorem? Cytuje" Głosu ks. Józefa Tischnera - zmarłego 16 lat temu filozofa, w 1981 r. uznanego powszechnie za kapelana "Solidarności" - ogromnie brak. Co powiedziałby nam dzisiaj? Próbowałem odpowiedź znaleźć w jego publikacjach i poszukiwanie to przemieniło się w zaskakującą dla mnie samego rozmowę. Tak słyszę dziś głos Tischnera, wypowiadającego się o bieżących polskich sprawach. Czytelnicy ocenią, czy słyszę go i odczytuję trafnie ? " Może i tym razem trzeba poprosić GW by to zrobiła.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas