Gmina Nowy Targ uzyskała jako lider projektu OZE dofinansowanie na montaż i zakup ze środków UE za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
- Nasi mieszkańcy dopłacają tylko 40% wartości kotła. Na terenie naszej gminy kotły na biomasę zostaną zainstalowane w 133 gospodarstwach domowych. U partnerów projektu OZE ilość zamontowanych kotów na biomasę przedstawia się następująco: gmina Łapsze Niżne 85, Chrzanów 5, Alwernia 2, Babice 2, Trzebinia 2, Libiąż 1, Nowy Targ 0, Czorsztyn 0 - wymienia Marcin Kolasa.
Zastępca wójta gminy Nowy Targ podkreśla, że "realizacja tego zadania i wsparcie mieszkańców nie tylko gminy Nowy Targ, ale i 9 partnerów projektu w zakresie montażu instalacji OZE, w tym miasta Nowy Targ, gminy Łapsze Niżne oraz Czorsztyn było możliwe dzięki podjęciu się przez gminę wiejską Nowy Targ liderowaniu tego trudnego projektu".
To kolejne działanie gminy wiejskiej w zakresie poprawy jakości powietrza po realizacji dużego projektu solarnego (lata 2016-2017) w ramach, którego zamontowano prawie 500 zestawów solarnych na dachach domów, projektu fotowoltaicznego (2017 r.), w ramach którego zainstalowano 60 zestawów produkujących prąd na własne potrzeby, czy też montażu prawie 40 kotłów na biomasę oraz 9 kotłów gazowych, który był zrealizowany w 2018 roku.
- Ponadto w roku bieżącym przy współpracy z Polską Spółką Gazowniczą została wykonana magistrala gazowa do Waksmunda, która otwiera możliwość podłączenia się do gazu pierwszych mieszkańców Waksmunda, a w dalszej kolejności rozbudowy sieci gazowej i włączenia w niej kolejnych miejscowości wschodniej części gminy. Mając świadomość problemu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza gmina wiejska Nowy Targ podejmowała w poprzednich latach szereg działań edukacyjnych realizowanych przez zatrudnionego w Urzędzie ekodoradcę. W ubiegłym roku gmina sfinansowała zakup i montaż 2 pierwszych czujników Airly, które zostały zamontowane na obiektach publicznych w Waksmundzie i Ostrowsku, Ludźmierzu. W tym roku, we wrześniu - kolejne czujniki jakości powietrza tzw. Ekosłupki zostały zainstalowane w kolejnych miejscowościach - Klikuszowa. Lasek, Rogożnik, Pyzówka, Łopuszna, Gronków, Krempachy. Niebawem we wszystkich miejscowościach Gminy zostaną zainstalowane czujniki jakości powietrza. Aplikacje Airly czy Ekopsłupek można pobrać na każdy telefon - dodaje Marcin Kolasa.
Od przyszłego roku władze gminy planują uruchomienie gminnego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne (kotły na biomasę, kotły gazowe). Program zakłada dofinansowanie w wysokości 50% do wymiany kotła dla mieszkańca Gminy na zasadzie refundacji poniesionych kosztów.
opr.s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas